What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

nVidia GPU - Το επίσημο νήμα συζήτησης.

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Ως ευτυχής κάτοχος GTX 1070, έχω να πω πως η κάρτα είναι σκυλί ακόμα και μετά από 4 χρόνια χρήσης, παίζοντας τα πάντα στο full (1080p, 60 fps).
Ωστόσο, γλυκοκοιτάζω την 3070 και με γαργαλάει η τσέπη μου για αγορά μαζί με νέα οθόνη 1440p. Μακάρι να αξίζει τελικά η 3070.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Ήδη ξεκίνησαν να ανεβαίνουν reviews για το πρώτο τέρας, την 3080. Well, το videocardz μπορει να διαγράψει εκείνο το άρθρο, μπας και σώσει κάτι απ' την ούτως ή άλλως αμφιλεγόμενη αξιοπιστία του.
30-90% πιο γρήγορη από την 2080ti με 400 (ή 500? )$ λιγότερα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,268
τι έγινε ρε αφού είπαν το NDA θα πάει μέχρι 18 γιατί κάποιο άργησαν να τις λάβουν για review
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Δεν ξέρω που άκουσες για 18, εγώ 16 είχα ακούσει και είναι και λογικό, δεν γίνεται να κυκλοφορήσει η κάρτα στις 17 και να μην υπάρχουν reviews.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,268
μπορεί να κάνω λάθος, τεσπα βουρ στον πατσά

για όσους δεν είναι του βίντεο όπως εγώ:

Πολύ ενδιαφέρον οι επιδόσεις.
Ακόμα πιο ενδιαφέρον για εμένα ότι στα 1080p κερδίζει λίγα σχετικά (ξέρω εγώ περίμενα 100% επάνω σε όλα) πράγματα, κάτι που είναι εξαιρετικά νέα για εμάς του πτωχούς με 1080p και 5500XT :p

edit: χμ...
While total system power draw isn’t an ideal metric for comparisons, we’re seeing roughly 33% higher power draw than the RTX 2080. Directly comparing the rated TGPs of each card, the 3080’s is 42% higher, while delivering on average 68% increased performance at 4K – certainly suggesting some efficiency improvement relative to that GPU.

edit2: Με RT on το performance hit παραμένει τεράστιο, για μια ακόμα φορά feeling safe :p έχει δρόμο το RT
 
Last edited:

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
Εδώ βλέπουμε KATA ΜΕΣΟ ΟΡΟ 35-67% καλύτερες επιδόσεις από 2080 και
15-32% καλύτερες επιδόσεις από 2080Ti.

Αλλά οκ, μην χαλάσει το όνειρο κάποιων...


ΟMG 0% διαφορά από 2080Ti ...

Και btw το videocardz : NVIDIA GeForce RTX 3080 synthetic and gaming performance leaked - VideoCardz.com
που ακριβώς έκανε λάθος;
Για το Far Cry π.χ. :
Εδώ : NVIDIA GeForce RTX 3080 with AMD Ryzen 3900XT vs. Intel Core i9-10900K
ή εδώ; GeForce RTX 3080 Founder review

Firestrike Ultra περίπου ίδια.


Λογικό να χουν μια μικρή αύξηση λόγω βελτιστοποίησης οδηγών και το leak στο videocardz βγήκε 5 μέρες πριν και ποιος ξέρει πριν πόσο καιρό καταγράφηκαν τα εν λόγω αποτελέσματα.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Ξεκίνησαν και τα reviews για τις custom υλοποιήσεις τής 3080, άνοιξαν και οι παραγγελίες. Και όπως ηταν φυσικό και αναμενόμενο το eu.evga store είναι πεσμένο.
Error reaching the EVGA website
We're sorry, there appears to be an internet connection problem to our website. We are looking into this and hope to have a resolution soon.
#perimenontastoniano#to112thamawswsei
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667


αλλού όμως άκουσα πιο γουστόζικη ιστορία. Η nvidia δεν ήθελε πραγματικά να φύγει, αυτό που συνέβη είναι ότι είχε εκνευρίσει την tsmc και απαιτούσε προνομιακή μεταχείριση. Σε κάποια φάση μπλόφαρε ότι θα φύγει για να τούς πιέσει και η tsmc τούς είπε ok, bye!
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,421
Δεν μπορούμε να ξέρουμε. Βέβαια, για να είμαστε δίκαιοι, έχει χρηματοδοτήσει ολόκληρες μεταβάσεις παλαιότερα η Nvidia για την TSMC, δεν άρχισαν να συνεργάζονται εχθές. Για να χωρίσαν τα τσανάκια τους, κάποιος τράβηξε το σχοινί.


 
Last edited:

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
~950 ευρώπουλα στο ευρωπαϊκό site της EVGA, και αυτό όταν φέρουν πάλι stock. Καταραμένε ΦΠΑ, θα μετακόμιζα Montana, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι έχουν ρεύμα οι σκληροτράχηλοι τύποι που ζουν εκεί.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Για κάνα διλεπτο ειχε στοκ, αλλά δεν ήμουν σπίτι να ολοκληρώσω την παραγγελία δυστυχώς. Από βδομάδα τώρα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,268
Τώρα που καταλάγιασε ο καπνός και η σκόνη πάντως, νομίζω ότι μιλάμε για νορμάλ performance jump από γενιά σε γενιά, απλά με τις 2ΧΧΧ οι τιμές μας έκαναν να νομίζουμε ότι τώρα είναι όλα καλύτερα και φθηνότερα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Τώρα που καταλάγιασε ο καπνός και η σκόνη πάντως, νομίζω ότι μιλάμε για νορμάλ performance jump από γενιά σε γενιά, απλά με τις 2ΧΧΧ οι τιμές μας έκαναν να νομίζουμε ότι τώρα είναι όλα καλύτερα και φθηνότερα.

Δεν έχεις άδικο, δεν το έχω ψάξει ενδελεχώς αλλά μου φαίνεται πως κάπως έτσι είναι τα πράγματα. Το πιο ενδιαφέρον για μένα είναι το μικρό κέρδος σε efficiency από γενιά σε γενιά. Η επιλογή της Samsung 8 nm για την κατασκευή μπορεί να κοστίσει στην Nvidia και να επιτρέψει στην AMD να κλείσει ακόμα περισσότερο ή να εκμηδενίσει την απόσταση. Πιστεύω πραγματικά ότι τον Οκτώβριο το σκηνικό στις GPUs θα αλλάξει άρδην.
 
Top Bottom