What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Official Off-Topic Thread

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Ανηλικα Ορκακια δεν εχω δει. Ορκινες ομως ναι ειχε και το Lineage. Οι Σαμανες μαληστα καναν και Κλαν μπαφς, οχι μονο παρτυ μπαφ
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
αυτό είναι κάτι που βγάζω το καπέλο στο warcraft, μας βάζει πιο βαθιά στο lore, μέχρι τότε αναρωτιόμουν από που βγαίνουν τα ορκς :p
Ανηλικα Ορκακια δεν εχω δει. Ορκινες ομως ναι ειχε και το Lineage. Οι Σαμανες μαληστα καναν και Κλαν μπαφς, οχι μονο παρτυ μπαφ
πως δεν έχει; δεν έχεις βρεθεί στο Durotar μου φαίνεται.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
δεν έχεις βρεθεί στο Durotar μου φαίνεται.
Oχι ρε γμτ τα γκαζαδικα που εκανα εγω δεν πιαναν Durotar
Περσικο κολπο που πηγαινα τακτικα μονο μεγαλα Ορκ ειχε π.χ. Χομεινι
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Το warcraft εξηγουσε τα orc καλυτερα και απο τον φιλτατο Tolkien. H προσεγγιση αρουραιος+σκυλος= kobolt νομιζω οτι βγαζει νοημα σε αντιθεση με το ζευγαρωμα νανων με καστανα. Τα goblin ειναι goblin.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Ρε παίδες, πρώτη σειρά στο Tolkien gateway
Orcs (also called Goblins) were the footsoldiers of the Dark Lords - Morgoth and Sauron.

The term goblin was used primarily in The Hobbit but also in The Lord of the Rings where it is used synonymously with "Orc"

"Goblin" is an English word, whereas "Orc" is Old English, the language used by Tolkien to represent Rohirric.[9] Thus, there is no difference between Orcs and Goblins.

Την ζημιά υποθέτω ότι την έκαναν οι ταινίες οι οποίες είχαν μπερδέψει τον κόσμο αναπαριστώντας τα Όρκ της Μόρια αρκετά διαφορετικά από αυτά της Μόρντορ. Η αλήθεια είναι ότι ο Τόλκιν αναφέρει στα παραρτήματα του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών ότι υπήρχαν όντως κάποιες διαφορές αλλά αυτές είχαν να κάνουν κυρίως με το ότι στην Μόρια και γενικά στα βουνά ζούσαν κυρίως μέσα σε τούνελ ενώ στην Μόρντορ ήταν πιο ελεύθερη η φάση. Αν το θυμηθώ όταν σχολασω θα σας στείλω φωτογραφία από το σχετικό παράρτημα.

Γιατί τα ξέρω όλα αυτά; 😛
 
Last edited:

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
4vzdy3.jpg
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Επειδη δεν εχεις γκομενα
Θα βρω μία και θα την λέω Λούθιεν. Εγώ θα είμαι ο Μπέρεν και θα ζήσουμε μαζί σε πράσινα λιβάδια χωρίς ενοχλητικά έντομα και σκοτούρες. Σίγουρα είμαι ο πρώτος που το σκέφτεται!
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Αν βρεις γκομενα και την αποκαλεις Λουθιεν και προβλημα κανενα, θα ειναι απο αυτες που βλεπεις μονο εσυ.
Αν προσθεσω και οτι θα δεχτει να σε αποκαλει Μπερεν, να κοιμασαι με το ενα ματι ανοιχτο γιατι μπορει να ξεχασει να παρει κανενα χαπι.
πρασινα λιβαδια και χωρις εντομα.... σε ζωγραφικο πινακα θα μεινετε;
Δεν με πειθεις αξιοτιμε χρονο. Για να δει μια γυναικα το ομορφο μυαλο σου, χρειαζεται χρονος και οι γυναικες ξεκινανε απο εκει που ξεκιναμε και εμεις.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
εδώ οι άλλοι κάνουν κοσπλέι άνιμε ανωμαλιάρικα, σε κάτι σοβαρό θα κολλήσουν;
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Να το βάλω στις σειρές? Στις ταινίες? Στις συνταγές? Ας το ρίξω εδώ.

Ο Λιντς λέει θα κάνει μια ανακοίνωση αύριο.

 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Το προβλημα ειναι αν θα καταλαβουμε τι θα πει, τουλαχιστον εγω θα χρειαστω λιγο χρονο για να κανω την αναλυση.


You would be surprised
Επειδη αρκετα ενοχλησα τον φιλτατο χρονομαν με την ανία μου. Το τονισα κιολας.
Θα ανοιξεις τα χαρτια σου φιλτατε; επειδη ειμαι σε θεση να διακρινω αλλα δεν απανταω σαν ξερολας.
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Δηλαδή δεν έχεις γνωρίσει ποτέ κανένα geekοζευγαρι? Ειδικά ζευγάρια που έχουν γνωριστεί, παντρευτεί κτλ λόγω της αγάπης τους για κάποιο lore? Και αποκαλούν ο ένας τον άλλον με παράξενα ονόματα? Με φαίνεται παράξενο μιας και αν δεν έχω στον κοντινό μου κύκλο άτομα που ασχολούνται με την geekokoultoura γνωρίζω συχνά ζευγάρια που έχουν γνωριστεί έτσι ειδικά με lord of the rings ή WOW και νεότερους με lol.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Στο εξωτερικό υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις που οι γάμοι τους είναι και θεματικοί. Πχ ένας από τους dev της cdpr είχε κάνει θεματικό γάμο witcher. Στο μουρικα ήξερα κάποιους που είχαν κάνει φάση warcraft.
 
Top Bottom