What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

MARVEL’S SPIDER-MAN REMASTERED

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Ο εναγκαλισμός της Sony με την πλατφόρμα του PC συνεχίζεται με γοργούς ρυθμούς. Μετά το μέτριο αλλά τελικά διορθωμένο port του Horizon: Zero Dawn, το σαφώς πιο προσεγμένο Days Gone και το σχεδόν άψογο God of War, ήρθε η ώρα για το ντεμπούτο της Insomniac Games με την remastered έκδοση της μεγαλύτερης επιτυχίας της. Τα καθήκοντα του porting ανέλαβε η Nixxes Software, ένα στούντιο με μεγάλη εμπειρία σε PC ports που πρόσφατα αγοράστηκε από την Sony, οπότε οι προσδοκίες τόσο για το παιχνίδι αυτό καθ’ εαυτό όσο και για την έκδοση για PC είναι μεγάλες. Δικαιώθηκαν; Διαβάστε για να μάθετε!



The one and only....

Continue reading...


 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,512
Για να είμαι ειλικρινής, το είχα δοκιμάσει πριν χρόνια σε PS4, αλλά δεν με κράτησε. Μάλλον η "Ubisoftοποίηση" που λέμε έφταιγε (πρέπει να είχα πρόσφατα τελειώσει κανένα AC: Creed).

Νομίζω όμως ότι θα του δώσω μια δεύτερη ευκαιρία στο σύστημα που πρέπει.
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
735
Δεν είμαι των open world παιχνιδιών δυστυχώς και φοβάμαι το burnout θα προκύψει ανεξαρτήτως του τι side mission θα κάνω. :(

Θα το αφήσω όταν θα παίξει καλύτερη GPU (η 2080 δε φτάνει για 1440p KAI Ray Tracing) μπας και με κρατήσει με shredderικές γραφικάρες. :giggle:
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Δεν είμαι των open world παιχνιδιών δυστυχώς και φοβάμαι το burnout θα προκύψει ανεξαρτήτως του τι side mission θα κάνω. :(

Καλά δεν είναι και τόσο μεγάλο για open-world. Σε 50 ώρες (και πολλές λέω) θα το έχεις καθαρίσει όλο. Τα Collectibles φαίνονται όλα τον χάρτη.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Παιχνιδάρα. Το 8 μπροστά από το 5 δεν το περίμενα από έναν σεσημασμένο μαρβελιάρη.

Σε review πρέπει να κρίνεις πιο αποστασιοποιημένα και να αξιολογείς ορισμένα αντικειμενικά στοιχεία. Αν βαθμολογούσα με βάση την μαρβελοκαψούρα θα έβαζα 100 μόνο και μόνο για τα πολλά suits που μπορείς να ξεκλειδώσεις.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Fashion-spidey.

Ελπίζω να δούμε ωραίες φωτογραφίες με το Ray Tracing. Όταν είχε πρωτοβγεί, είχε λαλίσει όλη η PS-fanbase με το photomode.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Η αληθεια ειναι πως ειναι μακραν ο καλυτερο τιτλος για τον συγκεκριμενο ηρωα. Ειναι spot on σε ολα, υφος, διαλογοι, κινηση (αερινος και ταυτοχρονα δυνατος, ποτε δεν βαρεθηκα να βλεπω το anim που σταματαει αμαξι), εκμεταλευση τον δυναμεων του στο gameplay, o κοσμος του (να βολταρεις στο πανεμορφο Μανχαταν και να σκας πανω στο Sanctum Sanctorum η στο γραφειο των Nelson& Murdock. Αλλα και μονο το να βολταρεις ειναι φοβερο).

Για εναν Spidey fan το παιχνιδι ειναι 12/10. Για καποιον που δεν εχει καμια επαφη με υπερηρωες η ακομα χειροτερα ειναι φαν του Batman τοτε μιλαμε για 9/10. Θα περασει ομορφα οπως και να χει. Ειναι αρκετα "compact" για action open world. Δεν εχει τη φωτογραφια, το σοκ και δεος του God of War ομως ειναι παρα πολυ fun to play. Θα μπορουσε να εχει πιο αξιομνημονευτο side περιεχομενο ομως δεν εχει τοση σημασια -για μενα- αφου ειναι το μοναδικο παιχνιδι που σε αφηνει να κανεις με μαεστρια αυτο που λεει ο τιτλος, να εισαι ο Spiderman.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,505
@kara Εχεις παίξει το Shattered Dimensions? Αν ναι είναι καλύτερο από αυτό το οποίο προσωπικά το θεωρώ τοπ;
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
η ακομα χειροτερα ειναι φαν του Batman
O Αdmiral δεν ανήκει σε καμιά από τις 2 κατηγορίες και το βαθμολόγησε (ελαφρώς) χαμηλότερα από τα Batman, τα πρώτα 2 τα ορθόδοξα υποθέτω.
Ψάξε όσο θες στα gamefaqs, δε θα βρεις λύση για το γρίφο.

Με σοβαρότερο ύφος, είναι άστοχη η αντιπαραβολή σου κατά τη γνώμη μου.
Χωρίς να είμαι καν "φαν" του Batman, δε μπόρεσα παρά να θαυμάσω τη δουλειά μου είχε γίνει στo lore, στις υπο-αποστολές, στην ποικιλία στο gameplay κλπ. Το Asylum ειδικά ήταν παιχνίδι που είχε τρομερό αντίκτυπο στην ΑΑΑ βιομηχανία και ξεχώριζε τότε μέσα στο "cinematic blockbuster" συνονθύλευμα. Μίλαγαν για αυτό ακόμα και άτομα που δεν είχαν απολύτως καμία κάψα με τον Batman. Γιατί στο τέλος της ημέρας (sic), ήταν ένα εξαιρετικό σύνολο, ανεξαρτήτως στολής του ήρωα.
Θα μπορούμε να πούμε το ίδιο για το/θυμόμαστε το ίδιο καλά σε μερικά χρόνια το Spider-Man; Αν ναι, τέλεια.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Περίμενα περισσότερη φασαρία για το Spider-man είναι η αλήθεια, δεδομένου του ενθουσιασμού με την αρχική κυκλοφορία.

Από τα γραφόμενα του Αλέξανδρου είναι εμφανές ότι πατάει σε γερά θεμέλια και το κάνει πάρα πολύ καλά, χωρίς όμως να καινοτομεί, κάτι που έκανε το Arkham City την περίοδο που βγήκε. Επομένως το novelty έχει φύγει μάλλον.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Αν εισαι φαν του Batman εχεις ηδη παιξει παιχνιδαρες, εχεις ηδη χαρει τον ηρωα σου. Εισαι πιο δυσκολο κοινο για τον Spiderman γιατι εχεις ανεβασμενες προσδοκιες. Αυτα. Αμεσως τσιμπησατε.

@Chosen Undead Το ειχα παιξει παλιοτερα και δεν τον θυμαμαι καλα. Σε εκεινο ειναι σαν να παιζεις 4 διαφορετικες ιστοριες με εντελως διαφορετικο gameplay. Το Marvel's Spoderman δεν εχει αυτην την ποικιλια, ασχολειται μονο με τον Peter, προσφερει ομως ενα πιο δεμενο χορταστικο συνολο.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Λίγο lore που δεν ζήτησε κανείς: Το πρώτο παιχνίδι Batman που έπαιξα ήταν αυτό:



Και το πρώτο παιχνίδι Spider-man ήταν αυτό:



Γενικά παίζαμε τα πάντα από superheroes γιατί εγώ ήμουν πάντα μαρβελικός ενώ ο αδελφός μου μπατμανικός.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Μερικές φορές ξεχνάω ότι το Game Boy έδινε πιο smooth/πολλά frames σε παιχνίδια του, από τα 8μπιτα pc της εποχής 😅.
You're the real hero, που θα 'λεγα κι εγώ.
Fun fact - το spider man που έβαλες ήταν της Rare, το πρώτο για GB.

Εγώ είχα παίξει το δεύτερο.



Λιγότερο platforming, περισσότερο action-adventure. Το μυαλό μου είχε ανατιναχθεί όταν διαπίστωσα ότι για να περάσεις τον ηλεκτρικό φράχτη στην αρχή, έπρεπε να κατεδαφίσεις τον Hobgoblin από το glider, να του το πάρεις και να του βάλεις καύσιμα γιατί είχαν τελειώσει (ΦΥΣΙΚΑ) μετά το boss fight. Βέβαια αργότερα κόλλησα στο Lizard, μετά από πολλές προσπάθειες είχα καταφέρει να βρω το αντίδοτο που τον έκανε άνθρωπο (μου έδινε κάτι για να προχωρήσω, keycard ίσως δε θυμάμαι), αλλά πάντα έμενα με λίγο health στην επιστροφή. Επίσης περιορισμένες ζωές, οπότε...

To δε Batman, πιο οδυνηρή πρώτη γνωριμία, λόγω κακού χειρισμού που αύξανε τη δυσκολία



Bonus
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Η Αγία Έδρα, ένα μονάχα παιχνίδι Σπάιτερ-Μαν αναγνωρίζει στο PC, αυτό που έπαιξε στα νιάτα της :



ΥΓ Χωρίς πλάκα, νοστιμούλι φαίνεται αυτό. Άμα κλείσει τα πέντε ο γιός μου, παίζει να του το πάρω σε Steam Sale -95% να γελάμε :D
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Η Αγία Έδρα, ένα μονάχα παιχνίδι Σπάιτερ-Μαν αναγνωρίζει στο PC, αυτό που έπαιξε στα νιάτα της :



ΥΓ Χωρίς πλάκα, νοστιμούλι φαίνεται αυτό. Άμα κλείσει τα πέντε ο γιός μου, παίζει να του το πάρω σε Steam Sale -95% να γελάμε :D


Αυτό ήταν το δεύτερο Spider-man που έπαιξα :D. Δεν ήταν άσχημο!
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Δεν είμαι των open world παιχνιδιών δυστυχώς και φοβάμαι το burnout θα προκύψει ανεξαρτήτως του τι side mission θα κάνω. :(

Θα το αφήσω όταν θα παίξει καλύτερη GPU (η 2080 δε φτάνει για 1440p KAI Ray Tracing) μπας και με κρατήσει με shredderικές γραφικάρες. :giggle:
Δοκιμασε με FSR. Και εγω Very high γραφικα και very high ray tracing το παιζω αλλα με FSR 2.0. Βεβαιια η rx 6000 και rtx 3000 τρχουν καλυτερα το ray tracing απο τις rtx 2000.
 
Top Bottom