What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Με Ξεφτίλισε το Ρεύμα, Μάνα μου δεν είναι Πσέμα

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,906
Για αυτό τους έχει έρθει οδηγία δίπλα από όλα τα πάρκα ΑΠΕ να χτίσουν και νέες εγκαταστάσεις με "μπαταρίες" ή κάτι τέτοιο, μπας και μειωθεί η χασούρα. Αυτές βέβαια ίσως χρειαστούν κάνα χρόνο ή δύο για να χτιστούν, και πάλι είναι αμφίβολη η αποτελεσματικότητά τους.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,384
είναι οι άνθρωποι που ενώ δεν έχει άλλη χωρητικότητα το δίκτυο επιδοτούν και αδειοδοτούνται νέες ΑΠΕ, που είμαστε σε τέτοιο capacity που πλέον όλο και πιο συχνά παράγουμε ρεύμα που δεν καταλήγει πουθενά, χάνετε, τσουφ, αέρας.
Το πουλάμε στα Βαλκάνια.

Όπως έχω ξαναπεί, σηκώνουμε Τρίτη μονάδα μονάδα ονομαστικής ισχύος 880MW, χωρίς να έχουμε δικό μας αέριο, χωρίς να τις σηκώνει το δίκτυο και όλα ενώ παράλληλα έχουμε γεμίσει τον τόπο με ανεμογεννήτριες.

Παλιότερα ξέρω ότι αγοράζαμε ρεύμα από την Βουλγαρία, το οποίο προερχόταν και από το πυρηνικό της εργοστάσιο και εμείς τους πουλάγαμε πίσω το δικό μας πιο ακριβό αλλά συνάμα και πιο ποιοτικό. Ξεκάθαρα βαλκανική πρακτική. Βέβαια θα πει κανείς, ίσως γι αυτό πρόκοψε η Βουλγαρία και ανεβαίνει έτσι ταχύτατα όταν εκεί πέφτουμε και κυλιόμαστε σαν ζάρια.

Κάτι μου λέει και θα το κοιτάξω από περιέργεια και μόνο, πως τούτη την φορά, μάλλον το εξάγουμε στους αδελφούς Ρουμάνους μετά την εξαγορά της Enel.
 
Last edited:

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,613
είναι οι άνθρωποι που ενώ δεν έχει άλλη χωρητικότητα το δίκτυο επιδοτούν και αδειοδοτούνται νέες ΑΠΕ, που είμαστε σε τέτοιο capacity που πλέον όλο και πιο συχνά παράγουμε ρεύμα που δεν καταλήγει πουθενά, χάνετε, τσουφ, αέρας.
Μακαρι να χανοταν ετσι μαγικα χωρις να γαμαγε το δικτυο.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,613
Για αυτό τους έχει έρθει οδηγία δίπλα από όλα τα πάρκα ΑΠΕ να χτίσουν και νέες εγκαταστάσεις με "μπαταρίες" ή κάτι τέτοιο, μπας και μειωθεί η χασούρα. Αυτές βέβαια ίσως χρειαστούν κάνα χρόνο ή δύο για να χτιστούν, και πάλι είναι αμφίβολη η αποτελεσματικότητά τους.
Λαθος πανω στο λαθος... Διπλα στις ΑΠΕ θες τεραστιες οικονομιες για να μπορεις να πετας το περισιο ρευμα, θες αναστροφα υδροηλεκτικα για να το αποθηκευεις κλπ κλπ.

Στις υπολοιπες περιπτωσεις, απλα καταστρεφεις τον τοπο σου και αποτελεσμα δεν εχεις.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,906

Λογικά λόγω αυτής της απώλειας πρέπει να κλειδώσει η άνοδος της τιμής του ρεύματος στο +70% μέχρι τον Οκτώβρη.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,384
Στην Ζίτσα περιμένουν να βρουν πετρέλαια. Καίμε τώρα για να αναγεννηθούνε από τις στάχτες μας.
Λογικά πρόκειται για πάρκο της ΔΕΗ όποτε όσοι έχετε πράσινο τιμολόγιο καλό θα ήταν να πάρετε καμία βεντάλια.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,613
Εγω γυρισα απο χθες στον Home Online. Για την παγια εντολη, στελνουν καποιο μηνυμα ή κατι ωστε να ξερω ποτε θα τραβηξουν τα λεφτα ή απλα τραβανε την τελευταια ημερα της προθεσμιας πληρωμης;
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,638
Φυσιολογικά ισχύουν και τα δύο που λες. Στα άλλα τιμολόγια αν βάλεις πάγια εντολή πριν εκτελεστεί σου έρχεται sms. Επίσης πληρώνεται πάντα τη μέρα λήξης του λογαριασμού από τη τράπεζα. Θα μεταφέρω την ερώτηση σου όμως μήπως ισχύει κάτι άλλο που δεν το γνωρίζω και μόλις έχω απάντηση θα σε ενημερώσω.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,815
δηλαδή να τρέξουμε να φύγουμε από πράσινο asap?
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,906
Βασικα ναι η αλλαγή σε μπλε τιμολόγιο μέχρι τις 30 του μήνα δίνει κάτι εκπτώσεις στον επόμενο λογαριασμό, οπότε αν είστε insiders πείτε αν είναι να το γυρίσουμε από πράσινο.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,638
50 ευρω στο πρώτο λογαριασμό δώρο σου δίνεi το my home enter και το my home online μέχρι σωστά 30/6
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,384
δηλαδή να τρέξουμε να φύγουμε από πράσινο asap?
Οι φωτιές έχουν παράπλευρες απώλειες σε υλικά του δικτύου.
Ο καύσωνας βγάζει εκτός τα φωτοβολταϊκά, όχι τελειως αλλά πέφτει τόσο η απόδοση που δεν πρόκειται να προσφέρουν στο δίκτυο όσο θα περιμέναμε από το ενεργειακό μίγμα.
Η τιμή του αερίου έπεσε ξανά και προβλέπεται να πέσει κι άλλο, αλλά ευκαιρία για profit margin.

Βάλε μπλε να γλιτώσεις. Αν όχι στην ΔΕΗ σε κάποιον από τους παραγωγούς, ελπεντισον, προτεργια, ηρων.

Θεωρητικά ένα σταθερό τώρα θα σε πιάσει και για τον χειμώνα ώστε να μην φοβάσαι να ανάβεις το κλιματιστικό όταν εμείς θα τυλιγόμαστε με τρεις κουβέρτες και θα κυκλοφορούμε σαν τον Πάλπατιν.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,135
Πλέον ναι. Υπάρχει σοβαρή άνοδος της τιμής το τελευταίο δίμηνο https://www.dei.gr/media/ya4bfgvy/g1_g1n.pdf

Ερώτησις: αυτή τη στιγμή έχει νόημα η μετάβαση από το πράσινο στο μπλε για νοικοκυριά με χαμηλές καταναλώσεις (< 500kWh/μήνα);

Επίσης, γνωρίζει κανείς πόση είναι η ρήτρα πρόωρης αποχώρησης από το μπλε;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,815
προσπαθώ να καταλάβω τι μου τσαμπουνάνε στην elpedison που έχω το γραφείο και μου λέει από την μια συμβόλαιο 2 έτη και από την άλλη ότι με δεσμεύει για 6 μήνες και με το νέο έτος περνάει πάλι σε μη σταθερό χωρίς δέσμευση; Οπότε τι 2ετές συμβόλαιο;
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,135
Νομίζω ότι, τελικά, ό,τι και να κάνουμε, όποια μέτρα και να πάρουμε αλλάζοντας προγράμματα, στο τέλος θα μας τα πάρουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο...
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,638
Ερώτησις: αυτή τη στιγμή έχει νόημα η μετάβαση από το πράσινο στο μπλε για νοικοκυριά με χαμηλές καταναλώσεις (< 500kWh/μήνα);

Επίσης, γνωρίζει κανείς πόση είναι η ρήτρα πρόωρης αποχώρησης από το μπλε;
Έχει γιατί το κίτρινο έχει πλησιάσει το μπλε και δεν αποκλείεται να το ξεπεράσει κιόλας. Άσε που ίσως το μπλε να μην είναι διαθέσιμο στη τιμή που είναι τώρα τον άλλο μήνα. Οπότε δεν αξίζει το ρίσκο να μείνεις στο κίτρινο. Εγώ τουλάχιστον δεν το ρισκαρα. Φυσικά είναι στη κρίση του καθενός

Η ρήτρα αποχώρησης είναι
1-3 μήνες 100€
4-6 μήνες 65€
7-9 μήνες 30€
10-12 μήνες 0€
 
Top Bottom