What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Marvel Cinematic Universe: το επίσημο thread

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Τα προϊόντα της Μάρβελ
-Lays για τους μαρβελόκυθους
-AC για τους υπόλοιπους (ήτοι, μπούκωμα από την υπερπροσφορά, διακύμανση στην ποιότητα, δε χρειάζεται να τα καταναλώσεις όλα)
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Το ιδιο ισχυει και για αλλα μεγαλα movie franchises. Για παραδειγμα James Bond υπαρχουν 25 ταινιες σε διαστημα 59 ετων. Κατσε δες τες με τη σειρα μια μια και βρες ποτε θα κουραστεις. Ποσο μαλλον στην περιπτωση της Marvel που ειναι πολυ μεγαλυτερο υλικο σε μικροτερο χρονικο διαστημα.
 
Last edited:

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Για παραδειγμα James Bond υπαρχουν 25 ταινιες σε διαστημα 59 ετων. Κατσε δες τες με τη σειρα μια μια και βρες ποτε θα κουραστεις.
Θυμάμαι μου άρεσε ο Πιρς Μπρόσναν στο ρόλο του Μποντ. Παίζει ακόμα στο τελευταίο;
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Captain America; The Winter Soldier.
Αρκετά καλύτερη από την πρώτη εμφάνιση του Captain, με αρκετή δράση που σε κρατάει και δεν βαριέσαι εύκολα. Εξελίσσει αρκετά και το όλο MCU (τουλάχιστον από όσα έχω δει εγώ) αν και η αλήθεια είναι ότι αυτές οι "εύκολες" ανατροπές και προδοσίες έχουν αρχίσει λίγο να κουράζουν σιγά σιγά.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Ναι, έφτασε η ώρα του Thor: Love & Thunder.
Ευτυχώς που είχα διαβάσει όλα τα σχόλια απογοητεύμενων φανς και έβαλα να το δω με προσδοκίες υπό του μηδενός.
Ντάξει, δεν είναι και για τα σκυλιά (γίδια?) αλλά είναι όντως πολύ τσαπατσούλικο, σε βαθμό προσβλητικό. Πέρα από όσα έχουν ήδη ειπωθεί για το ό,τι να'ναι story και το cringe χιούμορ, μου έκανε αρνητική εντύπωση ότι κανένας πέραν των Bale και Crowe δεν φαίνεται να παίρνει τον ρόλο του στα σοβαρά. Τους μάζεψε όλους μια μέρα ο Waititi σε φάση "χαχα μλκς τους έπεισα να μου δώσουν 200 μύρια budget για την ταινία, άντε περάστε να πείτε καμιά ατάκα και να τσακίσετε τον δωρεάν μπουφέ". Ακόμα και ο (αρσενικός) Thor που είχε πιάσει καλά αυτό το κωμικό στυλ από το Ragnarok κι έπειτα, εδώ μου φάνηκε πελαγωμένος και εκτός ρυθμού. Βέβαια δεν βοηθούσαν καθόλου οι διάλογοι, ούτε κι η εξίσου αμήχανη ερμηνεία της Portman.
Ξεκάθαρη αγγαρεία από τον Waititi στο σενάριο, πρέπει να το έγραψε κυριολεκτικά μέσα σε δυο βράδια. Τουλάχιστον οπτικά η ταινία έχει μερικά καλά στιγμιότυπα, ειδικά όταν εμφανίζεται ο Bale που είναι πειστικά creepy και δεν παρασύρθηκε από το περιρρέον καραγκιοζιλίκι. Γέλασα με τα σκηνικά όπου το τσεκούρι "ζηλεύει" υποτίθεται το Mjolnir και με την "ελληνική" προφορά του Crowe ως Zeus. Ωραία και η αναπάντεχη εμφάνιση του Ηρακλή στην post-credits σκηνή.
5.5/10
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
για όλα αυτά που περιγράφεις πολύ καλό βαθμό δε βάζεις; :p
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
μλκ τι θεός, από τότε που τον ανακάλυψα με το Van Wilder δεν απογοητεύει ποτέ, ακόμα και το Blade 3 έκανε carry ο τύπος.
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,321
Van Wilder, τι μου θύμισες...
Η μοναδική ταινία που κόντεψα να ξεράσω (η σκηνή με τα γλυκά με "κρέμα"), και έχω δει splatter, κάτι Hostel κτλ.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Van Wilder, τι μου θύμισες...
Η μοναδική ταινία που κόντεψα να ξεράσω (η σκηνή με τα γλυκά με "κρέμα"), και έχω δει splatter, κάτι Hostel κτλ.
ναι αλλά είχε αυτό που τα συγχώρεσε όλα :p

 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
Με λένε munkinnousu και είμαι 12 ημέρες καθαρός από marvel
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Με λένε munkinnousu και είμαι 12 ημέρες καθαρός από marvel

c6TUU8A.gif
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
Σε ένα μήνα θα είσαι πάλι πίσω, έρχεται ο Namor!
Σινεμά μόνο αν είναι διθυραμβικές οι κριτικές αλλιώς πειρατικά σε κάνα εξάμηνο, το μόνο που με ενδιαφέρει είναι το loki
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Σινεμά μόνο αν είναι διθυραμβικές οι κριτικές αλλιώς πειρατικά σε κάνα εξάμηνο, το μόνο που με ενδιαφέρει είναι το loki

Έχω μεγάλη εμπιστοσύνη στον Ryan Coogler, πιστεύω ότι η ταινία θα είναι πολύ δυνατή.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Η εμπιστοσύνη αυτή πηγάζει από το πρώτο Black Panther, μακράν την πιο υπερεκτιμημένη ταινία του MCU;

Εμένα μου άρεσε το πρώτο Black Panther

-Είχε ωραίο κακό, με ολοκληρωμένο backstory και κίνητρα (παρουσιάστηκε ολοκληρωμένα μόνο σε αυτή την ταινία)
-Ο ίδιος ο ΒΒ
-Πάντρευε καλά την τεχνολογία (εφευρέσεις) με την παράδοση (έθιμα, διαχωριμός σε φυλές)
-Μου άρεσαν οι Dora Milaje τόσο σαν ιδέα όσο και σαν παρουσίαση
-Η προφορά που είχαν οι χαρ/ρες έδινε ωραίο ethnic τόνο
-Η μεγάλη μάχη που συνδύαζε δόρυα, μοντέρνες ασπίδες και ζώα
-Ωραία τοπία διαφορετικά από τα αστικά περιβάλλοντα που βλέπουμε σε προηγούμενες ταινίες

Στα αρνητικά αυτό που θυμάμαι ήταν μια άθλια CGI σκηνή μάχης 5 λεπτών που όμως δεν μου χάλασε το σύνολο της ταινίας.
Δεν είναι η αγαπημένη μου, όμως την έχω αρκετά ψηλά. Είναι και ένας χαρ/ρας που δεν ήξερα σχεδόν τίποτα από τα κόμιξ.
 
Top Bottom