What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ένα κινητό ρε παιδιά....

Nobody

Gelatinous Cube
Joined
May 12, 2021
Messages
174
Αυτή είναι μια υγιής αντίληψη και αντιμέτωπιση. Το Android στα 200 καλύπτει είπαμε, τις 'βασικές ανάγκες του μέσου καταναλώτη'. Να παίζει πρόσφατα παιχνίδια, να τρέχει τις εκάστοτε διαδεδομένες εφαρμογές και να σε καλύπτει ως φωτογραφική μηχανή. Αν τώρα δεν σε απασχολούν αυτά, προφανώς, flip phone των 20Ε και είσαι κύριος, αλλά είπα να μην είμαι τόσο χαρντκόρ με το καλημέρα!
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Ένα κινητό των 20 ευρώ με ράδιο, ένα κασετόφωνο, μια φωτογραφική μηχανή πανασονικ και είσαι κομπλέ
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Και φιδάκι. Την παλιά την έκδοση 1.0, που αν ακουμπούσες στις άκρες της οθόνης έχανες.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Nαι να μπορω να βγαζω καμια φωτο, απλα πραγματα τιποτα ιδιαιτερο, καλο θαταν. Γιατι το alcatel 1066, εχει καμερα αλλα επαφη με υπολογιστη, win 7/10 δεεεεεεν. Τσαμπα το usb καλωδιο που πηρα. Σαν τηλεφωνο δεν χρειαζομαι κατι περισσοτερο
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Τα κινητά εδώ και αρκετά χρόνια έχουν γίνει πολυεργαλεια αλλά και μέσο ψυχαγωγίας κλο κλπ. Το smartphone έχει γίνει η συσκευή 3626732 σε 1. Και mp3 player και φωτογραφική μηχανή αν είσαι κάνας που το γουστάρει σαν χόμπι και επαγγελματικό εργαλείο αν το χρειάζεσαι. Παραδείγματα υπάρχουν απλά νταξ ο καθένας κάνει διαφορετική χρήση.

Σίγουρα συμφωνώ ότι τα ποσά είναι τρελά αλλά ένα μέχρι 200 το πολυ είναι κομπλέ. Άνετα βρίσκεις και με λιγότερα χρήματα.

Τώρα που γίναν όλα smart. Νταξ οι tv πχ δεν μου φαίνεται παράλογο. Αν είσαι τύπος που βλέπει Netflix και άλλες ιστορίες. Το μόνο προβλήμα που βλέπω είναι στην διακοπή υποστήριξης. Πχ μετά από κάποια χρόνια να μη μπορείς να έχεις πρόσβαση στην εφαρμογή Netflix μιας και το ανέφερα και πιο πάνω (νομίζω άκουσα για μια tv που το έπαθε αυτό αλλά δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο ισχύει μιας και δεν είχα ποτέ μου smart tv και δύσκολα θα αποκτήσω από τη στιγμή που δεν την χρειάζομαι).
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
όλα θα ήταν ποιο εύκολα αν είχες την άνεσή σου να βάλεις ότι λειτουργικό γουστάρεις στην smart συσκευή σου όπως κάνεις με το PC σου.
Και να υπήρχαν οι drivers για κάθε τι διαθέσιμοι κανονικά για κατέβασμα.

Έτσι πχ αν η smart tv σου σταμάταγε να παίρνει updates από τον κατασκευαστή, θα της βάραγες ένα φορμάτ και θα πέρναγες ένα καθαρό android και δεν θα σε άφηναν απέξω εφαρμογές που κόβουν την υποστήριξη για παλιότερες εκδόσεις λειτουργικών.
Το πρόβλημα με αυτές τις συμβατότητες είναι τόσο χοντρό που το ίδιο το netflix πχ σε προτρέπει να κάνεις side loading APK αν είσαι σε παλιότερο android πχ 4.4.2 όπως το tablet μου.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Κάτσε ακόμα, τουλάχιστον τώρα τα στάτους σύμπολς είναι χειροπιαστά. Όταν σε λίγο θα σου λέει το παιδί σου "μπαμπά δώσε μου 200€ να πάρω το τελευταίο skin στο Fortnite γιατί με κοροϊδεύουν και με λένε φτωχό στον σέρβερ", εκεί να δεις τη γλύκα που θα τα ακουμπάς για αέρα κοπανιστό.

Δεν έχεις απαιτητικό - παραχαϊδεμένο - λαμόγιο βαφτιστίρι μου φαίνεται!!!
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Ενταξει και η εγγονα μου 6 στα 7 ζητησε δωρο στην γιορτη της ταμπλετ. Δεν νομιζω ενα παιδι 7 χρονων χρειαζεται ταμπλετ. Ενα κινητο με περιορισμενες δυνατοτητες για να επικοινωνει με την οικογενεια ΟΚ. Εναν υπολογιστη μαζυ με τα αδερφια της για να μαθαινουν και να κανουν τα μαθηματα τους (ελενγχομενο παντα) το βρισκω πιο σωστο.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Ενταξει και η εγγονα μου 6 στα 7 ζητησε δωρο στην γιορτη της ταμπλετ.
Ναι και εγώ είμαι κατά τού τάμπλετ στο παιδί. Ένας κοινός μερικώς ελεγχόμενος (έχω ξανααναφερθεί σε αυτό και δεν πιστεύω στον απόλυτο έλεγχο) υπολογιστής είναι υποχρεωτικός να υπάρχει. Είμαι όμως εξαιρετικά υπέρ να έχει ένα παιδάκι ένα δικό του raspberry pi 400.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Επιτελους, θυμηθηκα τι ηθελα να κανω σε αυτο το θεμα. Δεν ξερω εαν ολη αυτη η καθυστερηση με κανει καθυστερημενο.
Ας το δουμε ως υπενθυμιση για το τηλεφωνο που βγαινει τον Αυγουστο και να αφησουμε αθικτο τον εγωισμο μου.

Έχω ψηθεί αγρίως


Στο θεμα ασφαλεια μου εφερε πολλα στην μνημη απο το blackberry dtec 50 το οποιο το εχω ακομα και ελεγα να το ξαναβαλω στην χρηση.

Το εχω ακομα και δεν ειναι τυχαιο που δεν το πεταξα, ετσι απλα, επειδη προσεχω τα κινητα μου κτλ.


Για να επιστρεψω στο Pro1 x
Το εξτρα πληκτρολογιο, για μενα, δεν ειναι βολικο και αυτο ειναι θεμα που βγαινει απο την εμπειρια μου και προσθετει βαρος και παχος.
Η κοπελια στο βιντεο, δεν ξερω πως καταφερε να χειριστει το πληκτρολογιο με αυτες τις νυχαρες.
Για τα OS δεν εχω λογια, εκτος απο το μαλακαμου βγαινει με android 11, lineage OS και ubuntu touch.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Ο αδερφός μου είδε το ΚΙΝΗΤΟ CUBOT X20 PRO 128GB 6GB DUAL SIM BLACK GR και σκεφτεται να το πάρει. Εμένα δεν μου γεμίζει το μάτι και του είπα να έχει υπόψιν του και κινητό που πήρα εγώ τελικά (honor 9x), και ας το πάρει τον επόμενο μήνα για να μαζέψει τα λεφτά της διαφοράς.
Το έχει δουλέψει κανένας το Cubot; Αξίζει ή να μείνει μακρυά;
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Έχω ξανά αναφέρει ότι είχα/έχω ένα cubot που το πήρα πριν 5 χρόνια περίπου και ακόμα λειτουργεί μια χαρά. Το είχα πάρει γύρω στα 90-100 ευρώ και το μόνο πρόβλημα που έβγαλε είναι ότι που και που τρώει φρίκες η μπροστινή κάμερα
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Ήρθε πάλι αυτή η εποχή.

Πούλησα κάποια bitcoin και
Σόρταρα κάποιες μετοχές Gamestop και
Πήγε καλά η πόκα και

Πλερώθηκα και θέλω να αναβαθμίσω το κινητό μέσα στο μήνα. Λίγο-πολύ έχω κατασταλάξει, αλλά ας ρίψω τη σκέψη μπας και υπάρχουν ενστάσεις.

Με δεδομένο λοιπόν ότι τώρα έχω το Xiaomi Redmi 6 του 2018 και έχω μείνει ευχαριστημένος και με το παραπάνω, και με μπάτζετ γύρω στα 200 ευρώ, σκέφτομαι:

1) είτε να πάρω το Redmi Note 10

2) είτε να περιμένω να κυκλοφορήσει το Redmi 10 (μέσα στο μήνα λογικά), για να γίνει και η μετάβαση υπερομαλά ανάμεσα σε κινητά της ίδιας φαμίλιας. Παράλληλα όμως εισάγονται τα καινά δαιμόνια, και σκέφτομαι μήπως το παίξω μάγκας και

3) πάω σε κάνα Motorola Moto G30.

Tι θα προκρίνατε από τα 3.

Χρήση κυρίως για φωτογραφίες (πρωτίστως), μουσική (δευτερευόντως), και διαχείριση ημιθανών ψευδοχαρκόρ ιστοτόπων (καμιά φορά το χρόνο).
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
προσωπικα θα κοιτουσα στις note συσκευες της xiaomi (οχι πως οι μη note ειναι κακες-για την σειρα redmi παντα μιλαω). motorola εχω χασει πολλα επεισοδια. ειχα ακουσει οτι επι lenovo updates ιστοριες ανυπαρκτες.

το redmi 10 ισως το εβγαζα και τελειως στην απεξω μιας και πολλοι ειδα κανουν sideload την εφαρμογη google camera που κανει καλυτερη δουλεια στις φωτογραφιες απο την stock και για καποιο λογο στις συσκευες με cpu mediatek δεν μπορουν να την κανουν να δουλεψει. αλλα με snapdragon δεν εχουν θεμα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Ήρθε πάλι αυτή η εποχή.

Πούλησα κάποια bitcoin και
Σόρταρα κάποιες μετοχές Gamestop και
Πήγε καλά η πόκα και

Πλερώθηκα και θέλω να αναβαθμίσω το κινητό μέσα στο μήνα. Λίγο-πολύ έχω κατασταλάξει, αλλά ας ρίψω τη σκέψη μπας και υπάρχουν ενστάσεις.

Με δεδομένο λοιπόν ότι τώρα έχω το Xiaomi Redmi 6 του 2018 και έχω μείνει ευχαριστημένος και με το παραπάνω, και με μπάτζετ γύρω στα 200 ευρώ, σκέφτομαι:

1) είτε να πάρω το Redmi Note 10

2) είτε να περιμένω να κυκλοφορήσει το Redmi 10 (μέσα στο μήνα λογικά), για να γίνει και η μετάβαση υπερομαλά ανάμεσα σε κινητά της ίδιας φαμίλιας. Παράλληλα όμως εισάγονται τα καινά δαιμόνια, και σκέφτομαι μήπως το παίξω μάγκας και

3) πάω σε κάνα Motorola Moto G30.

Tι θα προκρίνατε από τα 3.

Χρήση κυρίως για φωτογραφίες (πρωτίστως), μουσική (δευτερευόντως), και διαχείριση ημιθανών ψευδοχαρκόρ ιστοτόπων (καμιά φορά το χρόνο).

Note 10 πάρε, η UFS μνήμη που είναι bidirectional κάνει τρελή διαφορά.

Σκέψου ότι έχω το poco m3 που είναι στα χαρτιά χειρότερο από το Note 9 της συζύγου μου, όποτε πιάνω στα χέρια μου το note 9 νοιώθω ένα ελαφρύ lag και στραβώνω.
Με λίγο διάβασμα εδώ και εκεί πιστεύω πλέον ότι έχει να κάνει με τον διαφορετικό τύπο μνήμης.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Eνας παραγοντας που με ενδιαφερει, αλλα δεν αναφερεται στα specs, των κινητων, ειναι η ισχυς σε watt. Εχει κανεις ιδεα που πρεπει να κοιταξω για αυτο?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Eνας παραγοντας που με ενδιαφερει, αλλα δεν αναφερεται στα specs, των κινητων, ειναι η ισχυς σε watt. Εχει κανεις ιδεα που πρεπει να κοιταξω για αυτο?

τι θες να πεις; ισχύς σε τι πράγμα; τι καίει αυτά τα watt που ψάχνεις;
 
Top Bottom