What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Mας ρωτάτε, σας απαντάμε.

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Ερωτηση...ποσο χωρο στο σκληρο εχετε για gaming? Ποσο υπολογιζετε δλδ οτι θα χρειαστειτε για να μην εχετε το αγχος βαλε αυτο-βγαλε αυτο το παιχνιδι; (Αυτο μετραει και τα εγκατεστημενα και την καβαντζα που κρατατε)

Επειδή κρατάω αρχεία, ίσως σε ψυχαναγκαστικό/ρακοσυλλεκτικό βαθμό, έχω έναν SSD 250 GB για OS, 2 HDD 3TB, έναν ~500GB, έναν εξωτερικό 2ΤΒ και έναν backup 1ΤΒ σε ντουλάπι. Και νομίζω ότι χρειάζομαι έναν τριάρι ακόμα καθώς τους βλέπω να γεμίζουν επικίνδυνα.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,418
Εχω 5 tb εναν 4 tb του 2017 και εναν 1 tb του 2011. Ειναι το ελαχιστο που πρεπει να εχει καποιος τωρα.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Εχω 5 tb εναν 4 tb του 2017 και εναν 1 tb του 2011. Ειναι το ελαχιστο που πρεπει να εχει καποιος τωρα.

Χμμμ καλη φαση...και τους χρησιμοποιεις για παιχνιδια; Τι δισκους εχεις για αποθηκευτικο χωρο; Η χρησιμοποιεις cloud?
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Θεωρώ πως για να σαι καλυμμένος και να χεις και μια ποικιλία θες σίγουρα πάνω από 1TB σε SSD. Και έναν τουλάχιστον 250GB για Λειτουργικό Σύστημα.

Εννοείται με την σκνίπα τον Shredder δεν ασχολούμαστε πια, μιας και μπορούμε άνετα να τον τσακίσουμε ακόμα κι αν μας έχει καταβάλλει πλήρως ο κοροναιός.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,418
Χμμμ καλη φαση...και τους χρησιμοποιεις για παιχνιδια; Τι δισκους εχεις για αποθηκευτικο χωρο; Η χρησιμοποιεις cloud?
Για τα παντα τους χρησιμοποιω δηλαδη προγραμματα παιχνιδια σειρες και ταινιες. Ακομα δεν εχω αποφασισει ποτε θα παρω ssd παντως 2 tb ssd ξεκινανε απο 300 ευρω τωρα. Οχι και σκνιπα το τερας.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,317
500Gb ssd raid 0 για games, 2tb sshd για ταινίες που για κάποιο ανεξήγητο λόγο ακόμα κρατάω στο pc και blockchains :)P) και 250Gb nvme για λειτουργικό και κανά απαιτητικό game που δεν μένει για πολύ καιρό installed.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,317
Υπάρχει άραγες τρόπος να φτιάξουμε μια μέθοδο για να μοιραζόμαστε τα steam libraries μας μέσα στην κοινότητα; To family sharing έδινε αυτή τη δυνατότητα άλλα για το authorize έπρεπε να κάνεις login τοπικά από τον client. Έχω την αίσθηση ότι άλλαξε αυτό.

ίσως μέσω δημιουργίας κοινοτικού profile;; dunno ρίξτε καμιά ιδέα..

Στο Steam->settings->Family μου εμφανίζει μόνο profil που έχω κάνει share στο παρελθόν, ίσως επειδή οι υπόλοιποι δεν έχετε ανοιχτό το sharing;; (καπιταλιστικά ιδιοτελή άτομα textbook :p )

Αν είναι τόσο απλό και μπορείς να μοιράζεσαι με όποιον από την friendlist έχει ανοιχτό το sharing θα μπορούσαμε εύκολα με ένα thread ή ένα αποκλειστικό discord κανάλι να δηλώνουν οι εκάστοτε ενδιαφερον και να γίνεται η δουλειά (έκαστος μπορεί να κάνει auth μέχρι 10 acc)

Αν σας αρέσει η ιδέα ΜΙΛΙΣΤΕ να οργανωθούμε και να καταλάβουμε πως δουλεύει βασικά (βαριόμουν να το ψάξω σοβαρά, guilty)

#p2pisthenewstandard
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Υπάρχει άραγες τρόπος να φτιάξουμε μια μέθοδο για να μοιραζόμαστε τα steam libraries μας μέσα στην κοινότητα; To family sharing έδινε αυτή τη δυνατότητα άλλα για το authorize έπρεπε να κάνεις login τοπικά από τον client. Έχω την αίσθηση ότι άλλαξε αυτό.

ίσως μέσω δημιουργίας κοινοτικού profile;; dunno ρίξτε καμιά ιδέα..

Στο Steam->settings->Family μου εμφανίζει μόνο profil που έχω κάνει share στο παρελθόν, ίσως επειδή οι υπόλοιποι δεν έχετε ανοιχτό το sharing;; (καπιταλιστικά ιδιοτελή άτομα textbook :p )

Αν είναι τόσο απλό και μπορείς να μοιράζεσαι με όποιον από την friendlist έχει ανοιχτό το sharing θα μπορούσαμε εύκολα με ένα thread ή ένα αποκλειστικό discord κανάλι να δηλώνουν οι εκάστοτε ενδιαφερον και να γίνεται η δουλειά (έκαστος μπορεί να κάνει auth μέχρι 10 acc)

Αν σας αρέσει η ιδέα ΜΙΛΙΣΤΕ να οργανωθούμε.

#p2pisthenewstandard
Το family sharing δεν επιτρέπει σε δυο παίκτες να παίζουν παιχνίδια από το ίδιο library ταυτόχρονα.
Αν π.χ, σε βάλω εγώ στο library μου και ξεκινήσεις να παίζεις, όταν ξεκινήσω να παίζω κι εγώ, οποιοδήποτε παιχνίδι από το library μου, εσένα θα σε πετάξει.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,317
Το family sharing δεν επιτρέπει σε δυο παίκτες να παίζουν παιχνίδια από το ίδιο library ταυτόχρονα.
Αν π.χ, σε βάλω εγώ στο library μου και ξεκινήσεις να παίζεις, όταν ξεκινήσω να παίζω κι εγώ, οποιοδήποτε παιχνίδι από το library μου, εσένα θα σε πετάξει.

Ναι, αλλά διαβάζω ότι αν τρέξεις το παιχνίδι και βγεις offline (στο steam) αφού το ξεκινήσεις, παρακάμπτεται αυτό, ισχύει;


"This is completely possible depending on the game (usually games that do not connect to the internet). After setting up family sharing, the person who owns the game must start the game. After the game is running, go to steam and go into offline mode. Now the second person can use family sharing. I've done this numerous times with Civ V and i believe should work with Skyrim."
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Εγώ αυτό που δοκίμασα είναι, σαν owner του παιχνιδιού, να ξεκινήσω δεύτερος. Και τους άλλους τους πετάει έξω. Αλλά μπορεί να εξαρτάται και από το παιχνίδι.

Στο κείμενο που έβαλες λέει ότι ο owner πρέπει να ξεκινήσει πρώτος και να βγει ο ίδιος offline.
Για να πετύχει κάτι τέτοιο θα πρέπει να υπάρχει άριστη συνεννόηση μεταξύ αυτών που μοιράζονται το library.

Και επίσης δεν δουλεύει με παιχνίδια που ανοίγουν και τον δικό τους launcher π.χ. Star Wars Jedi Fallen Order, RDR2, AC Odyssey κλπ.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,317
Βλέπω δεν χρειάζεται να τρέξει το game o owner. Αρκεί να είναι σε offline mode(μόνο ο owner) για να παίζουν παράλληλα.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Αυτό δεν ξέρω αν δουλεύει, αλλά καταλαβαίνεις ότι δημιουργεί ένα σωρό προβλήματα στον owner. Πολλά παιχνίδια πρέπει να είναι online για να παίξουν άρα χάνεις την πρόσβαση σε αυτά ως owner ενώ έχουν οι υπόλοιποι που τους δίνεις πρόσβαση. Επίσης ξεχνάς το multiplayer.

Εγώ έχω απογοητευτεί από το family sharing. Καταλαβαίνω να μην μπορούν να παίζουν και οι δύο ταυτόχρονα το ίδιο παιχνίδι. Αλλά γιατί να μην μπρώ εγώ να παίζω RDR2 και η κόρη μου LEGO Harry Potter ταυτόχρονα; Αυτό δεν είναι family sharing. Και παλιά αγοράζαμε το manager με δύο φίλους, βγαίναν οι δύο offline και το παίζανε όλοι. Ποια η διαφορά; Να βλέπεις τι έχει ο άλλος και άμα το παίξεις να σε πετάξει έξω;
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,418
500Gb ssd raid 0 για games, 2tb sshd για ταινίες που για κάποιο ανεξήγητο λόγο ακόμα κρατάω στο pc και blockchains :)P) και 250Gb nvme για λειτουργικό και κανά απαιτητικό game που δεν μένει για πολύ καιρό installed.
Κοιταζα τωρα ποιος ειναι ο καλυτερος ssd και ειναι αυτος Corsair Force MP600 2TB Αν επαιρνα τωρα ssd θα επαιρνα αυτον στα 2 tb. Αρα ετσι 7 tb συνολικα! Και αυτο θα κανω οταν παρω ssd!
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Σρέντερ, η μητρική σου δεν υποστηρίζει PCI-e 4.0 SSD. Αυτό το κάνουν μόνο οι motherboards με το x570 chip. Αυτό σημαίνει πως αν βάλεις ένα Corsair Force MP600 2TB στην δική σου μητρική που έχει το Χ370 chip, θα δουλεύει στη μισή του σχεδόν ταχύτητα. Που και πάλι μεγάλη είναι βέβαια, αλλά θα έχεις πληρώσει για κάτι που δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις.

Αν θέλεις καλό SSD που να ταιριάζει στο σύστημά σου, πάρε έναν Samsung 970 Evo Plus.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Ένας φίλος, μιας κι έσκασε η καραντίνα, αποφάσισε να αγοράσει ένα PS4. Είπε να το πάρει από τον Κωτσόβολο με δόσεις, χωρίς πιστωτική.

Τον πήραν από το μαγαζί και εκτός από τα κλασσικά, κάτι φορολογικές δηλώσεις κλπ, του ζήτησαν και το τηλέφωνο του εργοδότη του. Όταν τους είπε να το πάρει με μετρητά του είπαν ότι και σε αυτή την περίπτωση το θέλουν.

WTF? Ξέρει κανείς τι ισχύει;
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Ένας φίλος, μιας κι έσκασε η καραντίνα, αποφάσισε να αγοράσει ένα PS4. Είπε να το πάρει από τον Κωτσόβολο με δόσεις, χωρίς πιστωτική.

Τον πήραν από το μαγαζί και εκτός από τα κλασσικά, κάτι φορολογικές δηλώσεις κλπ, του ζήτησαν και το τηλέφωνο του εργοδότη του. Όταν τους είπε να το πάρει με μετρητά του είπαν ότι και σε αυτή την περίπτωση το θέλουν.

WTF? Ξέρει κανείς τι ισχύει;

αποσο ξερω ειναι παρανομο να του ζητησουν οποιοδηποτε στοιχειο απο τη στιγμη που απλα θελει να προχωρησει σε μια αγορα λιανικης με μετρητα και δεν θελει να επωφεληθει απο τυχον premium εκπτωτικο προγραμμα (εκει ζητανε στοιχεια για να σε εχουν σα προιον και να πουλανε τα στοιχεια σου σε διαφημιστικες).
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
αποσο ξερω ειναι παρανομο να του ζητησουν οποιοδηποτε στοιχειο απο τη στιγμη που απλα θελει να προχωρησει σε μια αγορα λιανικης με μετρητα και δεν θελει να επωφεληθει απο τυχον premium εκπτωτικο προγραμμα (εκει ζητανε στοιχεια για να σε εχουν σα προιον και να πουλανε τα στοιχεια σου σε διαφημιστικες).

Μα εδώ δεν μιλάω για προσωπικά του στοιχεία. Του ζήτησαν το τηλέφωνο του εργοδότη του για να επικοινωνήσουν μαζί του.. Να το κάνουν τι; Να τον πάρουν τηλέφωνο να τον ρωτήσουν αν σκοπεύει να τον κρατήσει στην δουλειά;
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,271
Να τον καρφώσουν ότι αντί να δουλεύει θα παίζει όλη μέρα σατανικά βιντεοπαιχνίδια 😛
Εν τω μεταξύ και σε περίπτωση όπου πάρεις κάτι με δόσεις, απλώς ζητάνε κάποιο έγγραφο μισθοδοσίας για να διαπιστώσουν ότι όντως θα τους ξεπληρώσεις. Τα τηλέφωνα κτλ μου κάνουν μάλλον για σκιτζη υπάλληλο, μιας και ψωνίσαμε από τον Κωτσόβολο σχετικά πρόσφατα
 
Top Bottom