What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Nintendo Discussion Thread

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Η Nintendo έλεγε πέρσι πως είμαστε στα μισά του κύκλου ζωής του.

Μπορεί και να το εννοούν, ωστόσο η κυκλοφορία ενός νέου μοντέλου δεν σημαίνει ότι το Switch θα σταματήσει να παράγεται. Μπορεί δηλαδή να έχει άλλα 2,5 χρόνια παραγωγής και να δούμε τον διάδοχό του του χρόνου.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Τι να σου πω, προτιμώ να ακολουθω τα επίσημα νέα της κάθε εταιρείας παρά τους insiders και τις φήμες.
Όταν η Nintendo είπε πως είναι στα μισά του κύκλου ζωής - το μετέφρασα πως θα συνεχίζουν να βγάζουν παιχίδια για άλλο τόσο χρονικό διάστημα- τότε πήρα το δικό μου Switch. Κάθε δίμηνο πάντως ακούμε πόσο αδύναμο είναι σε σχέση με τα ps5/XSX και πως θα βγει νέα κονσόλα, ενώ δεν είναι εκεί η "δύναμη" του Switch. Τη δουλειά του μια χαρά την κάνει.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Κάθε δίμηνο πάντως ακούμε πόσο αδύναμο είναι σε σχέση με τα ps5/XSX και πως θα βγει νέα κονσόλα, ενώ δεν είναι εκεί η "δύναμη" του Switch. Τη δουλειά του μια χαρά την κάνει.

Σε αυτό συμφωνούμε, εγώ όμως καθαρά από θέμα value for money δεν θα αγόραζα σε full price μια συσκευή που διανύει τον έβδομο έτος της στην αγορά. Αυτή βεβαίως είναι η άποψη ενός πελάτη που δεν αγόρασε ποτέ στην ζωή του κονσόλα για να παίξει ένα παιχνίδι. Αν κάποιος έχει τόσο σφοδρή επιθυμία να παίξει κάτι που δεν τον νοιάζει η παλαιότητα του hardware, είναι δικαίωμά του και πολύ καλά θα κάνει.
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
596
Σε αυτό συμφωνούμε, εγώ όμως καθαρά από θέμα value for money δεν θα αγόραζα σε full price μια συσκευή που διανύει τον έβδομο έτος της στην αγορά. Αυτή βεβαίως είναι η άποψη ενός πελάτη που δεν αγόρασε ποτέ στην ζωή του κονσόλα για να παίξει ένα παιχνίδι. Αν κάποιος έχει τόσο σφοδρή επιθυμία να παίξει κάτι που δεν τον νοιάζει η παλαιότητα του hardware, είναι δικαίωμά του και πολύ καλά θα κάνει.

Συμφωνώ. Για αυτό το λόγο τις έπαιρνα πάντα day 1. Το αρχικό wii, το wii u και το switch κυριολεκτικά περίμενα να ανοίξουν τα καταστήματα απ' έξω για να μπουκάρω και να τα πάρω. Παλιότερα (gameboy, snes, n64) έπεφτε παρακάλι στους γονείς αλλά και εκεί τα κατάφερνα!!
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Αυτή βεβαίως είναι η άποψη ενός πελάτη που δεν αγόρασε ποτέ στην ζωή του κονσόλα για να παίξει ένα παιχνίδι. Αν κάποιος έχει τόσο σφοδρή επιθυμία να παίξει κάτι που δεν τον νοιάζει η παλαιότητα του hardware, είναι δικαίωμά του και πολύ καλά θα κάνει.

Ναι ούτε κι εγώ θα έπαιρνα κονσόλα για ένα exclusive. Αυτός ήταν ο λόγος που δεν πήρα PS4 και μπορώ να περιμένω να ρθούν στο PC τα PS5 exclusives. H Nintendo όμως είναι άλλο κάστρο. Προσωπικά πήρα το Switch για να δω το Breath of the Wild, να καταλάβω γιατί τόσος χαμός με τo συγκεκριμένο (δεν έχω παίξει κανένα zelda) και να ανοίξω την πόρτα σε παιχνίδια που αγνοούσα όπως πχ το Metroid Prime.

 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Ναι ούτε κι εγώ θα έπαιρνα κονσόλα για ένα exclusive. Αυτός ήταν ο λόγος που δεν πήρα PS4 και μπορώ να περιμένω να ρθούν στο PC τα PS5 exclusives. H Nintendo όμως είναι άλλο κάστρο. Προσωπικά πήρα το Switch για να δω το Breath of the Wild, να καταλάβω γιατί τόσος χαμός με τo συγκεκριμένο (δεν έχω παίξει κανένα zelda) και να ανοίξω την πόρτα σε παιχνίδια που αγνοούσα όπως πχ το Metroid Prime.


το zelda είναι φαινόμενο game. Στην κυριολεξία αξίζει να πάρει switch κάποιος μόνο και μόνο για να παίξει αυτό το game.
Υπάρχουν πάντως και άλλοι jrpg τίτλοι όπως το fire emblem που είναι κορυφαίοι συν όλα τα indie τα μικρά που είναι φτιαγμένα για μια τέτοια κονσόλα με φορητότητα και πολύ καλή αυτονομία.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Μετά την ορθολογική παρέμβαση του @Great0ldOne και το εκλογικό αποτέλεσμα της Κυριακής, αποφάσισα πως δεν χρειάζομαι κανένα νεφρό, συνεπώς τα επόμενα λεπτά είναι κρίσιμα.

@kara & @Mogrey665 φέρετε ευθύνες.

PXL_20230526_110943941~2.jpg

Το μαγευτικό Link's Awakening remake το είχα αγοράσει όταν βγήκε και το είχα παίξει σε δανεικό Switch. Το BotW το είχα πάρει και με το μεταχειρισμένο Wii U (το είχα τσιμπήσει και για Wind Waker HD και Twilight Princess HD), αλλά δεν το είχα ολοκληρώσει λόγω συνθηκών και θα παιχτεί φρομ σκρατς. Τσιμπήθηκε εκ νέου για ψυχαναγκαστικούς λόγους συλλεκτικής πληρότητας.

Είχα τρελό buyer's remorse για καμιά μέρα, μέχρι να μου έρθει η ειδοποίηση παραλαβής δηλαδή, αλλά τη στιγμή που έλαβα το mail, έσκασα ένα χαμόγελο μέχρι απέναντι και ξεκαθάρισαν όλα. Ποτέ τύψεις για όσα κρατούν το παιδί μέσα μας ζωντανό.

Εν τω μεταξύ κρατήθηκα και δεν πήρα και το matching Pro Controller, αλλά με κάποιον σούπερ άκυρο τρόπο έχει βρεθεί σε φιλικά χέρια που δεν το θέλουν, συνεπώς πρέπει να βοηθήσω ανιδιοτελώς.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Μα δεν είναι κουκλάκι;

This post is sponsored by Nintendo
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
596
@mits@kos
Με γεια και ξανα με γεια και καλο καψιμο. Σουπερ επιλογη και ζηλευτη αγορα! Ε μετα την υπεροχη φωτο δεν αντεξα, οποτε παρτε και μια δικια μου.
IMG_1850.jpeg
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Ομορφιές. Με σκανδάλισες να βρω μια παλιά οικογενειακή από εποχές SNES/GB DMG και μετά, θα κάνω σχετική ψαχτική.

Παρεμπιπτόντως, αυτό το Hyrule Historia είναι μαγεία.

Edit: @vlad, σημερινό hentai:
PXL_20230527_145445324.jpg
PXL_20230527_142530686.jpg
Με έφερε ο δρόμος από το πατρικό μου σήμερα και είπα να κάνω ένα sanity check πως είναι όλα στη θέση τους (μαζί με τα αντίστοιχα Nintendo συστήματα). Έβγαλα και μια αναμνηστική με την ευκαιρία. Σχεδόν με πήραν τα ζουμιά όταν τα είδα όλα μαζί, μακάρι να είχα κρατήσει περισσότερα κουτιά...
 
Last edited:

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
596
@mits@kos
Τελειες!!! Τι ερωτας αυτο το κασετακι του snes, κ εγω στο πατρικο μου το εχω οπως και αυτο του gameboy. Για το advance δεν εχω τιποτα δυστυχως αλλα ισως τα ψαξω για τη συλλογη.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Εν τω μεταξύ κρατήθηκα και δεν πήρα και το matching Pro Controller, αλλά με κάποιον σούπερ άκυρο τρόπο έχει βρεθεί σε φιλικά χέρια που δεν το θέλουν, συνεπώς πρέπει να βοηθήσω ανιδιοτελώς.
PXL_20230528_134605208.jpg
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
για μένα το pro controller της nintendo είναι από τα καλύτερα controller που έχω χρησιμοποιήσει ever. Φοβερά στιβαρό στο χέρι αλλά να είσαι υποψιασμένος για drifting γιατί είναι μάστιγα στους nintendo controller.
Το άλλο κορυφαίο controller είναι φυσικά αυτό της sony στο ps5. Για του xbox να πω ότι είναι τόσο φτηνοκατασκευή που έχω σπάσει ήδη δύο στο soulcalibur ;D ( αν παίζει κανείς soulalibur στο xbox ας μου δώσει το name του να τον κάνω add να του ρίξω ένα χέρι ξύλο :p)
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
8W5bKOu.jpg


τα zelda στο n64 ειχαν την ιδια τυχη που ειχε το n64 οπως και του nes. εφυγα απο το σπιτι εκανε επιδρομη η μανα και τα πεταξε. επιανε χωρο λεει στην ντουλαπα ριπ. στην πορεια πηρα μονο 3ds και switch οποτε δεν εχω τπτ απο τα gamecube-wii-wii u.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Μάλλον κάποιοι είναι πολύ χαμένοι στο Ζελντα Μάινκραφτ Εντίσον για να εκδηλώσουν ενθουσιασμό με το παρακάτω

 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
596
@Adhan Έλα βρε άσε μας να πούμε μια καλημέρα πρώτα και θα δηλώσουμε την αγάπη στο παιχνίδι και τον ενθουσιασμό στο ριμεικ ενός ακόμα συγκλονιστικού rpg, μετά. Πρόκειται για ένα εκ των κύκνειων ασμάτων της Αγαπημένης Κονσόλας TM που την ξεζουμίζει κυριολεκτικά, λίγο πριν την έλευση του Ν64. Περιττό να πω οτι παίζεται άνετα ακόμα και σήμερα η snes edition αλλά το ριμεικ δείχνει υπέροχο και με έψησε περισσότερο και από το νέο Wonder.
 
Top Bottom