What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Official Off-Topic Thread

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Ιδιαίτερη μνεία στο γεγονός πως μοναχικότητα και μοναξιά δεν ταυτίζονται.
Αυτό είναι κάτι που λένε τα μπακούρια για να ξεγελάνε την μιζέρια τους, όσο μπορούν να την ξεγελάσουν...
Εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων (παράφρονες, κάτοικοι της υπόγας aka μαμάκυθοι - δεν περιλαμβάνονται οι περιπτώσεις που κάποιος θέλει το τάδε διάστημα να είναι μόνος), ο άνθρωπος είναι εκ φύσεως κοινωνικό (ζω)ον. Δε γίνεται να τον βάλεις σε ένα "δωμάτιο-κλουβί-χώρο" για πολύ, γιατί απλά θα τρελαθεί χωρίς αλληλεπίδραση με τους συνανθρώπους του.

Κατά τ' άλλα συμφωνώ για γάμο και παιδιά. Κάποιοι δεν έχουν την ωριμότητα που χρειάζεται ή δεν έχουν μπει στο απαραίτητο mood (τα παιδιά δεν είναι μόνο χαρά αλλά και πολλές, ΠΟΛΛΕΣ ευθύνες) ή δεν είναι έτοιμοι και μπορεί ποτέ να μην έτοιμοι για τα επόμενα βήματα. Δεν κρίνουμε, σεβαστές όλες οι επιλογές.

Εχουμε αυτους που παντρευονται νωρις.
Εχουμε αυτους που παντρευονται αργα
Και έχουμε κι αυτούς που βγάζουν συμπέρασμα από τους 10-20-100 στον περίγυρο τους. Ανήκεις στην 2η κατηγορία (ηλικιακά) αλλά η περιγραφή δε σε καλύπτει. Βολικό ή βρήκαμε ήδη την πρώτη εξαίρεση; Επίσης από το δικό μου κύκλο μπορώ να σου πω ενδεικτικά για ζευγάρι που μόλις πάτησαν 30, παντρεμένοι πριν κάνα χρόνο με πολιτικό γάμο και περιμένουν σε 3 μήνες το πρώτο παιδί, ενώ και οι 2 εργάζονται στο εμπορικό τμήμα μεγάλης επιχείρησης τροφίμων. Τα στερεότυπα όπως είπε και ο Χειρομαλάχτης, έχουν πάψει να υφίστανται χρόνια τώρα ή τουλάχιστον έχουν μειωθεί σημαντικά.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,278
btw μπορείτε να κάνετε και σύμφωνο ε; χωρίς μαλακίες και ιστορίες. Βέβαια κυνήγαγα την μάνα μου μετά να μην λέει ότι παντρεύτηκα και παρεξηγηθούν οι θείτσες ότι δεν τις καλέσαμε στον γάμο.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
η θέρμανση με A/C εχει φτάσει σε αρκετά οικονομικό σημείο πλέον
Δεν ειναι θεμα κοστους αλλα θεμα υγρασιας. Εκατονταδες διαλυμενα σπιτι στην Αθηνα που δουλευαν 10 χρονια A/C επειδη το πετρελαιο "ηταν ακριβο".

Καλη φαση για καλοκαιρι, καταστροφικη φαση για χειμωνα.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,929
Δεν ειναι θεμα κοστους αλλα θεμα υγρασιας. Εκατονταδες διαλυμενα σπιτι στην Αθηνα που δουλευαν 10 χρονια A/C επειδη το πετρελαιο "ηταν ακριβο".

Καλη φαση για καλοκαιρι, καταστροφικη φαση για χειμωνα.

Ομολογώ, πάντως, πως η συζήτηση περί γάμου με τα θέματα κόστους και υγρασίας δένουν 100%! :Ρ

Συμφωνώ με τον @Eaglos για τη θέρμανση.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Πεθαίνω με εμβόλιμα ερκοντίσια στη βαριά κι ασήκωτη 'φιλοσοφική' κουβέντα.

Ηλία, σαν να διάβαζα τον αδερφό μου και μένα δέκα χρόνια πίσω. Να θυμάσαι πάντα την παροιμία και να τρώς μεγάλες μπουκιές.

Παιδιά δεν κάνεις μετά από υπολογισμούς σε μιλιμετρέ χαρτί. Γνωρίζεις μια γυναίκα που στο εμπνέει. Εκείνη τη χρονική συγκυρία. Κι ας είναι ψέμα. Και ας στα κάνει όλα σκατά μετά. Αλλά για λίγο, αίρεται η λογική και η σύνεση και ζεις το παραμύθι. Καβαλάς ένα αλαλάζον γκεϋζερ ζωής, κρατιέσαι από τη χαίτη του και πετάς. Όσο ψηλά αποφασίσει να σε πάει.

Ο Λέλος το λέει πολύ σωστά. Εγώ μέχρι τα 36 νόμιζα πως θα ζήσω σαν το Λέμι και ζμπούντζα μου όλα. Φιλοσοφημένα κιόλα, γιατί όταν είσαι για την πάρτη σου, δεν έχεις να χάσεις πραγματικά τίποτα. Όταν η πρώτη, δεύτερη και δέκατη ιδιότητά σου είναι να είσαι προστάτης για την οικογένειά σου, αλλάζουν τα πάντα. Ξέρεις πόσο αστεία και ανύπαρκτα μου φαίνονται τώρα όλα τα Π.Π (Προ Παιδιών) γκομενιλίκια; Θυμάμαι πώς χτυπιόμουν και πώς τα γιγάντωνα στο κεφάλι μου και ξεκαρδίζομαι, ενώ κρατάω το φορεματάκι της κόρης μου με τα δόντια για ν'αλλάξω πάνα με το ένα χέρι γιατί με το άλλο ισορροπώ το αρκουδάκι της να μην πασαλειφτεί στο σκατό.

Η ζωή είναι ταξίδι απρόβλεπτο. Η ποιότητά μας φαίνεται από τον τρόπο που διαχειριζόμαστε τις φουρτούνες. Όταν έρχεται η ώρα σου, το ξέρεις. Το μόνο κομμάτι όπου μπαίνει η λογική στο παιχνίδι, είναι οι προϋποθέσεις. Όταν σταθείς στα πόδια σου οικονομικά και έχεις τις εγγυήσεις και τις καβάτζες σου, μπορείς να προχωρήσεις. Για το παιδί σου, θέλεις το καλύτερο, ΤΩΡΑ. Το Ανθρωπάκι σου κάνει κουμάντο από τη στιγμή που ανοίγεις τα ταλαίπωρα βλέφαρά σου στις 5και ως το βράδυ που κοιμάται. Και δεν διανοείσαι τη ζωή σου χωρίς αυτό.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Αν δεν τα καταφερω στο δευτερο κομματι θα εχω να λεω οτι εαν δεν ηταν η γυναικα μου θα ειχα ψοφισει σε κανενα χαντακι.
Αν πρέπει να διαλέξεις μεταξύ του χαντακίου και του κατουρημενου γέρου πια κυρ Παντελή τι θα διάλεγες;
Αυτό είναι κάτι που λένε τα μπακούρια για να ξεγελάνε την μιζέρια τους, όσο μπορούν να την ξεγελάσουν...
Όπως είπαμε, άλλο μοναξιά και άλλο μοναχικοτητα. Η μοναξιά είναι συναίσθημα και πηγάζει από την μη ύπαρξη υγειών κοινωνικών επαφών.
Η μοναχικοτητα ας την πούμε μοναχική πορεία, lonesome rider, είμαι κατάσταση. Την βιώνει ο άνθρωπος ο οποίος έχει φτιάξει μία καθημερινότητα όπως περίπου γουστάρει, έχει το κύκλο που γουστάρει και δεν τον απασχολεί αν δεν βρίσκεται 24/7 με κάποιον στο σπίτι του. Έχει δηλαδή την άνεση της επιλογής να κάτσει μια βδομάδα μέσα να γουστάρει με την πάρτι του, να πάει σε κάνα βουνό για ορειβασία ή σε καμιά θάλασσα για ιστιοπλοΐα και δεν θα σπαστεί αν δεν βρει παρέα να τον συντροφέψει γιατί το κάνει για το τομάρι του και μόνο.

Ο μοναχικός δρόμος μπορεί να περιλαμβάνει και γκομενοσχεση, αλλά χωρίς την καθημερινή επαφή και τον έλεγχο μιας τυπικής παντρειάς πχ.

Τι κάνω μόνη μέσ' στο σαλόνι μου κτλ κτλ.

Καλη φαση για καλοκαιρι
Προ ολίγου δεν είπα ν τα κλείσετε; Θες να με σκάσεις;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,278
Δεν ειναι θεμα κοστους αλλα θεμα υγρασιας. Εκατονταδες διαλυμενα σπιτι στην Αθηνα που δουλευαν 10 χρονια A/C επειδη το πετρελαιο "ηταν ακριβο".

Καλη φαση για καλοκαιρι, καταστροφικη φαση για χειμωνα.
να σου πω δεν γνωρίζω καλά για παλιότερα A/C αλλά νομίζω αυτό που λες το παρατηρώ σε αυτό το αρχαίο που έχει το σπίτι, πάντως το νέας τεχνολογίας που έβαλα στο γραφείο με ιονιστή κάνει και αυτόματα αφύγρανση του αέρα, οπότε μάλλον παύει και αυτό να ισχύει σιγά σιγά. Αν υπολογίσω και πόσο ευαίσθητη γκόμενα έχω γίνει με την υγρασία πλέον κάνει δουλίτσα σίγουρα.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Ηλία, σαν να διάβαζα τον αδερφό μου και μένα δέκα χρόνια πίσω. Να θυμάσαι πάντα την παροιμία και να τρώς μεγάλες μπουκιές.
Αυτό. Όσο είσαι μικρότερος και έχει μια ψιλοπροστασία από οικογενειακό και φιλικό περιβάλλον, δε νοιάζεσαι και ιδιαίτερα.
Στα 30-35 κάνεις επανεκτίμηση πολλών πραγμάτων.
Η ιδέα να πάρεις το σιτάρ και να κλειστείς στο καλύβι στο δάσος για διαλογισμό και διασκευές Μπούρτσουμ (χωρίς να έχει στήσει κατάλληλο υπόβαθρο/backup πλάνο), ξαφνικά δε φαντάζει και ιδιαίτερα δελεαστική...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,278
Αυτό. Όσο είσαι μικρότερος και έχει μια ψιλοπροστασία από οικογενειακό και φιλικό περιβάλλον, δε νοιάζεσαι και ιδιαίτερα.
Στα 30-35 κάνεις επανεκτίμηση πολλών πραγμάτων.
Η ιδέα να πάρεις το σιτάρ και να κλειστείς στο καλύβι στο δάσος για διαλογισμό και διασκευές Μπούρτσουμ (χωρίς να έχει στήσει κατάλληλο υπόβαθρο/backup πλάνο), ξαφνικά δε φαντάζει και ιδιαίτερα δελεαστική...
τι στο διάολο κάνω με την ζωή μου και θέλω να κάνω ακριβώς αυτό;
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
σε καμια φαση της ζωης μου δεν θελησα να μεινω στη μεση του πουθενα. θελω το γρηγορο ιντερνετ μου.
βεβαια πρεπει να πω οτι απο πισω εχω βουνο εχω κοντα και την κοιλαδα. δεν μενω σε μεγαλουπολη.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,278
σε καμια φαση της ζωης μου δεν θελησα να μεινω στη μεση του πουθενα. θελω το γρηγορο ιντερνετ μου.
βεβαια πρεπει να πω οτι απο πισω εχω βουνο εχω κοντα και την κοιλαδα. δεν μενω σε μεγαλουπολη.
πιάνω 4G στο κχωριό
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,501
εν τω μεταξυ οι συζητησεις των γερων με αλτσχαιμερ στο καφενειο/μπαρ/ουζερι του χωριου στις 3 το πρωι μετα απο 28 τσιπουρα, ξαφνου φαινονται να χουν μεγαλυτερο ειρμο και συνοχη απ τις τελευταιες 4-5 σελιδες του θρεντ.

νομιζω σάς αγαπώ.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Δεν ειναι θεμα κοστους αλλα θεμα υγρασιας. Εκατονταδες διαλυμενα σπιτι στην Αθηνα που δουλευαν 10 χρονια A/C επειδη το πετρελαιο "ηταν ακριβο".
Δεν καταλαβαινω τι λες. Το σπιτι που ανεφερα δουλευε με ψυχρο/θερμο αερα. Εμεινε και 2-3-4 χρονια κλειδωμενο. Η υγρασια ειναι κατι αγνωστο για τα ντουβαρια του σπιτιου.

Αυτο που λεει και ο Borracho. οταν περασει η ηλικια και ξεκινησουν τα περιεργα πονακια στην μεση, τα κρικι κρικι στα γονατα, οι φιλοσοφιες περι μοναξιας και μοναχικοτητας παιρνουν μια τροπη διαφορετικη και λιγο ρεαλιστικη. Μια μερα ανακαλυπτεις οτι δεν μπορεις να κοιταξεις φρεσκα κρεατακια με ημερομηνια παραγωγης το 1998-2000 επειδη σε κοιτανε παραξενα, οπως οταν κοιτανε οι ανθρωποι τους ανωμαλους και αυτο μυριζει ηλιοβασιλεμα.

Στο θεματα με τα quote

The more people you love, the weaker you are.
Φιλτατε, το μισος και η αδιαφορια προς το πληθος ειναι ευκολα οπως η αδρανεια. το να αγαπας ενω σε πατανε κατω θελει πολυ δυναμη. Δεν κολαει πουθενα οτι σε κανει αδυναμο ισα ισα που δειχνει οτι παιζει πυγμη και ερχεται σε αντιθεση με το

Never be cruel and never be cowardly.

επομενη σταση το

η απελευθέρωση από τα δεσμά του θανάτου μπορεί να ξεκλειδώσει κι άλλες πίστες στο Μάτριξ αλλά θα ξεφύγουμε.
Τα δεσμα ειναι της ζωης φιλτατε και οχι του θανατου και ολα ειναι μια φυσικη κινηση η οποια δεν σταματαει. Ζεις και πεθαινεις και εαν θελεις, δημιουργεις ζωη και αυτο φιλτατε, ειναι προνομιο των θεων.

Για να βαλω και τον φιλτατο mits@kos στο παρεακι

“A man can be himself only so long as he is alone; and if he does not love solitude, he will not love freedom; for it is only when he is alone that he is really free.”
Μιλαμε για καποιον που αγγιξε τον μισανθρωπισμο και αγκαλιασε τον μισογυνισμο, αλλα αυτο δεν μας ενοχλει.
Οταν δεν μπορεις να εισαι ο εαυτος σου αναμεσα στο πληθος, ποσο αδυναμος μπορει να εισαι; αναζητας την μοναξια για να κρυφτεις;
οχι εσυ φιλτατε, ρητορικη η ερωτηση. Το ειπε και ο Geralt στην Ciri, μην κανεις μονη σου practice επειδη θα επαναλαμβανεις τα λαθη σου.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Φυσικά και μας ενοχλεί Λέλο, αλλά κι ένα σταματημένο ρολόι θα δείξει σωστή ώρα δύο φορές την ημέρα. Εν προκειμένω, νομίζω είναι μια από αυτές τις φορές.

@Adhan δικαίως επιτίθεσαι στα στερεότυπα, την ίδια στιγμή όμως μιλάς για στερεοτυπικά μπακούρια, αψηφώντας παντελώς την ουσία της φράσης που παραθέτεις. Ο άνθρωπος, όντως και βιολογικά ένα κοινωνικό ον, έχω την αίσθηση πως πρωτίστως πρέπει να είναι σε θέση να κάνει παρέα με τον εαυτό του για να μπορεί να λειτουργήσει εντός του συνόλου. Όποιος μόνος του κοιτάει το ταβάνι σε μόνιμη βάση, πιθανώς εξαρτάται δυσανάλογα πολύ τους άλλους για να γεμίσει το κενό, με τρόπο που ανοίγει το δρόμο σε δυσάρεστες, εώς και επιβλαβείς, κοινωνικές συμπεριφορές.

Δε λέω τίποτα περισσότερο από το ότι ο καθένας πρέπει να είναι αυτόφωτη προσωπικότητα και πως μόνο τέτοιες προσωπικότητες συνυπάρχουν κοινωνικά και συντροφικά με υγιή τρόπο.

Απ'την άλλη, στα σχεδόν 34, έχω συνειδητά φέρει τη ζωή μου σε σημείο που επιτρέπει να περνώ το 1/3 του χρόνου στα (πολύ) ορεινά της Πίνδου. Όχι πολύ καιρό πριν, η τροχιά ήταν παντελώς διαφορετική. Συνεπώς, με καλύπτει ο Μποράτσος, γηράσκω αεί διδασκόμενος κλπ.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
ένα σταματημένο ρολόι θα δείξει σωστή ώρα δύο φορές την ημέρα
Αλλα δεν θα ξερουμε ποτε θα δειχνει την σωστη ωρα, που ειναι και το ζητουμενο φιλτατε. Μας δινει δυο αχρηστες πληροφοριες την ημερα.
Αυτο το ρολοι ειναι ασημαντο απο λειτουργικοτητα και ισως σημαντικο ως διακοσμηση και αυτο εαν νομιζουμε οτι εχει διακοσμητικη αξια.

Στο θεμα alone.
Προσωπικα, δεν ημουν ποτε ιδιαιτερα κοινωνικος. Εχω παει απειρες εντουραδες μονος μου και πολλα ασφαλτινα χιλιομετρα επισης μονος μου πχ Θεσσαλονικη για πρωινο καφε και παλι πισω. Ποτε μου δεν ειχα πολλους φιλους αλλα ειχα πολλους γνωστους τους οποιους τους μειωσα και αυτους με την μεθοδο της αποφυγης.

Ο ανθρωπος ειναι κοινωνικο ον και η αυτο-απομονωση δεν ειναι κατι αφυσικο αλλα εχει ορια. Η απομονωση μπορει να μας βοηθησει να ταξινομησουμε τις σκεψεις μας και να κανουμε την αυτοκριτικη μας αλλα ποιος ο λογος να τα κανεις αυτα εαν πχ δεν θελεις να εισαι παλιανθρωπος αλλα δεν υπαρχει κανενας για να βλαψεις; χοντροκομενο παραδειγμα αλλα αυτο μου ηρθε τωρα.
παν μετρον αριστον φιλτατοι.
Δεν υπαρχει μαυρο ασπρο. Το τερμα αριστερα και το τερμα δεξια σε οδηγουν σε κυκλο και το ολο ευθεια σε αδιεξοδο. Ολα χρειαζονται, ακομα και ο πονος. Ο πονος ηταν αυτος που σου εμαθε να προσεχεις το δαχτυλακι του ποδιου.

Οταν περασουν τα χρονια και δεν εχεις καταφερει και πολλα στον τομεα ανθρωπινες σχεσεις, ανακαλυπτεις οτι τα pet shop εχουν μια πολυ μεγαλη γκαμα απο ζωντανα.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Αλλα δεν θα ξερουμε ποτε θα δειχνει την σωστη ωρα, που ειναι και το ζητουμενο φιλτατε. Μας δινει δυο αχρηστες πληροφοριες την ημερα.
Αυτο το ρολοι ειναι ασημαντο απο λειτουργικοτητα και ισως σημαντικο ως διακοσμηση και αυτο εαν νομιζουμε οτι εχει διακοσμητικη αξια.

Τρου, το οποίο περισσότερο καταδεικνύει την ακαταλληλότητα του παραδείγματός μου, παρά οτιδήποτε άλλο, αφού στη φιλοσοφία οι έννοιες δεν είναι αξιωματικά ορισμένες, ούτε και περιγράφουν φυσικούς νόμους (εδώ και κάμποσους αιώνες τουλάχιστον).

Εν προκειμένω, συμφωνώ με αυτό που εκφράζει ο μαν. Και δε νομίζω πως αφήνει και ουσιαστικά περιθώρια διαφωνίας. Προσωπική εκτίμηση, κανείς δεν είναι 100% ο εαυτός του παρουσία τρίτων. Ακόμα και σε ασυνείδητο ή αντανακλαστικό επίπεδο, οι πράξεις μας και η προσωπικότητά μας προσαρμόζονται στο κοινωνικό περιβάλλον.

Edit: τρίτο συνεχόμενο λάμδα στο ακαταλληλότητα, μάλλον είχα πάθει Θεσσαλονίκη όταν το έγραφα.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,278
Εν προκειμένω, συμφωνώ με αυτό που εκφράζει ο μαν. Και δε νομίζω πως αφήνει και ουσιαστικά περιθώρια διαφωνίας. Προσωπική εκτίμηση, κανείς δεν είναι 100% ο εαυτός του παρουσία τρίτων. Ακόμα και σε ασυνείδητο ή αντανακλαστικό επίπεδο, οι πράξεις μας και η προσωπικότητά μας προσαρμόζονται στο κοινωνικό περιβάλλον.
Φαντάσου όλα αυτά τα γίδια να ήταν 100% δηλαδή τι θα τραβάγαμε.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Τρου, το οποίο περισσότερο καταδεικνύει την ακαταλλληλότητα του παραδείγματός μου, παρά οτιδήποτε άλλο, αφού στη φιλοσοφία οι έννοιες δεν είναι αξιωματικά ορισμένες, ούτε και περιγράφουν φυσικούς νόμους (εδώ και κάμποσους αιώνες τουλάχιστον).
Πατησα agree φιλτατε αλλα διαφωνω, γιατι τα λες πολυ ωραια. Ενα λαθος παραδειγμα ισως ειναι δειγμα καποιου λαθους στην φιλοσοφια μας. Δεν λεω οτι εσυ εχεις λαθος φιλοσοφια.


Προσωπική εκτίμηση, κανείς δεν είναι 100% ο εαυτός του παρουσία τρίτων. Ακόμα και σε ασυνείδητο ή αντανακλαστικό επίπεδο, οι πράξεις μας και η προσωπικότητά μας προσαρμόζονται στο κοινωνικό περιβάλλον.
Οπως ειπα, τα λες πολυ ωραια. Ο πραγματικος εαυτος ειναι ενα θεμα προς αναζητηση και το ξαφνικο ειναι αυτο που κανει αποκαλυψεις.
Για μενα, η γλωσσα του σωματος ειναι ο πραγματικος μας εαυτος και οι τσακωμοι με τους τριτους ξεκινανε οταν εχουμε βαρεθει την ηθοποιια.
Ας μην ξεχναμε οτι χρησιμοποιουμε δευτερο προσωπο οταν αναφερομαστε στον εαυτο μας, πραγμα παραδοξο αφου ειμαστε ο εαυτος μας.


Φαντάσου όλα αυτά τα γίδια να ήταν 100% δηλαδή τι θα τραβάγαμε.
Τα γιδια ειναι 100% ο εαυτος τους, δυστηχως και γιαυτο τρωμε σχοινια που δεν επρεπε να υπαρχουν.
Αφηστε τους λοιπον να μου κανουν καλο ή κακο. Οι πραξεις τους με αφηνουν αδιαφορο.
Ζαν Ζακ Ρουσσω.
Αυτη ειναι η τελεια προσαρμογη στο κοινωνικο περιβαλλον. Να εισαι μια ανεπηρεαστη συνειδηση και οχι μερος μιας οχλικης συνειδησης.
επειδη φοριεται παρα πολυ τα τελευταια χρονια. ΑΑΑ ρε προβατο/α ειναι μια δηλωση οτι οι αλλοι, ειναι μερος ενος κοπαδιου και ο εκφωνητης ειναι εκτος κοπαδιου, μοναχικος λυκος που δεν εκτελει τυφλα. Αφεντης του εαυτου του.
Μια ανεπηρεαστη συνειδηση δεν θα προσβληθει.
Ο λυκος δεν ειναι μοναχικο πλασμα και δεν ειναι λαθος να αποκαλεσεις κοπαδι μια ομαδα λυκων και δεν ειναι λαθος να αποκαλεσεις αγελη μια ομαδα απο προβατα.
Ναι, ενας ηλιθιος-γιδι, ειναι ο 100% ο εαυτος του. εγω, εσυ, ο mits@kos και οι λοιποι φιλτατοι του RQ, δεν θα θελαμε να δειξουμε την ηλιθια πλευρα του εαυτου μας.
 
Top Bottom