What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Marvel Cinematic Universe: το επίσημο thread

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,457
Οι στολές των Deadpool και Wolverine από τα γυρίσματα του Deadpool 3:

lff1l1c735bb1.jpg
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,614
έχει πλάκα πάντως που οι βρωμοκάζουλ γκρινιάζουν για την στολή ενώ είναι εντελώς κλασσικούρα η κίτρινη στολή.

Άντε και κίνημα "not my wolverine".... φασέοι ρε φίλε :p
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,457

Προσωπικά θα έλεγα ότι το πρόβλημα δεν ήταν κυρίως η ποσότητα. Κατά τη γνώμη μου υπήρξε λάθος σχεδιασμός στο κομμάτι της εισαγωγής νέων χαρακτήρων και της συνοχής του κινηματογραφικού σύμπαντος. Ίσως επειδή ο Covid ανακάτεψε το πρόγραμμα, ίσως επειδή με τα τόσα νέα projects ο Feige δεν μπορούσε να είναι παντού. Πιστεύω πως οι νέοι χαρακτήρες καλό είναι να εμφανίζονται πρώτα σε ταινίες και μετά να υπάρχει σειρά, όπως έγινε με τα Wandavision, Loki, Falcon κλπ.
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,193
Εγώ νομίζω θα ήταν καλή ιδέα για την marvel να βάλει κι άλλα είδη στην θεματολογία των ταινιών που βγάζει. Αυτή τη στιγμή όλες είναι τύπου action blockbuster movie με την ίδια δόμη πάνω κάτω. Λογικό να έχει μπουχτίσει ο κόσμος. Υπάρχουν χαρακτήρες κόμικ στους οποίους άνετα μπορείς να στηριχθείς και να βάλεις horror, δράμα (βλέπε το joker της DC) ή και κωμωδία. Στις σειρές πιστεύω είναι ακόμα πιο εύκολο. Έτσι θα μπορεί να εκμεταλευτεί και ταλαντούχους σκηνοθέτες και ηθοποιούς που το φόρτε τους δεν είναι το action film και να σταματήσει την κριτική ότι κάνει "κακό" γενικά στον κινηματογράφο.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,457
Εγώ νομίζω θα ήταν καλή ιδέα για την marvel να βάλει κι άλλα είδη στην θεματολογία των ταινιών που βγάζει. Αυτή τη στιγμή όλες είναι τύπου action blockbuster movie με την ίδια δόμη πάνω κάτω. Λογικό να έχει μπουχτίσει ο κόσμος. Υπάρχουν χαρακτήρες κόμικ στους οποίους άνετα μπορείς να στηριχθείς και να βάλεις horror, δράμα (βλέπε το joker της DC) ή και κωμωδία. Στις σειρές πιστεύω είναι ακόμα πιο εύκολο. Έτσι θα μπορεί να εκμεταλευτεί και ταλαντούχους σκηνοθέτες και ηθοποιούς που το φόρτε τους δεν είναι το action film και να σταματήσει την κριτική ότι κάνει "κακό" γενικά στον κινηματογράφο.

Δεν είναι καθόλου κακή ιδέα αλλά δεν ξέρω αν είναι εφικτό να εφαρμοστεί στις ταινίες. Η DC μπορεί να το κάνει πιο εύκολα γιατί το κινηματογραφικό της σύμπαν πάτωσε οπότε δεν είχε τίποτα να χάσει. Η Marvel θα διακινδύνευε να χαλάσει την συνοχή του MCU. Στις σειρές όμως πιστεύω πως θα μπορούσε να γίνει πάρα πολύ άνετα.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Υπάρχουν χαρακτήρες κόμικ στους οποίους άνετα μπορείς να στηριχθείς και να βάλεις horror, δράμα (βλέπε το joker της DC) ή και κωμωδία. Στις σειρές πιστεύω είναι ακόμα πιο εύκολο

Ήδη υπάρχει ποικιλία στις σειρές η Ms Marvel ήταν teen comedy, η She-Hulk ήταν comedy που απευθυνόταν κυρίως σε γυναίκες. Το Falcon and the Winter Soldier ήταν ίσως η πιο κοινωνική σειρά έως τώρα με τα ζητήματα ρατσισμού που έθιξε. Το Secret Invasion είναι πολιτικό spy thriller μέχρι στιγμής 4/6 επ δεν έχουμε δει καθόλου superhero action.

Οι ταινίες ναι έχουν συγκεκριμένο pattern, στις σειρές όμως ήδη πειραματίζονται.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,866
Ήδη υπάρχει ποικιλία στις σειρές η Ms Marvel ήταν teen comedy, η She-Hulk ήταν comedy που απευθυνόταν κυρίως σε γυναίκες. Το Falcon and the Winter Soldier ήταν ίσως η πιο κοινωνική σειρά έως τώρα με τα ζητήματα ρατσισμού που έθιξε. Το Secret Invasion είναι πολιτικό spy thriller μέχρι στιγμής 4/6 επ δεν έχουμε δει καθόλου superhero action.

Οι ταινίες ναι έχουν συγκεκριμένο pattern, στις σειρές όμως ήδη πειραματίζονται.
Πιθανόν να έχεις δίκαιο αλλά το Ms marvel δεν το είδε άνθρωπος, το she hulk συζητήθηκε μόνο για το πόσο κακό και cringe ήταν, το secret invasion δεν έχει τελειώσει ακόμα για να εκφράσουμε άποψη αλλά δεν διαβάζω πολλά θετικά σχόλια. Το πιο πετυχημένο μάλλον είναι το falcon αλλά αυτό είχε το συν ότι βασίστηκε σε ήδη γνωστούς χαρακτήρες και ήταν κοντά στο endgame.
Δεν θεωρώ ότι έχουν πετύχει σε αυτό τους το εγχείρημα μέχρι τώρα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,457
Πιθανόν να έχεις δίκαιο αλλά το Ms marvel δεν το είδε άνθρωπος, το she hulk συζητήθηκε μόνο για το πόσο κακό και cringe ήταν, το secret invasion δεν έχει τελειώσει ακόμα για να εκφράσουμε άποψη αλλά δεν διαβάζω πολλά θετικά σχόλια. Το πιο πετυχημένο μάλλον είναι το falcon αλλά αυτό είχε το συν ότι βασίστηκε σε ήδη γνωστούς χαρακτήρες και ήταν κοντά στο endgame.
Δεν θεωρώ ότι έχουν πετύχει σε αυτό τους το εγχείρημα μέχρι τώρα.

Προσωπικά θα έλεγα ότι όλες οι σειρές ήταν επιτυχημένες σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό. Προβλήματα υπήρχαν αλλά κατά την γνώμη μου όλες οι σειρές είχαν ενδιαφέρον και ήταν πίστες στο πρωτότυπο υλικό. Ακόμα και το She-Hulk που έφαγε (άδικα) μεγάλο πόλεμο από συγκεκριμένες γωνίες του internet ήταν πολύ πιστό στο κόμικ. Και μπορεί όντως κάποιες σειρές να μην άρεσαν σε όλους ή να δίχασαν, όμως αυτό είναι το ρίσκο όταν κάνεις κάτι διαφορετικό.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,845
Η μόνη σωτηρία για την Disney τη δεδομένη χρονική στιγμή, είναι να την πουλήσει σε τίποτα Έης οβ Μπέιζντ Σίγμα αρσενικά.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,457
Έχει ακουστεί εδώ και καιρό ότι ενδιαφέρεται η Apple.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,866
Λογικό μου φαίνεται. Θέλει να προλάβει να την πουλήσει τώρα που το super hero genre δεν έχει καταρρεύσει τελείως
:trollface:
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Oλοκληρώθηκε το Secret Invasion

Μου άρεσε συνολικά οι Samuel L. Jackson και Ben Mendelsohn έπαιζαν όμορφα, έχει καλούς διαλόγους και κλιμάκωση. Προσωπικά δεν μου άρεσε το τέλος, το βρήκα βιαστικό και προβλεπέ (ειδικά ό,τι είχε αν κάνει με τον πρόεδρο). Μου θύμισε Wandavision που και εκεί επέλεξαν over the top ξύλο για να το κλείσουν ενώ όλη η σειρά είχε αλλού focus.

@mits@kos δεν ξέρω αν θα στην πρότεινα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,457
Oλοκληρώθηκε το Secret Invasion

Μου άρεσε συνολικά οι Samuel L. Jackson και Ben Mendelsohn έπαιζαν όμορφα, έχει καλούς διαλόγους και κλιμάκωση. Προσωπικά δεν μου άρεσε το τέλος, το βρήκα βιαστικό και προβλεπέ (ειδικά ό,τι είχε αν κάνει με τον πρόεδρο). Μου θύμισε Wandavision που και εκεί επέλεξαν over the top ξύλο για να το κλείσουν ενώ όλη η σειρά είχε αλλού focus.

@mits@kos δεν ξέρω αν θα στην πρότεινα.

Και εγώ συνολικά την βρήκα απλά οκ. Το κύριο πρόβλημα για μένα είναι ότι δεν εξερευνήθηκε σχεδόν καθόλου η δυσπιστία και παράνοια που θα προκαλούσε το να μην ξέρεις αν το άτομο που έχεις απέναντι σου είναι πραγματικά αυτό που δείχνει. Περίμενα ένταση σαν αυτή του The Thing αλλά τελικά καμία σχέση.

Με την μείωση των projects που ανήγγειλε ο Iger ελπίζω να έχει ξανά πιο στενή επιστασία στο κάθε project ο Kevin Feige. Αυτή την στιγμή είναι αναντικατάστατος.
 
Last edited:

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Ξέχασα την Olivia Colman, αν και έχει 2-3 σκηνές στη σειρά ήταν εξαιρετική. Έχει αυτή την όψη της "θείτσας" και σε ξεγελάει ήταν αδίστασκτη και αποτελεσματική. Θα ήθελα να ξαναδώ τον χαρ/ρα στο μέλλον.

Επόμενη σειρά είναι Loki s2 στις 6/10 και ταινία The Marvels στις 10/11 (αν και διάβασα κάπου πως ίσως την καθυστερήσουν)

Με αυτά και με αυτά το MCU έχει φτάσει $29 δις έσοδα (οι ταινίες μόνο)
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,457
Με αφορμή το ποστ της kara, ένα ενδιαφέρον στοιχείο: Το Ant-Man and the Wasp: Quantumania, μια ταινία της Marvel που χαρακτηρίστηκε ως εμπορική αποτυχία (και ήταν, κυρίως λόγω πολύ υψηλού μπάτζετ γιατί γυρίστηκε εν μέσω covid) βρίσκεται στην έβδομη θέση του παγκόσμιου box office για το 2023:


Το brand είναι πανίσχυρο, πρέπει όμως να εφαρμοστούν όλα όσα εξήγγειλε ο Iger για να μην χάσει αυτή την ισχύ.
 
Top Bottom