What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Lord of the Rings: The Rings of Power

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,933
Που τα διαβάζουμε αυτά ακόμα ψάχνω...
Αυτή τη χρονική περίοδο δεν έχω τα βιβλία μπροστά μου ώστε να σου πω αλλά οι τελευταίες σελίδες είναι φουλ γενεολογικα δέντρα και χρονολόγια.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,823
από ότι καταλάβα η σειρά είναι βασισμένη στο The Lord of the Rings Appendices
Μάλλον στο Lord of the Rings Appendages. με αυτά που θα δούμε.

Οι σημειώσεις που ψάχνεις είναι στο τέλος κάθε βιβλίου.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,309
Αναλόγως την έκδοση, στις εκδόσεις μετά τις ταινίες είναι όλα στην Επιστροφή του Βασιλιά. Αρκετές ιστορίες περιγράφονται με εξαιρετική λεπτομέρεια και άλλες απλώς επισημαίνονται με ημερομηνία, τόπο και έκβαση κάποιας μάχης/απόφασης. Από τα τρέιλερ νομίζω ότι σειρά βασίζεται περισσότερο στις Ατελείωτες Ιστορίες που έχουν και περισσότερο υλικό για την Γκαλαντριελ και τον Κελεμπορ.

Οπότε οι σεναριογράφοι δεν έχουν παρά να πατήσουν πάνω σε αυτά και να εμπλουτίσουν μία ιστορία ικανή να σταθεί στην μικρή οθόνη. Το ίδιο κάνουν όλοι. Κανείς δεν θα πάει να μεταφέρει ένα προηγούμενο έργο αυτούσιο στην οθόνη και έτσι είναι και το σωστό. Τώρα ανεξαρτήτως του τι λέγεται δεξιά αριστερά ο PJ έκανε εξαιρετική δουλειά από πάρα πολλές απόψεις. Ακόμη και οι σκηνές του Λεγκολας που ξέφυγαν σε ορισμένα σημεία δεν ήταν και τόσο έξω από τα νερα της εκάστοτε ταινίας. Γιατί έκανε ακριβώς αυτό που φαίνεται να μην υπάρχει εδώ, σεβάστηκε το αρχικό υλικό και έστησε πάνω σε αυτό.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
@Chronomancy Συμφωνώ με όλα όσα έγραψες.
Υπάρχει μια μεγάλη διαφορά στο "που έχουν να πατήσουν" στην σειρά σε σχέση με τις ταινιές.
Στις ταινίες υπάρχουν από πίσω αναλυτικά βιβλία και με δομή, αρχή-μέση-τέλος από τον ίδιο τον συγγραφέα-αρχιτέκτονα του κόσμου.

Στη σειρά από την άλλη υπάρχει το παρακάτω
οι τελευταίες σελίδες είναι φουλ γενεολογικα δέντρα και χρονολόγια.

Αρκετές ιστορίες περιγράφονται με εξαιρετική λεπτομέρεια και άλλες απλώς επισημαίνονται με ημερομηνία, τόπο και έκβαση κάποιας μάχης/απόφασης. Από τα τρέιλερ νομίζω ότι σειρά βασίζεται περισσότερο στις Ατελείωτες Ιστορίες που έχουν και περισσότερο υλικό για την Γκαλαντριελ και τον Κελεμπορ.

(Που επιμελήθηκε ο γιος του ; )

Τα "θεμέλεια" δεν είναι τα ίδια ποιοτικά. Το Amazon προσπαθεί να καρπωθεί από το σύμπαν ό,τι μπορεί, ενώ πολύ στοχευμένα επέλεξε τον τίτλο της σειράς χωρίς να έχει καμία σχέση με αυτά που θα δούμε χρονολογικά.

Αν κάποιος προσδοκεί επίπεδο ταινιών, καλό είναι να κάνει ένα εσωτερικό check.
 
Last edited:

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,933
Προσωπικά πρώτα θα δω μετά θα κρίνω. Οπτικά φαίνεται καλό πάντως μενει να δούμε και ερμηνείες διαλόγους κλπ.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,322
Προσωπικά πρώτα θα δω μετά θα κρίνω.
Κάνε ένα εσωτερικό check up και τσέκαρε για κάνα antivirus καλού-κακού
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,440
Μαλάκες είναι πιο άθλιο από όσο θα μπορούσε να περιμένει (ή ελπίζει) ο μέσος hater. Κακό πράγμα να προσπαθείς να μιμηθείς Tolkien χωρίς να είσαι Tolkien. Στις δύο ώρες των S01E01 και S01E02 υπάρχουν πέντε αράδες που έγραψε ο ίδιος ο Tolkien και ξεχωρίζουν σαν silmarils που πέσαν μέσα σε γουρουνίσιο λασπόλακο.

Protip για τα elves που δεν έχουν ξαναματαδεί τέτοιο sigil: It's a fucking trident.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,322
Πάντως τον Sauron τον πέτυχαν

 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,692
Είδα το πρώτο επεισόδιο.

Μλκ η Γκαλάντριελ όντως πηδάει στυγνά από το πλοίο της ενώ έμπαιναν στο Βάλινορ, και θέλει να γυρίσει πίσω κολυμπώντας. Δεν έχω λόγια.

Γενικά η σειρά είναι εύπεπτο φάντασι με επίγευση LOTR, στοχευμένη προς κόσμο που δεν έχει ιδέα από LOTR πέρα από το "να είχαν βγει εκείνες οι ταινίες με τα δαχτυλίδια και τον Φρόντο". Δεν θα με εξέπληττε πχ κάποιος που λάτρεψε τη σειρά Witcher να θεωρήσει το RoP ό,τι καλύτερο έχει δει στη ζωή του.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,933
Εδώ που είμαι σεζόν δεν την πάλεψε τλκ να το δω. Από buffer σε buffer ήταν οπότε να πα να γαμηθει θα το δοκιμάσω σε λίγους μήνες μέχρι τότε βέβαια μπορεί να μη θέλω να δω ούτε λεπτό.
 

Grotenfrod

Prophet of Nihilism
Staff member
Approval of the Admiral Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Feb 12, 2014
Messages
3,507
Είχα προσδοκίες πάτωμα και η αλήθεια είναι πως δεν χαλάστηκα. Λίγο θέμα με τον ρυθμό και το info dump στην εισαγωγή. Οι ηθοποιοί ήταν συμπαθητικοί, ειδικά οι ερμηνείες Έλροντ και Γκαλάντριελ στο πλαίσιο του χαρακτήρα που παίζουν. Κατά τα άλλα μια ωραία βόλτα στη Μέση Γη, συμπαθητικό και το σάουντρακ του αρκουδοMcReary, ωραία και η αίσθηση σύνδεσης με τόπους γνωστούς από την τρίτη εποχή που στη σειρά είναι ακόμα στις δόξες τους. Από τα side stories βρήκα πολύ ενδιαφέρον αυτό των δοσίλογων ανθρώπων του Μόργκοθ και τη φάση με τον πιτσιρικά και τη λεπίδα. Θα ήθελα να κρατηθεί λίγο το μυστήριο του "there be dragons" για τις μεγάλες ερημιές της Μέσης Γης, οι ήρωες να είναι θνητοί και να μη καταλήξουν σε γελοία επίπεδα superhero movie. Οκ το cgi είναι σε κάποιες στιγμές δευτεράτζα αλλά συνολικά εγώ δεν είχα κάποιο μεγάλο παράπονο ως τώρα.
 
Last edited:

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,309
Για πείτε και σε εμάς τους σνομπ, η σειρά σε ποιό μέρος διαδραματιζεται; Μέση Γη, Άρντα, Βάλινορ; Κάπου είδα και ατάκες για τον Φέανορ και δεν μου κόλαγε καλά σαν timeline
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,692
Κυρίως Μέση Γη υποτίθεται, με αρκετές ελευθερίες βέβαια. Πχ κάνανε την Eregion παραθαλάσσιο μέρος, ενώ apparently μπορείς να διασχίσεις ολόκληρη την Great Sea με λίγο κολύμπι.

Επίσης απ'ότι καταλαβαίνω πάρα πολλές τοποθεσίες στα storylines των χόμπιτς και του Arondir είναι φανταστικές και non-canon.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,692
Το diverse casting είναι το μικρότερο κακό της σειράς imo. Όσο diverse και να είναι, οι πρωταγωνιστές προς το παρόν είναι ραγδαία βαρετοί όλοι τους. Το μόνο πλότλαην που δεν μου σπάει πλήρως τα νεύρα από τη βαρεμάρα είναι αυτό των hobbit, αν είναι δυνατόν.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,564
Some have taken umbrage at the fact that there are “Hobbit-esque” characters – called harfoots – in the show, as Tolkien wrote that hobbits did nothing noteworthy before the Third Age. Other less savoury criticism has focused on the diverse casting, because, as Lenny Henry, who plays the harfoot elder Sadoc Burrows, put it: “They have no trouble believing in a dragon, but they do have trouble believing … a black person could be a hobbit or an elf.”

Όλα αυτά μας φαίνονται κάπως γιατί είχαμε συνηθίσει σε μια συγκεκριμένη λογική (και οπτική), δεν θα ισχυριστώ ότι δεν έχω και εγώ τα κολλήματα μου (δεν είχε βγει μια σειρά για τον Τρωϊκό πόλεμο πριν λίγα χρόνια που οι Αχαιοί ήταν μαύροι?) αλλά θεωρώ ότι με τον καιρό δεν θα μας κάνει τόσο εντύπωση
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,553
Some have taken umbrage at the fact that there are “Hobbit-esque” characters – called harfoots – in the show, as Tolkien wrote that hobbits did nothing noteworthy before the Third Age. Other less savoury criticism has focused on the diverse casting, because, as Lenny Henry, who plays the harfoot elder Sadoc Burrows, put it: “They have no trouble believing in a dragon, but they do have trouble believing … a black person could be a hobbit or an elf.”

Όλα αυτά μας φαίνονται κάπως γιατί είχαμε συνηθίσει σε μια συγκεκριμένη λογική (και οπτική), δεν θα ισχυριστώ ότι δεν έχω και εγώ τα κολλήματα μου (δεν είχε βγει μια σειρά για τον Τρωϊκό πόλεμο πριν λίγα χρόνια που οι Αχαιοί ήταν μαύροι?) αλλά θεωρώ ότι με τον καιρό δεν θα μας κάνει τόσο εντύπωση
Η λογική που είχαμε συνηθίσει δεν έχει λογική. Είναι epic fantasy, everything goes.
Το πρόβλημα με κάτι τέτοια είναι αν βασίζεσαι σε ιστορικά γεγονότα και πχ ένας ολόκληρος λαός είναι μαύρος. Γιατί μαύροι υπήρχαν σε όλες τις φάσεις της ιστορίας, αλλά δεν μπορείς πχ αυτό με τους Αχαιούς να είναι ξαφνικά μαύροι "because diversity"

Ακόμα και στο house of dragon που είναι ο άλλος μαύρος Targaryen, δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα. Αν δεν κάνω λάθος ο Μάρτιν τους περιέγραψε "mostly interbreed" οπότε αφήνει παραθυράκι κάποια να γούσταρε BBC εκεί πέρα :D
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,564
Σε μια σειρά / ταινία που βασίζεται σε ιστορικά γεγονότα το βρίσκω κάπως, το Bridgerton (TV Series 2020– ) - IMDb στο Netflix ας πούμε (δεν θέλω ου, δεν το βλέπω) μας δείχνει την μισή βρετανική αριστοκρατία να αποτελείται από μαύρους, σε μια εποχή που τους μαύρους τους είχανε πιο κάτω και από τα ζώα. Αυτό για μένα είναι εξωφρενικό και δεν ξέρω και αν περνάει και μηνύματα στους νεολαίους του σήμερα που θα θεωρήσουν ότι αχ ναι, πάντα έτσι ήταν, όλοι ειμασταν από πάντα αγαπημένοι και αγκαλιασμένοι και χορεύαμε κουμμπαγιά.

Και στο house of the dragon το βρίσκω κάπως, οι Velaryon είναι παλιός οίκος από την Valyria, πάει κόντρα με το lore των βιβλίων, θα μπορούσε να έχει μαύρους τους πειρατές που για την ώρα δείχνουν λευκοί, αλλά προτρέχω
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,553
Σε μια σειρά / ταινία που βασίζεται σε ιστορικά γεγονότα το βρίσκω κάπως, το Bridgerton (TV Series 2020– ) - IMDb στο Netflix ας πούμε (δεν θέλω ου, δεν το βλέπω) μας δείχνει την μισή βρετανική αριστοκρατία να αποτελείται από μαύρους, σε μια εποχή που τους μαύρους τους είχανε πιο κάτω και από τα ζώα. Αυτό για μένα είναι εξωφρενικό και δεν ξέρω και αν περνάει και μηνύματα στους νεολαίους του σήμερα που θα θεωρήσουν ότι αχ ναι, πάντα έτσι ήταν, όλοι ειμασταν από πάντα αγαπημένοι και αγκαλιασμένοι και χορεύαμε κουμμπαγιά.

Και στο house of the dragon το βρίσκω κάπως, οι Velaryon είναι παλιός οίκος από την Valyria, πάει κόντρα με το lore των βιβλίων, θα μπορούσε να έχει μαύρους τους πειρατές που για την ώρα δείχνουν λευκοί, αλλά προτρέχω
Είναι what if ρε αυτό, το μόνο "ιστορικό" που έχει πρακτικά είναι το "αριστοκράτες Βρετανοί", από εκεί και πέρα είναι βικτοριανό gossip girl.
 
Top Bottom