What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Official Off-Topic Thread

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Λοιπον μια που ερχεται σαρακοστη, λεω να νηστεψω απο Καθαρα Δευτερα...Πιασε τεσσερις Παουλανερ

 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,220

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,239
Η Λεσβος ψηφισε ΝΔ με ποσοστο 38,99% (+8,25) και η Χιος ΝΔ με ποσοστο 45,65%. (+13,08).
ενα πολυ καλο παραδειγμα για το τι συμβαινει οταν δεν ζυγιζεις σωστα την ψηφο σου.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,220
Σε κάποιο βιντεάκι, τώρα δεν θυμάμαι σάιτ, έλεγε ένας από τι σας ψηφίσαμε και άλλα μας ταξατε...
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Σε κάποιο βιντεάκι, τώρα δεν θυμάμαι σάιτ, έλεγε ένας από τι σας ψηφίσαμε και άλλα μας ταξατε...

υπαρχει ενα subreddit που λεγεται r/LeopardsAteMyFace

ταιριαζει απολυτα για τετοιους τυπους
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,239

Όταν οι δρόμοι γεμίζουν με αστυνομικούς που φέρουν βαρύ οπλισμό, σκυλιά και όταν υπάρχει μια τάση να εξαφανιστεί ο αντίλογος βλ οι τρομοκράτες των Εξαρχείων. Είναι τα σημάδια ότι η δημοκρατία έχει σκύψει λίγο.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000

ooops!!!

 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,239
Νομίζω πως κάπου εδώ χαλάνε τα σχέδια της κυβέρνησης, γιατί για μεγαλύτερη σφοδρότητα καταστολής δεν το βλέπω.
Η αυτοσυγκράτηση που έδειξαν έρχεται σε μικρή αντίθεση με την έλλειψη δακρυγόνων, σε τοσο.... Ελάχιστο, μικροσκοπικό χρονικό διάστημα.
Τώρα που τους πήραν με τις καραμπίνες, ίσως κατάλαβαν τι γινόταν στα Εξάρχεια.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,220
Πηγαίνετε στο 5:35

Πρώτα κάνει την μαλακία και μετά σχολιάζει παντού ότι έτσι το βρήκε...
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,239
Φαίνεται σπασμένο από πριν, αλλά η κάμερα που χάνει το πλάνο μέχρι να κρυφτεί το πρόβλημα, είναι κωμωδία.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,220
Δεν ξέρω αν ήταν σπασμένο, ξέρω ότι όλο αυτό με την κάμερα και το σφηνωμα όπου να ναι, για να το κρύψουμε ήταν ύποπτο και δεύτερον δεν επιτρέπεται να χώνεις τα χέρια σου όπου θες εσύ.
Και σίγουρα δεν κατασκευάστηκε έτσι για μπαίνει το καταστρεπτικό δάχτυλο ανάμεσα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,239
Οταν ξεκινησα να δουλευω στην εταιρια που ημουν μεχρι προχθες, δεν τους ειπα οτι στην Ελλαδα ειχα παρε δωσε με τα σωματεια. αυτους τους αχρηστους που απεργουν χωρις και σας κανουν την ζωη δυσκολη.
Τα σωματεια ειναι μεγαλα σχολεια και σκοπο εχουν να μας διδαξουν οτι οι ανθρωποι ειναι πολυ απληστοι και θα κανουν τα παντα για να μας ριξουν στα γονατα. μετα απλα θα μας πεταξουν σαν κωλοχαρτο.

Το Link ειναι απο συμβαν που επαιξε στην Ν. Αφρικη.

Ο μεχρι προχθες εργοδοτης μου, ειχε το spar του αρθρου και το πουλησε σε αυτον που καταδικαστηκε να πληρωσει τα εκατομμυρια.
Μου ειπαν οτι δεν καθαρισε τις βλακειες που εκανε και το πουλησε ως εχει. ο επομενος το αγορασε ως εχει και τωρα πληρωνει.
δεν ξερω αν το σημειο με την αγοραπωλησια ειναι φημη και κουτσομπολια. Αυτο που ξερω ειναι οτι βρηκα τα (σχεδον) ιδια πραγματα μπροστα μου και χειροτερα.
απο το link
Issues raised in terms of labour laws' violations included:
  • Failure by the employer to issue employees with contracts;
  • Long working hours without overtime compensation;
  • Sunday pay, public holidays and leave not granted according to the law;
  • The hiring of illegal foreigners; and
  • Illegal deductions.
Η περιπτωση μου.
Επειδη με καλεσαν και οχι εγω αυτους, οταν συναντηθηκαμε τους ειπα τι χρηματα θελω. στο τελος του μηνα μου εδωσαν πολυ λιγοτερα, ετσι απλα.
Συμβολαιο δεν μου εκαναν, ενω πρεπει γιατι ειναι υπερβολικα παρανομο.
Μου ειπαν οτι θα μου κρατανε μερικα χρηματα απο τον μισθο μου για την αδεια παραμονης. αυτο ειναι παρανομο απο το "ΜΟΥ" μεχρι το "ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ". αυτοι πρεπει να πληρωσουν την αδεια παραμονης ($2.000) και οι κρατησεις ειναι παρανομες. εξαιρεση αποτελει τυχον συμφωνια με υπογραφες που κατι τετοιο δεν υπαρχει.
Στην πορεια μου ειπαν τα ρεπο κομενα και συντομα ξεκινησα να δουλευω 9 ωρες ενω ο νομος ειναι ξεκαθαρος για το 8ωρο.
Την μια ωρα υπερωρια δεν μου την πληρωναν.
δουλευα μονο νυχτα, πραγμα επισης παρανομο για τους νομους της χωρας.
Προς το τελος Νοεμβριου; ηρθε ενας νεος γενικος απο την νοτια αφρικη και ξεκινησε την μεθοδο του mobbing. Ηρθε τωρα ο χωριατης να μου το παιξει εξυπνος. ηθελε να με ξεφορτωθει για να κανει χωρο για την γυναικα.
ασε ρε μαγκα, οταν ειχαμε εμεις mobbing εσεις δεν ξερατε τι ειναι η εταιρια.

παρεα με την μανατζερ του HR ξεκινησαν μια σειρα απο κινησεις τις οποιες φροντιζαν να μου τις δινουν με email. μιλαμε για απιστευτους στοκους.
ενημερωσα το HQ στην Ν. Αφρικη και με εγραψαν στα @@ τους επειδη προφανως δεν με ηθελαν στην εταιρια. παραιτηθηκα και μου ειπαν οτι δεν θα με πληρωσουν επειδη χρωσταω την αδεια παραμονης. ναι, μου το ειπαν με email.
ετσι κρατανε τον μισθο μου, παιρνουν πισω τα λεφτα για την αδεια και ανοιγει ο χωρος για την γυναικα του τυπου.
φιλοι μου ειπαν οτι πληρωνουν στην επιθεωρηση εργασιας και θαβουν ολες τις υποθεσεις.
Εγω πηγα σε επιτροπο και εδωσα μονο το email για τον μισθο μου. την ειδα την γυναικα που στραβωσε και εκλεισε ραντεβου, εγω αυτη και η εταιρια για δωσουν εξηγησεις. Η εταιρια ξερει για τα λεφτα και το συμβολαιο και για αυτα κανει ετοιμασιες.
δεν ξερουν οτι εχω αποδειξεις για τα παντα πχ απληρωτες υπερωριες, απειλες να παω για δουλεια ενω ειχα αναρρωτικη, οτι προσπαθησαν να με απολυσουν ενω ειχα αναρωτικη που ειναι τερμα παρανομο. εχω email απο HQ που λεει στην HR να με απολυσει, μου το εκαναν οι ιδιοι cc.
εχω αποδειξεις οτι μου εστησαν κομπινα για να με απολυσουν και οτι εκαναν τα παντα για να με κανουν να νοιωθω ανεπιθυμητος.

Σημερα με πηρε 10 φορες ο τυπος που μου εκανε την προσληψη, ειναι με δυσμενη στο μαλαουι, με παρακαλεσε να παρω τα λεφτα που μου εβγαλαν, χωρις τις περικοπες και απλα να φυγω. νοιωθει τα τσιμεντενια παπουτσια στα ποδια του. αυτο σημαινει οτι εχουν πεσει σε μεγαλο πανικο και ακομα δεν ξερουν ολοκληρη την ιστορια που εχω να διηγηθω, παντα με αποδειξεις.

Η κωμωδια ειναι οτι ο γενικος εμενε παντα στο παρασκηνιο και θεωρει οτι δεν εχω κατι για αυτον.
αν ολα πανε καλα την τεταρτη. λογικα ο γενικος θα φαει απελαση με σημειωση να μην γυρισει. η HR θα απολυθει επειδη μου ανοιξε την πορτα με τις βλακειες τις και θελω να πιστευω οτι ο τυπος στο μαλαουι δεν θα φορεσει τσιμεντενια παπουτσια.

Η γυναικα μου εχει ετοιμαστει να φυγει την επομενη της συναντησης και εγω εχω κανονισει να μεινω σε αγνωστη τοποθεσια. Με την πρωτη συναντηση δεν πιστευω οτι θα βγει ακρη αλλα καλο ειναι να αραιωνουμε λιγο νωριτερα,
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,303

ooops!!!


gkat_12_2802_page_1_image_0002-thumb-large.jpg
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Top Bottom