What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Official Off-Topic Thread

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Δεν ξέρω αν το πήρατε πρέφα, αλλά από το πρωί ο Αρκάς ανεβάζει σκίτσα κατά των αντιεμβολιαστών, και οι ψέκες φανατικοί οπαδοί του (οι οποίοι μέχρι προψές πόσταραν "ΧΑ ΧΑ ΕΤΣΙ ΑΡΚΑ ΧΩΣΤΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΡΙΖΑΙΟΥΣ/ΑΡΙΣΤΕΡΟΥΛΗΔΕΣ") εξεγείρονται στα σχόλια και άρχισαν τα αναθέματα επειδή ο Αρκάς κάνει προπαγάνδα υπέρ της νέας τάξης πραγμάτων.








Τα σχόλια είναι χρυσάφι.

Για εμένα ο Αρκάς πέθανε από την στιγμή που ναι ωραία έκανε πολιτική σάτιρα. Αλλά την έκανε βαμμενη και στοχευμένη. Και την σταμάτησε όταν βγήκε το κόμμα του. να το πώ πιο απλά. δεν εκανε σάτιρα. αντιπολίτευση έκανε.
 
Last edited:

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,545
δε θα πλατιασω.
κατσε ρε λελο, μου βαζεις μπροστα την κοινωνια, σε πολλα απ τα ποιντς σου.
υπαρχουν και ανηλικα παιδια εδω και δε θελω να σου περιγραψω που βρισκεται χωροταξικα η κοινωνια, οσο με αφορά.
κι επισης αναπτυσσοντας τα 2 υποθετικα σου σεναρια: γαμος νωρις/γαμος αργά, με οδηγεις αβίαστα, αβαδιστα και ΞΕΚΑΘΑΡΑ ότι το μπεστ κεις σεναριο ειναι γαμος ποτέ (δεν στηριζω. εγω λεω γαμος όποτε χρειαστεί).

αρα δε βλεπω να διαφωνουμε καπου, εκτος ισως απ το σημειο που με λες καβατζόπουστα. ειμαι καβατζοπαπάρας, καβατζοπουστας οχι.

τελειωνω λεγοντας οτι πολυ στερεοτυπο εχεις στις θεωριες σου και σε περιμενα πιο "μοντερνο". υδραυλικοι, κομμωτριες και ξερω γω τι. αυτα ητανε στα 70s κι ο κοσμος εχει γινει πολυπλοκος και πολυεπιπεδος. αδικεις συνανθρωπους.
α, και επισης το παιρνεις καπως μονόπαντα το θεμα. τοποθετεισαι παντα απ την πλευρα του άρρενος και οχι του ζευγους συνολικα, σαν ομαδα.

δηλαδη νομιζω το πιο απλο ποιντ που εχω να σου "αντιταξω" ειναι το εξης:
αν εγω και το "μαρακι" (αχχχχχχ, πραγματικο μαρακι, που να σαι???) περναμε ομορφα και αρμονικα σε οποιο μάριταλ στατους κι αν ειμαστε και καλυπτουμε τις αναγκες μας, γιατι να περασουμε σ ενα αλλο?? σοβαρη και ειλικρινης απορια.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
Εγώ πάντως εντυπωσιάστηκα από την ανάλυση του @lelos kounelos περί γάμου. Νομίζω πως έχει πέσει "μέσα" σε πολύ μεγάλο βαθμό.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,466
τελειωνω λεγοντας οτι πολυ στερεοτυπο εχεις στις θεωριες σου και σε περιμενα πιο "μοντερνο". υδραυλικοι, κομμωτριες και ξερω γω τι. αυτα ητανε στα 70s κι ο κοσμος εχει γινει πολυπλοκος και πολυεπιπεδος. αδικεις συνανθρωπους.
α, και επισης το παιρνεις καπως μονόπαντα το θεμα. τοποθετεισαι παντα απ την πλευρα του άρρενος και οχι του ζευγους συνολικα, σαν ομαδα.
δεν είναι θέμα να αδικεί συνανθρώπους, έτσι είναι ακόμα. Δεν το λέω αρνητικά, δεν υπάρχει ντροπή σε καμία δουλειά (εκτός αν είσαι μπάτσος) αλλά ακριβώς αυτή η νοοτροπία παίζει ειδικά στην επαρχία. Το γαμάτο είναι ότι τους κοιτάμε οι μαλάκες που σπουδάζαμε και αναρωτιόμαστε γιατί μπήκαμε στον κόπο βασικά.

Αλλά έτσι είναι, ξεκινάνε την τάδε δουλειά και κάνουν παιδιά άμεσα, λες και τους κυνηγάει κανένας (καμιά πεθερά ίσως;) και έχουμε φτάσει να είμαι εγώ 36 και να πετυχαίνω τυπάκο που κάναμε παρέα καμιά φορά καμιά δεκαριά χρόνια μικρότερο και να μου λέει έχει 3 παιδιά... και να με πιάνουν τα υπαρξιακά μου μετά.

Δεν κρίνω (τι ψέμα...) δικιά τους η ζωή ας κάνουν ότι θέλουν
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,532
@lelos kounelos Το θεμα της μη θερμανσης ειναι σοβαρο και deal breaker για εμενα. Προσωπικα δεν θα επελεγα σπιτι χωρις καλοριφερ (αεριο, πετρελαιο αυτονομο) μιας και αργα η γρηγορα θα βγαλει υγρασιες.

Κατα τα αλλα ειναι καλη φαση και σιγουρα παραπανω απο τα λεφτα "που τοσο πανε τα ενοικια στην περιοχη".
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,466
@lelos kounelos Το θεμα της μη θερμανσης ειναι σοβαρο και deal breaker για εμενα. Προσωπικα δεν θα επελεγα σπιτι χωρις καλοριφερ (αεριο, πετρελαιο αυτονομο) μιας και αργα η γρηγορα θα βγαλει υγρασιες.

Κατα τα αλλα ειναι καλη φαση και σιγουρα παραπανω απο τα λεφτα "που τοσο πανε τα ενοικια στην περιοχη".
η θέρμανση με A/C εχει φτάσει σε αρκετά οικονομικό σημείο πλέον
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
που εχει ριζες μεσαιωνικες

Και που είναι δηλαδή, το πρόβλημα?

giphy.gif
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
ΞΕΚΑΘΑΡΑ ότι το μπεστ κεις σεναριο ειναι γαμος ποτέ (δεν στηριζω. εγω λεω γαμος όποτε χρειαστεί).
Αυτο ειναι προσωπικο θεμα. imo Δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι για γαμο και ο καθενας οποτε νομιζει. Το λαθος ειναι οταν αυτοι οι ανθρωποι. που δεν γουσταρουν βερα, τρωνε πιεση και υποκυπτουν και μετα ξεκινανε τα δραματα.
Για μενα, το σωστο ειναι να κανεις 4-5-6 πραγματα στην ζωη σου και δεν εννοω να εχεις γκομενες, γκομενους και να πας διακοπες στην Σαντορινη τουλαχιστον 7 φορες..
Πρεπει να φας μερικες απο τις χαστουκες της ζωης, να ιδρωσει και να κολησει το σωβρακακι στον πισινο σου. Η μεγαλη αναμονη ειναι επισης λαθος. Στα 40-45 τι γαμο να κανεις φιλτατε; Τι θα παντρευτεις; πιπινι; Ακομα και στην περιπτωση να πετυχεις καποια που να ειναι μικροτερη 15 χρονια, θα ειναι καποια χωρισμενη με παιδια (50-50 να ειναι τοξικη) ή καποιο ψυχολογικο προβλημα θα εχει.
Αυτο σε περιπτωσεις που δεν εχεις βρει καποια που εφαγε την ζωη της για την καριερα που δεν σημαινει αρτια ψυχικη υγεια, μεσα στις ιντριγκες και το αγχος και θελεις ψυχικη υγεια;

αρα δε βλεπω να διαφωνουμε καπου, εκτος ισως απ το σημειο που με λες καβατζόπουστα. ειμαι καβατζοπαπάρας, καβατζοπουστας οχι.
Δεν σε σχολιασα φιλτατε και με αυτη την δηλωση ξεκινησα το σεντονακι μου. Σχολιασα τον λογο που υπαρχει γραφειοκρατικο θεμα.


τελειωνω λεγοντας οτι πολυ στερεοτυπο εχεις στις θεωριες σου και σε περιμενα πιο "μοντερνο". υδραυλικοι, κομμωτριες και ξερω γω τι. αυτα ητανε στα 70s κι ο κοσμος εχει γινει πολυπλοκος και πολυεπιπεδος. αδικεις συνανθρωπους.
α, και επισης το παιρνεις καπως μονόπαντα το θεμα. τοποθετεισαι παντα απ την πλευρα του άρρενος και οχι του ζευγους συνολικα, σαν ομαδα.
Μια χαρα σχολιασα τον ηλεκτρολογο αυτοκινητων και την κομμωτρια και δεν τα ανεφερα ως λουμπεν επαγγελματα και ως συνηθειες του λαουτζικου. Συνηθως τα ατομα που βγαζουν μια επαγγελματικη σχολη επιπεδου λυκειου, παντρευονται γρηγοροτερα. Εχουν μια σοβαροτητα και ειναι στην φαση οτι αφου βγαινω στην αγορα εργασιας - ζωη, να αραξω.
Θεωρεις οτι η σημερινη κοινωνια ειναι πολυ διαφορετικη απο τα 70's? Σε καποια πραγματα εχει γινει απλα ανεκτικη, σε αλλα δεν εχει αλλαξει καθολου.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,265
Ας ρίξω κι εγώ έναν οβολό, παρότι δεν εχω ζήσει και τα πολλά πράγματα.
Ξεκινώ με τους σύγχρονους baby boomers. Λόγω ιδιότητας έχω έρθει σε επαφή με αρκετούς απόφοιτους της τριτοβάθμιας/καριερίστες κτλ. Αυτό που έχω εκλάβει είναι ότι οι συντηρητικοί δεξιοί καίγονται να παντρευτούν και να κάνουν κουτσούβελα. Πιστεύουν το τρίπτυχο της χούντας και πιθανόν θεωρούν ότι θα λύσουν το δημογραφικό της χώρας. Ενίοτε πρόκειται για άτομα που θέλουν να τρέχουν αυτοί την καριέρα τους και έχουν την σύζυγό τους να κάνει καμια ψιλοδουλειά ίσα ίσα για συμπλήρωμα στο μηνιάτικο και δούλα και κυρά.

Γάμος

Στην δύση των 20ς το βλέπω ως αγγαρεία. Έχω αρχίσει να βλέπω την μονογαμία ως αγγαρεία και ως παρωπίδα των θρησκειών, κατάλοιπο περασμένων δεκαετιών. Και γενικά καλό θα ήταν κάποια στιγμή να αποτινάξουμε τα καλούπια του δυτικότροπου τρόπου ζωής τα οποία κατά κύριο λόγο αντιγράψαμε από τους γαλλοεγγλέζους. Αν τώρα βρεις αυτήν/αυτόν που σε κάνει να μην θες αλλον άνθρωπο στα πόδια σου οκ, πάω πάσο. Αλλά από το να καταπιεστείς με έναν ερωτικό σύντροφο και να σου σκάσουν ψυχολογικά/νευρολογικά στα 50-60, καλύτερα ΣΜΝ. Γενικά η ζωή θέλει χαλαρούς ρυθμούς και boosts όπου χρειάζεται. Ας μην βάζουμε κι άλλες ευθύνες στο κεφάλι μας. Αυτό μεταφράζεται στο να μην πιέζεσαι ούτε για να βρεις γυναίκα, ούτε να τις απωθήσεις από σταθερές σχέσεις. Για να μην μιλήσω για τον ελεύθερο χρόνο. Εδώ δεν προλαβαίνουμε να κάνουμε πράγματα για μας, θα κάνουμε και με τους άλλους; Αν και πάλι είναι υποκειμενικό όλο αυτό. Άλλος γουστάρει να κλείνετε μέσα και να βγάζει γούστα σε τέχνες, δουλειά, άλλος να κάνει τον αθληταρά σε βουνά και θάλασσες και άλλος να είναι ρέτζελο στα καφενεία. Κάποιοι γεμίζουν με το να μοιράζονται στιγμές με έναν σύντροφο. Στην παρούσα φάση, βλέπω τον ελεύθερό μου χρόνο ως ελάχιστο για να βελτιωθώ ως άτομο (homo universalis) και παράλληλα να αναλώνω ενέργεια και σε σχέσεις. Αν είναι να αράξω, προτιμώ την αιώρα και όχι την κιλότα.

Προσωπικά θα πω ότι οι καλύτερες διακοπές μου ήταν όταν πήγα μόνος μου. Ούτε μία λέξη, ούτε ένας ενδοιασμός, ούτε ένας συμβιβασμός. Πας κάνεις αυτό που γουστάρεις και τέλος. Κι αν μεθύσεις, μέθυσες, αν ξεμείνεις, ξέμεινες, αν ψοφήσεις, ψόφησες. Άντε τώρα να έχεις γυναίκα και να της πεις ότι πας για base jump με wingsuit....
Όπως είπε και η φίλη μου η Σέρσεϊ:

"The more people you love, the weaker you are. You'll do things for them that you know you shouldn't do. You'll act the fool to make them happy, to keep them safe. Love no one but your children; on that front a mother has no choice"

Και συνεχίζω σχολιάζοντας την τελευταία της πρόταση. Αν ο γάμος είναι μια φορά ανώφελος, τα παιδιά είναι δέκα. Ποιό το νόημα να τα φέρεις σε έναν καταδικασμένο πλανήτη; Ακόμη κι αν δεν ζήσουν εξ αρχής τις καταστρεπτικές δυστοπικές συνθήκες που μας έρχονται, σίγουρα θα ζήσουν σε έναν κόσμο πολύ χειρότερο από τον δικό μας. Και η δικαιολογία περί χαρά της ζωής κτλ τκλ οταν τα έχεις στα χέρια σου, είναι εγωιστικό, οπότε δεν μετράει. Η αναπαραγωγή του είδους επίσης δεν πολυμετράει γιατί σαν να γεμίσαμε στόματα και καλό θα ήταν να μην κοπτόμεθα και τόσο για την αναπαραγωγή μας.

Αγάπη

Ελεύθω + ερώ
Να κατευθύνεσαι προς τα εκεί που σε οδηγεί η πυξίδα της καρδιάς σου και θα σαι λεύτερος.
Ο Έρως ως αρχέγονη και αυθύπαρκτη οντότητα είναι η κινητήριος δύναμη πίσω από το καθετί. Λανθασμένα ο σύγχρονος άνθρωπος μπέρδεψε τον πνευματικό με τον σαρκικό έρωτα και σκλαβώθηκε από την ύλη. Μέσα από τον σωματικό εξαγνισμό, δύσκολη μα εθιστική διαδικασία, επέρχεται η πλήρης ελευθερία του πνεύματος ή αν θέλετε του λογικού μας μέρους. Είναι συνεχής διαδικασία που διατηρεί την σχέση ζωής και ψυχής φλογερή από το πάθος για αναζήτηση και ως εκ τούτου, είναι η κινητήριος δύναμη της ζωής και η Πηγή της Νεότητας που μάταια αναζητούσαν σε τούτο τον κόσμο οι άποικοι του Νέου Κόσμου.
Ως εκ τούτου, ελευθερία χωρίς έρωτα δεν υφίσταται και έρωτας χωρίς ξεκάθαρη πορεία, λόγω των Σειρήνων, αποτελεί πλάνη. Αγαπήστε ότι κάνετε κι αν μπορείτε αγαπήστε, αλλά όχι με την σύγχρονη έννοια, όλον τον κόσμο. Τον εαυτό σας δεν χρειάζεται. Αυτή η σύγχρονη αγάπη σκοτώνει τον έρωτα και διακόπτει το ταξίδι. Αντίθετα, η οικουμενική αγάπη είναι ο ούριος άνεμος που σε βγάζει στο αρχιπέλαγος.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,466
οκ πάω ΣΜ να πάρω ένα τσόνι κόκκινο να έχω στο γραφείο γιατί πιάσαμε φιλοσοφίες από αυτές τις παλιές τις καλές που κάναμε με τον αρχιδόκαμπο σε κανένα μαγαζί με κρασί κατά τις 4 τα χαράματα.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Ούτε μία λέξη, ούτε ένας ενδοιασμός, ούτε ένας συμβιβασμός. Πας κάνεις αυτό που γουστάρεις και τέλος. Κι αν μεθύσεις, μέθυσες, αν ξεμείνεις, ξέμεινες, αν ψοφήσεις, ψόφησες.

Σχεδόν mid-30s πια, αυτό που περιγράφεις εδώ, είναι, σε ένα ευρύτερο πλαίσιο, περίπου στόχος ζωής. Δεν αναφέρομαι στη δυνατότητα να γίνεσαι κόκκαλο χωρίς συνέπειες από και προς τρίτους, αλλά στη μέγιστη δυνατή ελευθερία αυτοπροσδιορισμού. Ως συμβιβασμοί, δεν θα πρέπει να λογίζονται αποφάσεις που ενέχουν και αρνητικές επιπτώσεις, όταν η συνισταμένη έχει θετικό πρόσημο και αποσκοπούν στη μετάβαση από μια τωρινή κατάσταση Α σε μια νέα επιθυμητή Β.

Νομίζω κλειδί για όλα, είναι να τα έχει κανείς καλά με τον εαυτό του, με τον τρόπο που έχει περιγράψει ο κύριος Σοπενχάουερ παρακάτω:

“A man can be himself only so long as he is alone; and if he does not love solitude, he will not love freedom; for it is only when he is alone that he is really free.”

Αυτή η ελευθερία δεν υπονομεύεται όταν επιλέγεις συνειδητά να μοιραστείς τη ζωή σου με έναν άνθρωπο. Είναι δυστύχημα πως πολλοί καταλήγουμε σε μια κατάσταση ατομικής ανελευθερίας και ετεροπροσδιορισμού, αγκιστρωμένοι από ανθρώπους εξίσου ανασφαλείς, γιατί δεν μπορούμε να βρεθούμε μόνοι μας σε ένα σπίτι, δεν αντέχουμε τους εαυτούς μας.

Νομίζω πως αντίδοτο είναι μια ισορροπία μεταξύ των παρακάτω:

Στην παρούσα φάση, βλέπω τον ελεύθερό μου χρόνο ως ελάχιστο για να βελτιωθώ ως άτομο (homo universalis) και παράλληλα να αναλώνω ενέργεια και σε σχέσεις.

Ιδιαίτερη μνεία στο γεγονός πως μοναχικότητα και μοναξιά δεν ταυτίζονται. Αναπόφευκτα, πρέπει να δουλέψουμε με τους εαυτούς μας για να πετύχουμε την πνευματική μας αυτάρκεια, εξίσου αναπόφευκτα όμως αυτή μπορεί να οριστεί μόνο όταν δοκιμάζεται και μέσα από τη συμπεριφορά μας εντός ανθρώπινων σχέσεων. Δεν γνωρίζεις με βεβαιότητα πως λειτουργείς καλά μόνος σου, όταν δεν έχεις ως μέτρο σύγκρισης το πώς βιώνεις μια ανθρώπινη σχέση, στο κοινό στάδιο εξέλιξής σου.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Όσους ξέρω να παντρεύτηκαν και να έκαναν παιδιά λόγω ψυχαναγκασμού ή εξωτερικών πιέσεων, οι περισσότεροι είναι πλέον χωρισμένοι και έχουν πάρει και τα αγγελούδια στο λαιμό τους. Εδώ ρε παντρεύεσαι με αστεράτες προοπτικές και όλα τα Χερουβείμ να σας κουβαλάνε και καταλήγεις να παλεύεις με τα σκυλιά του Άδη. Όταν το best-case-scenario σε αφήνει αϋπνο, ημίτρελο και με το μαχαίρι στα δόντια, αν ξεκινήσεις ψιλοσκατά, γίνεσαι εγκληματίας στην πορεία.

Από τη στιγμή που είσαι οικονομικά αυτοδύναμος, δεν έχει κανένας και καμιά λόγο επάνω στο πώς θα κουμαντάρεις την προσωπική σου ζωή. Δεν είναι όλοι για γάμο και παιδιά, δεν υπάρχει 'καλούπι'.

Ναι, η κοινωνία μας ανταμείβει πλουσιοπάροχα τον 'νοικοκύρη' (παίρνεις τη βαρύτιμη στάμπα του 'σοβαρού ανθρώπου' όταν παρουσιαστείς με τα δυο μάτια βουλωμένα και την τσέπη να αιμορραγεί) γιατί έτσι είσαι η ευκολότερα ελέγξιμη μονάδα, το μετρημένο κουκί της εκάστοτε κυβέρνησης. Όταν κάνεις παιδιά, είναι η ζωή σου (αν δεν είσαι σκατοκόπανος για Καιάδα). Μη διαπραγματεύσιμο. Πεθαίνεις και κάνεις τα πάντα γι'αυτά. Είναι πρωτόγονο το ένστικτο. Έχεις δημιουργήσει τη βιολογική συνέχεια του DNA σου και ο πίθηκος μέσα σου την προστατεύει με νύχια και με δόντια.

Τα ενοίκια είναι υψηλά και θα συνεχίσουν να ανεβαίνουν γιατί ο καπιταλισμός ευνοεί τον ιδιοκτήτη, την ιδιοκτησία. Ο νοικάρης είναι λούμπεν θύμα, αίμα και σαρκοπολτός στα γρανάζια της μηχανής. 'Γίνε ιδιοκτήτης ή ψόφα' σου λέει.

TL;DR Δεν έχει φόρμουλα, ούτε εγγύηση. Καθαρή λύση 'σωστή' δεν υπήρξε και ούτε πρόκειται να υπάρξει.

Όπως είπε και ο κυρ-Λύσανδρος πεντέμιση χιλιάδες χρόνια πριν : 'Ό,τι και να κάνετε στη ζωή, θα μετανιώσετε. Να το κάνετε όμως.'
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,265
Για κρασο, καλύτερα να πάρεις το εναμισαρι του λιντλ. Ερυθρός ημίγλυκος οίνος, τίμιο και μεθυστικό. Τον έχω βγάλει σε τραπεζωματα και κάνα δυο γνωστές κατάλαβαν ότι είναι λίγο καλύτερο από το κρασί της παρέας.

Συνεχίζω το γαϊτανάκι των φράσεων επιφανών ανδρών με μία από τις καλύτερες στιγμές του 12ου Doctor Who (Capaldi).

"Laugh at everything because it's always funny. Never be cruel and never be cowardly. And if you ever are, always make amends.”

Αυτό σε συνέχεια του σχολιασμού για το ζεν της ζωής. Μία κατάσταση η οποία επίσης δεν επιδέχεται συνταγής.

Όταν κάνεις παιδιά, είναι η ζωή σου (αν δεν είσαι σκατοκόπανος για Καιάδα). Μη διαπραγματεύσιμο. Πεθαίνεις και κάνεις τα πάντα γι'αυτά. Είναι πρωτόγονο το ένστικτο. Έχεις δημιουργήσει τη βιολογική συνέχεια του DNA σου και ο πίθηκος μέσα σου την προστατεύει με νύχια και με δόντια.

Αυτό που δεν κατάλαβα ποτέ όσον αφορά το συγκεκριμένο σε συνδυασμό με τα εργασιακά, είναι γιατί 9/10 κάνουν πίσω με πρόσχημα τα τέκνα τους. Ναι οκ, αν απεργησεις, αντισταθείς κτλ παίζει και να σε διώξουν. Αν όμως σκύψεις το κεφάλι εσύ μία, ο κανακάρης σου θα το σκύψει δέκα. Αν εσύ δεχθεις να δουλεύεις με 900 καθαρά, ο γιος σου θα μπει με 750.
Οπότε για ποιο μέλλον φροντίζεις; Σκέφτεσαι μόνο το τώρα. Άρα καμιά εξέλιξη σε σχέση με τον paleomammalian εγκέφαλό μας.
Συνεχίζουμε να δρουμε ως πιθηκια, με μικρές εκλάμψεις ανώτερης νοημοσύνης σε επιστήμες και τέχνες.
Γιατί αν το δούμε από την άλλη πλευρά, τέτοια ένστικτα που σαν βάση έχουν το εγώ μας, θα έπρεπε να έχουν αποτιναχθει μέσω της λογικής και του μακροπρόθεσμου σχεδιασμού και όχι να κυβερνάνε τόσο μεγάλο μέρος της ζωής μας.

Εν προκειμένω θεωρώ ότι όσοι δεν τολμάνε να διεκδικήσουν την ζωή το κάνουν επειδή είναι κότες και βολεψακηδες και όχι επειδή φοβούνται για τα παιδιά ή τα σκυλιά τους, αλλά είναι για άλλο οφφ τοπικ.

Αλλά ας πούμε ότι μας νοιάζει μόνο η διαιώνιση του γονιδίου μας ήτοι να γεμίσουμε τον πλανήτη καραφλοχαιτουλες. Για να συνεχίζει να μας απασχολεί κάτι τέτοιο, παναπεί ότι φοβόμαστε τον θάνατο. Τόσες χιλιάδες χρόνια, τόσα αναγνώσματα, τόσες απώλειες κι όμως τον φοβόμαστε. Όταν λοιπόν κάποιος συμβιβαστεί με την ιδέα ότι τα κυπαρίσσια θέλουν λίπασμα, παύουν και τέτοιες έννοιες και σκοτουρες. Ζει την ζωή αλλιώς, ήτοι ζει πραγματικά και δεν φοβάται την μοναχικοτητα της ύπαρξής μας, όπως πολύ σωστά τόνισε ο Μήτσος. Γιατί αυτός είναι και ένας από τους λόγους που ο κόσμος θέλει να ξυπνάει σε ζεστό κρεββάτι, ο φόβος της μοναξιάς και του να μην πεθάνει μόνος. Λες και όταν γεννιέσαι ή πεθαίνεις καταλαβαίνεις από παρέες και μαξιλάρια, σύμφωνα με τα όσα γνωρίζουμε μέχρι τώρα. Γιατί υπάρχουν οι απόψεις περί ψυχής που λένε το ανάποδο.

Θα ήθελα να το πάω και λίγο παραπέρα, για το πως αυτή η απελευθέρωση από τα δεσμά του θανάτου μπορεί να ξεκλειδώσει κι άλλες πίστες στο Μάτριξ αλλά θα ξεφύγουμε.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,466
όχι και live fast die young και χωρίς παιδιά κιόλας; τι θα γίνει το backlog?
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,265
Θα το πάρεις μαζί σου. Το έκαμα εντιτ γιατί δεν μπόρεσα να το φέρω εκεί που ήθελα λόγω δουλειάς. Θα επανέλθω πιο μετά. Για την ώρα κλείστε τα κλιματιστικά, μας έχετε τρελάνει στο τρέξιμο
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Στην δύση των 20ς το βλέπω ως αγγαρεία. Έχω αρχίσει να βλέπω την μονογαμία ως αγγαρεία και ως παρωπίδα των θρησκειών, κατάλοιπο περασμένων δεκαετιών. κτλ κτλ κτλ

Το μονο πραγμα που πιεζει ειναι ο χρονος φιλτατε. Ενας τυπος, στα 60, ειχε πει στο περιπου, να την παλευω, να το μουλιαζω αν κατσει repeat. Αυτο που τον χαλασε και τον ετρωγε ηταν οτι δεν εκανε παιδι. too late too late.
Ο Κουνελος το ειχε χασει το τραινο του γαμου αλλα η ζωη του εδωσε αλλη μια ευκαιρια. Ενω ηταν πολυ ευκολο να φτυσει την ευκαρια, την αρπαξε. Προτιμω να μετανοιωνω για πραγματα που εκανα και οχι για οσα δεν εκανα. Πολυ μεγαλη διαφορα. Ακομα δεν εχω παιδια αλλα τουλαχιστον πηρα μια παραταση.


Άντε τώρα να έχεις γυναίκα και να της πεις ότι πας για base jump με wingsuit....
Μου θυμιζεις τον "φιλο" που ανεφερα χθες. Ολες οι περιστασιακες του σχεσεις ηταν ναυαγια και τον ρωτησα, με αυτες που τραβιεσαι, εχεις καποιο κοινο σημειο; ρε φιλε εστω να αρεσει και στους δυο σας ΜΙΑ ταινια. Η απαντηση του ηταν, και τι σχεση εχει αυτο;
Ακομα δεν εχει συνειδητοποιησει, μαλλον φοβαται να το κανει, τον λογο που τα τελευταια χρονια τα ραντεβουδακια του ειναι με χωρισμενες με παιδια. Αυτος το εχασε το τραινο και το εχει μετανοιωσει επειδη ενοιωσε τον χρονο αλλα οταν συμβει αυτο ειναι πολυ αργα.
Εσυ φιλτατε χρονομαν να κανεις οτι γουσταρεις και δεν το λεω ειρωνικα. Στην ουσια ειμαι μαζι σου, απλα να θυμασαι τι επαθα με τα μηχανακια μου.
Τα ειχα δωσει επειδη θα εφευγα σε ξενες χωρες αλλα και αυτο να μην επαιζε, παλι θα τα εδινα. πρωτο το crf επειδη ειχα ηδη κουραστει απο τα πριονισματα και τα 120DB στο ρελαντι. παλια τα γουσταρα αλλα στο τελος με ενοχλουσαν. Τα 1.000cc επειδη ενοιωθα οτι τα αντανακλαστικα μου ειχαν πεσει λιγο και επειδη ενοιωθα οτι αν πεσω, θα σπασω σαν κινεζικη πορσελανη. Τωρα η γκομενιτσα που ησουν μαζι της αλλα γουσταρε να αραζει στον καναπε και να βλεπει ταινιες. Εκτος απο κανενα τρολαρισμα εχω ξεκινησει να απολαμβανω ηρεμες στιγμες στον καναπε, κατι που δεν εκανα ποτε. Επειδη ειχα γνωρισει τετοιο γκομενακι, εαν δεν ειχα παντρευτει, νομιζω οτι το γκομενακι που αραζε στον καναπε θα μου εκανε καλη παρεα.

Για τα παιδια, ακομα δεν εχω για να σου πω την γνωμη μου αλλα θεωρω οτι ειναι κατι για τα οποια θα σκυψεις το κεφαλι σου αλλα ισως και οχι. Εχω δει πως απειλουν οι εργοδοτες τους πατεραδες και θα πρεπει να ειναι σοβαρο ελαφρυντικο σε περιπτωση ανθρωποκτονιας.
Ενας απο τους λογους που δεν εμπαινα στον χορο γαμος και παιδια ηταν και αυτος. Απο την στιγμη που εκανα τα κουμαντα μου για κατι καλυτερο, μπηκαν σε μια λιστα αναμονης. Για αυτα που καταφερα εφερα τον γαμο και για αυτα που περιμενω θα φερω και τα παιδια.
Αν δεν τα καταφερω στο δευτερο κομματι θα εχω να λεω οτι εαν δεν ηταν η γυναικα μου θα ειχα ψοφισει σε κανενα χαντακι.
 
Top Bottom