What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Με Ξεφτίλισε το Ρεύμα, Μάνα μου δεν είναι Πσέμα

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,573
Βγήκε σήμερα ο εκκαθαριστικός για το γραφείο. Είναι πολύ σημαντικό ορόσημο το καλοκαίρι για εμένα αφού είναι η εποχή με την μεγαλύτερη κατανάλωση μου, τόσο λόγω της περισσότερης δουλειάς που έχω με εκτυπωτές, πλαστικοποιητές κτλ μηχανήματα +κλιματιστικό.
Κάποια ενδιαφέρον συμπεράσματα:
  • Έκαψα 205 κιλοβατόρες λιγότερες από το προηγούμενο καλοκαίρι (ευτυχώς ήταν πιο ήπιο κιόλας και δεν δούλεψε πολύ το κλιματιστικό).
  • Πλήρωσα συνολικά από 5ο μέχρι 9ο μήνα, 127€ περισσότερα.
  • Μητσοτάκη ξέρεις εσύ.
  • Θα ζητήσω προσφορά από ΔΕΗ, η elpedison δεν ενδιαφέρεται μάλλον για πελάτες.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,324
Τι προσφορά να ζητήσεις; Η αγορά είναι τελείως στάνταρ, με τα πακέτα και τα κυμαινόμενα. Αυτή την στιγμή σε όποιο κλειστό και να πας θα είσαι ζημιωμενος για όσο παίζουν οι παρούσες επιδοτήσεις. Τζογαρεις μόνο στο ότι μόλις τελειώσουν τα λεφτά, αν δεν γίνει επανάσταση, τα κυμαινόμενα θα εκτοξευτούν σαν τις τιμές των NFTs.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,573
Τι προσφορά να ζητήσεις; Η αγορά είναι τελείως στάνταρ, με τα πακέτα και τα κυμαινόμενα. Αυτή την στιγμή σε όποιο κλειστό και να πας θα είσαι ζημιωμενος για όσο παίζουν οι παρούσες επιδοτήσεις. Τζογαρεις μόνο στο ότι μόλις τελειώσουν τα λεφτά, αν δεν γίνει επανάσταση, τα κυμαινόμενα θα εκτοξευτούν σαν τις τιμές των NFTs.
Η ΔΕΗ δίνει χαμηλότερη προ επιδοτήσεων τιμή, η elpedison σου δίνει αν είναι συνεπής μια έκπτωση που το ρίχνει λίγο παρακάτω, αν αργήσεις έστω και μια μέρα το χάνεις όμως.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,564
Μετακύλισε το επιπλέον κόστος και ζήτα από τους πελάτες σου να προσαρμοστούν... :p

Αν βρεις κάτι φθηνότερο στη ΔΕΗ, όρμα.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
1000 ευρώ σύνολο κατανάλωση τυπογραφείου για το μήνα Αύγουστο, κάπου 300 ευρω πάνω, συγκριτικά με πέρυσι, αυτο με "φιλικά εταιρικό" τιμολόγιο στη ΔΕΗ.

Σημείωση, το μισό Αύγουστο η εταιρεία ήταν κλειστή και δεν είχε κατανάλωση
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,564
το μισό Αύγουστο η εταιρεία ήταν κλειστή και δεν είχε κατανάλωση
Από τη στιγμή που ενεργεια έχει γίνει χρηματιστηριακό προϊόν και το κράτος μοιράζει δημόσιο χρήμα στους παρόχους, η κατανάλωση είναι πλέον αδιάφορη. Εντελώς κλειστή να είναι η εταιρία, πάλι θα πληρώσεις τρελά ποσά.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Ακριβως! Απλά έβαλα τη σημείωση για το παράλογο του θέματος
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
412
Πραγματικα, σε λιγα χρονια θα μιλαμε για τη μεγαλη απατη. Κριση υπαρχει αλλα δε μπορεις να μιλας για κριση με υπερκερδη σε αυτους που παρεχουν την ενεργεια. Το να σπρωχνουν τη κριση μονο στους καταναλωτες ειναι απατη και επειδη προκειται για αγαθο πρωτης αναγκης εγκληματικο.
Ελπιζω καποια στιγμη να ξυπνησουμε
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,324
Η ΔΕΗ δίνει χαμηλότερη προ επιδοτήσεων τιμή, η elpedison σου δίνει αν είναι συνεπής μια έκπτωση που το ρίχνει λίγο παρακάτω, αν αργήσεις έστω και μια μέρα το χάνεις όμως.
Η τιμή προ επιδότησης στα κυμαινόμενο αλλάζει ανά μήνα γι αυτό και έχουμε τους ενεργειακούς νομάδες. Προσωπικά είμαι υπέρ του να μείνουν όλοι στην ΔΕΗ, απλά στο αναφέρω για να το έχεις υπόψιν σου. Τα σταθερά δεν επιδοτούνται, εκτός και άλλαξε κάτι τις τελευταίες ημέρες μετά τις ανακοινώσεις του σωτήρα μας Κουλη του Μεγαλοπρεπή.

Η έκπτωση συνέπειας έχει παντού το ιδιο προαπαιτούμενο, να πληρωσεις στην ώρα σου η να βάλεις πάγια εντολή. Αυτό που δεν έχω βρει ακόμη, είναι τι γίνεται στην περίπτωση που αλλάξεις τον αμέσως επόμενο μήνα, διότι η έκπτωση συνεπειας αφαιρείται στον επόμενο εκκαθαριστικό. Μέχρι τώρα η μόνη λύση για να στην βάλουν με τραπεζική καταθεση είναι να προσφύγεις στην ΡΑΕ, αλλά άμα μπουκώσουν κι αυτοί με αιτήματα, θα στην επιστρέφουν σε κάναν χρόνο.

BTW, για να μην ξεχνάμε ότι είμαστε μονίμως οι μαλακες της ΕΕ


 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,324
Βάλαμε αιολικά για να έχουμε πράσινο και φθηνό ρεύμα. Δώσαμε και ΕΣΠΑ στις μονάδες αερίου, μοιράσαμε τα λεφτά του ταμείου ενέργειας και θα σωθείτε.
Meanwhile στα υπόλοιπα ευρωπαϊκά γουρουνάκια
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,579
Βλεπω τον ταχυδρομο που μοιραζει εντυπα εγκεφαλικα. Ακομα δεν εχω παρει τιποτα αλλα αυτοι δεν θα παρουν ποτε.
εχω σχεδιο να βαλω φεσι. δεν πληρωνω τιποτα. Εχετε καμια μοναχικη φιλη; κριμα ειναι να μενει μονη της
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,711
Η ΔΕΗ αυτόν τον καιρό πέρσι-πρόπερσι μου ερχόταν στο σπίτι γύρω στα 140 για το δίμηνο. Ήρθε και ο φετινός λογαριασμός, γράφει πάνω-πάνω φαρδιά-πλατιά πως η αγαπητή μας κυβέρνηση με επιδοτεί με 190 ευρώ στο λογαριασμό, άρα το συνολικό κόστος έρχεται... στα 140 ευρώ για το δίμηνο.

Δηλαδή τώρα η μόνη διαφορά σε σχέση με πέρυσι είναι το ότι φέτος θα πρέπει να ευχαριστώ τον Μητσοτάκη?
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,589
βασικα οτι πρεπει να τον ευχαριστεις, γιατι ουσιαστικα εδωσε στην δεη/πρωτεργια/γουωτεβερ_παροχο_σου, 190 ευρω παραπανω απο περσι ταχα για παρτη σου, απο τα δικασου/δικαμου/δικα μας λεφτά, αντι να μειωσει αυτες τις γελοιες παραπανω χρεωσεις, που ΔΕΝ ειναι καταναλωση ρευματος.

τυφλα να χουν τα μπιτκόι. δηλαδη οπως το καταλαβαινω εγω με την καφενειακη μου αναλυση, κυκλοφορησε υποτιθεται, χρημα, που δεν ειδε ποτέ κανείς (ΔΕΝ ηταν στην τσεπη σου, αρα δεν το καρπωθηκες με καποιο τρόπο) και που δεν φαινεται πουθενά, μ ενα δρομολογιο απ τα κρατικα ταμεία κατευθείαν στα ταμεία των εταιριων.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
κυκλοφορησε υποτιθεται, χρημα, που δεν ειδε ποτέ κανείς (ΔΕΝ ηταν στην τσεπη σου, αρα δεν το καρπωθηκες με καποιο τρόπο) και που δεν φαινεται πουθενά, μ ενα δρομολογιο απ τα κρατικα ταμεία κατευθείαν στα ταμεία των εταιριων.

Τι θες να πεις ρε μαλακτη; Οτι γινεται κλοπη/υπεξαιρεση/καταχρηση δημοσιου χρηματος και ξεπλενεται μεσω της εκμεταλλευσης ενος βασικου αγαθου οπως το ρευμα; Ντροπης πραματα

:giankos:
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,579
Ειχα παρει τηλεφωνο στην ΔΕΗ επειδη κοστολογησαν οτι ενα λαπτοπ, μια λαμπα LED και μια κουζινα που λειτουργει μιαμιση ωρα την ημερα και για περιπου 150Kwh, επρεπε να πληρωσω χιλιαρικο.
Μου ειπαν οτι αφου ο λογαριασμος δεν ειναι στο ονομα μου, δεν εχουμε να πουμε κατι. Ετσι απλα.
Αν με παρουν απο την ΔΕΗ, θα τους πω οτι αν θελουν να μιλησουν με τον ανθρωπο που αναγραφει ο λογαριασμος τους, να πανε στο νεκροταφειο. Θα τους πω και την θεση που ειναι ο ταφος της μαμας μου.
Ο κουνελος, ρευμα, δεν πληρωνει.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,589
κουνέλο μου, επειδη με αυτα τρεχω αυτη την εποχη, σου λεω οτι δεν καταφερνεις κατι μ αυτον τον τροπο.

εκτος αν αντιπαθεις εκεινον που θα κληρονομησει το σπιτι. το γαμωκρατος δεν εχει κενά. την στιγμη που με καποιο τροπο καπως καποτε θα δηλωθει ενας νεος ιδιοκτητης, ολο το ρευμα και κυριως ολος ο ενφια μεταφερεται σ εκεινον. συν η ταλαιπωρια για νεο ε9 σε καθε ετος που δεν εχει δηλωθει το σπιτι και τα προστιμα. αν παλι δεν κανεις τιποτα, που ειναι μια καλη τακτικη, καποια στιγμη παλι, υποθετω οτι το σπιτι θα περασει στα χερια του γαμωκρατους. λεπτομερειες δεν ξερω, και στηριζω αυτο που κανεις, αλλά ψαξου πρωτα. για να ξερεις τι θα εχεις ν αντιμετωπισεις.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,579
Η διαδικασια εχει ξεκινησει για τα κληρονομικα. 3 χρονια παλευουμε, οχι μεταξυ μας, με το κρατος.
Για οποιον δεν εχει βρεθει σε αυτη την θεση, ειναι μια σκατενια διαδικασια. Τερμα απανθρωπη, τερμα γραφειοκρατικη και γαιτανακι εξοδων. Αναφερομαι στην διαδικασια με την ψηφιακη μορφη. Εαν δεν υπηρχε αυτη. Δεν ξερω τι θα ειχε γινει.
Μπορει και να μας τα επαιρνε το κρατος, γιατι καθυστερουμε.
Η ειρωνια ειναι οτι ειχαμε προετοιμαστει. Συγγενικα προσωπα που ειχαν φαει την ιδια τσουκνιδα στην μαπα, μας ειχαν εξηγησει οτι θα περασουμε του Χριστου τα παθη και οτι 3 χρονια, θα τα φαμε απο την ζωη μας.
ναι λοιπον, φτασαμε στα τρια χρονια και το λοκνταουν επαιξε και αυτο τον ρολο του.
Μεχρι μεσα Ιανουαριου, παιζει σταση πληρωμων. Δεν θα πληρωσω τιποτα επειδη δεν παιζει φραγκο.
Παιζει μια περιοδος, λιγο πριν τις γιορτες μεχρι μεσα Ιανουαριου, μαξιμουμ, οπου θα βολευτει ο κουνελος και θα ξεκαθαρισει τα παντα, εως τοτε, πιστολιες. Εγω ειμαι και τρελος, αν επαιζε φαση σου παιρνουμε το σπιτι, θα το γεμιζα με μπετο, μεχρι το ταβανι. Παρτε το. Θα τους πω. πηγα να κανω κατι μερεμετια αλλα ειμαι ανιδεος απο αυτα.
 
Top Bottom