What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Official Off-Topic Thread

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Οι πρώτοι υπάλληλοι της ΕΥΔΑΠ ήταν τέκτονες και χρησιμοποιούσαν ως άλλοθι την μέτρηση των μετρητών του νερού στα σπίτια για να κατασκοπεύουν τους πολίτες. Για να μπορούν να σημαδέψουν διάφορα σημεία ενδιαφέροντος μεταξύ τους χρησιμοποιούσαν αυτά τα μυστικά σύμβολα επάνω στα καπάκια.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
η μικρή φρίκη! Να κοιμάσαι και να σκάσει έτσι στο δωμάτιο... πωωω έχεις πεθάνει από ανακοπή επιτόπου :p
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
Εχω αρχισει να πιστευω οτι γινομαι σαν τον τυπο στην ταινια shoot em up, γεροπαραξενος και ιδιοτροπος;
κανω ερωτηση γιατι ισως να μην ειμαι γεροπαραξενος και ιδιοτροπος αλλα η κοινωνια για τα μπαζα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Εχω αρχισει να πιστευω οτι γινομαι σαν τον τυπο στην ταινια shoot em up, γεροπαραξενος και ιδιοτροπος;
κανω ερωτηση γιατι ισως να μην ειμαι γεροπαραξενος και ιδιοτροπος αλλα η κοινωνια για τα μπαζα.
βαθιά σκέψη. Ναι η κοινωνία είναι γτπ αυτή την στιγμή, αλλά και για τους γονείς μας όταν έβλεπαν την δική μας κοινωνία πάλι τα ίδια δεν ήταν; γτπ;

Δεν είναι θέμα γεροπαραξενιάς, είναι απλά ότι έχεις μάθει κάποια πράγματα, τα βλέπεις σωστά, και καθώς αλλάζουν for better or for worse σου ξινάει. Το downgrade το βλέπεις εσύ και εγώ και είναι και σε τελική ανάλυση καθαρά υποκειμενικό, ίσως κάποιοι πριν πάρα πολλά χρόνια να έβλεπαν το κίνημα του ρομαντισμού στην τέχνη και να έλεγαν τη παρακμή είναι αυτή, δεν φτάνουν τον κλασικισμό με τον οποίο μεγαλώσαμε εμείς.


Η γεροπαραξενιά είναι όταν βγεις στο δρόμο και φωνάζεις "αλήτες" στα παιδάκια που κυκλοφορούν ντυμένα με την τελευταία ανωμαλία της μόδας.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Έπαιζε και τύπος στην ταινία; Νόμιζα ότι είχε μόνο την Μόνικα
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
βαθιά σκέψη. Ναι η κοινωνία είναι γτπ αυτή την στιγμή, αλλά και για τους γονείς μας όταν έβλεπαν την δική μας κοινωνία πάλι τα ίδια δεν ήταν; γτπ;

Δεν είναι θέμα γεροπαραξενιάς, είναι απλά ότι έχεις μάθει κάποια πράγματα, τα βλέπεις σωστά, και καθώς αλλάζουν for better or for worse σου ξινάει. Το downgrade το βλέπεις εσύ και εγώ και είναι και σε τελική ανάλυση καθαρά υποκειμενικό, ίσως κάποιοι πριν πάρα πολλά χρόνια να έβλεπαν το κίνημα του ρομαντισμού στην τέχνη και να έλεγαν τη παρακμή είναι αυτή, δεν φτάνουν τον κλασικισμό με τον οποίο μεγαλώσαμε εμείς.


Η γεροπαραξενιά είναι όταν βγεις στο δρόμο και φωνάζεις "αλήτες" στα παιδάκια που κυκλοφορούν ντυμένα με την τελευταία ανωμαλία της μόδας.
Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι η καθε γενια εχει ενα συντηρητικο ποσοστο πχ "να οι μαλλιαδες" αυτα επαιζαν και στα 70's.
Οι καγκουρες ειναι διαχρονικοι, αλλα πιστευω οτι το πραγματικο προβλημα ειναι οτι αυξανεται (υπερβολικα) το ποσοστο των ανθρωπων που ζουν σε ενα δικο τους μικροκοσμο, οπου δημιουργουνται καταστασεις τις οποιες δεν μπορει να τις εξηγησει η ψυχολογια και η λογικη.
Απο αυτον τον μικροκοσμο ξεπηδανε ενα σωρο μικροπροβληματα, τα οποια δεν θα επρεπε να υπαρχουν και δεν θα υπηρχαν, εαν καποιοι ειχαν την κατανοηση των μικροπραγματων που κανουν.
Αυτοι παιζουν μπαλιτσα απο την αρχαιοτητα, αλλα οσο περναει ο καιρος αυξανονται με μαθηματικη ακριβεια.

Παραδειγμα
Σε εποχες πριν την αλλαγη του 2000. Δεν ηταν σπανιο, να ειμαι σε φαση νυχτερινου παρκαρισματος και ο απο πισω να βαζει τα μικρα φωτα για να μην με στραβωνει. Ετσι παρκαρεις ευκολοτερα και ο τυπος φευγει γρηγοροτερα.
Χθες.
Παω να παρω τσιγαρα και σκαει απο πισω μου το σημα κατατεθεν του καγκουρα σε 4 τροχους, σμαρτ. στο διαολο να πατε.
παρκαρει λιγο πιο πισω απο εμενα και σε σημειο παρκαρισματους που στην εξεταση θα κοβοταν.
Ολοι οι καθρεφτες αστραφτουν σαν τον ηλιο. Εχω βγαλει φλας για εξοδο απο παρκαρισμα κτλ.
Τα αυτοκινητα περνανε ασταματητα και εχω βγαλει λιγο κεφαλι εξω γιατι οι καθρεφτες εγιναν οξυγοκοληση. καποια στιγμη χαλαρωνει η κινηση και υπολογιζω καποιο φως σε αποσταση και μπαμ, ανοιγει διαπλα η πορτα απο το σμαρτ. Δεν βγαινει κανενας απο μεσα και πλεον δεν βλεπω τιποτα. αααααχμμμμ.
Σε παλαιοτερες εποχες, αυτοι που ανοιγαν διαπλατα την πορτα ηταν καποιοι ηλικιωμενοι, τραυματισμενοι κτλ Σημερα, αυτοι που ανοιγουν διαπλατα την πορτα και ειναι εκεινη η στιγμη που ψαχνουν τα τσιγαρα τους, παιρνουν τηλεφωνο τους φιλους τους κτλ ειναι σχεδον παντου.
Εχει ανοιξει η πορτα και δεν βγαινει κανενας απο μεσα και εγω εκνευριζομαι γιατι ξεκινησε δευτερο καραβανι απο αυτοκινητα.

Μεσα απο το αυτοκινητο και αφου εκανε 1-2 τσιγαρα βγαινει μια χοντρη και ψηλη. Με ανοιχτη την πορτα στεκεται διπλα στην ανοιχτη πορτα και τωρα ειναι η στιγμη που τα λεω με τον Κουρκουλο γιατι ορατοτης μηδεν. Η χοντρη εχει αραξει εκει και γουσταρει που τα αυτοκινητα της κανουν αερα στον πισινο. και σας ερωτω φιλτατοι συναδελφοι, αυτη μπηκε μεσα στο αυτοκινητο ή της το φορεσαν το αυτοκινητο σαν φορεμα;
Βγαζω λιγο μουρη και σκαει τυπος, με φωτακι-καντηλι στο παπακι-κατι μηχανακι, ξυστα απο παντου και πηγε να παρει σβαρνα την πορτα στην αρχη, την χοντρη που θα τον σκοτωνε και εμενα.
Ναι, ολα αυτα επαιζαν και στο παρελθον, αλλα οχι συνεχεια και οχι ολοι μαζι, στο ιδιο σημειο. Αυτο σημαινει οτι εχουν αυξηθει οι εξωγηινοι.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
@lelos kounelos : Ηθικό δίδαγμα από όλα τα παραπάνω: Κόψε το τσιγάρο! :Ρ

Το τσιγαρο δεν το κοβω, τουλαχιστον για τωρα. Πιστευω στο λαδι που εχει το καντηλι του καθενος.
Τις τελευταιες μερες εκανα μια μικρη ερευνα για αφυγραντηρα και οι τιμες ειναι λιγο αουτς!!! Κατα καιρους παιζει μια ψιλο-υγρασια στο δωματιο μου αλλα να δωσω €100+ τσου. προχθες ανοιξα τα ματια μου και ειχα την εντυπωση οτι το δωματιο μυριζει λιγομουχλα, ισως να ηταν και η αναπνοη μου. Τελικα το πηρα αποφαση και χθες βρηκα στο eshop εναν μικρουλι με 45€ και αποφασισα να το παρω για δοκιμη.
Σημερα μου εστειλε ο αδερφος μου τις νεες προσφορες του eshop και το ιδιο μαραφετι το εδιναν 25€.
Γιατι ρε πστηδες;

Για οσους εχουν απορια. ΝΑΙ, τα σπαει η φαση, ειδα πολυ μεγαλη διαφορα. Αν επαιρνα κατι μεγαλυτερο θα τα αξιζε τα λεφτα του,μεχρι τελευταιου cent. Οταν πληρωθω ισως να προχωρησω σε αγορα μεγαλυτερου.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
@lelos kounelos : Ηθικό δίδαγμα από όλα τα παραπάνω: Κόψε το τσιγάρο! :Ρ

Το τσιγαρο δεν το κοβω, τουλαχιστον για τωρα. Πιστευω στο λαδι που εχει το καντηλι του καθενος.
Τις τελευταιες μερες εκανα μια μικρη ερευνα για αφυγραντηρα και οι τιμες ειναι λιγο αουτς!!! Κατα καιρους παιζει μια ψιλο-υγρασια στο δωματιο μου αλλα να δωσω €100+ τσου. προχθες ανοιξα τα ματια μου και ειχα την εντυπωση οτι το δωματιο μυριζει λιγομουχλα, ισως να ηταν και η αναπνοη μου. Τελικα το πηρα αποφαση και χθες βρηκα στο eshop εναν μικρουλι με 45€ και αποφασισα να το παρω για δοκιμη.
Σημερα μου εστειλε ο αδερφος μου τις νεες προσφορες του eshop και το ιδιο μαραφετι το εδιναν 25€.
Γιατι ρε πστηδες;

Για οσους εχουν απορια. ΝΑΙ, τα σπαει η φαση, ειδα πολυ μεγαλη διαφορα. Αν επαιρνα κατι μεγαλυτερο θα τα αξιζε τα λεφτα του,μεχρι τελευταιου cent. Οταν πληρωθω ισως να προχωρησω σε αγορα μεγαλυτερου.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
εγω κανω νταμπλ φασεις γιατι γραφω και παιζω και με το κινητο
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Για αφυγραντήρα δοκίμασε να ψάξεις σε αγγελίες φοιτητών.
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το νερό του στο ψυγείο του αυτοκινήτου και στο ατμοσιδερο, οπότε να έχεις και απόσβεση σε βάθος χρόνου 😛
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Η διπλή απόσταξη είναι μία από τις προϋποθέσεις για χαρακτηρίζεται ένα Whisky ως Scotch. ;)

Triple έχουν κάτι Ιρλανδικά.
 
Top Bottom