What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Μεγαλες Αληθειες

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,351
Οκ δεκτόν
 

Grotenfrod

Prophet of Nihilism
Staff member
Approval of the Admiral Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Feb 12, 2014
Messages
3,507
βλέπουμε μια άλλη κοινωνική μεροληψία, αν θεωρήσουμε ότι τα φίλα έχουν ακριβώς ίδια skillsets kai traits όπως μας προτείνει ιδεοληπτικά ο μεταμοντερνισμός, θέλοντας να εξομοιώσει τα πάντα.
Έχω την εντύπωση πως όπως η πρωτογενής επαφή σου με τα θεωρητικά κείμενα του φεμινισμού είναι αναιμική και το ίδιο συμβαίνει και με το φιλοσοφικό ρεύμα του μεταμοντερνισμού, αυτό που γράφεις εδώ πραγματικά δεν ξέρω από που προκύπτει.
Δεν είμαστε ίδιοι σε καμία περίπτωση, πρέπει να είμαστε ίσοι όμως, αναμφίβολα.
Αυτά είναι ευχάριστα μόνο που οι αλλαγές δεν έρχονται από τα πάνω. Κάθε αίτημα για ισότητα έχει έρθει μέσω πίεσης από τα κάτω και έχει πραγματωθεί σε διαφορετικούς βαθμούς ανάλογα με τις συνθήκες. Αυτό που σου λέμε εδώ και κάτι σελίδες είναι πως δεν θεραπεύτηκε η ανισότητα των φύλων και η λογική "Εγώ βλέπω πως όλοι είναι ίσοι" δε λαμβάνει υπόψιν τα ταξικά και κοινωνικά στεγανά που αντιμετωπίζουν οι άνθρωποι.
Αναμφίβολλά και η κοινωνία σε κάποιο βαθμό ακόμα βρίσκεται σε μετάβαση από πιο πρωτόγονες μορφές
Δεν είναι απαραίτητο πως όσον αφορά το επίπεδο εκμετάλλευσης και ευζωίας η οικονομική εξέλιξη των κοινωνιών φέρνει τις καλύτερες συνθήκες όπως λες και σε άλλο σημείο. Η ίδια η πατριαρχία έχει τη βάση της στην αγροτική επανάσταση και τον σχηματισμό συνθετότερων κοινωνιών από τις προηγούμενες που έφεραν οστόσο τη δουλοκτησία και τον υποβιβασμό των γυναικών στη θέση των υποτεταγμένων συζύγων-τροφών-οικιακών φροντιστών. Γι' αυτό σου λέω πως χρειάζεται θέαση των ιστορικών κοινωνικών συνθηκών που μας φέρνουν στο σήμερα για να ξεφύγεις από την ουσιοκρατία και την απόδοση σε βιολογικά χαρακτηριστικά. Σκέψου μονάχα πως η επιστήμη ως ιδεολογία ελέγχου και δικαιολόγησης της αποικιοκρατίας όχι και τόσο παλιά απέδιδε φυλετικά χαρακτηριστικά στους λόγους που ένας πολιτισμός εξελίχθηκε και ένας άλλος όχι.
ΟΚ. Λες ότι καταλαβαίνεις τι λέω ενώ παράλληλα με κατηγορείς για τα ασύνδετα δεδομένα... Στο ποστ σου δε γράφεις ούτε μιση γραμμή γιατί τα δεδομένα είναι ασύνδετα, ούτε και αναφέρεις το σχετικό επιχείρημα....
Πιάστηκες στο θέμα της στελέχωσης των διοικητικών θέσεων. Μιλάμε εδώ για συστημική εκμετάλλευση που κρατάει ακόμα γερά στο σήμερα. Στο επίπεδο εξάρτησης που έχει μια υπάλληλος/ ανειδίκευτη αντιμετωπίζει μονίμως το πρόβλημα της δημιουργίας οικογένειας, με απουσία δομών υποστήριξης, με ερωτήσεις σε συνεντεύξεις για το αν σκοπεύει να κάνει παιδιά κτλ. Ακόμα και το ίδιο το θέμα τεκνοποίησης όμως δείχνει περίτρανα την κυρίαρχη σκέψη για το γυναικείο σώμα προσπαθώντας να το αστυνομεύσει παράλληλα στο θέμα των εκτρώσεων. Αρκεί να μιλήσεις με θυληκότητες γύρω σου για να συνειδητοποιήσεις το εύρος της φυσικής και λεκτικής κακοποίησης. Αν για εσένα είναι πιθανό να σε σκοτώσει ένας ληστής ή ένα πιάνο που πέφτει από τον 8ο για μια γυναίκα πιθανό είναι να τη σκοτώσει κάποιος που ήδη γνωρίζει, πολλές φορές ο σύντροφός της.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,562
σ εχασα τ ομολογω γκροτεφρο στις "θηλυκοτητες". εγω ειμαι και γερος αθρωπος, δεν σκαμπαζω πολυ απ αυτα.
καταλαβαινω οτι ειναι κατι φρεσκο και σιγουρα απαραιτητο. απλα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει αντιστοιχος ορος για τους αντιπροσωπους του αλλου φυλου (τρεμω μην πω τιποτα λαθος) για να μπορεσω και γω να αυτοπροσδιοριστω συμφωνα με τα σημερινα δεδομενα.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,351
Έχω την εντύπωση πως όπως η πρωτογενής επαφή σου με τα θεωρητικά κείμενα του φεμινισμού είναι αναιμική και το ίδιο συμβαίνει και με το φιλοσοφικό ρεύμα του μεταμοντερνισμού, αυτό που γράφεις εδώ πραγματικά δεν ξέρω από που προκύπτει.

Είναι αναιμική η σχέση μου γενικά με την φιλοσοφία ισχύει, είμαι των πραγματιστικών τεχνών. Το παραπάνω συμπέρασμα προέκυψε από τα αποτελέσματα που παράγουν οι μεταμοντερνικές τάσεις που έχουν μπει στην κοινωνία μας(περισσότερο Βόρεια Αμερική, UK), ήταν κάπως edgy, δέχομαι το fail όντας άσχετος από μεταμοντερνισμό, με επιφύλαξη.

Συνεχίζεις όμως να μην λες απολύτως τίποτα για τα data ή για το εύκολο συμπέρασμα που έφτασε ο Ναύαρχος επιλέγοντας ένα επιλεκτικό subset του dataset (άντρες-γυναίκες). Και θέλεις να φιλοσοφήσουμε γενικά, προφανώς έχοντας έτοιμα preconceptions για το τι πιστεύω Επιλέγοντας οut of context φράσεις...
Αυτό που σου λέμε εδώ και κάτι σελίδες είναι πως δεν θεραπεύτηκε η ανισότητα των φύλων και η λογική "Εγώ βλέπω πως όλοι είναι ίσοι" δε λαμβάνει υπόψιν τα ταξικά και κοινωνικά στεγανά που αντιμετωπίζουν οι άνθρωποι.

Για βρες το αυτό το "Εγώ βλέπω πως όλοι είναι ίσοι": όλο μου το "rant" στο thread ήταν ακριβώς ότι δεν μπορείς να πεις "εγώ δεν βλέπω να είναι όλοι ίσοι, γιατί είναι το μακράν πιο πιθανό¨.

Είπα πριν ένα ποστ στο Ναύαρχο μόνο ότι έχω άλλη αίσθηση από την δικιά του που είναι τόσο ξεκάθαρα προδιατεθειμένος προς την μία πλευρά.

Βρες μου επίσης που λέω ότι είμαστε σε καθεστώς τέλειας equality και ίσων ευκεριών. Φτιάχνεις απλά ένα strawman... Ξεκάθαρα αναφέρθηκα σε κάτι πολύ συγκεκρυμένο με paper και data απαντώντας..

Δεν είναι απαραίτητο πως όσον αφορά το επίπεδο εκμετάλλευσης και ευζωίας η οικονομική εξέλιξη των κοινωνιών φέρνει τις καλύτερες συνθήκες όπως λες και σε άλλο σημείο.

Αυτό είναι ενδιαφέρον όμως μιας και είναι πανηγυρικά και μετρήσιμα λάθος. Δες ποιες είναι οι μετρήσιμες σχέσης μεταξύ ανάπτυξης τεχνολογίας και ανόδου επιπέδου ζωής. Από world bank ξέρω γω. Είναι γεγονός ότι τεχνολογική ανάπτυξη, αυξάνει την ευημερία (διορθώνοντας).
 
Last edited:

Grotenfrod

Prophet of Nihilism
Staff member
Approval of the Admiral Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Feb 12, 2014
Messages
3,507
σ εχασα τ ομολογω γκροτεφρο στις "θηλυκοτητες". εγω ειμαι και γερος αθρωπος, δεν σκαμπαζω πολυ απ αυτα.
καταλαβαινω οτι ειναι κατι φρεσκο και σιγουρα απαραιτητο. απλα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει αντιστοιχος ορος για τους αντιπροσωπους του αλλου φυλου (τρεμω μην πω τιποτα λαθος) για να μπορεσω και γω να αυτοπροσδιοριστω συμφωνα με τα σημερινα δεδομενα.

Δεν χρειάζεται κανένα τρέμουλο αδελφέ. Για το πόσο σημαντικός είναι ο λόγος στις ζωές των ανθρώπων μπορούμε να το αντιληφθούμε από την βιβλική αναφορά στο Λόγο, ή σε μυθολογίες πολλών λαών που ξεκινούν με τον δημιουργό θεό να ονοματίζει τα πράγματα. Ζώντας στις κοινωνίες που ζούμε συνεχώς ανακαλύπτουμε όρους που μας συνδέουν με άλλα ευρύτερα σύνολα.
Καθόμουν παλιότερα μόνος μου και έπαιζα κάποιο παλαιό παιγνίδι, ας πούμε το Contra. Αναρωτιόμουν τότε, υπάρχουν άραγε άλλοι που να συμμετέχουν σε αυτό το βίωμα; Άλλος άνθρωπος στον πλανήτη που να ευαρεστείται με αυτή τη διαδικασία; Η λέξη ρετρολάγνος, που παλαιότερα πιθανώς δεν υπήρχε νιώθω πως θα με κάλυπτε σε έναν βαθμό καλύτερα από μια περιφραστική περιγραφή.
Έτσι νέες λέξεις έρχονται για να περικλείσουν και να περιγράψουν σύνολα που παλαιότερα απέκλυαν τα όρια της σκέψης, της αποδοχής αλλά και ομάδες με κάποιο συγκεκριμένα κοινό βίωμα.
Σε ευχαριστώ για το όμορφο ερώτημά σου που ως έναυσμα με ταξίδεψε στις θύμησές μου.


Οκ δεκτόν
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,516
Περιμένω στωικά το ισαποστάκικο ποστ @nitro912gr, που θα συσπειρώσει άπαντες υπό την ομπρέλα μιας βροχής από ❌.
έφυγα διακοπές στην σελίδα 5, δεν παίζει να διαβάσω τα σεντόνια μέχρι σελίδα 10+
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,562
λατρευω τα καπως υπερβατικα και καλογραμμενα σπαραγματα της σκεψης σου γκροτεφρε, ακομα κι αν δεν πηρα ευθεια απαντηση.
κρατω απ το ποστ σου οτι οι λεξεις ερχονται. μονες τους αραγες? καποιος τις φερνει? ευλογα ερωτηματα.

ωστοσο,δεχομαι οτι τα παλαια διπολα ισως να μη μας εκφραζουν πια. ναι, το αντρας - γυναικα ακουγεται λιγο ντεμοντέ.
και αφου δεν πηρα απαντηση, ας γινω γεννήτωρ μιας λεξης και γω. ισως ν ανοιξω δρομους και να υιοθετηθει στο μελλον απο ευρυτερες ομαδες.

ειμαι το λοιπον, θεωρω, μια αρσενικότητα.
παω να το πω στον ΠΕ. νομιζω, του το οφειλω να Γνωριζει. μαλλον κατι θα χει ψυλλιαστει τοσα χρονια, αλλά ας το σιγουρεψω.
 

Grotenfrod

Prophet of Nihilism
Staff member
Approval of the Admiral Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Feb 12, 2014
Messages
3,507
Χαίρομαι γι' αυτό το αλισβερίσι σκέψεων στη δέκατη σελίδα της πολύχρωμης αγοράς που ίδρυσες. Τα ερωτήματά σου είναι εύλογα πράγματι αλλά αυταπάντητα μετά από μια ενδοσκόπηση στο κοινωνικό βίωμα.
Θα πω μονάχα μιας και ξεκινάς ένα ταξίδι, πως θεωρώ πολύ όμορφο σημείο της Οδύσσειας όχι τόσο την περιπλάνηση όσο αυτό που τονίζεται στον πρόλογο για τον Οδυσσέα. Είδε λέει πολλών ανθρώπων τις πόλεις και "νουν έγνων". Δηλαδή γνώρισε ανθρώπους και κατάλαβε τον τρόπο της σκέψης τους, αυτό που είχαν στο μυαλό τους.
Καλό πλάνεμα στους νέους δρόμους που ανοίγεις ω γεννήτορ.
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,179
Είναι ενδιαφέροντα τα outlook poy b;azei o mruseyourbrain, αλλά είναι λίγο σούπα να συγκρίνεις αραβικές κοινωνίες στην βαθιά μέση ανατολή με δυτικές κοινωνίες όσον αφορά τις αγορές εργασίας.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,351
1692478290300.png

ΑΠό αυτό τι καταλαβαίνεις; Μεροληψία προς τις γυναίκες;
(δεν σε ρωτάω από εξυπνακισμό, απλά εγώ λιώνω με στατιστικά κάθε μέρα και μπορεί να το αντιλαμβάνομαι αλλιώς από πιο layman ματιά..)

Νομίζω για την αγορά εργασίας και τους managers κάπως το εξάντλησα προσωπικά. Δλδ θα σου πω μία από τα ίδια. και θα σου βάλω το ίδιο study. Οπότε δεν έχει νόημα ΟΚ. Αν για κάποιο λόγο δεν είναι κατανοητό το paper για αυτό ξαναπόσταρες το στατιστικό για τις καριέρες να το συζητήσουμε. Αν και μάλλον η κατάληξη θα είναι ίδια με του Admiral. (αν τα εγγενή χαρακτηριστικά που οδηγούν σε ανισοκατανομές στην αγορά εργασίας στις υψηλές βαθμίδες είναι εξελικτικά ή κοινωνικά δλδ)

Να πω εδώ ότι η γυναίκα μου δουλεύει σε μεγάλη πολυεθνική όπου στο ελληνικο branch έχουν 75% γυναικείο πληθυσμό (κάπου 3000 άτομα) σε όλες τις κλίμακες(και δεν είναι και η εξαίρεση των πολυεθνικών αυτού του κλάδου.). Έτσ σαν ανέκδοτο και αυτό.
 
Last edited:

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,179
ΑΠό αυτό τι καταλαβαίνεις; Μεροληψία προς τις γυναίκες;
Όχι αλλά σε συνδυασμό με το επόμενο στατιστικό βγαίνει το συμπέρασμα ότι στην ΚΑΙ Ευρωπαίκή Ένωση παρ' όλο που περισσότερες γυναίκες αποκτούν τριτοβάθμια εκπαίδευση, οι άντρες εξακολουθούν να κατέχουν υψηλότερες θέσεις στην εργασία. Αυτό σαν απάντηση σε αυτό
Είναι ενδιαφέροντα τα outlook poy b;azei o mruseyourbrain, αλλά είναι λίγο σούπα να συγκρίνεις αραβικές κοινωνίες στην βαθιά μέση ανατολή με δυτικές κοινωνίες όσον αφορά τις αγορές εργασίας.
Επίσης απ' ότι κατάλαβα δεν εξετάζουμε γενικά τις αγορές εργασίας αλλά την θέση των γυναικών σ' αυτές οπότε δεν καταλαβαίνω τον διαχωρισμό σε δυτικές και μη κοινωνίες. Γυναίκες υπάρχουν παντού. Και φυσικά το παραπάνω δεν είναι το μοναδικό πρόβλημα στην ΕΕ σχετικά με την θέση της γυναίκας στην αγορά εργασίας.
Ενδεικτικά από την σελίδα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής με παραπομπές σε στατιστικά δεδομένα.
Σε σχέση με την έρευνα που επικαλέστηκες δύο παρατηρήσεις από την περίληψη της.
Narcissism, psychopathy, extraversion, conscientiousness, and limited neuroticism predicted self-reported higher earnings; associations that differed little by participant's sex, although a slight pattern suggests women may pay a higher pay penalty for neuroticism but benefit more from conscientiousness than men do.
Τέλος να πω ότι η παράθεση απόψεων από την πλευρά μου είναι τελείως καλοπροαίρετη με σεβασμό στον αντίλογο και σέβομαι τις προσωπικές εμπειρίες του καθένα μας πάνω στο θέμα τις οποίες θεωρώ το ίδιο σημαντικές με τις έρευνες και τα στατιστικά.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,351
Όχι αλλά σε συνδυασμό με το επόμενο στατιστικό βγαίνει το συμπέρασμα ότι στην ΚΑΙ Ευρωπαίκή Ένωση παρ' όλο που περισσότερες γυναίκες αποκτούν τριτοβάθμια εκπαίδευση, οι άντρες εξακολουθούν να κατέχουν υψηλότερες θέσεις στην εργασία. Αυτό σαν απάντηση σε αυτό
ΟΚ, Απλά νομίζω ότι την εξαντλήσαμε την ανισοκατανομή στην αγορά εργασίας. Αν θέλεις και έχεις όρεξη εξήγησέ μου ποια είναι η παρατήρησή σου για το paper. Αν διαβάσεις λίγο πιο κάτω θα δεις πως δικαιολογούν τα self reported earnings. Η πιθανολογία μου ως προς την αγορά εργασίας στηρικτικε σε δύο papers. Και καταλήξαμε αν τα εγγενή αυτά χαρακτηριστικά που παρουσιάζονται στα φύλα προκύπτουν από κοινωνική μεροληψία ή βιολογία με τον Ναύαρχο.

Αξίζει να αναφερθεί ίσως εδώ, ότι εγγενή χαρακτηριστικά ανά το βιολογικό φύλο παρατειρούνται και σε άλλα θηλαστικά. Correlation is not causation, agreed. Χρειάζεται παραπάνω ψάξιμο. Αλλά υπάρχει καθαρή υπόνοια.

Narcissism, psychopathy, extraversion, conscientiousness, and limited neuroticism predicted self-reported higher earnings; associations that differed little by participant's sex,

Εδώ σου λέει με απλά λόγια ότι 5 drivers(traits) (Narcissism, psychopathy, extraversion, conscientiousness, and limited neuroticism ) είναι συσχετίσεις που προβλέπουν υψηλότερα εισοδήματα ανεξάρτητα από το φύλο. Σε αντίθεση δλδ με το ισχύων αφήγημα ότι το φύλο είναι κύριος παράγοντας για εισόδημα.

Επίσης απ' ότι κατάλαβα δεν εξετάζουμε γενικά τις αγορές εργασίας αλλά την θέση των γυναικών σ' αυτές οπότε δεν καταλαβαίνω τον διαχωρισμό σε δυτικές και μη κοινωνίες.

Κατά την ταπεινή μου άποψη πρέπει να γίνει ο διαχωρισμός αυτός. Γιατί η φύση των οικονομιών είναι πολύ διαφορετικός (είναι κυρίως αγροτικές ή πρωτογενής οικονομίες), αλλά και φυσικά και τα κοινωνικά στάνταρ δεν έχουν ακόμα περάσει το διαφωτισμό (λόγω ακραίας θρησκοληψίας ίσως) γεγονότα που δημιουργούν εξαιρετικά διαφορετικές κοινωνίες και αγορές εργασίας.

Είδαμε π.χ. από τα labor statistics των ΗΠΑ πως σε αγροτικές οικονομίες δουλεύουν και πεθαίνουν κυρίως άντρες. Σε μια επι το πλείστων πρωτογενή οικονομία εκ των πραγμάτων υπάρχουν πολύ λιγότερες δουλειές που δεν έχουν σωματική κακουχία.

Τέλος να πω ότι η παράθεση απόψεων από την πλευρά μου είναι τελείως καλοπροαίρετη με σεβασμό στον αντίλογο και σέβομαι τις προσωπικές εμπειρίες του καθένα μας πάνω στο θέμα τις οποίες θεωρώ το ίδιο σημαντικές με τις έρευνες και τα στατιστικά.

👏👏
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Φοβερή κουβέντα γίνεται στο συγκεκριμένο νήμα, φουσκώνουν τα γεροντοστήθια μου από ημιθανή περηφάνια.

Όλα γυρίζουν στον βασικό πνευματικό νόμο : Μην είσαι μαλάκας, να σέβεσαι όπως θα 'θελες να σε σέβονται. Είναι πολύ απλό και όμως, όλοι το φοβούνται όπως ο διάολος το λιβάνι. Αν δε νιώθουν υπεράνω κάποιων, μαραζώνουν, υποφέρουν.

Τί απόγινε το όμορφο 'Να περνάμε όλοι όμορφα, να φροντίζουμε και ν'αγαπάμε;' Τόσο χίπικη ουτοπία πια; Επειδή δεν πουλάει άπς διαφωτισμού κι αυτοβελτίωσης, στην πυρά;

Όπως πολύ σωστά έγραψε ο Πάθορι, το ζήτημα είναι καθαρά και μόνο, ταξικό. Η άρχουσα τάξη, μόνο ένα κριτήριο βάζει στην κόλασή της. Κι έχουν μετά όλους εμάς τους φουκαράδες μεροκαματιάρηδες, αντί να συσπειρωνόμαστε και να διεκδικούμε ένα ανθρώπινο μίνιμουμ για ΟΛΟΥΣ, να νομίζουμε ότι είμαστε πιο μάγκες γιατί στο κελί μας έχει μεγαλύτερη τιβί.

Love is the law ρε, love under will.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,918
Κι έχουν μετά όλους εμάς τους φουκαράδες μεροκαματιάρηδες, αντί να συσπειρωνόμαστε και να διεκδικούμε ένα ανθρώπινο μίνιμουμ για ΟΛΟΥΣ, να νομίζουμε ότι είμαστε πιο μάγκες γιατί στο κελί μας έχει μεγαλύτερη τιβί.
ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΗΘΕΙΑ.

Γυρισαμε οντοπικ
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,307
Καμιά φορά τα απλά και αυτονόητα πράματα, τα κάνουμε αλγοριθμικά πολύπλοκα στο μικρό μας το κεφάλι. Ίσως είναι ένας αμυντικός μηχανισμός για να υποστηριχθεί η μεγαλορρημοσύνη μας ή για να γεμίσει η μπαταρία της εγωπάθειας μας.
Άκρως αλληλένδετες προσεγγίσεις και οι 2, ειδικά στο σημερινό κόσμο που ζούμε για να πεθάνουμε.
Παρόλα αυτά. Καλό είναι να κάνεις τη δικιά σου μάχη, αφήνοντας το δικό σου λιθαράκι, για να γίνει ο κόσμος καλύτερος. (για μαζικά το ξεχνάμε. Εκτός και αν κανονιστεί κάνα πάρτυ ξανά στο Jonestown).
Στη προκειμένη συζήτηση τα πράματα είναι αντικειμενικά και δε χωρά υπόνοια υποκειμενικότητας.

Αυτά!
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,179
Εδώ σου λέει με απλά λόγια ότι 5 drivers(traits) (Narcissism, psychopathy, extraversion, conscientiousness, and limited neuroticism ) είναι συσχετίσεις που προβλέπουν υψηλότερα εισοδήματα ανεξάρτητα από το φύλο. Σε αντίθεση δλδ με το ισχύων αφήγημα ότι το φύλο είναι κύριος παράγοντας για εισόδημα.
Σε ευχαριστώ για την εξήγηση, το αντιλήφθηκα λάθος.
Κατά την ταπεινή μου άποψη πρέπει να γίνει ο διαχωρισμός αυτός. Γιατί η φύση των οικονομιών είναι πολύ διαφορετικός (είναι κυρίως αγροτικές ή πρωτογενής οικονομίες), αλλά και φυσικά και τα κοινωνικά στάνταρ δεν έχουν ακόμα περάσει το διαφωτισμό (λόγω ακραίας θρησκοληψίας ίσως) γεγονότα που δημιουργούν εξαιρετικά διαφορετικές κοινωνίες και αγορές εργασίας.
Συμφωνώ, γι αυτό και τα links που παρέθεσα από τον ilo αναφέρονται σε μεγάλο εύρος οικονομιών ώστε να υπάρχει μια διακριτή εικόνα για το θέμα της ανισοκατανομής γυναικών ανδρών στην αγορά εργασίας παγκόσμια. Το θέμα θεωρώ είναι πολυπαραγοντικό και η έρευνα για τα εγγενή χαρακτηριστικά των φύλων σε σχέση με το εισόδημα σε μια σύγχρονη δυτική κοινωνία που παρουσίασες βάζει το λιθαράκι της αλλά όπως έγραψες
Χρειάζεται παραπάνω ψάξιμο
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,351
Καμιά φορά τα απλά και αυτονόητα πράματα, τα κάνουμε αλγοριθμικά πολύπλοκα στο μικρό μας το κεφάλι.

Είδες εσύ εδώ πουθενά κανέναν αλγόριθμο στο μικρό σου κεφάλι; ή κάτι περίπλοκο;

Αυτονόητα που εχούν αποδειχτεί πανηγυρικά βλακώδη έχουν υπάρξει χιλιάδες παραδείγματα στην ιστορία. Η επιστήμη έρχεται και βγάζει την εγγενή ανθρώπινή βλακεία του αυτονόητου και της αμπελοφιλοσοφίας από την εξίσωση.

Όλα γυρίζουν στον βασικό πνευματικό νόμο : Μην είσαι μαλάκας, να σέβεσαι όπως θα 'θελες να σε σέβονται.
Κάτσε να σε πω και γω πτωχευμένο ποντίκι και μίζερο μαλάκα για να μοιραστούμε την ίδια ευγένεια. Ανέκδοτο παράδειγμα και αυτό,

Υποκρισία και εμετός.

Αυτά καλή κάρδια.
 
Last edited:

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,307
Είδες εσύ εδώ πουθενά κανέναν αλγόριθμο στο μικρό σου κεφάλι; ή κάτι περίπλοκο;

Αυτονόητα που εχούν αποδειχτεί πανηγυρικά βλακώδη έχουν υπάρξει χιλιάδες παραδείγματα στην ιστορία. Η επιστήμη έρχεται και βγάζει την εγγενή ανθρώπινή βλακεία του αυτονόητου και της αμπελοφιλοσοφίας από την εξίσωση.
Σαφώς. Αν και εδώ έγκειται και ο τρόπος που θα μεταλαμπαδεύσεις την εκάστοτε πληροφορία. Στη προκειμένη περίπτωση όμως συζητάμε για ένα θέμα που κατεμέ (μιας και είναι η άποψη μου, όπως είχε πει και ο επιθεωρητής Κάλαχαν), θα μπορούσε να "απλουστευθεί" και να υπογραμμιστούν τα καίρια ζητήματα.
Έχω γράψει/διαβάσει κάμποσα papers λόγω σχολής/δουλειάς και δεν θα ήθελα να τσεκάρω άλλο βύσσινο.
Τα εριστικά σχόλια τα αφήνω στην απέξω, μιας και δεν έριξα τέτοια ζαριά από μεριάς μου.
Εκτός και αν η γενικότητα του παραπάνω μηνύματος μου θεωρήθηκε ως στοχευμένο assassination attempt από την Μοσαντ. Mea culpa τότες, δεν είχα τέτοια πρόθεση.
 
Last edited:

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,351
Εφτιαξά τα quote για να είναι πιο σαφές που απευθύνεται η "εριστικότητα"
 
Top Bottom