What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Marvel Cinematic Universe: το επίσημο thread

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Εκεί που είπα πως άρχισα να καταλαβαίνω τι γίνεται στο Moon Knight ήρθε το επ. 4...

Well played
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Είδα επιτέλους το Eternals και δυστυχώς δεν μου άρεσε. Μου θύμισε πολύ τις ταινίες του Zach Snyder, Man of Steel και Batman v Superman. Δεν ήταν το ίδιο μίζερη αλλά είχε γενικά καταθλιπτικούς χαρακτήρες που συχνά έκλαιγαν και μπόλικο δράμα που δεν είχε αναπτυχθεί νωρίτερα ώστε να το νιώσουμε και εμείς ως θεατές. Πολύ ενδιαφέροντα τα cosmic στοιχεία για τους Celestials αλλά όλα τα υπόλοιπα τα βρήκα αδιάφορα.

Επειδή το είδα τώρα, μπορώ να πω και εγώ την γνώμη μου:

Κάτι τέτοιες ταινίες δίνουν ευκαιρία στο Borracho για κακεντρεχή σχόλια!!!

Πολύ αδιάφορη!!!!!!!!!
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Εκεί που είπα πως άρχισα να καταλαβαίνω τι γίνεται στο Moon Knight ήρθε το επ. 4...

Well played

Η μαμά του Moon Knight
Είχα δει τα 2 πρώτα και δεν με τράβηξε να το συνεχίσω. Μάλλον πρέπει να του δώσω μια ευκαιρία ακόμα :)
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,268
Είχα δει τα 2 πρώτα και δεν με τράβηξε να το συνεχίσω. Μάλλον πρέπει να του δώσω μια ευκαιρία ακόμα :)

Σήμερα βγαίνει το φινάλε οπότε μπορείς πλέον να τα δεις όλα μαζί.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,275
είναι χλιαρή η φάση με τις σειρές αυτές τις μέρες ή εγώ έχω χάσει κάθε ενδιαφέρον πλέον για όλα στην ζωή μετά το discovery που με ξενέρωσε; :p
ειδικά το netflix έχω αρχίσει να νοιώθω ότι δεν τα πιάνει τα λεφτά του.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Οι μεγάλες και αξιόλογες παραγωγές έχουν σταθερά πάει σε Apple TV+, HBO (και BBC κλασσικά). Το Disney+ έχει την άνεση να έχει διαμαντάκια (Modern Family - από τις καλύτερες sitcom) μόνο και μόνο επειδή το Ποντίκι έχει αγοράσει τα πάντα κάτω από τον ήλιο.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Ποια είναι?
womanyellingcat.jpg
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
είναι χλιαρή η φάση με τις σειρές αυτές τις μέρες ή εγώ έχω χάσει κάθε ενδιαφέρον πλέον για όλα στην ζωή μετά το discovery που με ξενέρωσε; :p
ειδικά το netflix έχω αρχίσει να νοιώθω ότι δεν τα πιάνει τα λεφτά του.
Η θέαση του Discovery, σύμφωνα με μελέτες, έχει προκαλέσει παγκοσμίως αίσθηση απελπισίας, απώλεια ερωτικής επιθυμίας και άλλες διαταραχές.

:trollface:
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Η θέαση του Discovery, σύμφωνα με μελέτες, έχει προκαλέσει παγκοσμίως αίσθηση απελπισίας, απώλεια ερωτικής επιθυμίας και άλλες διαταραχές.

:trollface:
Οσοι παρακολουθούν εθελοντικά discovery, πρέπει να γίνουν αντικείμενο μελέτης για το σύνδρομο της Στοκχόλμης, τάσεις αυτοτιμωρίας και γενικά τέτοιου είδους ψυχικές διαταραχές.
Εάν συνδυάζεται η θέαση και με Picard, καλύτερα να τους κλείσουν πουθενά γιατί είναι επικίνδυνοι πρώτα από όλα για τον εαυτό τους!
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
Τελείωσα το Moon Knight, κακό δεν το λες, μάλλον προς χρυσή μετριότητα. Υποθέτω πως είναι πρόκληση για έναν ηθοποιό να παίξει έναν χαρακτήρα σαν του πρωταγωνιστή, αλλά δεν χρειάστηκε ο Isaac να κάνει αυτά που έκανε η Maslany στο Orphan Black. Δεν θα έλεγα ότι έχει σχέση σεναριακά με το υπόλοιπο MCU, τουλ εγώ δεν παρατήρησα κάτι. Την προηγούμενη εβδομάδα είχα διαβάσει αυτό στο Polygon

"Perhaps it’s too much of a generalization to say that the Marvel Cinematic Universe is designed for children, but it’s absolutely designed in a way that isn’t meant to exclude them."

Και αυτό ακριβώς νομίζω είναι το πρόβλημα, το Moon Knight, όπως και οι υπόλοιπες μαρβελοσειρες θα μπορούσε να γίνει πιό σκοτεινό, πιο βαθύ, πιό ουσιαστικό αλλά υπάρχει ένα όριο που δεν τολμάνε να το περάσουν. Σου αφήνει hints αλλά σταματάει πριν βαρύνει. Κάτι παρόμοιο είχα αισθανθεί και με το Wandavision (κατάθλιψη, απώλεια) και το Falcon and the winter soldier (μεταναστευτικό, ρατσισμός).

Αν απλά φόραγαν τα σώβρακα τους πάνω από τα παντελόνια τους και κυνηγιόντουσαν, δεν θα έλεγα τίποτα, αλλά όλο αυτό με αφήνει κάπως.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,268
Τελείωσα το Moon Knight, κακό δεν το λες, μάλλον προς χρυσή μετριότητα. Υποθέτω πως είναι πρόκληση για έναν ηθοποιό να παίξει έναν χαρακτήρα σαν του πρωταγωνιστή, αλλά δεν χρειάστηκε ο Isaac να κάνει αυτά που έκανε η Maslany στο Orphan Black. Δεν θα έλεγα ότι έχει σχέση σεναριακά με το υπόλοιπο MCU, τουλ εγώ δεν παρατήρησα κάτι. Την προηγούμενη εβδομάδα είχα διαβάσει αυτό στο Polygon

"Perhaps it’s too much of a generalization to say that the Marvel Cinematic Universe is designed for children, but it’s absolutely designed in a way that isn’t meant to exclude them."

Και αυτό ακριβώς νομίζω είναι το πρόβλημα, το Moon Knight, όπως και οι υπόλοιπες μαρβελοσειρες θα μπορούσε να γίνει πιό σκοτεινό, πιο βαθύ, πιό ουσιαστικό αλλά υπάρχει ένα όριο που δεν τολμάνε να το περάσουν. Σου αφήνει hints αλλά σταματάει πριν βαρύνει. Κάτι παρόμοιο είχα αισθανθεί και με το Wandavision (κατάθλιψη, απώλεια) και το Falcon and the winter soldier (μεταναστευτικό, ρατσισμός).

Αν απλά φόραγαν τα σώβρακα τους πάνω από τα παντελόνια τους και κυνηγιόντουσαν, δεν θα έλεγα τίποτα, αλλά όλο αυτό με αφήνει κάπως.

Νομίζω ότι αυτά που λες είναι σε γενικές γραμμές αλήθεια όσον αφορά το ύφος του MCU. Το genre στο οποίο κινείται είναι αυτό του blockbuster action comedy οπότε το βάθος που θα έχουν τα όποια έξτρα στοιχεία προσαρμόζεται σε αυτό το καλούπι. Η γνώμη μου είναι ότι το MCU έχει περισσότερη ουσία από τα περισσότερα σύγχρονα blockbusters (π.χ. Fast and Furious, Jurassic World, οι ταινίες του Dwayne Johnson) αλλά η έμφαση παραμένει στη δράση και στη διασκέδαση.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Μετριότατο μου φάνηκε το Multiverse of Madness. Kατ' αρχάς δε το πουλάει καλά το κυρίως θέμα που είναι το multiverse. Νομίζω δε θεωρείται καν spoiler το παρακάτω, αλλά σίγουρα περιμέναμε να έχει μια σκηνή που οι πρωταγωνιστές πηδάνε από universe σε universe και βλέπουμε πολλά σπουδαία και παράξενα μέχρι να καταλήξουν κάπου. Την είχε αυτή τη σκηνή, αλλά ήταν και η μόνη σκηνή που μας θυμίζει ότι η ταινία έχει να κάνει με το multiverse. Kατά τα άλλα τα universes στα οποία ουσιαστικά διαδραματίζονται οι σκηνές της ταινίας είναι όλα (και τα 3) generic af.
Πάμε τώρα στα θετικά. Fantastic Four confirmed, Franklin Richards confirmed, Inhumans, ENNOEITAI Xavier που για μένα ήταν το highlight, α και Clea confirmed!
Γενικά η δουλειά της ταινίας ήταν κυρίως να σετάρει το τι θα έρθει και το τι μπορούμε να περιμένουμε.
 
Top Bottom