What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Mας ρωτάτε, σας απαντάμε.

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,223
Έχει αλλά δεν λειτουργεί σε απλά πράγματα. Σκεφτόμουν κάτι πιο ποιοτικό να δούλευε πιο σωστά
 
Last edited:

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Μετά δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω, γιατί λόγω δουλειάς τα πολύμετρα που ξέρω ξεκινάνε από κανένα τριακοσάρι.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
@Hank Chinnaski Ξαπλωτο wifi εννοείς την γείωση ή την λειτουργία που έχουν ορισμένα για εντοπισμό ανοιχτού κυκλώματος μέσω της μέτρησης της αντίστασης του κυκλώματος;

Κι εμείς στην δουλειά είμαστε φτωχαδακια, με κάτι fluke την βγάζουμε... Πάντως στο σπίτι έχω ένα του εικοσαρικου για το αυτοκίνητο και κάτι μικροκατασκευες που έκανα παλιότερα και μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημένος
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Τώρα που το σκέφτομαι έχουμε για δεύτερα (για αυτούς που δεν χρειάζονται και πολλά πολλά) κάτι Mastech τα οποία δεν έχουν κανένα πρόβλημα και για να είμαι ειλικρινής τις περισσότερες φορές δεν υπάρχει ξεκάθαρος λόγος για να προτιμήσεις το Fluke, στο δικό μας αντικείμενο τουλάχιστον.

Screenshot 2021-11-28 121524.png
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,223
photo_2021-11-28_05-18-38.jpg

Εγώ αυτά τα δύο έχω. Το αναλογικό έχει μείνει από την σχολή και το ψηφιακό από ebay για τελείως ευτελές ποσό. Και τα 2 μαζί παίζει να κάναν 20€. Ευχαριστώ Hank θα το τσεκάρω το Mastech.
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Για απλες δουλειες, του ποδαριου, τα απλα πολυμετρα που βρισκουμε και στην λαικη, την κανουν την δουλεια τους.
Βεβαια δεν εχω πεσει σε πολυμετρο που να μετραω μπαταρια, να πιανει ΑM και να παιζει κλαρινα.
Καποιος που δεν το εχει πολυ με τα ηλεκτρονικα θα πρεπει να ξερει οτι τα πολυμετρα εχουν παρα πολλα κολπα και μιλαω και για τα φτηνα πχ μπορεις να μετρησεις πολλα πραγματα ακομα και μια αντισταση που εχει παρει φωτια και εχει μεινει ενα κεραμικο καρβουνακι, χωρις χρωματικο κωδικα.
Το σημαντικο ειναι οτι θελουν μεγαλη προσοχη για να μην βρεθεις να κανεις τον μαεστρο με τους ακροδεκτες. original μαεστρος, με τα μαλλια σηκωμενα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,268
Για αυτή την μέτρηση, οποιοδήποτε πολύμετρο. Αλλά όπως λέει και ο Νίτρος, μου φαίνεται παράξενο να μην έχει το τωρινό σου. Πολλές φορές πρέπει να το γυρίσεις στα Ωμ και να πατήσεις ένα κουμπάκι σαν ξαπλωτό WiFi για να δουλέψει σε αυτό που λέμε "τζιτζίκι".
ο νίτρος δεν είπε τίποτα δε ξέρω εγώ από αυτά του διαβόλου
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Το σημαντικο ειναι οτι θελουν μεγαλη προσοχη για να μην βρεθεις να κανεις τον μαεστρο με τους ακροδεκτες. original μαεστρος, με τα μαλλια σηκωμενα.
Θέλεις να πεις ότι υπάρχει ελπίδα?
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
@Hank Chinnaski Μετρούσαμε σήμερα μία διαρροή προς γείωση και ο τρόπος περιγραφής μου για την εύρεση της ασυνέχειας στο κύκλωμα ήταν το ξαπλωμένο WiFi. Τελικά άνοιξα το μανιουαλ και είδα ότι συμβολίζει τον βόμβο που βγάζει το όργανο, αν και μπορείς να το απενεργοποιήσεις
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Τζιτζίκι το λέμε εδώ πάνω (τζιτζίκ' για την ακρίβεια) και γενικώς παντού έχω συνεννοηθεί με τον λόγιο αυτό όρο, ο οποίος φυσικά προέρχεται από το ρήμα τζιτζικάω, τζιτζικώ π.χ. "Για να βρεις το σωστό ζεύγος καλωδίων τζιτζίκισέ τα", με ακόλουθη διευκρινιστική ερώτηση "Τζιτζικάει;".

Το ξαπλωτό WiFi το εφηύρα ένεκα το αντικείμενο του φόρουμ.
 

Miden Agan

Mind-flayer
Joined
Dec 3, 2012
Messages
1,625
Kαλημέρα παίδες!

Στα γρήγορα:

i5-11700 με GT 730 (2GB DDR5) ή Ryzen 5600G ???

Θα ειναι σε σύστημα στη δουλειά συνοδεία 16 GB RAM (DDR4 3200 Mhz) & NVMe M.2

H χρήση είναι κυρίως AutoCad και λοιπές εφαρμογές γραφείου.

Θα ερθει να αντικαταστήσει το 11 χρόνων σύστημα-σκυλί της δουλειάς (E6300 Dual Core, 4MB RAM, EAH5450 GPU)
 
Last edited:

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Μπορεί να την λύσει κανείς; Όχι με jmp, jamovi κλπ. (έτσι μπορώ πιθανόν κι εγώ, κάτι θυμάμαι) αλλά με πράξεις στο χαρτί.
Θα του χρωστούσα χάρη, ίσως και και game δωράκι για τον κόπο του.
 

Attachments

  • 271791263_688986362270380_1730787893978403671_n.jpg
    271791263_688986362270380_1730787893978403671_n.jpg
    56.7 KB · Views: 25

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Εκλασε ψυχοτροπα ο steam client. Δοκιμασα να το ανοιξω και να το κλεισω, επανεγκατασταση, προσευχες, απειλες.
Αν δεν εχετε καποια ιδεα που δεν απαιτει ιδρωτα, θα τον αραξω στην ακρη και θα βολευτω με την σελιδα.
Το προβλημα εχει ξεκινησει απο καιρο με αδιαφορα προβληματα οπως δεν μπορω να συνδεθω στους φιλους, ποιος θελει φιλους; κτλ μεχρι που φτασαμε στο html του 1998

stm.jpg


stm2.jpg
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Τωρα ξυνεις πληγες αλλα γιατι να συμβει τωρα; βασικα τα προβληματα ξεκινησαν πριν απο 1 μηνα περιπου. Με 7αρια ειμαι.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,268
Τωρα ξυνεις πληγες αλλα γιατι να συμβει τωρα; βασικα τα προβληματα ξεκινησαν πριν απο 1 μηνα περιπου. Με 7αρια ειμαι.
δεν φταίνε τα 7άρια, σε σύστημα με 7άρια που τρέχω steam είναι όλα πόπα, κάτι άλλο με το CSS είναι. Τρέξε ένα ccleaner
 
Top Bottom