What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Mας ρωτάτε, σας απαντάμε.

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Ναι το PC δεν μπαίνει καν στο BIOS άμα έχω τον δίσκο πάνω. Εδώ δοκίμασα να μπω στο BIOS χωρίς αυτόν πάνω και μετά τον σύνδεσα και κόλλησε το PC στο BIOS.
Πάει αυτός. Θα πάρω κανέναν φτηνιάρικο μιας και τον θέλω για συγκεκριμένη δουλειά στην ουσία.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,473
Ναι το PC δεν μπαίνει καν στο BIOS άμα έχω τον δίσκο πάνω. Εδώ δοκίμασα να μπω στο BIOS χωρίς αυτόν πάνω και μετά τον σύνδεσα και κόλλησε το PC στο BIOS.
Πάει αυτός. Θα πάρω κανέναν φτηνιάρικο μιας και τον θέλω για συγκεκριμένη δουλειά στην ουσία.
άνοιξέ τον ρε και βάλε τον ξεχωριστά στο σύστημα, sata θα είναι.

Αν δουλεύει τσιμπάς ένα φθηνό enclosure
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Μπα άκυρο τελικά βρήκα την απόδειξη. Νόμιζα ότι είχε 2 χρόνια εγγύηση αλλά έχει 3, οπότε είμαι μέσα ακόμα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Σε νοιωθω @Arwindan.
Χθες, ενω ο υπολογιστης ηταν σε πληρη φορτο εργασιας. Ειχα ανοιξει πασιεντζα, ναρκαλιευτη και μια φωτο 800x600. Επαιξε διακοπη ρευματος για 20 λεπτα. Οπως ειπα και στο φανι, αν και αυτο που επαθα δεν ειναι φανι, ο υπολογιστης δεν ξεκινησε.
Μολις φτανω στην εκκινηση των win, τρωω οθονη οτι δεν παει παρακατω και οτι παιζει θεμα με καποιο hardware.
Αν και εκανα διαφορα, ηξερα οτι αυτο δεν θα παει καθολου καλα. Στο μισαωρο εκανα κατι απιστευτο για την νοοτροπια του κουνελου.
Βαρεσα το καμπανακι της επαναφορας. Ευτηχως, προσφατα ειχα κανει restore point. Δυστηχως, αυτο το restore point και οχι μονο αυτο, δεν υπηρχαν πουθενα.
Το ξερω αυτο το εργακι, το εχω κλαψει αρκετες φορες στο παρελθον.
νταν ΝΤΑΝ νταν ΝΤΑΝ ο κουνελος ξεκινησε εγκατασταση windows, ναι, καλα διαβαασες αγαπητε συνοδοιπορε. Κουνελος και εγκατασταση μεσα στην ιδια προταση.
Ξεκιναω την εγκατασταση, ο μπιλ γκειτς, ο ορθοδοξος, μου ειπε να κανω restart για να ξεκινησει η εγκατασταση. Τρωω την ιδια οθονη με το error. Δεν μπορω να κανω εγκατασταση.
Δεν υπαρχει καμια αμφιβολια οτι εχω φαει σκοινι με τον δισκο. Χωνω HDD regenerator και βρισκει D (ick) 5. Μεχρι 2 ειναι φαση "δεν παθαμε και τιποτα". Τα 5 Delay ειναι θεμα. Εκανα 3 σαρωσεις αλλα δεν τα εφτιαξε ολα, το προβλημα παιζει.

Σε αλλα νεα. Το Linux που ειναι στον ιδιο δισκο, μελισσουλες γυρω γυρω, δεν εχει παρει χαμπαρι τιποτα για την φαση. Θα ξεκιναει ακομα και αν ξεφλουδισει σαν καλοκαιρινο εγκαυμα ολος ο δισκος.
Ευτηχως, ο δισκος που εχω μεσα τα καλουδια μου, ειναι εφηβος απο υγεια.

Η συνεχεια με θελει να προσπαθω να ψαρεψω, εαν μπορεσω, οτι μπορω απο την microsoft λιμνη, μεσα απο το αθανατο Linux.
και πανω που ειχα τερματισει 5 φορες το Torchlight 2.

EDIT
Πριν απο ολα αυτα, εβαλα και ενα διαγνωστικο. Να σημειωσω οτι δεν πατησα κανενα κουμπι. Και να ηθελα, δεν προλαβα.

screen.jpg
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Hear me out:

Τελειως υποθετικη ερωτηση αναβαθμισης, θα μεινει υποθετικη για αρκετο καιρο καθως εχω βαλει το Skroutz να με ενημερωσει οταν η Sapphire Radeon RX 6700XT 12gb πεσει κατω απο τα 274 ευρα (τοσο πηγαινε ελαχιστο, 250 ειναι το ανωτατο οριο μου).

- Εχω ως side-project εδω και μερικους μηνες ενα υπεροχο ThinkPad με i5-8350 16gb μνημη και 1tb ssb και ενσωματωμενη GPU την UH620 που το προσεχω και το κανακευω και οπου ναναι θα σκασει νεο panelακι FHD με υπεροχες αποκρισεις και χρωματα

Στο desktop φοραω την RX570, με προοπτικες στο βαθυυυυ μελλον αναβαθμισης στην 6700xt αφου το μονο που με ενδιαφερει ειναι το 1080p gaming εχοντας 1080p monitors.

Το λαπτοπακι μου υποστηριζει thunderbolt 3 και ψηθηκα να παρω ενα eGPU enclosure/GPU dock για να κλεισω την RX570 οταν με το καλο την αλλαξω. Βρισκω κανα δυο επωνυμα μοντελα απο αλημπαμπα κανα 80αρι με μεταφορικα, νοτ μπαντ για αυξηση αποδοσης 832%.


Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Θα εχει σταθεροτητα ως εξωτερικο μηχανημα η θα κρασαρει καθε τρεις και λιγο σε απαιτητικες εφαρμογες;

Το εχει δοκιμασει το εγχειρημα κανεις εδω μεσα;
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Πού βρήκες την 6700XT 274 ευρά ρε συ @Thaxll'ssillyia, να την πάρουμε εμείς που το ανώτατο όριο μας είναι τα 274,99€ ;

Τώρα για αυτό που ρωτάς, esoteric knowledge και δεν ξέρω. Αν πάντως υπάρχει επαρκής τροφοδοσία σε ρεύμα (με μετασχηματιστή-τούβλο δεν δουλεύουν αυτά τα μαραφέτια; ), δεν βλέπω λόγο να έχεις κρασαρίσματα.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Πού βρήκες την 6700XT 274 ευρά ρε συ @Thaxll'ssillyia, να την πάρουμε εμείς που το ανώτατο όριο μας είναι τα 274,99€ ;
Ισως δε το εγραψα σωστα ρε συ. Το σκρουτζ εχει επιλογη να κανεις favorite ενα προιον και ως default σου βγαζει παπαριτσες ειδοποιησεις για πτωση τιμης. Υπαρχει επιλογη ομως να του βαλεις ελαχιστη τιμη ειδοποιησης για να μη σου πρηζει για καθε 1% κατω πχ. Η ελαχιστη τιμη βεβαια δεν πεφτει κατω απο ενα ποσοστο της τωρινης τιμης.

Οποτε το ελαχιστο που μπορουσα να βαλω ειναι 274 ευρα. Αν γινει κατι και πεσει στο τοσο που -επαναλαμβανω- ΔΕΝ το νομιζω τοτε θα μου σκασει ειδοποιηση, μειλ, συναγερμος και κονφετι.
Μιας και δε βιαζομαι να κανω αναβαθμιση, δε πανα παρει και κανα δυο χρονια, οταν με καλο παραγκωνιστει απο νεα ουμπερ ουαου μοντελα, πριν αποσυρθει απο την αγορα η σε καμια σαιμπεροδευτερα βγαζουν προσφορες χωμα και τις σκοτωνουν (μου εχει τυχει μια δυο φορες σε αλλα hardware).

Αν πάντως υπάρχει επαρκής τροφοδοσία σε ρεύμα (με μετασχηματιστή-τούβλο δεν δουλεύουν αυτά τα μαραφέτια; )
Ναι αποσο εχω τσεκαρει το κυριο κοστος ειναι η ποιοτητα τροφοδοσιας τους, αλλα ειμαι περιεργος για το κατα ποσο μπορουν να ανταπεξελθουν και δωσουν φουλ ισχυ σε στιγμες που τραβαει ζουμι η καρτα, καθως πολλες φορες συμβαινει να ειναι αλλιως στα γραπτα και αλλιως στην πραγματικοτητα.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Ε πες έτσι, λέω κι εγώ, έχασα την ευκαιρία της χρονιάς και δεν το πήρα χαμπάρι.

Νομίζω ότι το τούβλο μπορεί να παρέχει μέχρι 250W (δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά ε, τσέκαρε αν μπορείς τα σχετικά specs), που αν ισχύει, φτάνει και περισσεύει για την 570.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Αυτο με εχει ψησει, το οποιο παρεχει 60W, αλλα εχει εξτρα τροφοδοσια με daisy chain, που αποσο θυμαμαι στη σχολη ειναι μια αρκετα σταθερη συνδεσμολογια για εξτρα παροχη ισχυος.


1683575436460.png

Βεβαια απο χρηστη στο reddit λεει αυτο και γιαυτο ειμαι σκεπτικος:
1683575686566.png
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
εκτροχιασμος....
Δεν ρωταω, δεν θελω απαντηση. Για μια φαση θελω να μιλησω....

Πριν απο μερικες μερες ξεκινησα να τρωω στην μαπα αυτο το μηνυμα, απο το πουθενα.
Το ξερω ρε τρομπονια, εγω το εβαλα σε αυτη την θεση το κουμπι
yt1.png

Ξεκινησε να γινεται ενοχλητικη η φαση και λεω, βαριεμαι να παω ρυθμισεις και κλικ οχι εδω, κλικ ουτε εδω, κλικ μπα.
Ας παω στις ετοιμες λυσεις που ειναι για τους γηραιους και τους δεν ξερω να βγαλω την πορδη μου απο το παραθυρο.
και επειδη γιατι
problem.png

Μετα απο δεκα λεπτα και 5-6 σελιδες, με την ιδια copy paste λυση. Ηταν μονοδρομος να σκεφτω μια ατακα του Αγγελακα σε μια ταινια.
Τι στο διαολο; ολοι για τους μπατσους δουλευουν σε αυτη την χωρα;

yt2.png

Αυτες ειναι λυσεις, οχι παιζουμε.

EDIT
Το εφτιαξα με μεθοδο ΙΤ. Το εκανα ΟΝ , refresh και παλι OFF. κομπλε με το παλια μου τεχνη κοσκινο.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,473
εκτροχιασμος....
Δεν ρωταω, δεν θελω απαντηση. Για μια φαση θελω να μιλησω....

Πριν απο μερικες μερες ξεκινησα να τρωω στην μαπα αυτο το μηνυμα, απο το πουθενα.
Το ξερω ρε τρομπονια, εγω το εβαλα σε αυτη την θεση το κουμπι
yt1.png

Ξεκινησε να γινεται ενοχλητικη η φαση και λεω, βαριεμαι να παω ρυθμισεις και κλικ οχι εδω, κλικ ουτε εδω, κλικ μπα.
Ας παω στις ετοιμες λυσεις που ειναι για τους γηραιους και τους δεν ξερω να βγαλω την πορδη μου απο το παραθυρο.
και επειδη γιατι
problem.png

Μετα απο δεκα λεπτα και 5-6 σελιδες, με την ιδια copy paste λυση. Ηταν μονοδρομος να σκεφτω μια ατακα του Αγγελακα σε μια ταινια.
Τι στο διαολο; ολοι για τους μπατσους δουλευουν σε αυτη την χωρα;

yt2.png

Αυτες ειναι λυσεις, οχι παιζουμε.

EDIT
Το εφτιαξα με μεθοδο ΙΤ. Το εκανα ΟΝ , refresh και παλι OFF. κομπλε με το παλια μου τεχνη κοσκινο.
πραγματικά η όλη φάση μας έχει μπει στον κώλο...
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Χθες, μπηκα σε μια σελιδα με σκοτεινο background. οχι για το δικαιωμα να θυσιαζουμε παρθενες αλλα η σελιδα ειχε ντυθει στα μαυρα. Παρατηρησα οτι στο μαυρο background, σε σημεια οπου δεν υπηρχε κειμενο και εικονα, εβλεπα πολυ αχνα και με λευκη απαλη λαμψη, τα εικονιδια στο desktop και κομματια απο το wallpaper. Καποια αλλη στιγμη, Με firefox, σε minimize κατασταση, νομιζα οτι εβλεπα στο πανω δεξια μερος της οθονης να ψιλοφωτιζει πανω στο wallpaper το πανω δεξια μερος του firefox. Αυτο δεν το ξαναειδα.
Εκαψα το μονιτορ; εκαψα το τελευταιο εγκεφαλικο κυτταρο;

EDIT
Το ειδα και εδω. Πατησα ενα video που ποσταρε ο τονυ μοντανα. Σε καποια στιγμη του βιντεο επαιξε σκοταδι και ειδα εικονιδια desktop. πατησα παυση και εξαφανιστηκαν. δεφακ ειναι αυτο το πραμα;
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,473
κάψιμο LCD οθόνης μου φαίνεται εμένα. Στο νετ καφέ που δούλευα όλα έτσι ήταν γιατί αν δεν καθόταν χρήστης είχαν μια παπαριά σταθερή για ώρες.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,473
το έβγαλε και εμένα, αλλά είχε ένα Χ στην γωνία να το κλείσω. Ε το έκλεισα :p
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,797
Δεν κατάλαβες. Είμαι πιο μπροστά από εσάς εγώ. Πλέον το παράθυρο δεν είναι παράθυρο αλλά ενσωματωμένο στο βίντεο, οπότε block στο συγκεκριμένο στοιχείο ισοδυναμεί με block του ίδιου του βίντεο.
Όχι που νομίσατε ότι γίνατε Μίστερ Ρομπότες μερικοί και θα ξεγελούσατε τους κόρπος.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,797
Εννοείται. Υπάρχει άλλο; Μη φας, τα ίδια κάνει σε edge. Θα τσεκάρω και firefox μήπως και... Μάλλον το κάνει κι εκεί αλλά ο Θαξουλύξια Β' ντρέπεται να μας το πει.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,473
Και ο Edge, Chrome είναι, εγώ έχω firefox όμως... ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΤΕ!!!!11ένα.
 
Top Bottom