What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

nVidia GPU - Το επίσημο νήμα συζήτησης.

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Γνωρίζεται εάν EVGA EU και Amazon (Ευρωπαϊκά τμήματα) εκδίδουν τιμολόγιο που να εκπίπτει το ΦΠΑ (ενδοκοινοτική συναλλαγή)?

Με Amazon UK & DE κανένα πρόβλημα, όπως και με άλλα eshop της ΕΕ. Από ΕΒΓΑ της γειτονιάς δεν έχω αγοράσει (ακόμα).
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Ετσι λοιπον θια παρω RTX 3080TI μολις θα υπαρχει διαθεσιμοτητα.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Πάρε. Τσάμπα είναι άλλωστε.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
για κάρτες που παλιώνουν σαν καλό κρασί μόνο AMD
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Η διαφορά στην παλαίωση είναι πιο εντυπωσιακή στο λίνουξ.

Η nvidia υποστηρίζει σχεδόν άμεσα το λίνουξ με τούς «κλειστούς» οδηγούς, τούς ίδιους που βγάζει και για τα windows. Με το καλημέρα έχεις ιδιαίτερα καλή υποστήριξη. Συνεχίζει να τούς υποστηρίζει για κάποια χρόνια αλλά δεν πολυπεριμένει κανείς ουσιαστικές βελτιώσεις και οι κλειστοί οδηγοί αρκετά παλιών καρτών δεν υποστηρίζονται καθόλου σε καινούργιες εκδόσεις λίνουξ. (πχ σήμερα δεν υποστηρίζονται πια Fermi και κάτω).

Από την άλλη σε εντελώς καινούγιες amd συνήθως δεν μπορείς καν να παίξεις, μερικές φορές δεν δουλεύουν καν. Αλλά έχεις ανοικτούς οδηγούς. Τούς ανοικτούς τούς βγάζει και τούς υποστηρίζει όχι η amd αλλά όποιος θέλει πχ η Valve. Σιγά-σιγά όχι απλά αρχίζουν να δουλεύουν αλλά έχουν καθαρή υπεροχή σε σχέση με τα windows στούς οδηγούς.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
σε linux amd driver δεν κατάφερα ποτέ να βάλω αυτούς που δίνει η AMD πάντα με τους ανοιχτούς την πάλευα.
Σε windows πάντως είχαμε πει και πριν κανά χρόνο σε κάποιο θέμα εδώ μέσα πως κάρτες nvidia και amd που παίζανε στα ίσα με συνήθως την nvidia να παίρνει κεφάλι στα μισά παιχνίδια (έστω και λίγο), πλέον που έχουν ωριμάσει οι drivers η AMD βγαίνει τόσο μπροστά που λες ότι ανέβηκε και σκαλί στην κατάταξη.

Δεν έχω καταλάβει ακόμα αν αυτό έχει να κάνει με την αδιαφορία της nvidia για optimization σε νεώτερα παιχνίδια και παλιότερες κάρτες ή απλά ότι οι AMD έχει χάλια drivers που θέλουν μερικά χρόνια να βγάλουν τις επιδόσεις της κάρτας στην επιφάνεια. Θέλω να πω μου φαίνεται παράξενο να έχεις την δύναμη και να μην την αξιοποιείς, ειδικά όταν χάνεις κατά κράτος από την nvidia.
Καταλαβαίνω ότι αυτό θέλει λεφτά, αλλά όταν χάνεις κατά κράτος και έχεις τον τρόπο να κερδίσεις, είναι δυνατόν να μην μπορούσαν να δώσουν κάποια χρήματα παραπάνω για ανάπτυξη drivers?
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Το να υστερεί σε παιχνίδια και μηχανές γραφικών που "επιχορηγούνται" από την Nvidia, δεν μου φαίνεται παράξενο. Ακόμα και αν δεν υπάρχει κάποια συμφωνία για "τρικλοποδιά", και μόνο που υπάρχει συνεργασία, η Nvidia έχει προβάδισμα για την βελτιστοποίηση. Άλλο να συμμετέχεις στην ανάπτυξη, και άλλο να περιμένεις να βγει build, και να κοιτάξεις αν και που έχεις προβλήματα κτλ.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Για την 3060 ήταν το countdown που ειχε στο official site η nvidia? Δεν παρουσίασαν και καμιά άλλη?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
βασικά στα laptops ίσως τις δούμε... δεν νομίζω να τα τσιμπάνε και αυτά για mining 😅
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Με προτεινόμενη τιμή τα 330 δολάρια για την 3060, πόσο θα κοστίζουν άραγε τα 6μιση κομμάτια που θα φτάσουν εν τέλει στην ελληνική αγορά. 700 ευρώ? 800?
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Δεν θυμάμαι αν το έχει βάλει κανείς στο παρελθόν, οπότε το ποσταρω ελαφρά την καρδία

 
Top Bottom