What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

MARTHA IS DEAD

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Έχει ενδιαφέρον πως τα Interactive Storytelling παιχνίδια έχουν εξελιχθεί από την εποχή του προπάτορα Dear Esther, που για τα σημερινά δεδομένα φαίνεται αρκετά ξεπερασμένο. Σίγουρα τα περισσότερα εξ αυτών δε πρόκειται να μνημονεύονται εις τους αιώνας για το ρηξικέλευθο gameplay που δίνει ερεθίσματα και κράτα σε εγρήγορση (θα μπορούσαμε να ισχυριστούμε μάλιστα ότι η διάδραση παίκτη-εικονικού περιβάλλοντος είναι συνήθως ελάχιστη). Καταφέρνουν επί το πλείστον όμως να προσφέρουν δυνατές ιστορίες, που επικοινωνούν ένα πολυποίκιλο καμβά συναισθημάτων. Σε εκπρόσωπους τους είδους τα τελευταία χρόνια βλέπουμε στοιχεία από άλλες κατηγορίες (π.χ. stealth στο μνημειώδες SOMA ή puzzles στο Moons of Madness κλπ.). Ήρθε λοιπόν η σειρά της Ιταλικής LKA, 6 χρόνια μετά το The Town of Light, να μας...

Continue reading...
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Don't tell Superman or Batman.

batman-v-superman-batman.gif
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Θα έλεγα ωραία αρχή σεναρίου όπως περιγράφεται στη 2η παράγραφο, αλλά σας λέω ότι δεν υπάρχει περίπτωση οι άμεσοι συγγενείς (γονείς και άλλα αδέρφια) μιας οικογένειας να μπερδεύουν δίδυμα αδέρφια. Το λέω επειδή έχω δίδυμα αδέρφια στην οικογένεια. Και όχι μόνο αυτό, αλλά αναγνωρίζονται και μόνο απ' τη φωνή (χωρίς να χρειάζεται να τους δούμε).
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Θα έλεγα ωραία αρχή σεναρίου όπως περιγράφεται στη 2η παράγραφο, αλλά σας λέω ότι δεν υπάρχει περίπτωση οι άμεσοι συγγενείς (γονείς και άλλα αδέρφια) μιας οικογένειας να μπερδεύουν δίδυμα αδέρφια. Το λέω επειδή έχω δίδυμα αδέρφια στην οικογένεια. Και όχι μόνο αυτό, αλλά αναγνωρίζονται και μόνο απ' τη φωνή (χωρίς να χρειάζεται να τους δούμε).
Ομοζυγωτικά δίδυμα?
ακόμα και αυτά βέβαια δεν είναι απολύτως ίδια, εδώ έχουν διαφορές ακόμα και στο DNA λόγο μεταλλάξεων στην διάρκεια της ζωής τους.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Ξεφευγω; Ισως αλλα ισως να θελω να υπερασπιστω αυτο το παιχνιδι που μου εκανε κλικ και θα ηθελα να το δω στην οθονη μου.
εγω εχω την απορια πως τα ξεχωριζουν οταν ειναι μωρα.
Μηπως με αυτο τον τροπο;

tew.jpg
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Μα δεν κατηγόρησα το παιχνίδι! Απλά θα μπορούσαν να βάλουν άλλο συγγενή που να μη τις αναγνώριζε, όχι τους γονείς τους! Αλλά βέβαια αυτό (αν ήταν άλλος συγγενής) δεν ξέρω κατά πόσο θα είχε το ίδιο δραματουργικό αποτέλεσμα με το να είναι οι γονείς τους.
Και πράγματι, μικρά είναι πιο δύσκολο. Μετά, όπως λέει και ο mike299, επέρχονται διαφοροποιήσεις.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Μετά, όπως λέει και ο mike299, επέρχονται διαφοροποιήσεις.
Your mileage may vary.
Στο σχολείο είχα 2 συμμαθητές δίδυμους που πέρα από το θρανίο που κάθονταν πάντα στις ίδιες θέσεις, δε μπορούσαμε να τους ξεχωρίσουμε. Μέχρι που ένας έκοψε κοντά τα μαλλιά του.
Στο παιχνίδι επίσης, αυτό με τη φωνή που λες δεν ισχύει, αφού η μία από τις 2 δε μπορούσε να μιλήσει.
 
Top Bottom