What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

nVidia GPU - Το επίσημο νήμα συζήτησης.

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
Αν ρίξουν τιμούλα να δεις πως θα ανέβει το demand... αλλά γλυκάθηκαν. Μακάρι, το εύχομαι ολόψυχα να έχουν άπειρο στοκ που θα το βάλουν στον πάτο τους αν δεν ρίξουν τιμές.

Αυτός είναι ο φόβος μου, ότι η Nvidia θα προσπαθήσει να κρατήσει τις τιμές ψηλά γιατί γλυκάθηκε ώστε να αρμέξει όσους περίμεναν καιρό να αναβαθμίσουν. Θα φανεί από τις MSRP των καρτών αλλά δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Αυτός είναι ο φόβος μου, ότι η Nvidia θα προσπαθήσει να κρατήσει τις τιμές ψηλά γιατί γλυκάθηκε ώστε να αρμέξει όσους περίμεναν καιρό να αναβαθμίσουν. Θα φανεί από τις MSRP των καρτών αλλά δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος.
Με λίγη τύχη intel/amd θα ρίξουν τιμές. Ειδικά η intel θα πρέπει να είναι ηλίθιοι να θέλουν από την μια να χωθούν και από την άλλη να μην δώσουν ανταγωνιστικές τιμές.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Και πατάμε το power on, τσιρίζοντας υστερικά σαν κοριτσάκι

Οπως πανε τα πραγματα με τις καρτες γραφικων, με βλεπω, αν ποτε αποκτησω 3090 (λεμε τωρα) να φωναζω
ΣΑΚΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422


Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι προσπαθεί να κάνει η nvidia, όλοι μέχρι τώρα τους βρίζουν. Αυτό το πράμα είναι χειρότερο και από 6400 που είναι σκουπίδι by default...
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
Φαντάζομαι είχαν σκοπό να αρμέξουν τον κόσμο που θα ήταν απελπισμένος για οποιαδήποτε κάρτα αλλά τους πρόλαβαν οι εξελίξεις.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Φαντάζομαι είχαν σκοπό να αρμέξουν τον κόσμο που θα ήταν απελπισμένος για οποιαδήποτε κάρτα αλλά τους πρόλαβαν οι εξελίξεις.
μα πως τους πρόλαβαν το κρασ έγινε μισό μήνα πριν ανακοινώσουν τις κάρτες, μια χαρά προλάβαιναν να ρίξουν τις τιμές.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,427
Παιδιά αυτές οι κάρτες δεν απευθύνονται καν στο DIY market, άσχετο που μπορεί να πουληθούν μερικές ξώφαλτσα για δεύτερα χρέπια ή HTPC. Θα τις αγοράσουν με το κιλό ΟΕΜ όπως Dell και HP και θα τις σπρώξουν χωρίς κανένα πρόβλημα με ακόμα μεγαλύτερο markup στα κατσαρόλια που πουλάνε στους άσχετους, που όμως είναι πολύ μεγαλύτερη αγορά από "εμάς". Μια χαρά ξέρει τι κάνει η Nvidia (και η AMD με την 6400, που όμως δεν έχει το ίδιο καλά deals με τους μεγάλους OEM), δεν πα να βρίζουν οι "γνώστες" από το πρώι μέχρι το βράδυ, έτσι κι αλλίως θα τρέξουν (τρέξουμε, εδώ που τα λέμε) να αγοράσουν την 4060Ti μόλις βγει και θα πουν και ευχαριστώ.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Παιδιά αυτές οι κάρτες δεν απευθύνονται καν στο DIY market, άσχετο που μπορεί να πουληθούν μερικές ξώφαλτσα για δεύτερα χρέπια ή HTPC. Θα τις αγοράσουν με το κιλό ΟΕΜ όπως Dell και HP και θα τις σπρώξουν χωρίς κανένα πρόβλημα με ακόμα μεγαλύτερο markup στα κατσαρόλια που πουλάνε στους άσχετους, που όμως είναι πολύ μεγαλύτερη αγορά από "εμάς". Μια χαρά ξέρει τι κάνει η Nvidia (και η AMD με την 6400, που όμως δεν έχει το ίδιο καλά deals με τους μεγάλους OEM), δεν πα να βρίζουν οι "γνώστες" από το πρώι μέχρι το βράδυ, έτσι κι αλλίως θα τρέξουν (τρέξουμε, εδώ που τα λέμε) να αγοράσουν την 4060Ti μόλις βγει και θα πουν και ευχαριστώ.
Τόσα χρόνια έχουμε τέτοιες κάρτες σε λογικές τιμές, τι άλλαξε τώρα δηλαδή; Ναι εμένα με ενδιαφέρει αυτή η κάρτα, στα 80€...
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,427
Άλλαξε ότι μπορεί, γιατί ναι μεν οι τιμές έχουν πάρει την κατιούσα, αλλά λογικές εναλλακτικές στα 150-200 ακόμα δεν υπάρχουν εκτός μεταχειρισμένων ή κάτι 1050ti που είναι εκτός παραγωγής πλέον, άσχετο που υπάρχουν ακόμα στα ράφια- αυτά δεν είναι λύσεις για τους ΟΕΜ, οι οποίοι ξαναλέω, είναι συντριπτικά η κύρια αγορά για τέτοιες κάρτες.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
μα πως τους πρόλαβαν το κρασ έγινε μισό μήνα πριν ανακοινώσουν τις κάρτες, μια χαρά προλάβαιναν να ρίξουν τις τιμές.
Πιστεύω πως προλάβαιναν αλλά δεν ήθελαν.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,236
Αυτά τα 5nm, με τι πριόνι θα τα κόψουν; Ρωτάω για ένα φίλο.
Shieeeet. Περάσανε τόσα χρόνια. Γεράσαμε :giankos:
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Αυτά τα 5nm, με τι πριόνι θα τα κόψουν; Ρωτάω για ένα φίλο.
Αυτή η κάρτα πάντως κατέληξε στο PC μου και βρίσκεται ακόμα εκεί :p
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Δηλαδή, τόσα χρόνια ήμασταν σε ευμάρεια και δεν το είχα καταλάβει?!?!?!?!?!?!
Πρακτικά, και συγκριτικά με το τι ζούμε τώρα, θα συμφωνήσω και εγώ. Κρίση ξε κρίση απλά έσφιξαν τα ζωνάρια. Όπως πάει θα τα βγάλουμε να τα φάμε τα ζωνάρια τώρα...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
ho ho ho tso & lo τσοπαναρέιιιιι

Μου θέλατε 1630 στα 200€ φάτε τώρα :poop::poop::poop::poop::poop::poop:
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
ho ho ho tso & lo τσοπαναρέιιιιι

Μου θέλατε 1630 στα 200€ φάτε τώρα :poop::poop::poop::poop::poop::poop:
Ρελεβαντ όσο δε πάει


This drop can be attributed partly to a crash in the value of mining-based cryptocurrencies like Bitcoin and Ethereum—fewer miners are buying these cards, and miners looking to unload their GPUs on the secondhand market are also giving gamers a cheaper source for graphics cards.


:cylons:
 
Top Bottom