What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Microsoft Flight Simulator

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Εν τω μεταξύ το δικό μου skill.


zW7JFwT.png
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
'Εχω σκαλώσει εδώ και δύο μέρες στα όργανα των αεροπλάνων.....
Για αρχή το Icon έχει Gps το οποίο έχει την δυνατότητα να του φτιάξεις και να περάσεις ολόκληρο flight plan χειροκίνητα. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχει αυτόματο πιλότο.... Έχω πετύχει και κάνα δυο λέξεις που είναι από αυτόματο πιλότο, αλλά δεν έχω καταφέρει ακόμα να βρω πως ενεργοποιείται... Εκτός και αν δεν του έχουν βάλει, ασχέτως του ότι φαίνετια να έχει επιλογές....

Όσο για το Cessna 152, έχει VOR για IFR πτήση, αλλά δεν έχει DME το οποίο σου μετράει την απόσταση ώστε να ξέρεις που ακριβώς βρίσκεσαι... Δεν βλέπω να γίνεται εύκολα δουλίτσα.... Με βλέπω να το γυρίζω στα πλήρως ηλεκτρονικά στο IFR. ΡΕ ΑΦΗΣΤΕ ΚΑΙ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΟΥΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΕΦΙ...

Η αλήθεια είναι ότι DME δεν είναι αναγκαστικό να έχουν όλα τα αεροπλάνα που μπορούν να πετάξουν IFR, αλλά είναι σαν να λέμε ότι ξέρουμε ότι είμαστε στην εθνική οδό Αθηνών Κορίνθου, αλλά δεν ξέρουμε ακριβώς σε ποιο χιλιόμετρο. Θεωρητικά μπορούμε να το βρούμε κατά προσέγγιση ξέροντας την ταχύτητα μας και έχοντας ένα χρονόμετρο..... Καλή τύχη, ειδικά αν έχει αέρα...
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
πάντως μια χαρά γίνετε να συνεχιζεις το gameplay από αεροδρόμιο σε αεροδρόμιο με ανεφοδιασμό και νέα πορεία. Οταν ολοκληρώσεις το ταξίδι σβήνεις κινητήρα ζητάς ανεφοδιασμό με shift+f και μετά βάζεις στο gps νέα πορεία.
Mπορείς να το κάνεις και μετά αφού κάθε φορά που ολοκληρώνεις ένα ταξίδι δλδ με το που προσγειωθείς ζητήσεις taxi και παρκάρεις και σβήσεις μηχανή φώτα και σου βγάλει την σχετική οθόνη σου δημιουργει ένα save που μπορείς να συνεχίσεις μετά το ταξίδι σου.
Aπλά στην οθόνη του gps του αεροπλάνου είναι και λίγο δύσκολο να βάλεις πορεία.
Και μια νέα φώτο

3LmBdfX.jpg
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
πάντως μια χαρά γίνετε να συνεχιζεις το gameplay από αεροδρόμιο σε αεροδρόμιο με ανεφοδιασμό και νέα πορεία. Οταν ολοκληρώσεις το ταξίδι σβήνεις κινητήρα ζητάς ανεφοδιασμό με shift+f και μετά βάζεις στο gps νέα πορεία.
Mπορείς να το κάνεις και μετά αφού κάθε φορά που ολοκληρώνεις ένα ταξίδι δλδ με το που προσγειωθείς ζητήσεις taxi και παρκάρεις και σβήσεις μηχανή φώτα και σου βγάλει την σχετική οθόνη σου δημιουργει ένα save που μπορείς να συνεχίσεις μετά το ταξίδι σου.
Aπλά στην οθόνη του gps του αεροπλάνου είναι και λίγο δύσκολο να βάλεις πορεία.
Και μια νέα φώτο

3LmBdfX.jpg

Που είναι οι εξωγήινοι? Τα εχθρικά αεροσκάφη? Κάτι να πυροβολήσεις, βρε παιδί μου!!!!

:trollface:
 

polistas

Half-Ogre
Joined
May 26, 2016
Messages
498
Το Icon είναι για προσθαλασσώσεις μόνο και screenshots σε αρκούδες. Τα αεροδρόμια είναι πολυτέλειες.:p
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Το Icon είναι για προσθαλασσώσεις μόνο και screenshots σε αρκούδες. Τα αεροδρόμια είναι πολυτέλειες.:p

και για αέρα. Πέταξε το με δυνατό αέρα να δεις πως πάει και μετά πες ξαναπές μου :D
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
το icon πάντως μου αρέσει πολύ περισσότερο από τα άλλα σύγχρονα αεριωθούμενα αεροπλάνα. Mπορεί να πηγαίνει σαν χελώνα αλλά είναι ποιο casula και απολαμβάνεις την πτήση.

LS96c2v.jpg


και εδώ μια πτήση με ένα ποιο σύγχρονο κινητήρα

cRIKa5e.jpg


γενικά πάντως αν ήταν πραγματικότηκα και με είχαν πάρει σαν πιλότο να μεταφέρω κόσμο με αυτά τα taxi aviation θα τους είχαν βγει στην κυριολεξία τα άντερα από τις μανούβρες :D
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
Και εμένα μου αρέσει το icon. Αλλά δυστυχώς σαν light sport είναι καθαρά για VFR καταστάσεις. Το μονο μου παράπονο είναι ότι δεν έχει αυτόματο πιλότο να μου κρατάει και μια απλή σταθερή πορεία .
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Και εμένα μου αρέσει το icon. Αλλά δυστυχώς σαν light sport είναι καθαρά για VFR καταστάσεις. Το μονο μου παράπονο είναι ότι δεν έχει αυτόματο πιλότο να μου κρατάει και μια απλή σταθερή πορεία .
Δεν εχει portal? :p
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Mόλις ανακοινώθηκε στο Τokyo Game Show το νέο Japan update διαθέσιμο για όλους στις 29 Σεπτεμβρίου.



θα πάω μια χαβάη μέχρι να βγει ώστε μετά να συνεχίσω το icon tour στην Ιαπωνία με το νέο update.
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
Τιμούλα δεν μας έχουν πει όμως. Αμφιβάλλω ότι με χειροποίητα αεροδρόμια θα είναι free. Στα σίγουρα πάντως θα κάνω τουρ στην Ιαπωνία όταν με το καλό βγει.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Mερικές άλλες φώτο πάνω από την χώρα του ανατέλλοντος ηλίου

DZ8lvhB.jpeg



gYZdk5C.jpeg

τώρα με το που προσγειθώ θα κάνω ταξίδι προς χαβάη από Τοkyo ώστε μέχρι να φτάσω να έχει βγει το νέο japan update και να συνεχίσω μετά το tour στην Ιαπωνία.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Φοβερό το νέο japanese tour και πολύ καλό και το αεροπλάνο που σε βάζει να το κάνεις. Δεν το είχα δοκιμάσει αλλά νομίζω ότι μετά το icon αυτό θα χρησιμοποιώ από εδώ και πέρα.
Το μόνο κακό έινια ότι για να παίξεις το tour θα πρέπει να έχεις διαθέσιμο ένα τρίωρο σερί για το game καθώς δεν υπάρχει ενδιάμεσο save.

DFbrkQ5.png


χθές κατά την προσγείωση βρέθηκε και σε καταιγίδα με αέρα, κευρανούς. Και σε αυτό έχουν κάνει απίστευτη δουλειά οι της microsoft και πόσο ρεαλιστικά το έχουν αποδώσει το όλο σκηνικό.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Φοβερό το νέο japanese tour και πολύ καλό και το αεροπλάνο που σε βάζει να το κάνεις. Δεν το είχα δοκιμάσει αλλά νομίζω ότι μετά το icon αυτό θα χρησιμοποιώ από εδώ και πέρα.
Το μόνο κακό έινια ότι για να παίξεις το tour θα πρέπει να έχεις διαθέσιμο ένα τρίωρο σερί για το game καθώς δεν υπάρχει ενδιάμεσο save.

DFbrkQ5.png


χθές κατά την προσγείωση βρέθηκε και σε καταιγίδα με αέρα, κευρανούς. Και σε αυτό έχουν κάνει απίστευτη δουλειά οι της microsoft και πόσο ρεαλιστικά το έχουν αποδώσει το όλο σκηνικό.

Εξακολουθώ, να μην βλέπω κάτι να πυροβολήσω!!!

:trollface:
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
και το active pause ακόμα να το φτιάξουν. Δλδ έλεος.
Όλα μια χαρά και ρόδινα. Το χρησιμοποιούσα για να βάζω κάποια πράματα στο VOR Και να κρατάω σημειώσεις, μέχρι που κάποια στιγμή με όταν το απενεργοποίησα το αεροπλάνο έβαλε απότομα μούρη πάνω. Autopilot νεκρός, είτε τον πάταγα είτε δεν τον πάταγα δεν είχα έλεγχο στο αεροπλάνο. Ξαναπατάω active pause μπας και κάτι δεν βλέπω καλά στο autopilot. Όλα απενεργοποιημένα. Απενεργοποιώ το active pause. Μούρη το αεροπλάνο κάθετα κάτω. Controls τα πάντα νεκρά. ΜΠΑΜ.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
έκανα το tour της Ιαπωνίας αλλά νομίζω αξίζει καλύτερα να πάρεις ένα icon και να πετάξεις μόνος γιατί σε περνάει και με σχετικά γρήγορο αεροπλάνο αλλά και από πολύ βασικά αξιωθέατα. Δλδ να δώσω ένα παράδειγμα στην Οσακα που πετάς από πάνω δεν σου βγάζει κανένα αξιοθέατo ενώ έχει μερικά φοβερά σημεία που μπορείς να δεις από ψηλά όπως το κάστρο η τους αρχαίους αυτοκρατορικούς τάφους με το παράξενο σχήμα τους.

iu


μερικές φώτο από το tour

qAwSg4P.jpeg


XkNZFtx.jpeg



iyppQkE.jpeg
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
Πως ακριβώς δουλεύει το save στο tour; Σου κάνει αυτόματα ή κάνεις εσύ στα αεροδρόμια;
 
Top Bottom