What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

nVidia GPU - Το επίσημο νήμα συζήτησης.

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
οκ τότε, θα τα πούμε μετά το πέρας αυτής της γενιάς και τι θα δείχνει το steam survey.
Δεν έχει σχέση αυτό με το point που τονίζω. Το τι καθιστά κάτι δελεαστικό σε κάποιον επ ουδενί δεν είναι κοινό σε όλους και επ ουδενί δεν περιορίζεται μεταξύ φανμποϊσμού και της προσωπικής αντίληψης ενός τρίτου για το τι αποτελεί δέλεαρ. Τέσπα, μην ξεφεύγουμε κιόλας.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Δεν έχει σχέση αυτό με το point που τονίζω. Το τι καθιστά κάτι δελεαστικό σε κάποιον επ ουδενί δεν είναι κοινό σε όλους και επ ουδενί δεν περιορίζεται μεταξύ φανμποϊσμού και της προσωπικής αντίληψης ενός τρίτου για το τι αποτελεί δέλεαρ. Τέσπα, μην ξεφεύγουμε κιόλας.
ένα προϊόν με κακό value που πάνε και το εκθειάζουν και το αγοράζουν οι καταναλωτές σαν να είναι η ευκαιρία της 10ετίας, πιστεύω είναι φαινόμενο φανμποισμού. Ειδικά όταν έχεις και όλο τον ειδικό τύπο να στο βαράει όπως γίνεται εδώ με την nvidia.
Ίσως υπερβάλω με το PS5, αλλά για όλα τα υπόλοιπα και για τις nvidia 4ΧΧΧ πιστεύω, ότι έχω δίκιο.


back on topic
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Tη γλυκοκοιτάω την 4080, προφανώς αυστηρά και ΜΟΝΟ σε MSRP στα 1200$. Σοσιαλιστικές άτοκες δοσούλες πάντα. Χωρίς βιασύνες, ίσως κάποια στιγμή μέσα στο '23. Όπως είπε και ο Γκού, μόνο για 4Κ/Ούλτρα/ΡΤ καγκουριές στην τιβί. Για τα λαμπρά δεκάλεπτα που σ'αφήνουν να παίζεις οι Μικροί Δαίμονες.
Παραδε ξου το θελεις να παρεις rtx 4080 για να εχεις καλυτερη καρτα απο εμενα! Εδω και 1 χρονο με την RX 6700XT RED DEVIL παταω κατω την 2080 γι αυτο θελεις να την αλλαξεις!
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,166
Όταν η Nvidia "αλλάζει" γενιά
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,516
Σρε λατρεία μου, ΟΛΑ ΤΑ ΒΡΗΚΕΣ ΠΑΛΙ.

Τρώγομαι τα βράδια, σκέφτομαι τα παραπάνω φρέημς που βγάζεις στο Call of Duty -διαχρονικά λατρεμένο μου ψηφιακό σφαγείο- και δεν αντέχω καθόλου, θέλω 4080 να σε ξεπεράσω.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Σρε λατρεία μου, ΟΛΑ ΤΑ ΒΡΗΚΕΣ ΠΑΛΙ.

Τρώγομαι τα βράδια, σκέφτομαι τα παραπάνω φρέημς που βγάζεις στο Call of Duty -διαχρονικά λατρεμένο μου ψηφιακό σφαγείο- και δεν αντέχω καθόλου, θέλω 4080 να σε ξεπεράσω.


1668682204373.jpeg
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Σρε λατρεία μου, ΟΛΑ ΤΑ ΒΡΗΚΕΣ ΠΑΛΙ.

Τρώγομαι τα βράδια, σκέφτομαι τα παραπάνω φρέημς που βγάζεις στο Call of Duty -διαχρονικά λατρεμένο μου ψηφιακό σφαγείο- και δεν αντέχω καθόλου, θέλω 4080 να σε ξεπεράσω.
Δεν ειναι μονο το call of duty. Ολα τρεχουν ultra 1440p 60 fps ενω η 2080 δεν μπορει. Και με το FSR 2.0 που τρεχει καλυτερα στιςrx 6000 απο τις rtx 2000 εχω και ray tracing και γραφικα ultra 60 fps ενω εσυ οχι. Αλλα δεν θα με ξεπερασεις μεχρι να βγουν πιο απαιτητικα παιχνιδια που θα θελουν rtx 4080 για ultra 60 fps.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,516
Σρε μου πάω να πιάσω δεύτερη δουλειά σε αλατωρυχείο, μπας και καταφέρω να πάρω καμιά 4090 να μπορώ έστω να σε κοιτάζω από μακριά!
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
@Borracho : Εννοείται πως όταν αγοράσεις την 40xx, θα δεσμευτείς να μας κάνεις μια ανπόξινγκ βιντεοπαρουσίαση!
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,516
Μα τώρα μεταξύ μας...ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΕΣΕΜΠΕ;


Όλοι το είδαμε τί μικρό τσιπάκι είναι μέσα.

Αν λοιπόν παίζει κάμπριο, ΔΕΝ ΘΑ 'ΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ; Λογικό; Λογικό.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Μα τώρα μεταξύ μας...ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΕΣΕΜΠΕ;


Όλοι το είδαμε τί μικρό τσιπάκι είναι μέσα.

Αν λοιπόν παίζει κάμπριο, ΔΕΝ ΘΑ 'ΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ; Λογικό; Λογικό.

Σα να σε βλέπω, μπροστά μου, τώρα!!!

5TRKpARXc.jpg
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Αν χρειαστει να αλλαξεις και κουτι τοτε ναι θα πρεπει να παρεις το μεγαλυτερο που υπαρχει. Εδω εγω παρα λιγο να αλλαξω και χωρεσε ισα ισα μεσα η RX 6700XT. Η 4090 που ειναι ακομα μεγαλυτερη σιγουρα θεελει μεγαλυτεερο κουτι. Και τροφοδοτικο μπορει να χρειαστει να αλαλξεις γιατι βλεπω απο κριτικες οσοι την εχουν παρει λενε πως θελει 1000 watt τροφοδοτικο η καλυτερο. Την πηρε ενας φιλος στο steam πριν λιγες μερες o biohazard και μου ειπε πως πηρε και 1000 watt τροφοδοτικο γιατι αλλιως δεν θα δουλευε. Ειχε 2080ti μεχρι τοτε.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Ο biohazard να έχει το νου του για tech hazard. Ενημέρωσε μας όταν συμβεί να χαζέψουμε τα πυροτεχνήματα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
η nVidia λέει ότι ο φόκος που πήραν οι κάρτες ήταν τελικά γιατί δεν έβαζαν οι χρήστες τα καλώδια μέχρι μέσα... ΟΚ Τζένσεν 🤡
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,166
Αν χρειαστει να αλλαξεις και κουτι τοτε ναι θα πρεπει να παρεις το μεγαλυτερο που υπαρχει. Εδω εγω παρα λιγο να αλλαξω και χωρεσε ισα ισα μεσα η RX 6700XT. Η 4090 που ειναι ακομα μεγαλυτερη σιγουρα θεελει μεγαλυτεερο κουτι. Και τροφοδοτικο μπορει να χρειαστει να αλαλξεις γιατι βλεπω απο κριτικες οσοι την εχουν παρει λενε πως θελει 1000 watt τροφοδοτικο η καλυτερο. Την πηρε ενας φιλος στο steam πριν λιγες μερες o biohazard και μου ειπε πως πηρε και 1000 watt τροφοδοτικο γιατι αλλιως δεν θα δουλευε. Ειχε 2080ti μεχρι τοτε.
Θα μπορούσε να προμηθευτεί ένα μπανκερ + κάμποσες γεννήτριες, παρμένες από τα πλατό του prestige.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Η 4080 δεν πουλάει λένε, παράξενο...

...και λογικό. Αν κάποιος έχει τα λεφτά να τα ακουμπήσει, έχει και να τα ακουμπήσει και για 4090, δεν υπάρχει λόγος να πάει στην 4080.

Το κοινό που ενδεχομένως απομένει ως υποψήφιοι αγοραστές για την 4080 περιμένει να δει benchmarks για την AMD πρώτα είτε για να πάει με την κόκκινη είτε γιατί απλά μόλις βγει η AMD και ισχύουν όσα λένε για τις επιδόσεις, θα ρίξει αναπόφεκτα τις τιμές των 4080.

Τώρα αν το κάνουν αυτό για να ξεστοκάρουν 3ΧΧΧ είναι άλλη ιστορία, αλλά η πλέμπα θα ξεχάσει αυτές τις μλκίες σε 2-3 χρόνια anyway.
 
Top Bottom