What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Official Off-Topic Thread

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,850
Κι εγώ την είχα "πατήσει" έτσι πριν από 2,5 αιώνες περίπου. Έπιασα καλή βαθμολογία στο ελεύθερο σχέδιο αλλά δεν έπιασα τη βάση στο γραμμικό και έτσι "ακυρώθηκαν" και τα δύο ειδικά μαθήματα και πήρα τα φρύδια μου. Αλλά δεν πειράζει. Κάθε εμπόδιο για καλό! 😉
Αφηρημένο πόσο είχες πιάσει;
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,929
Αφηρημένο πόσο είχες πιάσει;

Δεν θυμάμαι ακριβώς τις μονάδες, αλλά αντιστοιχούσε σε βαθμό 16/20. Αν θυμάμαι καλά, η σύνθεση ήταν ένα χαρτόκουτο ανοιχτό στο πλάι, ένα πανί από πάνω του και νομίζω ένα λυχνάρι (ή κάτι παρόμοιο) δίπλα στο κουτί. Σχετικά εύκολο σαν σχέδιο, πολύ δύσκολο στις σκιάσεις κυρίως όσον αφορά την αποτύπωση του όγκου και του βάθους του ανοικτού κουτιού στο χαρτί.

Στο γραμμικό μού είχε βγει 9,5 στα 20. Σε αυτό φταίει η κακή προετοιμασία. Το είχα ξεκινήσει μόλις λίγους μήνες πριν τις εξετάσεις και δεν είχα καταφέρει ακόμα να πιάσω καλούς χρόνους σε διαγραμμίσεις, πλακοστρώσεις κ.λπ., κάτι που τελικά έπαιξε σημαντικό ρόλο στο τέλος.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,278
Δεν θυμάμαι ακριβώς τις μονάδες, αλλά αντιστοιχούσε σε βαθμό 16/20. Αν θυμάμαι καλά, η σύνθεση ήταν ένα χαρτόκουτο ανοιχτό στο πλάι, ένα πανί από πάνω του και νομίζω ένα λυχνάρι (ή κάτι παρόμοιο) δίπλα στο κουτί. Σχετικά εύκολο σαν σχέδιο, πολύ δύσκολο στις σκιάσεις κυρίως όσον αφορά την αποτύπωση του όγκου και του βάθους του ανοικτού κουτιού στο χαρτί.

Στο γραμμικό μού είχε βγει 9,5 στα 20. Σε αυτό φταίει η κακή προετοιμασία. Το είχα ξεκινήσει μόλις λίγους μήνες πριν τις εξετάσεις και δεν είχα καταφέρει ακόμα να πιάσω καλούς χρόνους σε διαγραμμίσεις, πλακοστρώσεις κ.λπ., κάτι που τελικά έπαιξε σημαντικό ρόλο στο τέλος.
δύσκολο στις σκιάσεις το χαρτοκούτι; καλά που δεν σας έβαλαν κανένα τραπεζομάντιλο σε στρογγυλό τραπέζι :p
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,929
δύσκολο στις σκιάσεις το χαρτοκούτι; καλά που δεν σας έβαλαν κανένα τραπεζομάντιλο σε στρογγυλό τραπέζι :p

Ναι, γιατί έπρεπε να αποδόσεις 3-4 διαφορετικές σκιάσεις, ώστε να αποτυπωθεί στο χαρτί τόσο ο όγκος όσο και το βάθος (από την ανοιχτή πλευρά) του κουτιού. Το αποτέλεσμα ήταν ψευτο-3D (αρκετά εντυπωσιακό όποιος το πετύχαινε). Αν "έχανες" τις σκιάσεις, στο χαρτί φαινόταν ένα flat πράγμα, σαν σκίτσο.
Η απόδοση του τραπεζομάντηλου είναι απλούστερη, κατά τη γνώμη μου. Με 1-2 σκιές σε συγκεκριμένα σημεία, καθάρισες.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Ναι, γιατί έπρεπε να αποδόσεις 3-4 διαφορετικές σκιάσεις, ώστε να αποτυπωθεί στο χαρτί τόσο ο όγκος όσο και το βάθος (από την ανοιχτή πλευρά) του κουτιού. Το αποτέλεσμα ήταν ψευτο-3D (αρκετά εντυπωσιακό όποιος το πετύχαινε). Αν "έχανες" τις σκιάσεις, στο χαρτί φαινόταν ένα flat πράγμα, σαν σκίτσο.
Η απόδοση του τραπεζομάντηλου είναι απλούστερη, κατά τη γνώμη μου. Με 1-2 σκιές σε συγκεκριμένα σημεία, καθάρισες.

Settings δεν είχε να πειράξεις?

:p :p :p :p
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,278
Ναι, γιατί έπρεπε να αποδόσεις 3-4 διαφορετικές σκιάσεις, ώστε να αποτυπωθεί στο χαρτί τόσο ο όγκος όσο και το βάθος (από την ανοιχτή πλευρά) του κουτιού. Το αποτέλεσμα ήταν ψευτο-3D (αρκετά εντυπωσιακό όποιος το πετύχαινε). Αν "έχανες" τις σκιάσεις, στο χαρτί φαινόταν ένα flat πράγμα, σαν σκίτσο.
Η απόδοση του τραπεζομάντηλου είναι απλούστερη, κατά τη γνώμη μου. Με 1-2 σκιές σε συγκεκριμένα σημεία, καθάρισες.
όχι ρε πλάκα κάνεις; εμένα πάντα μου φαινόταν πολύ εύκολο αυτό, το κλάμα ήταν στην απόδοση υφασμάτων με καμπύλες.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,929
Settings δεν είχε να πειράξεις?

:p :p :p :p

Δεν γεννήθηκα botάκι... έγινα! :Ρ

ΕΔΙΤ: Ομολογώ πως πολύ θα ήθελα να είχα σηκωθεί από το θρανίο για να αλλάξω τη σύνθεση, αλλά ο επιτηρητής θα είχε άλλη άποψη. Τελικά, το πήρα χαλαρά το πράμα και μου βγήκε. Η πλάκα είναι ότι μάλλον το σχέδιό μου προκάλεσε "πονοκέφαλο" στους βαθμολογητές, καθώς θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι και οι δύο αναρτημένες βαθμολογίες στον πίνακα ήταν ολόιδιες. Ενδεχομένως οι απόψεις τους να ήταν τόσο διαφορετικές που το γραπτό πήγε για αναβαθμολόγηση (εξού και οι ολόιδιοι βαθμοί). :Ρ

ΕΔΙΤ 2: Αρχίζουν και μου έρχονται στο μυαλό διάφορα πράγματα από εκείνη την περίοδο... Συμπτώματα Αλτσχάιμερ;... :confused:
 
Last edited:

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Διάβασα περιγραφή, με έψησε!

Ε μα δεν προτείνω στην τύχη, τη (δεύτερη) δουλειά μας δεν ξέρουμε; Είναι ειδικά το τέλος που νομίζω θα εκτιμήσεις.

Διάβασα τον τελευταίο καιρό 3-4 νουβέλες από Adrian και μου αρέσει πολύ η γραφή του. Τόσο, που σκέφτομαι σοβαρά να ξεκινήσω και την επική φάνταζυ σειρά του, παρόλο που γενικά πλέον αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι τις επταλογίες με χιλιοσέλιδους+ τόμους.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,501
πότε πότε εκει που χαζευεις στο ιντερνέ του διαβολου, σκαει και κατι πραγματικα ενδιαφερον. κατι που ξεφευγει απ την αποστειρωμενη, δηθεν και αστεία εποχη μας. συνεντευξη του πούλικα που ακομα και σημερα κοντα στα 80 του, φαινεται πολυ πιο ζωντανος και πιο νεος απ τις ομιλουσες κεφαλές που βλεπουμε μπροστα μας ολη μερα. διαβαζεται νεράκι.



αντε, να το ντυσουμε και με κατι να μην ειναι ξερό. μουσική με αδένες.

 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,850
A whole Xbox 360 character fits in the eyelashes of an Unreal Engine 5 character


According to Coalition technical art director Colin Penty, most assets in the demo are made up of 300,000 to 500,000 triangles, 15 times the number of triangles in the average asset from Gears 5, a game that came out in 2019
[...]
"One funny stat I was thinking of, with the eyelashes being 3,500 triangles: That is kind of the budget of an entire Xbox 360 character, now contained within the eyelashes of one of these characters," said Penty

He concluded by saying that he thinks UE5 games will look "incredible" on Xbox Series X/S consoles.
(press x to doubt)


 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Πριν 10 μερες περιπου, ο maximum armor προτεινε αυτο το ταινιακι. Εχω καποιες ενστασεις αλλα τo προτεινω κι εγω.



Το ειχα βαλει να παιζει αλλα ειχε περασει η ωρα και επαιξε αναβολη. Το ξεχασα και σημερα το ειδα, αφου εψαξα το μισο "προτασεις για ταινια" για να βρω το ονομα της ταινιας. Το θεμα της ταινιας ειναι το ταξιδι στον χρονο οπου, κλασσικα, συναντας τον εαυτο σου.

Με επιασε πονοκεφαλος γιατι, οταν πας στο παρελθον, πως θα δεις τον εαυτο σου; αφου εισαι ηδη ο εαυτος σου στο συγκεκριμενο timeline. εισαι εσυ, σε διαφορετικο χρονο. Αυτο που ζουμε ειναι το τωρα και αυτο δεν αλλαζει. Αν πας στο 1700 θα ζεις το τωρα στο 1700 και δεν θα ζεις στο παρελθον αφου το τωρα ειναι στο 1700.
Θα μπορουσαμε να δουμε τον εαυτο μας εαν ειμαστε προβολη αποτυπωμενη σε καρε του χρονου. Αλλα ειναι ο χρονος video?



giphy-downsized-large.gif
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,278
meanwhile παίζει να έχει έρθει το τέλος του κόσμου και να μην το έχουμε πάρει γραμμή γιατί γίνεται σε slowmotion και μας έχουν συνηθίσει οι ταινίες τσακ μπάμ σε μια εβδομάδα να έχει τελειώσει το σύμπαν όλο.

Από που να το πιάσουμε;
Πανδημία ✅
50 βαθμούς κελσίου στον Καναδά ✅
Φονικές πλημμύρες στην βόρεια Ευρώπη μέσα στο κατακαλόκαιρο ✅
Κτήρια πέφτουν στο Μαϊάμι ✅
Κλιματική αλλαγή γενικότερα ✅
Γυναικοκτονίες/βιασμοί κάθε εβδομάδα ✅
Γενικότερη κοινωνική κατάρρευση όπου ο καθένας κάνει ότι γουστάρει (because πανδημία, οικονομική κρίση, whatever) ✅
Οι πλούσιοι φτιάχνουν διαστημόπλοια για να την κάνουν από τον πλανήτη ✅

Καλά πάει αυτό

Να προσθέσω και την ερημοποίηση που απειλεί άλλοτε εύκρατα κλίματα σαν το δικό μας, λόγο της αυξημένης θερμοκρασίας και των πυρκαγιών.
Πήγα Αίγιο-Άργος την Παρασκευή για μια δουλειά και συνάντησα 2 πυρκαγιές, ενώ μέχρι την Κυριακή είχαν αναφερθεί τουλάχιστον 50 ανά την χώρα.

Ίσως ήρθε η ώρα να σταματήσουμε να αναδασώνουμε με πεύκα και να δούμε πιο ανθεκτικά στις φωτιές δέντρα μπας και γλιτώσουμε τίποτα.

Και δεν είμαστε μόνο εμείς βέβαια, όλη η ζώνη της Μεσογείου καίγεται έντονα τα τελευταία χρόνια.
 
Last edited:

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,929


Ώπα, ίδρυσε μουσικό συγκρότημα ο Ινδός προγραμματιστής του Ρεηκουί; :Ρ :Ρ

Από το συγκεκριμένο τραγούδι, καταλαβαίνω ότι είναι οπαδοί της Γιουβέντους. Τι, όχι;
 
Top Bottom