What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Mας ρωτάτε, σας απαντάμε.

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Δεν "πειράζει" όσον αφορά την κατάσταση της κάρτας, αφού είναι κατασκευασμένη με αυτές τις προδιαγραφές, αλλά έτσι αυξάνεται η θερμοκρασία μέσα στο κουτί. Έτσι είναι και η δική μου κάρτα, αλλά την έχω ρυθμίσει μέσω του Afterburner και αυτή τη στιγμή η θερμοκρασία της είναι 25C με τους ανεμιστήρες (2) στο 40%. Η δική σου κάρτα έχει 3 ανεμιστήρες, σωστά; Ίσως να βγάλεις καλύτερες θερμοκρασίες και με χαμηλότερο ποσοστό (π.χ. 30%). Φαντάζομαι πως σε αυτά τα ποσοστά, οι ανεμιστήρες είναι αθόρυβοι. Όπως και να 'χει, θα σου πρότεινα να βάλεις το Afterburner και να το δοκιμάσεις. Νομίζω πως αξίζει τον κόπο.

Σχετικά με το airflow, άρα έχεις έναν 120άρη εισαγωγής εμπρός στο κάτω-κάτω φατνίο του κουτιού και τίποτε άλλο; θα σου πρότεινα να πάρεις άλλον έναν 120άρη και να τον τοποθετήσεις πίσω για εξαγωγή αέρα (όπως φαίνεται στη σελίδα του εγχειριδίου που παρέθεσες - o Rear exhaust).

EDIT: Στη θέση σου, δεν θα ασχολιόμουν καν με τους 90άρηδες ανεμιστήρες.
Οκ θα δοκιμάσω με το Afterburner για να δω αν θα έχω σημαντικές διαφορές.

Ο 120άρης που βλέπεις στο εγχερίδιου στην ουσία είναι ο ανεμιστήρας της υδρόψυξης δεν υπάρχει θέση για άλλον. Απλά αντί να βγάζει αέρα τον έχω βάλει να βάζει για να φυσάει πάνω στο ψυγειάκι. Στην αντίθετη περισσότερη δεν θα έχει από που να τραβήξει αέρα για να βγάλει προς τα έξω.
Λέω να βάλω 1 ή 2 90άρηδες γιατί αυτή τη στιγμή δεν βλέπω κάποια άλλη λύση, πέρα από αλλαγή κουτιού.

Edit: Με το fan της GPU στο 30% η θερμοκρασία της κάρτας έπεσε στους 39 αλλά στη CPU δεν βλέπω κάποια διαφορά (75 αυτή τη στιγμή όχι σε idle, έχω ανοιχτά διάφορα)
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Αχ αυτή η υδρόψυξη... :Ρ

EDIT: Κράτα λίγο τη ρύθμιση στο Afterburner για να δεις πώς συμπεριφέρεται και η CPU σε idle.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Τι έχεις ανοιχτό? 75 χωρις gaming ή κάποια βαριά εφαρμογή ειναι υψηλη θερμοκρασία.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Όσον αφορά την τοποθέτηση ανεμιστήρα εξαγωγής πίσω, μπορείς να δημιουργήσεις ένα σύστημα push-pull, δηλαδή τοποθετείς έναν 120άρη ανεμιστήρα εξαγωγής πίσω (όπως φαίνεται στο εγχειρίδιο) και επάνω σε αυτόν τοποθετείς το σύστημα της υδρόψυξης με τον ανεμιστήρα του. Έτσι, ο ανεμιστήρας της υδρόψυξης θα τραβά τον αέρα μέσα από το κουτί, θα τον διοχετεύει στο ψυγείο, και ο 120άρης ανεμιστήρας, θα εξάγει τον ζεστό αέρα.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Αχ αυτή η υδρόψυξη... :Ρ

EDIT: Κράτα λίγο τη ρύθμιση στο Afterburner για να δεις πώς συμπεριφέρεται και η CPU σε idle.
Το άφησα λίγο σε idle κλείνοντάς σχεδόν τα πάντα. Χαμηλότερη θερμοκρασία στη CPU 37 και στη GPU 33.
Τι έχεις ανοιχτό? 75 χωρις gaming ή κάποια βαριά εφαρμογή ειναι υψηλη θερμοκρασία.
CAM, Core Temp, Afterburner, Firefox με 5-6 tabs μεταξύ των οποίων και 2 browser games ψιλό βαριά, το AnyDesk για να συνδέομαι με το PC της δουλειάς, καθώς και ότι άλλο τρέχει στο background (antivirus, malwarebytes κ.λπ)
Ουστιαστικά τους 75 τους φτάνει με ένα load 20-25% και αυτό είνα που με προβληματίζει. Σε games με load 70% για παράδειγμα πάνω κάτω τις ίδιες θερμοκρασίες φτάνει.
Όσον αφορά την τοποθέτηση ανεμιστήρα εξαγωγής πίσω, μπορείς να δημιουργήσεις ένα σύστημα push-pull, δηλαδή τοποθετείς έναν 120άρη ανεμιστήρα εξαγωγής πίσω (όπως φαίνεται στο εγχειρίδιο) και επάνω σε αυτόν τοποθετείς το σύστημα της υδρόψυξης με τον ανεμιστήρα του. Έτσι, ο ανεμιστήρας της υδρόψυξης θα τραβά τον αέρα μέσα από το κουτί, θα τον διοχετεύει στο ψυγείο, και ο 120άρης ανεμιστήρας, θα εξάγει τον ζεστό αέρα.
Πώς γκένεν αυτό; Αν κατάλαβα καλα εννοείς να βάλω το ψυγειάκι της υδρόψυξης μεταξύ των δύο ανεμιστήρων; Δεν ξέρω αν το ψυγειάκι μπορεί να δεχθεί ανεμιστήρες και από τις δύο πλευρές. Δεν θα πρέπει να έχει υποδοχές για τις βίδες;
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Πώς γκένεν αυτό; Αν κατάλαβα καλα εννοείς να βάλω το ψυγειάκι της υδρόψυξης μεταξύ των δύο ανεμιστήρων; Δεν ξέρω αν το ψυγειάκι μπορεί να δεχθεί ανεμιστήρες και από τις δύο πλευρές. Δεν θα πρέπει να έχει υποδοχές για τις βίδες;

Κι όμως γίνεται. Τσέκαρε το βίντεο του τυπάκου:

EDIT: Σχετικά με τη θερμοκρασία του επεξεργαστή, έκανες σωστή εφαρμογή της πάστας; Επίσης, τι πάστα έβαλες; Θερμοαγώγιμη ή σεράνο; :Ρ
 
Last edited:

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Κι όμως γίνεται. Τσέκαρε το βίντεο του τυπάκου:

EDIT: Σχετικά με τη θερμοκρασία του επεξεργαστή, έκανες σωστή εφαρμογή της πάστας; Επίσης, τι πάστα έβαλες; Θερμοαγώγιμη ή σεράνο; :Ρ

Ενδιαφέρον θα το δοκιμάσω. Έχω έναν 120αρη ακόμα, αλλά δεν έχω τις βίδες. Δεν με θέλει με τίποτα :p. Άμα βάλω 2 βίδες στον καθένα μόνο πειράζει;

Την πάστα την άλλαξα δύο φορές μέσα σε 2-3 μέρες για αυτό το λόγο. Δεν νομίζω να έκανα λάθος και τις δύο φορές. Τώρα μάρκα και τέτοια δεν θυμάμαι την είχα εδώ σε ένα συρτάρι.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Και πάλι υψηλή είναι. Και όσο χάλια να είναι το airflow, δεν πρόκειται να σου γλυτώσει 30°C όσο και να το βελτιώσεις. Αν και δεν έχει νόημα, γιατί μιλάμε για άλλα συστήματα, άνοιξα 10 tabs, άνοιξα gog, steam, discord, afterburner, το software τής οθόνης για τα διάφορα προφίλ τής οθόνης και έβαλα το divinity os ( :sick: ) να τρέχει. GPU 40% fan speed έχει 44°C και cpu 40°C.
Τους 70-72°C στον επεξεργαστή τους φτάνω όταν παίζω Monster Hunter World, το οποίο είναι υπεραπαιτητικό παιχνίδι,
Μήπως όταν έβαζες πάστα, δεν "κάθισε" όπως έπρεπε? (άκυρο, απάντησες όσο έγραφα)
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Ενδιαφέρον θα το δοκιμάσω. Έχω έναν 120αρη ακόμα, αλλά δεν έχω τις βίδες. Δεν με θέλει με τίποτα :p. Άμα βάλω 2 βίδες στον καθένα μόνο πειράζει;

Μια δοκιμή θα σε pissει! :Ρ

Βάλε τις βίδες ακολουθώντας το εξής μοτίβο: π.χ. στον ανεμιστήρα εξαγωγής βάλε τη μία βίδα επάνω δεξιά και την άλλη κάτω αριστερά και στον ανεμιστήρα του ψυγείου βάλε τη μία βίδα επάνω αριστερά και την άλλη κάτω δεξιά.

EDIT: Μην ξεχάσεις να αλλάξεις τη φορά του ανεμιστήρα του ψυγείου, ώστε να διοχετεύει τον αέρα προς τα έξω (αντί προς τα μέσα που το έχεις τώρα).
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Και πάλι υψηλή είναι. Και όσο χάλια να είναι το airflow, δεν πρόκειται να σου γλυτώσει 30°C όσο και να το βελτιώσεις. Αν και δεν έχει νόημα, γιατί μιλάμε για άλλα συστήματα, άνοιξα 10 tabs, άνοιξα gog, steam, discord, afterburner, το software τής οθόνης για τα διάφορα προφίλ τής οθόνης και έβαλα το divinity os :)sick: ) να τρέχει. GPU 40% fan speed έχει 44°C και cpu 40°C.
Τους 70-72°C στον επεξεργαστή τους φτάνω όταν παίζω Monster Hunter World, το οποίο είναι υπεραπαιτητικό παιχνίδι,
Μήπως όταν έβαζες πάστα, δεν "κάθισε" όπως έπρεπε? (άκυρο, απάντησες όσο έγραφα)
Βλέπε από πάνω, την άλλαξα δύο φορές. Και πριν αλλάξω οι θερμοκρασίες ήταν χειρότερες, και τότε δεν είχε κάτσει καλά; Δεν ξέρω πιθανό αλλά δύσκολο μου φαίνεται. Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει εξαγωγή αέρα από το PC, πέρα από τις τρυπούλες που έχει στην κορυφή. Δεν θα βοηθήσει ένας ή δύο ανεμιστήρες οι οποίο θα βγάζουν αέρα;
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει εξαγωγή αέρα από το PC, πέρα από τις τρυπούλες που έχει στην κορυφή. Δεν θα βοηθήσει ένας ή δύο ανεμιστήρες οι οποίο θα βγάζουν αέρα;

Φυσικά και θα βοηθήσει. Αυτό προσπαθούμε να πετύχουμε με την push-pull διάταξη.

Γενικά, πάντως, δεν νομίζω ότι φταίει το κουτί για το κακό airflow, αλλά το στήσιμό του. Λίγο-λίγο όμως, βελτιώνεται η κατάσταση. Μια με τον μπροστινό ανεμιστήρα που ήταν αρχικά εκτός λειτουργίας, μια με το Afterburner που έδωσε μια "ανάσα" στο περιβάλλον του κουτιού και πιστεύω ότι με την προσθήκη του ανεμιστήρα εξαγωγής, θα έχεις ακόμα καλύτερα αποτελέσματα.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Σωστά θα την έβαλες, απλά το έλεγα σαν ενδεχόμενο.
Α, δεν έχεις καθόλου εξαγωγή? Δεν το είχα προσέξει προηγουμένως. Σίγουρα θα δεις διαφορά και μεγάλη τότε.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Ωραία δοκιμάζω αυτό που είπε ο Dim Gian και ως δεύτερο βήμα παραγγέλνω 1 (ή 2 θα δείξει όταν ανοίξω το κουτί, αν βρω τρόπο να τοποθετήσω και τον δεύτερο) 90άρηδες.
Οι 92mm θα χωράνε κανονικά; Πρέπει να βρω καποιον με υποδοχή molex.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Οι ανεμιστήρες βοηθάνε, αλλά δεν κάνουν την διαφορά. Στο κουτί μου μόνο ένα μπροστινό έχω (είχε το κουτί δηλαδή, δεν έβαλα εγώ) και κανέναν άλλο. Αλλά είναι μεγάλο και έχει καλό airflow (αν και έχω να τον καθαρίσω κάτι μήνες, ξέρω ντροπή)
Φτιάξε καλώδια δηλαδή αν δεν το έχεις κάνει ήδη για να περνάει άνετα ο αέρας και με αυτά που σου έδειξε το bot και θα' σαι μια χαρά.
edit: παλιότερα, είχα πωρωθεί και ήθελα να βάλω 5-6 ανεμιστήρε ξέρω γω, αλλά όταν ειχα διαβάσει καμιά δεκαριά συγκριτικά με το πόσο κερδίζεις με τους πολλούς ανεμιστήρες, το συμπέρασμα ήταν ένα. "Να έχετε καλό airflow, όχι αμέτρητους ανεμιστήρες"
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Ωραία δοκιμάζω αυτό που είπε ο Dim Gian και ως δεύτερο βήμα παραγγέλνω 1 (ή 2 θα δείξει όταν ανοίξω το κουτί, αν βρω τρόπο να τοποθετήσω και τον δεύτερο) 90άρηδες.
Οι 92mm θα χωράνε κανονικά; Πρέπει να βρω καποιον με υποδοχή molex.

One step at a time...
Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, 90 και 92 στην προκειμένη περίπτωση είναι το ίδιο πράγμα. Αν και νομίζω ότι βάζοντας τους 90άρηδες, θα έχεις λίγο κέρδος και πολύ περισσότερο θόρυβο.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Οκ βάζω τον 120άρη πρώτα και βλέπουμε. Απλά με προβληματίζει ότι στην ουσία θα τραβάει αέρα μέσα από το κουτί και θα τον ρίχνει πάνω στην υδρόψυξη και όχι έξω από το κουτί.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Άσχετο, αλλά το CAM τι το θες? Έχεις το afterburner εξάλλου.
Θα έχει φτιάξει από τότε πιθανότατα, αλλά όταν το είχα εγκαταστήσει πριν δύο χρόνια, μόνο προβλήματα μου έβγαζε. Μέχρι και τα frames των παιχνιδιών μου έριχνε στα πατώματα. Το έκανα uninstall και βρήκα την υγειά μου.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Οκ βάζω τον 120άρη πρώτα και βλέπουμε. Απλά με προβληματίζει ότι στην ουσία θα τραβάει αέρα μέσα από το κουτί και θα τον ρίχνει πάνω στην υδρόψυξη και όχι έξω από το κουτί.

Μην σε ανησυχεί αυτό.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Άσχετο, αλλά το CAM τι το θες? Έχεις το afterburner εξάλλου.
Θα έχει φτιάξει από τότε πιθανότατα, αλλά όταν το είχα εγκαταστήσει πριν δύο χρόνια, μόνο προβλήματα μου έβγαζε. Μέχρι και τα frames των παιχνιδιών μου έριχνε στα πατώματα. Το έκανα uninstall και βρήκα την υγειά μου.
Και εγώ παρατηρώ frame drops είναι η αλήθεια με το CAM ανοιχτό για να παρακολουθώ θερμοκρασίες όταν παίζω. Έχει in-game display το Afterburner; Επίσης αν δεν κάνω λάθος δεν μετράει θερμοκρασία CPU;
Μην σε ανησυχεί αυτό.
Οκ τελειώνω κάτι για τη δουλειά και ξεκινάω.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Έχει κανονικά display. Και επίσης έχει να παρακολουθείς αμέτρητες ενδείξεις, που αποκλείεται να τις έχει το CAM.
Το afterburner εννοείς? Αν ναι, έχει και ένδειξη για cpu temp.
 
Top Bottom