What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Mας ρωτάτε, σας απαντάμε.

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,797
Μην ανησυχείτε, έρχεται και σε εσάς σε λίγο. Είναι σαν τα win update και το Thanos: inevitable.
Αυτό το tube που θυμίζει #freewilly λέει τίποτα άραγε;...
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,869
Εννοείται. Υπάρχει άλλο; Μη φας, τα ίδια κάνει σε edge. Θα τσεκάρω και firefox μήπως και... Μάλλον το κάνει κι εκεί αλλά ο Θαξουλύξια Β' ντρέπεται να μας το πει.
ριξε λινκ για τεστινγκ

edit ασε το πληκτρολογησα απο την εικονα σου(ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!). παιζει κανονικα σε μενα

1697648982918.png


επισης για τους χρηστες που επιμενουν στη γουγλη, οπως εσυ αδανιε δοκιμασε το piped...frontend του γιουτουμπη χωρις ublock και χωρις και πολλα πραγματα του γιουτουμπη (ενοχλητικα για μερικους, χρησιμα για αλλους)

 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
καλά σου λέει να δοκιμάσεις πίπα και το αφήνεις να περάσει έτσι; τα μισά...
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,869
καλά σου λέει να δοκιμάσεις πίπα και το αφήνεις να περάσει έτσι; τα μισά...

ε απο τη στιγμη που δοκιμαζει κανεις edge, νομιζω οτι εχει ορεξη στους πειραματισμους :sneaky:
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
Χθες, μπηκα σε μια σελιδα με σκοτεινο background. οχι για το δικαιωμα να θυσιαζουμε παρθενες αλλα η σελιδα ειχε ντυθει στα μαυρα. Παρατηρησα οτι στο μαυρο background, σε σημεια οπου δεν υπηρχε κειμενο και εικονα, εβλεπα πολυ αχνα και με λευκη απαλη λαμψη, τα εικονιδια στο desktop και κομματια απο το wallpaper. Καποια αλλη στιγμη, Με firefox, σε minimize κατασταση, νομιζα οτι εβλεπα στο πανω δεξια μερος της οθονης να ψιλοφωτιζει πανω στο wallpaper το πανω δεξια μερος του firefox. Αυτο δεν το ξαναειδα.
Εκαψα το μονιτορ; εκαψα το τελευταιο εγκεφαλικο κυτταρο;

EDIT
Το ειδα και εδω. Πατησα ενα video που ποσταρε ο τονυ μοντανα. Σε καποια στιγμη του βιντεο επαιξε σκοταδι και ειδα εικονιδια desktop. πατησα παυση και εξαφανιστηκαν. δεφακ ειναι αυτο το πραμα;

το νέο theme του φόρουμε φταίει... μου το έβγαλε και εμένα στο καινούργιο laptop... οκ φθηνό ξε φθηνό burn in από τώρα είναι κάπως υπερβολή...

Δεν ξέρω τι παίζει.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
btw στο firefox reddit έρχονται συνεχώς chromάδες και μας λένε που είδαν το φως με firefox :p
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Καποιες φορες, ευτηχως σπανια, κανω το λαθος και σερφαρω (ξαπλα) με το κινητο. Η δουλεια του ειναι μονο γουατσαπ και μπιμπερ. Οταν κανω αυτο το λαθος βρεχει διαφημισεις. Μια ψιχαλα απο την βροχη μπηκε σε screenshot.
Τι σκτ ειναι αυτο το πραγμα;
Θα ελεγα οτι θελω μονο λαθος απαντησεις αλλα αυτο μπορεις να το πεις και αυτονοητο.
Στο πολυ κρυο θα το εβαζα.

tfw.png
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Φαινεται οτι κανενας δεν ξερει τι ειναι το παραπανω μαραφετι. Απο πωλησεις πραγματων που δεν χρειαζεται κανενας φτασαμε στα πραγματα που δεν ξερει κανενας τι ειναι. Το φιλοσοφησα λιγο, μαλλον ειναι ομπρελες.
να τις βαλουν στον πατο τους.

Σε αλλες καταστασεις. Που και που και σε στιγμες που περιμενω να βρασει το τορτελινι ή οταν περιμενω καμια γκομενα να μου στειλει φωτο το βρακι της για να της πω την αποψη μου. Κανω κλικ στο Gweled. Για οποιον δεν το ξερει, ντροπη σου και ειναι ενα απο τα παιχνιδια που χαριζει το Linux, οπως χαριζε η μικροσοφτ τις ναρκες.
Το θεμα ειναι το σκορ. Ενω ειμαι παιχτης του 11 με 15.000 ποντων και με υψηλοτερο το 18.000. Τον τελευταιο καιρο δεν μπορω να μπω καν στον πινακα με τα υψηλοτερα σκορ. Κατω απο 7.000 ποντους.
Παιζει να ανεβαινει η δυσκολια του παιχνιδιου με την παροδο του χρονου; Ισως και να παιζει αλλα σε ενα παιχνιδι οπως το Gweled;

Εδω σας θελω, που ξεβιδωνετε usb port και κλεινετε τα φωτα, για να κερδισετε ενα frame.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
Φαινεται οτι κανενας δεν ξερει τι ειναι το παραπανω μαραφετι. Απο πωλησεις πραγματων που δεν χρειαζεται κανενας φτασαμε στα πραγματα που δεν ξερει κανενας τι ειναι. Το φιλοσοφησα λιγο, μαλλον ειναι ομπρελες.
να τις βαλουν στον πατο τους.

Εγώ που το κατάλαβα αμέσως ότι είναι ομπρέλες, κερδίζω κάτι ή έχασα την ευκαιρία; Τώρα είδα το ποστ...

Το θεμα ειναι το σκορ. Ενω ειμαι παιχτης του 11 με 15.000 ποντων και με υψηλοτερο το 18.000. Τον τελευταιο καιρο δεν μπορω να μπω καν στον πινακα με τα υψηλοτερα σκορ. Κατω απο 7.000 ποντους.
Παιζει να ανεβαινει η δυσκολια του παιχνιδιου με την παροδο του χρονου; Ισως και να παιζει αλλα σε ενα παιχνιδι οπως το Gweled;

Δεν φταίει το παιχνίδι. Η ηλικία φταίει.

Εδω σας θελω, που ξεβιδωνετε usb port και κλεινετε τα φωτα, για να κερδισετε ενα frame.

Καλή φάση, δεν το ήξερα αυτό. Θα το δοκιμάσω γιατί με βλέπω να μένω με το ίδιο πισί άλλα 7 χρόνια. :Ρ
 

Robin Hood

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Jul 7, 2023
Messages
152
Μια μικρή βοήθεια θα ήθελα. Ή μάλλον ψάχνομαι για να να αγοράσω κάτι.

Το PC μου είναι το εξής:
CPU: Intel i9-10850K CPU @ 3.60GHz
RAM: 32,0 GB
GPU: RTX 3080 Gaming Z TRIO 10G LHR
M/B: Asus Rog Strix Z490-H Gaming

Το θέμα που είχα είναι είναι ότι όταν έπαιζα το RDR2 κάποιες φορές άκουγα κάποιον/κάποιους ανεμιστήρες να ανεβάζουν στροφές και να ακούγονται. Το μεγαλύτερο πρόβλημα όμως ήταν ότι κάποιες φορές, 1 ή 2 φορές κατά την διάρκεια που έπαιζα, έκλεινε ο υπολογιστής κι άναβε μόνος του με κάποιους ανεμιστήρες να δουλέυουν full. Υποψιάστηκα ότι το PC ζήταγε ρεύμα και δεν έβρισκε... Έχω ένα PSU Cooler Master Silent Pro 1000W και μαλλον μετά από τόσα χρόνια που το έχω (είναι αρκετά) έχασε την αποδοτικότητα του. Αυτό που έκανα ήταν να κατεβάσω το MSI Center και να κλείσω τα LED φώτα της GPU (μια σαχλαμάρα ήταν έτσι κι αλλιώς.). Το πρόβλημα με τα restarts εξαφανίστηκε μπορώ να πω.

Αλλά κάποιες φορές ακούω τους ανεμιστήρες να ανεβάζουν στροφές για 1-2 λεπτά. Όταν ανέβαζαν στροφές κοίταξα το HWMonitor κι είδα ότι ο CPU ήταν στους 60-70C κι η GPU:
GPU: 70-80C
Memory: 82-86C
Hot Spot: 84-95C
Κι οι στροφές στους ανεμιστήρες της GPU 1622RPM.

Μήπως ο ανεμιστήρας που ακούω να ανεβάζει στροφές είναι του PSU τελικά; Ναι έβαλα το αυτί μου κοντά αλλά δεν κατάλαβα. Και δεν θέλω να βάλω δάχτυλο (ξέρω που θα ποσταριστεί αυτό :whistle: ) για να σταματήσω τους ανεμιστήρες της GPU. Μήπως ήρθε η ώρα να αλλάξω PSU; Η αλήθεια είναι ότι κοίταζα ένα Be Quiet Straight Power 11 1200W.

Όλες οι γνώμες δεχτές. Μερσί μπεακού, η Λαίδη Μάριον προσπαθεί να μου μάθει Γαλλικά.
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Ειχα παρομοιο προβλημα. Σε στιγμες παγωνε το PC και επρεπε να πατησω το κουμπι του reset. Αντι να ξεκινησει κανονικα, λειτουργουσε καποιος ανεμιστηρας στο φουλ, νομιζω της CPU. Το θεμα ειναι οτι εκανε τρελη φασαρια. Επρεπε να πατησω power button για την σιγουρια της κανονικης εκκινησης.
Δεν ξερω αν εχει σχεση με το προβλημα σου. Αλλαξα τροφοδοτικο, οχι εξαιτιας του προβληματος επειδη δεν ειχα εντοπισει το προβλημα αλλα επειδη ειχε φαει τα ηλικιακα ψωμια του. Το προβλημα εξαφανιστηκε.
Ακομα και αν ειναι ασχετο με το προβλημα, Εαν το τροφοδοτικο σου δεν προσφερει καμια σιγουρια, το σωστο ειναι να το αλλαξεις. Καποιες φορες, οταν ενα τροφοδοτικο αποφασιζει οτι δεν θελει να λειτουργησει, παιρνει καποιο hardware μαζι του.
 

Robin Hood

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Jul 7, 2023
Messages
152
Αυτό πιστεύω κι εγώ. Ότι πρέπει να το αλλάξω. Σ' εμένα δεν κόλλαγε. Απλά έκλεινε κι άνοιγε, σαν να ζήταγε ρεύμα και δεν έβρισκε. Ή έτσι νομίζω. Απλά είπα να ρωτήσω μήπως είναι κάτι άλλο που μου διαφεύγει.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,958
Ελέω Black Friday, ρίχνω εδώ μια shopping ερώτηση που έχω μπας και μπορεί κάποιος να βοηθήσει, γιατί τα όσα διαβάζω online αρχίζουν και με μπερδεύουν αντί να βοηθούν.

Στο PC (AMD 5700x, RTX 3700, 32GB RAM) έχω έναν NVΜe 500 GB κι έναν HDD 1ΤΒ. Χαζεύοντας τα "σωθικά" του κουτιού βλέπω ότι δεν υπάρχει χώρος για δεύτερο NVMe, παρότι η mobo απ'όσο ξέρω τον υποστηρίζει. Αν καταλαβαίνω καλά, το slot έχει "καλυφθεί" από την ογκώδη GPU.
Με τα μεγέθη των σύγχρονων παιχνιδιών αποφάσισα ότι χρειάζομαι περισσότερο "γρήγορο" αποθηκευτικό χώρο (τον HDD τον χρησιμοποιώ κυρίως για φωτογραφίες, βίντεο, έγγραφα και indie παιχνίδια). Παράλληλα, μου έχει ξεμείνει ένας 970 EVO plus 500GB από το προηγούμενο PC και η σκέψη μου τώρα είναι να τον αξιοποιήσω αγοράζοντας ένα enclosure και να εγκαθιστώ εκεί κάποια games όταν ξεμένω από χώρο στον εσωτερικό NVMe.

Ερωτήσεις:
- Έχει νόημα το όλο εγχείρημα από πλευράς απόδοσης; Θα τρέχουν αξιοπρεπώς τα games συγκριτικά με τον HDD (αυτό δηλαδή που μ'ενδιαφέρει);
- Βλέπω ότι υπάρχουν άπειρα enclosures σε πολύ χαμηλή τιμή (18-25 ευρώ) με ταβάνι τα 10 Gbps. Κάποιοι χρήστες, όμως, λένε ότι μια τέτοια λύση δεν αξίζει τον κόπο γιατί ρίχνει πολύ την ταχύτητα λειτουργίας του ssd. Προτείνουν να επενδύσεις σε κάποιο enclosure που πιάνει έως 40 Gbps, παρά την αυξημένη τιμή (κοντά στα 80-100 ευρώ). Για τον συγκεκριμένο NVMe που θα βάλω μέσα έχει νόημα το ακριβό enclosure ή θα είμαι οκ και με τα φτηνά; Βλ. και ερώτηση 1 για την αξία του όλου εγχειρήματος.
- Τέλος, έχετε χρησιμοποιήσει ποτέ έναν κλασικό SSD εξωτερικό σκληρό για εγκατάσταση και τρέξιμο παιχνιδιών (παράδειγμα); Μπας και τελικά αξίζει περισσότερο κάτι τέτοιο από τη λύση του enclosure ή ούτε καν;
 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,701
- Έχει νόημα το όλο εγχείρημα από πλευράς απόδοσης; Θα τρέχουν αξιοπρεπώς τα games συγκριτικά με τον HDD (αυτό δηλαδή που προσπαθώ να αποφύγω);
O HDD είναι από αυτούς που γυρίζουν; Αν ναι θα έλεγα πάρε απλά έναν απλό sata SSD, θα έχει πολύ καλύτερη απόδοση από τον hdd για τα παιχνίδια ενώ η διαφορά με τον nvme έχει νόημα μόνο σε πολύ ειδικές περιπτώσεις. Δεν πιστεύω ότι χρειάζεσαι επιπλέον nvme ενώ μπορείς απλά να κάνεις την δουλειά σου με κοινό ssd. (και κράτα και τον hdd για φτηνό αποθηκευτικό χώρο)

edit, τώρα πρόσεξα ότι λες ότι τον 970 evo τον έχεις έτσι και αλλιώς. Εγώ θα έπερνα το φτηνό enclosure ναι μεν κόβει τον σκληρό και δεν αξίζει αν είναι να αγοράσεις και τον nvme αλλά πιστεύω ότι είναι μια χαρά για αυτό που τον θες.
 
Last edited:

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Έτσι όπως πάνε τα πράγματα με τα install sizes, σώθηκες ακόμα και με τα έξτρα 500GB...

Με τις τιμές να έχουν πέσει στα τάρταρα, καλύτερα αγόρασε έναν SATA Crucial MX500 1ΤΒ ή και 2 ΤΒ (λίγο πιο ακριβός από το καλό enclosure) για άπλετο gaming χώρο (ή και πλήρη αντικατάστηση του HDD), από λύσεις αμφιβόλου αποτελεσματικότητας. Σε gaming είναι εξαιρετικά απίθανο να καταλάβεις διαφορά σε 99 από τα 100 games ανάμεσα σε SATA SSD και NVme, και για το 1 που περισσεύει υπάρχει πάντα ο υπάρχων εσωτερικός Nvme.

Τον 970 Evo 500GB θα κοίταζα να τον αξιοποιήσω σε κάνα δεύτερο PC, ή να τον δώσω για κάνα εικοσάρικο... ναι, ξέρω, πριν χ χρόνια τον αγόρασες 200, αλλά εκεί έχουν πάει οι τιμές πλέον.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
Ελέω Black Friday, ρίχνω εδώ μια shopping ερώτηση που έχω μπας και μπορεί κάποιος να βοηθήσει, γιατί τα όσα διαβάζω online αρχίζουν και με μπερδεύουν αντί να βοηθούν.

Στο PC (AMD 5700x, RTX 3700, 32GB RAM) έχω έναν NVΜe 500 GB κι έναν HDD 1ΤΒ. Χαζεύοντας τα "σωθικά" του κουτιού βλέπω ότι δεν υπάρχει χώρος για δεύτερο NVMe, παρότι η mobo απ'όσο ξέρω τον υποστηρίζει. Αν καταλαβαίνω καλά, το slot έχει "καλυφθεί" από την ογκώδη GPU.
Με τα μεγέθη των σύγχρονων παιχνιδιών αποφάσισα ότι χρειάζομαι περισσότερο "γρήγορο" αποθηκευτικό χώρο (τον HDD τον χρησιμοποιώ κυρίως για φωτογραφίες, βίντεο, έγγραφα και indie παιχνίδια). Παράλληλα, μου έχει ξεμείνει ένας 970 EVO plus 500GB από το προηγούμενο PC και η σκέψη μου τώρα είναι να τον αξιοποιήσω αγοράζοντας ένα enclosure και να εγκαθιστώ εκεί κάποια games όταν ξεμένω από χώρο στον εσωτερικό NVMe.

Ερωτήσεις:
- Έχει νόημα το όλο εγχείρημα από πλευράς απόδοσης; Θα τρέχουν αξιοπρεπώς τα games συγκριτικά με τον HDD (αυτό δηλαδή που προσπαθώ να αποφύγω);
- Βλέπω ότι υπάρχουν άπειρα enclosures σε πολύ χαμηλή τιμή (18-25 ευρώ) με ταβάνι τα 10 Gbps. Κάποιοι χρήστες, όμως, λένε ότι μια τέτοια λύση δεν αξίζει τον κόπο γιατί ρίχνει πολύ την ταχύτητα λειτουργίας του ssd. Προτείνουν να επενδύσεις σε κάποιο enclosure που πιάνει έως 40 Gbps, παρά την αυξημένη τιμή (κοντά στα 80-100 ευρώ). Για τον συγκεκριμένο NVMe που θα βάλω μέσα έχει νόημα το ακριβό enclosure ή θα είμαι οκ και με τα φτηνά; Βλ. και ερώτηση 1 για την αξία του όλου εγχειρήματος.
- Τέλος, έχετε χρησιμοποιήσει ποτέ έναν κλασικό SSD εξωτερικό σκληρό για εγκατάσταση και τρέξιμο παιχνιδιών (παράδειγμα); Μπας και τελικά αξίζει περισσότερο κάτι τέτοιο από τη λύση του enclosure ή ούτε καν;
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,958
Ευχαριστώ για όλες τις ιδέες. Ομολογώ ότι κλίνω περισσότερο προς μια λύση εξωτερικού σκληρού (π.χ. enclosure) γιατί είναι κάτι που γενικά χρειάζομαι και σκεφτόμουν να αποκτήσω. Θα έχω πάντως το νου μου για τυχόν καλές προσφορές αυτές τις μέρες και θα αποφασίσω ανάλογα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
Ευχαριστώ για όλες τις ιδέες. Ομολογώ ότι κλίνω περισσότερο προς μια λύση εξωτερικού σκληρού (π.χ. enclosure) γιατί είναι κάτι που γενικά χρειάζομαι και σκεφτόμουν να αποκτήσω. Θα έχω πάντως το νου μου για τυχόν καλές προσφορές αυτές τις μέρες και θα αποφασίσω ανάλογα.
εμένα μου έβγαλε την ψυχούλα που κάθε φορά που ανοίγω το λαπτοπ πρέπει να κοτσάρω τον εξωτερικό επάνω, γιατί έχω κάποια ινσταλέισιο εκεί, ξανασκέψου το
 
Top Bottom