What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Νεα για software, browsers κλπ.

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,696
<blockquote><br>κι ενα αρθρο καπως απλοικο βεβαια, αλλά με μια γενικη παρουσιαση του φαινομενου μελτνταουν κλπ.<br>ασε που το "απλοικο" δεν ειναι και κακο πραμα, σωνει και καλα.<br><br>https://www.pcsteps.gr/236228-meltdown-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-spectre-%CE%BA%CE%B5%CE%BD%CE%AC-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B5%CE%BE%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%8E%CE%BD/<br><br>εντιτ οφτοπικαρα: μερακληδικο σαιτ το pcsteps. οι γραφιαδες του φαινεται οτι αγαπανε το τοπι και το κατεχουν και με βοηθησε και αρκετα στην εγκατασταση των διανομων λινουξ πριν μηνες στο λαπτοπακι μου, αφου εχει ειδικα λεπτομερη βημα βημα αρθρα για καποιες διανομες.<br><br>α, βρηκα κι αυτο. δεν ξερω αν ειναι αξιοπιστο, αλλα το ποσταρω οπως και να χει.<br>https://secnews.gr/162954/ashampoo-spectre-meltdown-cpu-checker/<br></blockquote><br><br><blockquote><br>Τι μπορεί να μου υποκλέψει κάποιος μέσω αυτών των κενών ασφαλείας;<br>Θεωρητικά, οτιδήποτε αποθηκεύεται στη μνήμη του υπολογιστή. Αναφορικά, θα μπορούσε να είναι φωτογραφίες, βίντεο, αρχεία, κωδικοί, και πάει λέγοντας.<br></blockquote><br>Από αυτά που έχω διαβάσει/καταλάβει, η διαδικασία κλοπής είναι εξαιρετικά αργή οπότε πρακτικά φωτογραφίες/βίντεο δεν κινδυνεύουν. Κινδυνεύουν όμως κωδικοί, αριθμοί καρτών κλπ.<br><br>Επίσης το Spectre ουσιαστικά δεν είναι συγκεκριμένο bug αλλά κατηγορία, είδος ευπάθειας που σαν κατηγορία αφορά όλους τούς επεξεργαστές που έχουν την συγκεκριμένη λογική και ουσιαστικά όλους εδώ και πάνω από 20 χρόνια ακόμα και τούς ARM. Δεν υπάρχει όμως γνωστός τρόπος εκμετάλλευσης τής ευπάθειας με εξαίρεση την intel ή αυτό έχω καταλάβει. Για την intel υπάρχει τρόπος οπότε μιλάμε για συγκεκριμένο bug που ανήκει στην γενικότερη κατηγορία. Το ειδικό bug τής intel είναι το Meltdown.<br><br>Τα μέχρι τώρα δεδομένα δείχνουν ότι το πατς δεν επηρεάζει τις γενικότερες επιδόσεις, πχ τα FPS στα παιχνίδια, αλλά επηρεάζεις τις εικονικές μηχανές και το IO. Καθώς το IO που γίνεται από άνθρωπο είναι ούτως ή άλλως πολύ πιο αργό ίσως δεν αφορά καθόλου τα παιχνίδια.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Βγήκε επιτέλους το Gimp 2.10 και έχει πολλά νέα πράγματα και νέα sexy εμφάνιση. Εδώ οι λεπτομέρειες.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,479
κοιμομουνα με τα τσαρουχια. φαινεται οτι το δουλεψαν πολυ το θεμα και πιστευω οτι θα με βολεψει ακομα περισσοτερο.
βουρ στον πατσα.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
[quote quote=500595]κοιμομουνα με τα τσαρουχια. φαινεται οτι το δουλεψαν πολυ το θεμα και πιστευω οτι θα με βολεψει ακομα περισσοτερο.
βουρ στον πατσα.
[/quote]

Περιμένουμε τις δημιουργίες σου.

Πάντως ανοίγει αρκετά πιο γρήγορα. Το 2.8 μου είχε σπάσει τα νεύρα σ' αυτό το κομμάτι.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,479
ναι ρε φιλε, αυτη η εκκινηση ειχε καταντησει λιγο αηδια.
βασικα νομιζω οτι εχω θεμα.  ξεκινησα να κανω την εγκατασταση με το PPA του otto, ο οποιος ειναι στο dev team και υποτιθεται οτι εχει την νεα εκδοση. τον συναντησα σε τουλαχιστον δυο sites.
2.8 μου κατεβαζει και το τερματικο γραφει οτι ειναι η νεοτερη εκδοση.
μπορει να κανω και εγω καποια βλακεια επειδη ειμαι τερμα κουρασμενος και στην δουλεια.

εκανα οτι θυμαμαι και οτι ελεγαν οι οδηγιες.



Edit

Να, τα λεω εδω με την παναγια και αλλους αγιους.

Αφου δεν ειδα φως για το update του gimp. Επεμενε να μεινει κολημενο στο 2.8.

Ειπα να το ριξω στο flatpak ομως εχω μεινει πισω στο θεμα διανομη.

Πριν απο καιρο ειχα θεμα με το upgrade. Σε καποια στιγμη διορθωθηκε αλλα το κουμπι δεν το πατησα. Σημερα το πατησα και ενω ξεκινησε ωραια κολησε στο 20%.

Παγωσε η κολαση. Δενειχα αλλη επιλογη απο το κλεισιμο με βια. Εξαφανιστηκε ο boot loader και γενικα εξαφανιστηκε το linux. Κατεβαζω την sylvia τωρα και θα μπλεχτω με εγκατασταση, αν δεν καταφερω να ξεκολησω το grub και μαμω τους παπαδες για την γκαντεμια μου.

Edit #2

Τελικα τα βρηκα με την παναγια και τους αγιους. Χωρις λογο και αιτια, ισως απο το update των windows, το secure boot στο bios ηταν στο ΝΑΙ.

Δεν ξερω τι παιχτηκε, παντως απο την μερα που εκανα το ρημαδι update στα windows, ξεκινησαν κατι παραξενα στο linux.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,479
δυο πραγματακια

πρωτα το παραξενο, το ξενερωτικο. Δεν ξερω εαν εφαγε καποιο κολημα το addon στον firefox, για το mining.
σε καποια φαση παρατηρησα οτι ενω ημουν στο duckduck go, αναψε το λαμπακι του cryptomining. To δευτερο παραξενο ειναι οτι δεν μου εμφανιζε επιλογες αναζητησης (images) μετα απο μερικα refresh εστρωσε αλλα μετα απο λιγο αναψε ξανα η ενδειξη της μυστικης εξορυξης.

φευγω αποκειπερα και παω start page, σε καποια φαση μου αναψε και εκει το λαμπακι. οχι σε ολες τις αναζητησεις.
αν δεν εφαγε κολημα το addon, να παναγαμηουν. θα φτιαξω δικια μου μηχανη αναζητησης.
οπως εμπαινα και εβγαινα στο duckduck go για να δω αν θα αναψει το λαμπακι του ανθρακωρυχου, ειδα και ενα ευχαριστηριο μηνυμα για τους δωρητες.



το αλλο ειναι οτι το gimp εβγαλε πολυ προβλημα και το παρκαρα για λιγο.
 

gvorris

Half-Ogre
Joined
Nov 30, 2012
Messages
475
https://color.firefox.com/

Firefox Color το καλύτερο Theme/Add-on για τον αγαπημένο μας <span class="st">φυλλομετρητή! Διαλέξτε χρώμα :) </span>
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,479
Εσεις, οι γκουκλακιδες
πηρατε χαμπαρι το νεο look του StartPage?

https://www.startpage.com" target="_blank" rel="noopener">StartPage infinity search
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Το GitHub πλέον προσφέρει στο free πακέτο του απεριόριστα private repos, αλλά με περιορισμό τα 3 collabs/repo.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,651
Πόσταρε το HaveIBeenPwned.com πως κυκλοφόρησε στα χακ νέτγουορκς ένα data bundle που περιέχει 720 εκατομμύρια (!) passwords και mails. Λογικά πρόκειται για login credentials σε παλιά sites (τότε που νομίζατε πως το password "giannis" ήταν αρκετά ασφαλές για πάντα) αλλά καλού-κακού περάστε το password σας από το σαιτ για να δείτε αν εμφανίζεται σε κάνα leak:

https://haveibeenpwned.com/Passwords
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,983
[quote quote=509702]Πόσταρε το HaveIBeenPwned.com πως κυκλοφόρησε στα χακ νέτγουορκς ένα data bundle που περιέχει 720 εκατομμύρια (!) passwords και mails. Λογικά πρόκειται για login credentials σε παλιά sites (τότε που νομίζατε πως το password “giannis” ήταν αρκετά ασφαλές για πάντα) αλλά καλού-κακού περάστε το password σας από το σαιτ για να δείτε αν εμφανίζεται σε κάνα leak:

https://haveibeenpwned.com/Passwords" rel="nofollow">https://haveibeenpwned.com/Passwords

[/quote]

Πόσο ασφαλές είναι να πληκτρολογούμε σε αυτό το σάιτ το πασγουόρντι του μέιλ μας;
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,651
Ουσιαστικά παίρνει ότι πληκτρολογείς και το κάνει αναζήτηση μέσα σε μια λίστα με passwords που έχουν παραβιαστεί έστω και μία φορά. Το θεωρώ αρκετά ασφαλές το συγκεκριμένο σαιτ, αλλά για όσους έχουν ενστάσεις υπάρχει και η δυνατότητα παρακάτω στην ίδια σελίδα να κατεβάσεις τις λίστες με τα παραβιασμένα passwords και να ψάξεις απευθείας εκεί.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,479
καποιοι, σαν εμενα, εφαγαν σχοινι με τον firefox. ολα τα addons ειναι απενεργοποιημενα δια ροπαλου. η επανεγκατασταση και η εγκατασταση νεων, ειναι απιαστο ονειρο.
η λυση με το browser console λειτουργησε αψογα.
περισσοτερα εδω
https://www.reddit.com/r/firefox/comments/bkhzjy/temp_fix_for_the_armagaddon_20_for_regular/
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Έχει ήδη αρχίσει να έρχεται ένα official fix (αν ανοίξεις την τηλεμετρία). Η developers έκδοση είναι fixαρισμένη.

Πάντως πιο γιοτάδικο πρόβλημα δεν παίζει να έχει ξαναγίνει (απ' ό,τι κατάλαβα σε διάφορα posts ανά το internet).
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,676
Στράβωσα πολύ άσχημα που ζητάει να ανοίξεις την τηλεμετρία για να πάρεις το update. Δεν μας χeζεις ρε mozilla.........

Η αξιοπιστία του firefox έφαγε μεγάλο πλήγμα μόνο απο αυτό το πράγμα.

Αν το φτιάξουν με κανονικό update έχε χάρη, αλλιώς υπάρχει και ο opera, o comodo dragon κτλ κτλ. στους οποίους δουλεύουν τα πρόσθετα που είχα και στην αλεπού.

 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Το κακό είναι ότι μετά τον Firefox, υπάρχουν μόνο τα παιδιά του Chromium (απ' όσο ξέρω τουλάχιστον).
 

gvorris

Half-Ogre
Joined
Nov 30, 2012
Messages
475
[quote quote=514944]Στράβωσα πολύ άσχημα που ζητάει να ανοίξεις την τηλεμετρία για να πάρεις το update. Δεν μας χeζεις ρε mozilla………

Η αξιοπιστία του firefox έφαγε μεγάλο πλήγμα μόνο απο αυτό το πράγμα.

Αν το φτιάξουν με κανονικό update έχε χάρη, αλλιώς υπάρχει και ο opera, o comodo dragon κτλ κτλ. στους οποίους δουλεύουν τα πρόσθετα που είχα και στην αλεπού.



[/quote]

Μόλις έγινε update χωρίς τηλεμετρία στην έκδοση 66.0.4 και τα addons λειτουργούν κανονικά.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,676
Άρα λοιπόν στην τελική είχαν ένα εύκολα διαχειριζόμενο πρόβλημα, το οποίο μετέτρεψαν σε αρνητική κριτική με το σύστημα studies που διάλεξαν για να δώσουν άμεσα ένα μπάλωμα που δεν δούλεψε για πολύ κόσμο.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Ακριβώς. Ουσιαστικά φάνηκε σαν να ήθελαν να «εξαναγκάσουν» τη χρήση των studies σε όσους τα είχαν κλειστά.

Θα βγάλουν ένα post-mortem τις προσεχείς μέρες απ' ό,τι λένε.
 
Top Bottom