What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Mας ρωτάτε, σας απαντάμε.

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,689
Ελλείψει άλλου παρόμοιου θρεντ ας το ρίξω εδώ.

Υπάρχει ουσιαστική διαφορά στις επιδόσεις ανάμεσα στον WD Caviar Blue 1TB και στον αντίστοιχο Seagate Barracuda ίδιας χωρητικότητας, πέρα από την ελαφρά αυξομείωση στην τιμή? Ή απλά βλέπουμε ποιος έχει καλύτερη τιμή και εγγύηση και ψωνίζουμε ανάλογα?

Θα χτυπήσω έναν από τους 2 προσεχώς για "αποθηκευτικό" σκληρό πριν μαζέψω χρήμα για SSD. Γύρω στα 55-60 ευρώ βγαίνουν αμφότεροι. Αν και θα ορκιζόμουν πως κάποτε έπεφταν και κάτω από τα 50...
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,437
1TB αποθηκευτικό χώρο; Dude please, ούτε το Complete Sasha Grey HD pack δε χωράει...

Κατά τα άλλα, η τεχνολογία των HDD έχει βαλτώσει εδώ και καμιά δεκαετία σε ότι αφορά τις επιδόσεις, και ούτε θα αλλάξει αυτό, οι εταιρείες είναι επικεντρωμένες στην αύξηση της χωρητικότητας και σε firmware βελτιστοποιημένα για ένα σκασμό niche περιπτώσεις.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,440
+1.
Ουσιαστικά, μόνο για εξειδικευμένες περιπτώσεις αξίζει να ψαχτείς όσον αφορά την αγορά μηχανικού δίσκου ( πχ NAS ). Βλέπεις τα specs, και την τιμή, και παίρνεις ότι είναι καλύτερο. Και οι 2 εταιρίες είναι αξιόπιστες ( με την έννοια ότι έχουν κάνει και οι 2 μαλακίες κατά το παρελθόν :vaultboy: ), οπότε δεν τίθεται θέμα πιο ποιοτικής εταιρείας.
 

alucard

Death Knight
Joined
Nov 27, 2012
Messages
2,991
Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη. Τελικά το πρόβλημα δεν είναι μόνο με το Witcher, αλλά ότι ξεκινάω να παίξω κάνει την οθόνη μου να χάνει το σήμα. Ο υπολογιστής ακούγεται σα να σβήνει αλλά συνεχίζει να δουλεύει κανονικά. Η οθόνη μπαίνει σε αναμονή και ανοίγει μόνο μετά από shut down, ούτε reset ούτε τπτ. Μόνο όταν παίζω diablo δε συμβαίνει αυτό.

FX 8320
Sapphire R9 290

Δεν το έκανε πριν. Το ξεκίνησε τώρα. Ίσως φταίει ότι άλλαξα τις RAM, μα έβαλα και τις προηγούμενες και πάλι συμβαίνει το ίδιο...
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,678
Με τι καλώδιο έχεις ενωμένη την οθόνη με την κάρτα?
 

alucard

Death Knight
Joined
Nov 27, 2012
Messages
2,991
hdmi σε dvi αντάπτορα. Δοκίμασα και να βγάλω τον αντάπτορα και να μείνει hdmi to hdmi αλλά τα ίδια...
 

alucard

Death Knight
Joined
Nov 27, 2012
Messages
2,991
Δοκίμασα την κάρτα γραφικών σε άλλο pc, έτρεξα ένα bench που στο άλλο pc έκλεινε και το ολοκλήρωσε κανονικά.

Αν δε φταίει το τροφοδοτικό, έχει κανείς άλλο ιδέα τι μπορεί να παίζει;
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,440
Από θερμοκρασίες είσαι εντάξει στο PC σου;
 

solaufein

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,682
Ναι ξεκίνα από θερμοκρασίες αν και είναι περίεργο να μη σβήνει τελείως το PC και να συνεχίζει να δίνει ρεύμα.
Το τροφοδοτικό σου σε τι κατάσταση είναι, μπας και υπερθερμένεται και ρίχνει τα κανάλια?
 

Pain

Death Knight
Joined
Nov 3, 2014
Messages
3,328
'Εχεις άλλη GPU διαθέσιμη για να δοκιμάσεις;
 

alucard

Death Knight
Joined
Nov 27, 2012
Messages
2,991
Τελικά, έβαλα το XFX στο pc που κολλούσε και δούλεψαν όλα καλά. Άρα φταίει το τροφοδοτικό... Δεν καταλαβαίνω γιατί όμως. Πήρα ακριβότερο για καλύτερα και στους 8 μήνες πρόβλημα. Και η χρήση που έκανα ήταν πολύ νορμάλ.
Seasonic M12ii evo...

Οι θερμοκρασίες όλες πολύ νορμάλ. Όλο το πρόβλημα ήταν όταν όταν το τροφοδοτικό έπρεπε να.δώσει περισσότερο ρεύμα,στα παιχνίδια. Μου άρεσε που και για 2 μήνες το pc ήταν αχρησιμοποίητο...
 

kuivamaa

Death Knight
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
3,207


Alucard wrote:
Τελικά, έβαλα το XFX στο pc που κολλούσε και δούλεψαν όλα καλά. Άρα φταίει το τροφοδοτικό... Δεν καταλαβαίνω γιατί όμως. Πήρα ακριβότερο για καλύτερα και στους 8 μήνες πρόβλημα. Και η χρήση που έκανα ήταν πολύ νορμάλ.
Seasonic M12ii evo...

Οι θερμοκρασίες όλες πολύ νορμάλ. Όλο το πρόβλημα ήταν όταν όταν το τροφοδοτικό έπρεπε να.δώσει περισσότερο ρεύμα,στα παιχνίδια. Μου άρεσε που και για 2 μήνες το pc ήταν αχρησιμοποίητο...</blockquote>

Ισως φταίει ενα από τα καλώδιά του.Δοκίμασέ τα ένα-ενα και αν δεν βρεις τον φταίχτη τότε επιστροφή. Στην εγγύηση δεν είσαι;

 

alucard

Death Knight
Joined
Nov 27, 2012
Messages
2,991
Δεν έχω αλλά καλώδια εκτός από αυτά που είχε πάνω.
Ναι, 5 χρόνια εγγύηση είχε,θα το πάω αύριο πίσω.
Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια!
 

alucard

Death Knight
Joined
Nov 27, 2012
Messages
2,991
Τις τελευταίες δύο μέρες παρατηρώ το εξής.

Όταν φορτίζω το κινητό, φορτίζει απελπιστικά αργά και αν το βγάλω από τη φόρτιση ξεφορτίζει αμέσως. Έχουν περάσει 8 ώρες φόρτισης και ακόμα είναι στο 80%.

Ξέρει κανείς τι φταίει; Στο ίντερνετ βρήκα άπειρες περιπτώσεις και λέω μήπως έτυχε σε κανέναν άλλο. Έχω δοκιμάσει 2 καλώδια διαφορετικά.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
1) Με τον δικό του φορτιστή το φορτίζεις;
2) Το έχεις καιρό το κινητό (ποιο είναι); Μήπως έχει αρχίσει να παραδίδει πνεύμα η μπαταρία;
 

alucard

Death Knight
Joined
Nov 27, 2012
Messages
2,991
1) Ναι, με το δικό του.
2) Το πήρα τον Απρίλη. Xperia E4. Νομίζω είναι πολύ νωρίς για να παραδίδει. Και μέχρι προχτές όλα ήταν καλά, δεν ξέρω τι έγινε.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,689
Προσωπικά όταν είχα παρόμοιο πρόβλημα ήταν προπομπός ολικής κατάρρευσης της θύρας mini-USB του κινητού, η οποία μετά από λίγο καιρό δεν λειτουργούσε καν και δεν μπορούσα να φορτίσω το κινητό ή να το συνδέσω με PC. Xperia M το κινητό.

Μου έτυχε όσο ήμουν πάνω στο φυλάκιο στα Ελληνοαλβανικά αυτό κιόλας, για τον τελευταίο μήνα της θητείας μου πριν την άδεια δεν είχα τηλέφωνο. Ευτυχώς είχα το Starcraft στο λάπτοπ και περνούσε η ώρα.

Έχεις κάποιον φίλο/γνωστό που να έχει ίδιο τηλέφωνο με εσένα? Μπορείτε δοκιμαστικά να ανταλλάξετε μπαταρίες για να δεις αν δουλεύει κανονικά μετά σε εσένα και αν έχει το πρόβλημα αυτός, και αν όλα είναι πάλι τα ίδια τότε θα είναι θέμα hardware.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Προφανώς είναι πολύ νωρίς για να έχει πρόβλημα η μπαταρία.
Μπορείς να δοκιμάσεις να συνδέσεις το κινητό σε κάποιο PC και να δεις αν φορτίζει κανονικά. Έτσι θα δεις αν υπάρχει πρόβλημα στον φορτιστή ή αν πρέπει να ψάξεις για άλλη αιτία.

Αν σκεφτώ κάτι άλλο θα επανέλθω.
 

alucard

Death Knight
Joined
Nov 27, 2012
Messages
2,991
Το κάκιστο του τηλεφώνου είναι ότι έχει ενσωματωμένη μπαταρία... Δεν μπορώ δυστυχώς να ψάξω για άλλον με ίδια μπαταρία.
Το φόρτισα σε 3 διαφορετικά κτίρια και 1 pc. Τα ίδια.

Και γω σκέφτομαι μήπως χάλασε για κάποιο λόγο η mini usb θύρα...
 
Top Bottom