What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Νεα για software, browsers κλπ.

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,467
Αν και τα δωσε email και κανε register δεν τα πολυγουσταρω, το κατεβασα, Ευχαριστω φιλτατε.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,412
για φάπες είναι αυτοί που τρέχουν την μοζίλα. όσο και να αγαπάω FF αν δεν κάνει την δουλειά τι να τον κάνω;
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,467
χωρις ειρωνια
Τι κανει ο edge που δεν το κανει ο firefox.
συμφωνουμε οτι ο firefox εχει την περιεργεια να μπει σε σκοτεινους διαδρομους.

ασχετο, μαλλον, αλλα δεν θυμαμαι αν εχουμε καποιο θεμα με τιτλο "τηλεφωνια". εψαξα αλλα ΔΕΝ.
Επειδη με παιρνουν τηλεφωνο για να μου πουλησουν κομπολογια, ρουλεμαν, μετοχες, δοντια καπνιστων και πολλες φορες οι κλησεις, εκτος απο την ενοχλητικη ωρα, ειναι υπερβολικα υποπτες, πηρα την wind για να παραπονεθω.
Μου ειπαν να μπλοκαρω τις κλησεις, μια προς μια. Αυτο κανω ρε μαν αλλα το θεμα ειναι οτι με παιρνουν τηλεφωνο οποτε γουσταρουν.
Δεν θελω να ακουω ηχο κλησης 20:00 το βραδυ.
Δεν μπορω να κανω κατι ηταν η απαντηση. Να με χρεωσετε για την κληση ξερατε.
κλεινω το τηλεφωνο και σκαει (στο δευτερολεπτο) κληση, με κλασσικο αριθμο "εχω να σου πουλησω".... facepalm.

Αφου πηρα την wind που ηξερα οτι ΔΕΝ θα με εξυπηρετησουν, πηρα και ΟΤΕ, για το σταθερο.
Θα σε βαλω στο μητρωο 11 μου λεει ο τυπος, ευγενεστατος, αν σε ξαναπαρουν να τους πεις οτι εισαι καλυμενος με το μητρωο 11 και αυτοι θα πρεπει να σε σβησουν απο τα τεφτερια τους. Στην περιπτωση που σε ξαναπαρουν, εισαι μονος σου γιατι πρεπει να τρεξεις σε διαφορες μη-οτε υπηρεσιες. κατι ειναι και αυτο.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Wtf, performance-wise μια χαρά είναι ο FF, πολύ παραπάνω από μια χαρά δηλαδή. Από features πληρέστατος κλπ. Compatibility issues δεν έχω βρει. Τα dev tools του, αν και όχι πια αυτά που ήταν κάποτε, είναι κομπλέ. Τα μελανά σημεία πλέον αφορούν καθαρά το traffic. Τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις με τον FF;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,412
Σε καθημερινή χρήση δεν έχει πρόβλημα, αλλά όταν δουλεύω βαριά πράγματα, όπως ένα eshop σε divi αυτές τις μέρες, φαίνεται αισθητά η ταχύτητα.
Επίσης προσπαθώ να αναστήσω ένα λαπτοπάκι με 6010 και ο firefox δεν τραβάει με τίποτα 720p video streaming, αλλά ο edge τα παίζει νερό. Παλιά τα τράβαγε μια χαρά.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,412
Ζήτω η Microsoft λοιπόν!



Για να μην ξεχνιόμαστε.

το ότι γλίτωσε η MS ως εταιρία με αυτόν τον ηλίθιο για CEO το λες και θαύμα της εποχής μας.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,467
Εαν η κληση στην αστυνομια δεν ηταν δωρεαν, θα ηταν φτηνοτερο να χρησιμοποιεις chrome και γουγλη.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Και το sync καταργείται απ' τον Μάρτη στον Chromium (αν και απ' αυτό δεν επηρεάζονται οι chromium-based). Γενικά μάλλον τον πάει για φούντο η Γούγλε.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Open Source είναι, κάποιος θα κάνει fork και να πάει να γ... η Google. Κι αν δεν κάνει κανείς, σημαίνει πως το community δεν ενδιαφέρεται πια για το project, οπότε tyn.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,526
Εναλλακτικά απλά πάτε στην πηγή:


και αφήνετε Chrome και Edge στις ρουφιανιές τους.

Chromium-based browsers generate a lot of DNS traffic as they try to determine if input into their omnibox is a domain name or a search query.

Νομίζω ότι και ο FFox το ίδιο πράγμα κάνει μιας και πλέον από default εχει
το μια μόνο μπάρα "Use the address bar for search and navigation"
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,526
Παντως απο τη στιγμη που το σερφαρισμα γινεται κυριως απο κινητα, το προβλημα παραμενει καθως σε αυτα, η μπαρα ειναι κοινη.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Λοιπόν, @Eaglos ευχαριστώ πολύ που με τρίγκαρες για να το ψάξω. Χρησιμοποιώ πάντα παραδοσιακό layout με ξεχωριστό search bar και δεν με προβλημάτισε ποτέ.

Ναι, το κάνει. Αίσχος.


Προς το παρόν, είναι αποφευκταίο. Δεν ξέρω για πόσο ακόμη, δεδομένης της εξάρτησης από τη Google σε αυτό το σημείο.

Κρίμα. Μετά το DoH, πραγματικά δεν περίμενα με τίποτα κάτι τέτοιο. Αρχίζω να ψάχνω ενεργά εναλλακτικές, υπάρχει λιγότερος χρόνος απ' όσο αρχικά πίστευα.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,526
Ναι, το κάνει. Αίσχος.

Το αίσχος δεν είναι στο ότι το κάνει αλλά ότι συνεχίζει να το κάνει
ακόμα και όταν επιλέξεις "Add search bar in toolbar"... Δηλαδή,
ακόμα κι όταν έχεις ξεχωριστό πεδίο για αναζητήσεις, η url bar
συνεχίζει να λειτουργεί ως πεδίο αναζήτησης.

Ο FFox έχει αρχίσει να Χρωμιάζει χρόνια τώρα χωρίς να υπάρ-
χει κάποιο κέρδος κάθως -σε παγκόσμιο επίπεδο- τα μονοψή-
φια ποσοστά του σε pc και laptop βαίνουν μειούμενα και αντί-
στοιχα, σε κινητα/tablets είναι ανύπαρκτος (2-3%).

Δυστυχώς ο FFox θα ζήσει και θα πεθάνει με τα addons του.
Προσωπικά, από τη στιγμή που σταμάτησε η υποστήριξη του
umatrix, δεν έχω πραγματικό λόγο να τον χρησιμοποιώ πέ-
ραν της συνήθειας.

Αρχίζω να ψάχνω ενεργά εναλλακτικές

Δεν μπορεί να υπάρξει εναλλακτική όσο δεν είμαστε διατεθι-
μένοι να περάσουμε σε συνδρομητικό μοντέλο ώστε να στη-
ρίζουμε τους developers.
 
Last edited:
Top Bottom