What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Metro Last Light

Tom G

Mind-flayer
Joined
Nov 30, 2012
Messages
1,736
Έτσι όπως το σκέφτομαι, οι Devs θα πάνε όπου πάνε και τα 5 εκ. ενεργοί χρήστες.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Μόλις το τελείωσα και εγώ το game και το έπαιξα αποκλειστικά σε linux. Είχα μερικά προβλήματα με κρασαρίσματα στα τελευταία του κεφάλαια.
Πάρα πολύ καλό πάντως πολύ δυνατή ατμόσφαιρα για άλλη μια φορά αρκετά καλό story πολύ ποιο εύκολο από τον προκατοχό του και το μόνο που υστερούσε από αυτόν ήταν αυτή η κλειστοφοβική ατμόσφαιρα που σου έδινε την εντύπωση ότι οι άνθρωποι είχαν στην κυριολεξία εγκλωβιστεί στα σπλάχνα του μετρο.
Θέλω να διαβάσω και το μυθιστόρημα το δεύτερο μέρος να δω τι λέει καθώς είδα ότι έχει μεταφραστεί. Το πρώτο το έχω διαβάσει παντως και το συνιστώ ανεπιφύλακτα.
 

castorsia

Umber Hulk
Joined
Dec 9, 2012
Messages
805
Δεν είναι τόσο κλειστοφοβικό όσο το πρώτο;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Άκουσα ότι το μυθιστόρημα δεν έχει σχέση με το game, αλλά δεν παίρνω όρκο.
Πάντως είναι σε μέγεθος το 1/3 του πρώτου και μου είπαν ότι είναι απλά καλό.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Γενικά σαν ατμόσφαιρα και ιστορία ήταν μια χαρά αλλά δεν είχε αυτό το ψυχοπλάκωμα που σε έπιανε στο πρώτο.
 

castorsia

Umber Hulk
Joined
Dec 9, 2012
Messages
805
'Ισως είναι και λογικό, μιας και διαδραματίζεται απο όσο έχω δεί, περισσότερο στην επιφάνεια απο το πρώτο.

Όσο για την διάρκεια, κρίμα...
Με βάζετε σε σκέψεις, καθώς άμα το βρω σε καλή winter sale , είναι ο βασικός στόχος που έχω ορίσει για χτύπημα.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
αντικειμενικά είναι πάρα πολύ καλό game ιδίως για κάποιον που δεν έχει παίξει το πρώτο θα το κατευχαριστηθεί και τεχνικά είναι ανώτερο καθώς δεν είναι τόσο βαρύ όσο το πρώτο.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Raise dead/
Το ξεκίνησα χτες καμιά ωρίτσα, ωραίο φαίνεται.
Περισσότερο τεχνικής φύσεως ερώτηση...
Όσοι είχατε κάρτες 3-4 gb, μπορούσατε να το παίξετε με 60+ frames με όλα στο τέρμα (quality, tesselation κτλ.) ΚΑΙ Super Sampling ΑΑ ενεργό;
Γιατί εμένα πιάνει γύρω στα 47 μέσο όρο, αν όμως απενεργοποιήσω το SSAA τα frames εκτοξεύονται στα 66 μ.ο. Πάντα μέσα από το benchmark του παιχνιδιού.
Προφανώς playable είναι και στις 2 περιπτώσεις αλλά επειδή βλέπω τόση μεγαλη διαφορά (και σε εικόνες που είδα οι διαφορές με SSAA off/on είναι αμελητέες και δύσκολα γίνονται αντιληπτές στις περισσότερες περιπτώσεις) λέω να το κλείσω, άλλωστε το παιχνίδι χρησιμοποιεί απ΄οτι διάβασα εξ ορισμού x4 FXAA ή κάτι τέτοιο. Οι υπόλοιπες ρυθμίσεις επηρεάζουν από σχεδόν καθόλου έως λίγο τα frames.
 

f2bnp

Mind-flayer
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,737
Το τερμάτισα πριν μερικούς μήνες το Last Light, πολύ μέτρια εμπειρία συνολικά.

Όσον αφορά το τεχνικό κομμάτι, μια 280x με όλα ενεργοποιημένα (εκτός του SSAA) βγάζει ~55fps στο benchmark σε έναν 8350. Τι κάρτα έχεις Adhan;
Γενικά, το SSAA καταπονεί εκπληκτικά την κάρτα γραφικών σου. Είναι η πιο "brute force" τεχνική AA πρακτικά, κάνει render το παιχνίδι σε πολύ μεγαλύτερη ανάλυση και μετά το κάνει downscale. Ουσιαστικά είναι σαν να τρέχεις σε 4Κ. Δεν υπάρχει κάτι που να μην αγγίζει, όπως συμβαίνει με το MSAA ας πούμε και γενικά είναι η πιο όμορφη αλλά και δυσανάλογα αργή/βαριά μέθοδος AA.
Το Tomb Raider είχε επίσης μια τέτοια επιλογή, το ίδιο και το Witcher 2 με το Ubersampling. Ουσιαστικά είναι future-proofing ή αποκλειστικά για όσους έχουν μηχανήματα με πολλαπλές κάρτες.

Αφού δεν βλέπεις οπτική διαφορά, κλείστο και μην ξανασχοληθείς.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
έσπαγα και εγώ το κεφάλι μου με τα antialiasing προχθές, κατέληξα ότι to MSAA είναι το ελαφρύτερο, εκτός και αν έχεις νεότερες κάρτες γραφικών που υποστηρίζουν τα νέα AA από amd + nvidia, τα οποία είναι πολύ πιο ελαφριά και με καλύτερη απόδοση.

To SSAA σαφώς έχει καλύτερη απόδοση, αλλά όπως είπε ο f2bnp κάνει render σε μεγαλύτερη ανάλυση (ανάλογα τον πολλαπλασιαστή) και μετά downscale στην ανάλυση που παίζεις, είναι η παλιότερη τεχνική και έχει ξεπεραστεί από όλες τις άλλες, ακόμα και από την MSAA αφού η ποιότητα που χάνεις δεν είναι πολύ εύκολα παρατηρήσιμη.
 

f2bnp

Mind-flayer
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,737
Εγώ διαφωνώ στο παραπάνω, βλέπω αισθητήδιαφορά με SSAA. Απλά δεν είμαστε όλοι τόσο ανώμαλοι όσο εγώ :lol: .

Το MSAA χοντρικά κάνει edge-detect και έχει καλό αποτέλεσμα, αλλά προσωπικά δεν με ικανοποιεί καθώς μπορεί να χάσει αρκετές επιφάνειες (π.χ. είναι απλά αδύνατο να κάνει anti-aliasing σε φράχτες και συρματοπλέγματα).
Για μένα ό,τι καλύτερο αυτή την στιγμή είναι το SMAA, εκπληκτικό post processing AA με αρκετά χαμηλό αντίκτυπο στις επιδόσεις (λίγο παραπάνω από FXAA), αλλά θα πρέπει να το περνάτε μόνοι σας σε κάθε game. Αξίζει τον κόπο κατ' εμέ.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Ναι γενικά αυτά που λέτε διάβασα στο internet, είναι ουσιαστικά μια μορφή downsampling.
Asus R9 290 έχω.
Μπα θα συμφωνήσω με το Nitro, γενικά είδα αρκετές εικόνες και οι διαφορές είναι τόσο μικρές που δεν δικαιολογούν τα 20 frames πιο κάτω (μια μεταλλική επιφάνεια σε κάποια γωνία στη μία εικόνα, ένα συρματόπλεγμα στην άλλη κτλ.) Κλάιν.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
αν έχεις πολλά texture με διαφάνεια όπως ένας φράκτης με σύρμα, μπορείς να βάλεις το Adaptive multisampling που δίνει αποτέλεσμα πιο κοντά στο supersampling αλλά είναι πιο ελαφρύ.
 

devvy

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,750
Άμα σου κόβει πολύ τα frames κλείσε το Advanced PhysX σε AMD κάρτα, εμένα μου έκοβε τα frames στο μισό.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Καλά εννοείται ότι αυτό το είχα κλειστό εξ αρχής :lol:
 

kuivamaa

Death Knight
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
3,207
Nαι, όταν εχεις AMD το physx τρέχει στην CPU και σκοτώνει τα fps.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Ρε τι Witcha, Τζι Τι Hey Φάιβ και Γιούνιτυ και λοιπά μπλιμπλίκια....
ΑΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ PARTICLE TYPHOON (γιατί το "στορμ" είναι πολύ λίγο) στο BRIDGE σε 68 FPS A-KA-TE-BA-TA χωρίς να σου ξεκολλήσει η μασέλα, δεν έχεις πραγματικά νιώσει ΑΝΩΤΕΡΟΣ GAMER της ΑΡΧΟΥΣΑΣ ΦΥΛΗΣ.



<i>Κατόπιν της παραπάνω δήλωσης, σταγόνες κρύου ιδρώτα εκύλισαν στο σβέρκο των επαιτών της παπατζιλίκουσας πράσινης εταιρίας, όπου με ταχύτητα μεγαλύτερη του Κεντέρη έτρεξαν να βάλουν το βελτιστοποιημένο για τις κάρτες τους παίγνιο ώστε να δουν αν μπορούν να πιάσουν έστω 5 frames παραπάνω</i>...

-"Μη φοβάστε", <i>φώναξε ο ηγέτης τους Devilride</i>, "το 'χουμε". "Τα απωλεσθέντα νεφρά μας θα καλύψουνε και τη χαμένη vram"
-"NAAAAIII", <i>έκρωξε ο Μποράτσος και ύψωσε το λάβαρο με σύμβολο τη Χουκσβάρνα</i>.
-"Η CRT οθόνη μου θα μας επιτρέπει να συντρίψουμε τον εχθρό, δίνωντάς μας τουλάχιστον 120 frames σε 800x600 και όλα στο βέρι ούλτρα" <i>στρίγκλισε ο Σρέδερ</i>.
 

Brother Bruce

Lich
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,443
οκ, αδαν.
κι εγω ρε φιλε δεν μπορω να τρεξω το γουίτσε, αλλά δεν βγαινω να λεω ποσο ανωτερο ειναι το x παιχνιδι που αντεχει το πισι μου...
μη στεναχωριεσαι, ολα θα πανε καλα...

<span class="bbcode_spoiler"> :trollface: </span>
 

Snipereye

Umber Hulk
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral
Joined
Sep 17, 2013
Messages
774


Adhan wrote:
Ρε τι Witcha και λοιπά μπλιμπλίκια....


.</blockquote>

Καψτε τον κυριο στην πυρα με τους κονσολαδες παρακαλω.

 
Top Bottom