What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Official Off-Topic Thread

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Μελι και κανελα... Τωρα μενει να πεταχτει καποιος και να πει οτι πρεπει να δεσω καποιον, να κανω τρυπες στην πλατη του και να φυτεψω τις τριανταφυλλιες στην πλατη του, για δυο εβδομαδες. Η θερμοκρασια και τα θρεπτικα συστατικα του αιματος θα τα κανει να πεταξουν ριζες.

Αυτο με την πατατα με εχει μπερδεψει, καποιοι (στο youtube) λενε ΝΑΙ και καποιοι αλλοι λενε ΟΧΙ γιατι ειναι μυθος. Λογικα θα το κανω με την μεθοδο του αυτοσχεδιασμου. Θα τα αφησω στο νερο που θα του εχω προσθεσει ενα υποπτο υγρο που βρηκα στα πραγματα της μαμας μου και μετα θα το φυτεψω, οχι στην πλατη/στομαχι καποιου αλλα στο χωμα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,271
αυτό με την πατάτα ισχύει, απλά είναι λίγο χαζό να πετάξεις μια πατάτα όταν μπορείς να το βάλεις στο χώμα με το λίπασμα
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Λέλο άκου. Κόβεις κλαδί τριανταφυλλιάς με μάτια. Να έχει ένα δύο παρακλάδια με φύλλα, όχι πολλά φύλλα όμως 2-3 και σε αντίθετες πλευρές. Κόβεις τις άκρες των φύλλων και φυτεύεις το κλαδί σε καλό χώμα. Εννοείται όμως ότι την δουλειά δεν θα την κάνεις τέτοια εποχή, αλλά τέλη Μάρτη, αφού περάσει η τελευταία παγωνιά. Η τριανταφυλλιά είναι εύκολο φυτό να γίνει.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Ωραια, αν ειμαι ακομα ζωντανος τον Μαρτιο θα παιξει μπαλιτσα το θεμα. Εκοψα δυο κλαδια απο μια που ειναι διπλα στην εξωπορτα.
Το ενα περιμενε να μου βαλει τρικλοποδια με την μεθοδο των αγκαθιων και το δευτερο ειχε την υπομονη να περιμενει να μπω αφηρημενος για να μου βγαλει το ματι. Ενα τριτο "πλοκαμι" το σφηνωσα στ καγκελα γιατι δεν ηταν σιγουρο αν θελει να με χαρακωσει ή να μου βγαλει το ματι.
Με αυτα τα δυο "πλοκαμια" θα κανω practice. Τις υπολοιπες τις ψιλομαζεψα με σπαγγο γιατι αρχισαν να κλεινουν εναν διαδρομο.
Η αληθεια ειναι οτι τις λυπηθηκα οταν τις πετσοκοβα και μερικες εσκασαν παλι λουλουδακι.
Ευχαριστω πολυ φιλτατοι.

edit
τα ατιθασα ροδα
IMG-20201225-200329.jpg

IMG-20201225-200308.jpg
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Τελικα ισως το 2021 να μην ειναι τοσο ανελεητο.

Δεν τελειωσε επειδη η Αμερικη δεν θελει να το παρατησει το θεμα. Εδω ο αλλος δεν θελει να παρατησει τον λευκο οικο, τον Ασανζ θα αφησουν να ξεφυγει.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Tip για το κλάδεμα στις άκρες κλωναριών των τριανταφυλλιών.
Να κλαδεύεις τι άκρες τους μέχρι το σημείο που βλέπεις 5 ή 7 φύλλα στο κάθε κοτσανάκι. Να μην έχει δηλαδή 3 φύλλα και μετά να βγάζει λουλούδι. Να είναι 5 ή 7 φύλλα και μετά λουλούδι. Έτσι θα ανθίζει πιο συχνά και θα βγάζει πιο μεγάλα λουλούδια συν οτι είναι πιο δυνατό το φυτό έτσι.

ΕDIT: Στην δεύτερη φωτογραφία σου δηλαδή πρέπει να κοπεί ο κορμός κάτω απο το κοτσανάκι με τα 3 φύλλα μόλις πέσει το λουλούδι.
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Για την ιστορια, επειδη το "προβατα-κοπαδια" φοριεται παρα πολυ τα τελευταια χρονια.
Αγελη και κοπαδι δεν ειναι δυο αντιθετα πραγματα αλλα το ιδιο και το αυτο.


ΕDIT: Στην δεύτερη φωτογραφία σου δηλαδή πρέπει να κοπεί ο κορμός κάτω απο το κοτσανάκι με τα 3 φύλλα μόλις πέσει το λουλούδι.
Του ζαχαροπλαστειου;
Τα κλωναρια που εκοψα πριν αρκετες μερες εδειχναν πολυ ζωντανα, ισως απο την μονιμη υγρασια και τις βροχες. αποφασισα να τα φυτεψω για τον πειραματισμο και την εμπειρια.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Η τριανταφυλλιά είναι πανεύκολη στο φύτεμα. Διαλέγεις άκρες 25 με 35 εκατοστά που να φαίνονται τρυφερές, οχι δηλαδή τίποτε ξερόκλαδα. Τις κόβεις και τις χώνεις σε μαλακό ή ακόμη καλύτερα φρεσκοσκαμμένο χώμα και τις ποτίζεις. Αυτό ήταν. Η καλύτερη εποχή είναι τα μέσα Μαρτίου.
Η μάνα μου πέρυσι όταν κλάδεψα τις δικές μας γέμισε τον κήπο με τέτοια κλαδάκια. Έβαλε πολλά γιατί φοβόταν μήπως δεν ''πιάσουν''. Μέχρι και σε γλάστρες που είχαν άλλα λουλούδια έβαλε.
Τώρα γέμισε ο τόπος παντού με φρέσκα φυτά γιατί έπιασαν σχεδόν όλες. Να δώ τι θα γίνει τώρα η γαρδένια με την τριανταφυλλιά στην ίδια γλάστρα. Δεν θα σκάβω και μέσα στις γλάστρες τώρα σαν τα γατιά για να βγάλω τη τριανταφυλλιά και να την μεταφυτέψω.:LOL:
 
Last edited:

asparagus_12

Gelatinous Cube
Joined
Nov 26, 2019
Messages
179
Πλέον έχω σχεδόν σταματήσει να πολλαπλασιάζω φυτά με μοσχεύματα από κλάδεμα κι εφαρμόζω τη μέθοδο του air layering. Τη θεωρώ ως μέθοδο πιο ενδιαφέρουσα , λιγότερο χρονοβόρα στη διαδικασία ριζοβολίας και ως αυτή που δίνει τα πιο ανθεκτικά φυτά.

Αν δε βαριέσαι Κούνελε με την όλη διαδικασία κι έχεις και χρόνο για σκότωμα, give it a try.




 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,271
Πλέον έχω σχεδόν σταματήσει να πολλαπλασιάζω φυτά με μοσχεύματα από κλάδεμα κι εφαρμόζω τη μέθοδο του air layering. Τη θεωρώ ως μέθοδο πιο ενδιαφέρουσα , λιγότερο χρονοβόρα στη διαδικασία ριζοβολίας και ως αυτή που δίνει τα πιο ανθεκτικά φυτά.

Αν δε βαριέσαι Κούνελε με την όλη διαδικασία κι έχεις και χρόνο για σκότωμα, give it a try.





εν το μεταξύ αυτό έγινε καταλάθος σε ένα δέντρο και 2 κλίματα που έχω στο σπίτι στο χωριό... τι μαθαίνει κανείς. Οπότε μπορώ να κόψω τα αρχικά κλίματα και να αφήσω τα κλαδιά που έβγαλαν ρίζα παραπέρα.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Μια πολύ σημαντική είδηση που πέρασε στο ντούκου:

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,271
έχω φάει σκάλωμα με doom μετά το eternal και χάζευα ιδέες για μπλουζάκι και βρήκα αυτό και πέθανα, το θέλω για τον σκύλο μου τώρα αν και θα το rip and tear σίγουρα :p

ripandtear.jpg
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Μέσα σε όλα τα άλλα, θα μας πνίξει η παγωνιά την επόμενη βδομάδα.


Από τους 15-20 βαθμούς κελσίου, στους -5 λολ.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,271
επιτέλους... ούτε στο χωριό δεν έριξε λίγο χιόνι φέτος, εντελώς ανώμαλος καιρός.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Σας εφερα την Αφρικη και ενα ευχαριστω δεν βγηκε απο τα πληκτρα σας. Προχθες το βραδυ ημουν ετοιμος να βγαλω το κρεβατι εξω και σημερα, που αλλαξε και το υφος του καιρου, δεν ηταν πολυ καλυτερα.
Τα αρθρα που παιζουν μιλανε για τον θερμοτερο χειμωνα και για την γρηγοροτερη περιστροφη της Γης. Νομιζω οτι η θερμοτητα και η γρηγορη περιστροφη ειναι για την αναφλεξη. γυριζει η μιζα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,271
Σας εφερα την Αφρικη και ενα ευχαριστω δεν βγηκε απο τα πληκτρα σας. Προχθες το βραδυ ημουν ετοιμος να βγαλω το κρεβατι εξω και σημερα, που αλλαξε και το υφος του καιρου, δεν ηταν πολυ καλυτερα.
Τα αρθρα που παιζουν μιλανε για τον θερμοτερο χειμωνα και για την γρηγοροτερη περιστροφη της Γης. Νομιζω οτι η θερμοτητα και η γρηγορη περιστροφη ειναι για την αναφλεξη. γυριζει η μιζα.
μλκ μας γμσες... με τα ζέστη κρύο τώρα θα αρχίσουμε τα γκουχ γκουχ και θα μετράμε ώρες μην είναι κορώνα :p
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Γιατι ρε μαν να εχεις πολυ καιρο κρυο και μετα για πολυ καιρο πολυ ζεστη;
λιγες μερες ζεστες και υποφερτες μερες και για λιγες μερες, σχετικα μικρες θερμοκρασιες, για να τσιτωνει το δερμα. Νορμαλ range θερμοκρασιων, γιατι να υποφερεις;
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Καλά η περιστροφή δεν ήταν και κάτι το αξιοσημείωτο. Τουλάχιστον όχι για την ώρα. Τώρα αν χάσουμε τους πάγους των πόλων το ξανασυζηταμε.
Τα προβλήματα του φετινού χειμώνα είναι δύο.
Πρώτον, όσο χιόνι και να ρίξει, η μέρα μεγαλώνει, οπότε ουσιαστικά το παιχνίδι απόταμιευσης νερού το ψιλοχασαμε και αν δεν ξελιγωθει στις βροχές την άνοιξη προβλέπεται δύσκολο καλοκαίρι. Παρόλα αυτά, έχουμε ξαναπεράσει παρόμοιο χειμώνα πριν από λίγα χρόνια, νομίζω το 15, όπου το χιόνι ήταν ελάχιστο.
Το πρόβλημα με την παγκόσμια χιονοκαλυψη εκτός από το πόσιμο νερό επηρεάζει και το ποσοστό της ανακλωμενης ηλιακής ακτινοβολίας, αλλά αυτό είναι για μία άλλη φορά.

Το δεύτερο πρόβλημα είναι η τρέλα που βαρεσε την Φύση. Προφανώς με τόση ζέστη τα δέντρα και τα φυτά τρελάθηκαν. Οι μυγδαλιές έχουν αρχίσει να ανθίζουν και από κοντά φουσκώνουν και τα μάτια των υπολοίπων δέντρων. Το ενδεχόμενο να καούν από την επερχόμενη παγωνιά είναι κλειδωμένο σε όλες τις στοιχηματικες... Μαζί με αυτά έχει επηρεαστεί και ο κύκλος σχεδόν όλων των φυτών και ειλικρινά δεν ξέρω πως θα πάει φέτος η παραγωγή. Μία χρονιά δεν πήγε καλά η ελαιοπαραγωγη της χώρας και τους έλουσε όλους κρύος ιδρώτας. Αν φέτος αυτό συμβεί σε περισσότερα είδη, σε συνδυασμό με την κορόνα που θα κλείσει κάμποσα μικρομάγαζα, προβλέπω το καλοκαίρι να βγαίνει ο μίσος πληθυσμός της χώρας στα αεροδρόμια και να κάνει τεμεναδες στους τουρίστες μήπως και αφήσουν κάνα φιλοδώρημα παραπάνω.

Tl;dr η Γη είναι επίπεδη, η κλιματική αλλαγή ένα ψέμα και όλα πάνε καλά. Ρίξτε κι άλλο κάρβουνο
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,271
Μεγάλο πρόβλημα αυτό με την πρώιμη ανθοφορία. Πέρυσι τα χάσαμε τα αμύγδαλα που έκανε ζέστη νωρίς και μετά έριξε χιόνι στο χωριό μου.
 
Top Bottom