What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Με Ξεφτίλισε το Ρεύμα, Μάνα μου δεν είναι Πσέμα

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,143
Έχει γιατί το κίτρινο έχει πλησιάσει το μπλε και δεν αποκλείεται να το ξεπεράσει κιόλας. Άσε που ίσως το μπλε να μην είναι διαθέσιμο στη τιμή που είναι τώρα τον άλλο μήνα. Οπότε δεν αξίζει το ρίσκο να μείνεις στο κίτρινο. Εγώ τουλάχιστον δεν το ρισκαρα. Φυσικά είναι στη κρίση του καθενός

Δεν αναφέρθηκα καθόλου στο κίτρινο, αλλά για το αν έχει νόημα η μετάβαση από το πράσινο στο μπλε (πράσινο έχω) βάσει κιλοβατώρας. Βλέπω ότι για το πράσινο είναι 0,11898 (για μηνιαίες καταναλώσεις έως 500 kWh) και για το μπλε 0.125 (όσο και να κάψεις).

Αυτή τη στιγμή δε νομίζω πως έχει νόημα, αλλά όπως είπες, δεν ξέρεις τι θα γίνει τον άλλο μήνα... Η ρήτρα αποχώρησης όμως με "φρενάρει"...
 
Last edited:

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,750
αν εισαι σε ΚΟΤ ( κοινωνικο οικιακο τιμιλογιο) στην δεη μπορουν να πανε απο πρασινο σε μπλε και να το διατηρησουν?
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,643
Δεν αναφέρθηκα καθόλου στο κίτρινο, αλλά για το αν έχει νόημα η μετάβαση από το πράσινο στο μπλε (πράσινο έχω) βάσει κιλοβατώρας. Βλέπω ότι για το πράσινο είναι 0,11898 (για μηνιαίες καταναλώσεις έως 500 kWh) και για το μπλε 0.125 (όσο και να κάψεις).

Αυτή τη στιγμή δε νομίζω πως έχει νόημα, αλλά όπως είπες, δεν ξέρεις τι θα γίνει τον άλλο μήνα... Η ρήτρα αποχώρησης όμως με "φρενάρει"...
Είναι καθαρά θέλω να ρισκάρω ή όχι το θέμα. Όπως τα λες. Και γω το κίτρινο με συμφερε να το κρατήσω και τον Ιούνιο ας πούμε αλλά προτίμησα να κλειδώσω και ότι βρέξει ας κατεβάσει. Ειδικά από τη στιγμή που ακούστηκαν δυσοίωνες προβλέψεις
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,643
αν εισαι σε ΚΟΤ ( κοινωνικο οικιακο τιμιλογιο) στην δεη μπορουν να πανε απο πρασινο σε μπλε και να το διατηρησουν?
Σε ότι θες πας. Το ΚΟΤ δεν κουνιέται από πάνω
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,390
Ένα πουλάκι μου είπε ότι επειδή θα περάσει ένα κοπάδι χήνες και θα σπάσουν κάτι πτερύγια στις ανεμογεννήτριες της Εύβοιας, από Ιούλιο θα δούμε ενδιαφέρουσες αυξήσεις στο ρεύμα. Και τα νούμερα που είδαμε αναφορικά με τον αριθμό των πτηνών για το 2024 ήταν κάπως παράξενα. Ευτυχώς άφησα την μηχανολογία για τη ορνιθολογία.
Μακάρι να βγει λάθος το τρεντ, αφού έχουμε ελευθερη αγορά και εχει ως σκοπό να μειώσει τις τιμές ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Ο νοών νοείτο.

Με σειρά προτίμησης,
ΔΕΗ home online
Protergia home value
Οποίο σας κάνει κέφι με καλύτερη τελική τιμή στην έκπτωση συνεπειας

ΔΕΗ γιατί διαρκεί ένα έτος και γιατί δεν έχει παραθυράκια όπου μπορεί ο πάροχος με ειδοποίηση 60 ημερών να σε πάει όπου γουστάρει αυτός.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,615
Καθαρα για λογους συγκρισης, η ορθοδοξη ΔΕΗ προ καζινου ενεργειας, χρεωνε 0,11 μερα και 0,078 νυκτα.

Οποτε, οι τιμες του Home Online 0,12/0,11 δεν ειναι ιδιαιτερα κακες για τη χρεωση μερας. Η χρεωση νυχτας ειναι αφαιμαξη βεβαια...
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,643
Και μένα με χάλασε αυτό με το myHome Enter που σου δεν σου ξεχωρίζει το νυχτερινό αλλά από την άλλη κλάιν. Το καλό το ωράριο είναι από τον Οκτώβρη μέχρι το Μάιο που έχει 15.00 - 17.00 και 00.00 - 08:00 και όχι μόνο 23:00-07:00 που είναι τώρα. Με την ίδια λογική το κλείδωσα στα 0,125 που είπες. Μια χαρά τιμή είναι. Η καλύτερη ήταν όταν πρωτοβγήκε βέβαια μερικά χρόνια πριν με 0,10 και είχε 0,08 το νυχτερινό για δύο χρόνια κιόλας!
 
Last edited:

Robin Hood

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Jul 7, 2023
Messages
181
@Chosen Undead Να σε ρωτήσω κάτι; Αν το αλλάξω κι εγώ σε σταθερό (ΔΕΗ myHome Online), δεν νομίζω να έχω θέμα που θα μετακομίσω περίπου Ιανουάριο - Φεβροάριο;

Στο όνομα μου είναι τώρα και στο όνομα μου θα είναι και στο άλλο σπίτι.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,643
Αν μιλάς για διαφορετικό αριθμό παροχής θα χρεωθείς ρήτρα αποχώρησης 30 ευρώ στους 8 μήνες. Αφού τώρα θα πάρεις όμως δώρο 50 ευρώ στο λογαριασμό κλάιν
 
Last edited:
Top Bottom