What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Mας ρωτάτε, σας απαντάμε.

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Εικόνα από το manual:
Screenshot_20200403_002735_com.google.android.apps.docs.jpgΕδω δείχνει τον ανεμιστήρα της υδροψυξης να φυσάει προς τα έξω, αλλά νομίζω αυτό που προτείνει η Corsair έχει λογική. Βέβαια μπορώ να βάλω δύο 90mm στο πάνω μέρος, οπότε μάλλον αυτό θα κάνω.
Καμία πρόταση;
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Χαίρομαι που βγαίνει άκρη σιγά-σιγά, γιατί οι θερμοκρασίες απλά δεν ήταν λογικές. Τώρα κάτι γίνεται.

Δεν είμαι σίγουρος για το πόσο νόημα έχει ένα φουρφούρι 9mm. Η διάμετρος είναι μικρή, οπότε ή θα κάνει σαματά για να έχει καλή απόδοση, ή θα είναι αθόρυβο αλλά πρακτικά δεν θα κάνει δουλειά. Καλύτερα να πειραματιστείς με τη διάταξη των ανεμιστήρων που ήδη έχεις, πριν αποφασίσεις να βάλεις και ένα 9mm.
Sorry 90mm το διόρθωσα.
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,179
Θα πρότεινα ίσως αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, ένα καινούργιο κουτί.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Κανονικά πρέπει να τραβάει αέρα προς το εσωτερικό του κουτιού, το ανεμιστηράκια που είναι πιο χαμηλά και να βγάζει προς τα έξω αυτό που είναι ψηλότερα. Αυτό γιατί ο θερμός αέραςεχει την τάση να πηγαίνει προς τα πάνω.

Το πόσους ανεμιστήρες θα έχεις να βάζουν και ποσούς να βγάζουν εξαρταται και από την διαρρύθμιση του κουτιού σου, πχ μπορεί η GPU, αν είναι μεγάλη, στην ουσία να διαιρείμσε δυο κομμάτια το κουτί σου.

Σιγουρα πάντως το ψυγείο της υδροψυξης θα πρέπει να τραβάει αέρα, γιατί σε διαφορετική περίπτωση αντί να ψύχεις το υγρό, το θερμαίνεις.
Οκ άρα καλά το έχω σκεφτεί.

Άσχετο δεν μπορω να κάνω edit post και να προσθέσω κάποιο quote;
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Θα πρότεινα ίσως αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, ένα καινούργιο κουτί.
Να ρωτήσω γιατί;
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Την υδροψυξη τώρα που την έχεις;
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Πίσω στο κέντρο.

Μάλλον για αυτό στο έκανε έτσι. Σε αυτό το κουτί δεν ξέρω αν χωράει πουθενά άλλου. Και αν την έχεις να βάζει αέρα θα κάνεις αυτό που είπε ο northlander. Θα εισάγεις δηλαδή περισσότερο αέρα από ότι βγάζεις. Μπορεί να δουλέψει και έτσι πάντως, αλλά θα πρέπει να διασφαλίσεις ότι το πάνω άνοιγμα του κουτιού, αρκεί για να βγάζει τον θερμό αέρα.

Κανε μια δοκιμη με εισαγωγή αέρα από τον μπροστά ανεμιστήρα και την υδροψυξη και εξαγωγή από τον πάνω και τσέκαρε τις θερμοκρασίες.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Μάλλον για αυτό στο έκανε έτσι. Σε αυτό το κουτί δεν ξέρω αν χωράει πουθενά άλλου. Και αν την έχεις να βάζει αέρα θα κάνεις αυτό που είπε ο northlander. Θα εισάγεις δηλαδή περισσότερο αέρα από ότι βγάζεις. Μπορεί να δουλέψει και έτσι πάντως, αλλά θα πρέπει να διασφαλίσεις ότι το πάνω άνοιγμα του κουτιού, αρκεί για να βγάζει τον θερμό αέρα.

Κανε μια δοκιμη με εισαγωγή αέρα από τον μπροστά ανεμιστήρα και την υδροψυξη και εξαγωγή από τον πάνω και τσέκαρε τις θερμοκρασίες.
Πρώτα από όλα θα πρέπει να αγοράσω κάποιον για να βάλω πάνω :p.

Αυτή τη στιγμή όντως και οι δύο ανεμιστήρες βάζουν αέρα και ο αέρας βγαίνει απλά από το πάνω μέρος. Ακόμα και έτσι οι θερμοκρασίες είναι πολύ καλύτερες από πριν.
Για αυτό λεώ να βάλω έναν ή και δύο αν γίνεται πάνω να βγάζουν. Απλά ψάχνω ποιο fan να πάρω. Φαντάζομαι και με 92mm δεν θα έχω θέμα σωστά; Βλέπω πολύ περισσότερους σε αυτή τη διάσταση.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,670
Για τον πάνω θα μπορούσες να βάλεις έναν F9 της Arctic που έχουν λογικές τιμές. Στο e-shop που κοίταξα δεν τους βρήκα, βασικά έχουν ξεπουλήσει τους 90άρηδες.
Κοίτα αυτός που θα πάρεις να μην γυρίζει πολύ γρήγορα, γύρω στις 1800-2000 στροφές είναι καλά. Πιο πάνω γίνεται ελικόπτερο, πιο κάτω είναι ψόφιος.
Τους δίνεις ρευμα κατευθείαν απο το τροφοδοτικό ή με pwm;
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Για τον πάνω θα μπορούσες να βάλεις έναν F9 της Arctic που έχουν λογικές τιμές. Στο e-shop που κοίταξα δεν τους βρήκα, βασικά έχουν ξεπουλήσει τους 90άρηδες.
Κοίτα αυτός που θα πάρεις να μην γυρίζει πολύ γρήγορα, γύρω στις 1800-2000 στροφές είναι καλά. Πιο πάνω γίνεται ελικόπτερο, πιο κάτω είναι ψόφιος.
Τους δίνεις ρευμα κατευθείαν απο το τροφοδοτικό ή με pwm;
Της υδροψυξης με pwm τον μπροστινό απευθείας τροφοδοτικό όπως και όποιον επιπλέον τοποθετήσω τώρα.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,670
Κοίταξα στο skroutz και 90άρηδες δεν υπάρχουν πολλοί οπότε όποιον βρεις γύρω στις 1800-2000 στροφές θα σου κάνει την δουλειά σου.
Άκυρος ο F9 που είπα πιο πάνω, βγαίνει στα 92mm, εγώ θυμόμουν λάθος οτι βγαίνει στα 90.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Κοίταξα στο skroutz και 90άρηδες δεν υπάρχουν πολλοί οπότε όποιον βρεις γύρω στις 1800-2000 στροφές θα σου κάνει την δουλειά σου.
Άκυρος ο F9 που είπα πιο πάνω, βγαίνει στα 92mm, εγώ θυμόμουν λάθος οτι βγαίνει στα 90.
Παίζει να μην χωράνε οι 92mm;
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,179
Το καινούργιο κουτί το πρότεινα με την έννοια ότι μια και ασχολείσαι να βελτιώσεις το airflow του τωρινού σου κουτιού το οποίο έχει τα χρονάκια του ίσως θα ήταν καλύτερα λαμβάνοντας υπόψη τα μέρη του συστήματος σου να διαλέξεις κάτι που να σου δίνει και ευρυχωρία και καλό airflow και καλύτερο cable management μια και έχουν βελτιωθεί σε όλα αυτά τα μοντέρνα κουτιά.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Το καινούργιο κουτί το πρότεινα με την έννοια ότι μια και ασχολείσαι να βελτιώσεις το airflow του τωρινού σου κουτιού το οποίο έχει τα χρονάκια του ίσως θα ήταν καλύτερα λαμβάνοντας υπόψη τα μέρη του συστήματος σου να διαλέξεις κάτι που να σου δίνει και ευρυχωρία και καλό airflow και καλύτερο cable management μια και έχουν βελτιωθεί σε όλα αυτά τα μοντέρνα κουτιά.
Το σκέφτηκα και εγώ για νέο κουτί, αλλά λόγω της κατάστασης που υπάρχει θα προτιμούσα να δώσω λίγα χρήματα αυτή τη στιγμή. Επίσης προτεραιότητα αυτή τη στιγμή όσον αφορά κάποια αναβάθμιση είναι μία νέα GPU.
Αλλά ναι πρέπει να μπει και το κουτί στο πρόγραμμα.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,973
@Arwindan: Η θερμοκρασία που δίνει το CAM για την GPU σου (57C) είναι και αυτή αρκετά υψηλή. Την είχες στρεσάρει πριν ή είναι θερμοκρασία σε idle;
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
@Arwindan: Η θερμοκρασία που δίνει το CAM για την GPU σου (57C) είναι και αυτή αρκετά υψηλή. Την είχες στρεσάρει πριν ή είναι θερμοκρασία σε idle;
Σε idle. Φαντάζομαι θα είναι εξαιτίας κακού (ή σχεδόν ανύπαρκου) airflow.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,973
Σε idle. Φαντάζομαι θα είναι εξαιτίας κακού (ή σχεδόν ανύπαρκου) airflow.

Δε νομίζω να φταίει μόνο το airflow. Μήπως είναι από τις κάρτες γραφικών που άμα δεν πιάσουν ορισμένη θερμοκρασία, παραμένουν οι ανεμιστήρες τους ανενεργοί; Έχεις δοκιμάσει το Afterburner; Με αυτό μπορείς να ρυθμίσεις την καμπύλη λειτουργίας των ανεμιστήρων της κάρτας γραφικών και να διατηρείς πάντα την κάρτα σου σε χαμηλές θερμοκρασίες.

Σχετικά με το airflow, επειδή έχασα λίγο την μπάλα, πέρα από την υδρόψυξη, μπορείς να μου πεις τι άλλους ανεμιστήρες έχεις στο κουτί και πού;
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Δε νομίζω να φταίει μόνο το airflow. Μήπως είναι από τις κάρτες γραφικών που άμα δεν πιάσουν ορισμένη θερμοκρασία, παραμένουν οι ανεμιστήρες τους ανενεργοί; Έχεις δοκιμάσει το Afterburner; Με αυτό μπορείς να ρυθμίσεις την καμπύλη λειτουργίας των ανεμιστήρων της κάρτας γραφικών και να διατηρείς πάντα την κάρτα σου σε χαμηλές θερμοκρασίες.

Σχετικά με το airflow, επειδή έχασα λίγο την μπάλα, πέρα από την υδρόψυξη, μπορείς να μου πεις τι άλλους ανεμιστήρες έχεις στο κουτί και πού;
Μάλλον ισχύει αυτό που λες για την κάρτα. Με load περίπου στο 20% όπως βλέπω από το CAΜ ο ανεμιστήρας δεν ξεκινάει καν και είναι στους 56 βαθμούς. Πειράζει να το αφήσω αυτό έτσι για να αποφύγω και το θόρυβο του ανεμιστήρα της κάρτας όταν δεν παίζω κάτι;

Πέρα από την υδρόψυξη αυτή τη στιγμή υπάρχει και ένας ανεμιστήρας μπροστά και κάτω. Και οι 2 βάζουν αέρα. Οπότε τώρα θέλω να πάρω 1 ή 2 ακόμα 90mm για να βάλω επάνω και πίσω και στην κορυφή του κουτιού (αν και ακόμα δεν έχω καταλάβει πως μπαίνει αυτός).
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,973
Δεν "πειράζει" όσον αφορά την κατάσταση της κάρτας, αφού είναι κατασκευασμένη με αυτές τις προδιαγραφές, αλλά έτσι αυξάνεται η θερμοκρασία μέσα στο κουτί. Έτσι είναι και η δική μου κάρτα, αλλά την έχω ρυθμίσει μέσω του Afterburner και αυτή τη στιγμή η θερμοκρασία της είναι 25C με τους ανεμιστήρες (2) στο 40%. Η δική σου κάρτα έχει 3 ανεμιστήρες, σωστά; Ίσως να βγάλεις καλύτερες θερμοκρασίες και με χαμηλότερο ποσοστό (π.χ. 30%). Φαντάζομαι πως σε αυτά τα ποσοστά, οι ανεμιστήρες είναι αθόρυβοι. Όπως και να 'χει, θα σου πρότεινα να βάλεις το Afterburner και να το δοκιμάσεις. Νομίζω πως αξίζει τον κόπο.

Σχετικά με το airflow, άρα έχεις έναν 120άρη εισαγωγής εμπρός στο κάτω-κάτω φατνίο του κουτιού και τίποτε άλλο; θα σου πρότεινα να πάρεις άλλον έναν 120άρη και να τον τοποθετήσεις πίσω για εξαγωγή αέρα (όπως φαίνεται στη σελίδα του εγχειριδίου που παρέθεσες - o Rear exhaust).

EDIT: Στη θέση σου, δεν θα ασχολιόμουν καν με τους 90άρηδες ανεμιστήρες.
 
Last edited:
Top Bottom