What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

OK yes, OK yes, Πάει η Ελλάδα για Εκλογές...

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
Πέρασες ή κόπηκες;

Κόπηκα δυνατά στο 53/100. Αλλά πήγα νομίζοντας ότι θα γράψω εξετάσεις σε Μαθηματικά (Αλγεβρα + Γεωμετρία) και τελικά μου βγαζε κάτι άκυρα θέματα με 1/3 «Λογικούς συσχετισμούς», 1/3 Μαθηματικά μοτίβα και 1/3 κάτι εκθέσεις για εργασιακή συμπεριφορά/διοίκηση.

Στο 2ο 3ωρο τεστ είχαν κάτι μαλακίες που μόνο αν είχες διαβάσει από βιβλίο θα ήξερες για ευρωπαικό δίκαιο, ελληνικό δίκαιο και οικονομικούς δείκτες. Αυτά μόνο αν είχες διαβάσει τα ήξερες. Σε αυτό είχε αρνητική βαθμολόγηση (σου κόβαν απ τις σωστές αν έκανες λάθος - καλύτερα να άφηνες κενό ότι δεν ήξερες), αλλά εγώ πήγα σαν τον Ντίνο (βλ. Κήπος Του Προφήτη) με απόλυτη σιγουριά και έβαζα και απαντήσεις που δεν ήξερα.

Και στα 2 τεστ αργήσαν να φέρουν τα διαγωνίσματα. Στις 09:00 άργησαν περίπου μια ώρα σε μας (Άλιμος). Τα άτομα που ήταν μέσα και επέβλεπαν κάναν ό,τι μπορούσαν απ' ότι φαίνεται για να πάνε όλα καλά, οι υποδομές ήταν που γαμήθηκαν.

Στην δικιά μου αίθουσα πάντως, κινητά δεν άνοιξαν και προφανώς ούτε αντιγραφές πέσαν, ούτε βοήθησαν οι καθηγητές. Μετά το πρώτο τεστ όλοι θάβαμε. Π.χ. απ τις πιο άκυρες ερωτήσεις που είχαμε :

1685338454922.png

1685338470256.png

όπου οκ σε κάποιες κάναν λάθος και φροντιστήρια που εκδόσαν τις απαντήσεις online (Αρνός αν θυμάμαι καλά). Φανταστείτε...
Αν εξαιρέσεις την μεγάλη καθυστέρηση (όπου εγώ υπέθετα ότι θα χαμε τελειώσει στις 12:00 και είχα κανονίσει δουλειά) και τις μαλακίες σε κάποιες ερωτήσεις που φαίνεται να μην τις ελέγξαν και τόσο καλά, τα υπόλοιπα πήγαν καλά υποθέτω στο δικό μας κέντρο.

Μου κανε όμως πάρα πολύ εντύπωση που επικύρωσαν ως ορθές σχεδόν όλες τις απαντήσεις ερωτήσεις μαθηματικών. Αυτό, δεν ξέρω... Μου βρωμάει πολύ για κάποιο λόγο.
Επίσης θυμάμαι να διαβάζω σε άρθρα «Τα αποτελέσματα θα αναρτηθούν σίγουρα πριν τις εκλογές σε κάθε περίπτωση μπλα μπλα μπλα», και τελικά αναρτήθηκαν 3-4 μέρες μετά.
It Just works!
 
Last edited:

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
Υπολογισμός Εμβαδού πίτσας;

Μέσα στην ύλη είχα διαβάσει και αυτά. Και επίτηδες δεν είχα ποστάρει τα ευρήματα από τις τελευταίες αγορές, για να μην βοηθήσω άθελα μου άλλους υποψηφίους.

Σε όλες πάντως έβαλα ένα....10 με άριστα το 10!!!
Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σα λόγια!

 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,705
Εσύ Ελρικ τι σχέση είχες με αυτόν τον διαγωνισμό;
Χαϊδεμένος του Κούλη (aka μπη κουλ του γιορ σκουλ σποίλντ ελικίκου).
:trollface:

Σοβαρά Έλρικ, ήταν ο δεύτερος διαγωνισμός που συμμετείχα και συμφωνώ με τον Χρόνο. Μπουρδελάκι ήταν η κατάσταση αυτή την φορά.
Δεν αφήναν άτομα να μπουν μέσα παρόλο που δεν είχαν δοθεί τα θέματα. Ανακοίνωσαν παράταση ώρας 10 λεπτά πριν τη λήξη που οι περισσότεροι είχαν φύγει. Κακή εκτύπωση και διατύπωση (ορισμένων) θεμάτων. Συσχετισμός μπανανών καλτσών μπαλοτσών και λοιπές άρες μάρες κουκουνάρες. Ανοιχτά κινητά στο αθόρυβο, όπου άκουγες τη δόνηση από εισερχόμενα μηνύματα.
Πέρα από τα θέματα μαθηματικών leftovers από τα Professor Layton, τα υπόλοιπα χρειάζονταν σημειώσεις για τις οποίες φυσικά έπρεπε να πληρώσεις - τις οποίες σημειώσεις θα έπρεπε να τις δίνει ο ΑΣΕΠ δωρεάν σε όλους.. Αυτό εννοούσε ο Ηλίας με το φροντιστήριο. Εκτός κι αν θέλεις να μου πεις ότι (ίσως εκτός από ελάχιστους συγκεκριμένης εκπαίδευσης/κατεύθυνσης) υπήρχαν άτομα με βιβλία που κάλυπταν το σύνολο αυτής της ύλης και ότι η δημοσιονομική πολιτική και η δημόσια διοίκηση είναι κοινή γνώση ξέρω γω...
Disclaimer: Κάποια τα είδα ο ίδιος, άλλα μου τα μετέφεραν.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Βγήκε ο Φαήλος και καλεί φίλους και ψηφοφόρους του να ψηφίσουν ΝΔ στις επόμενες εκλογές.



Ο Τζήμερος διαχώρισε την θέση του με τον γνωστό προσηνή τρόπο, κατηγορώντας τον Άδωνι ως σοσιαλιστή.



Ο Μπογδάνος μέχρι στιγμής έχει περιοριστεί σε ριτουί, αλλά η κατάσταση γεικώς είναι για κουβάδες ποπ κορν.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Στο σημερινό επεισόδιο του "ο Σύριζα κάνει τα πάντα για να μην εκλεγεί":

 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Σε συνδυασμό με το "σαρδάμ" της Χρονοπούλου είναι λες και κάτι έχει η δεύτερη θέση στις εκλογές και δεν την θέλει κανείς.

 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Σαρδάμ είναι να μπερδεύεις συλλαβές άντε καμία δύο λέξεις. Όχι, ολόκληρες παραγράφους στον προφορικό λόγο.

Εξακολουθώ να θεωρώ την κυριούλα από την Πλεύση Ελευθερίας λιγότερο επικίνδυνη στην άγνοιά της από όλα τα παραπάνω.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
παιδια, να διαβαζουμε ομως και λιγο τι λενε τα αρθρα. καταλαβαινω οτι ειναι της μοδός και υπαρχει μια λυσα οτι πει ο καθε ομιλητης του συριζα να βγει μαλακια και γκαφα, αλλα χανουν οι λεξεις το νοημα τους.

δηλαδη να θεωρησω γκαφα και να κλαψω για το γεγονος οτι απο τα υπερεσοδα των εταιριων ενέργειας και διύλισης που ηταν πανω απο 6 δις, θα πανε τα μισα σε κοινωνικες ελαφρυνσεις για τους πολλους (απ οτι υποστηριζει τελος παντων ο συριζα στο προγραμμα του)??

ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΩΡΑ?
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Σχολιάζουμε τη δήλωση που ακούσαμε/είδαμε και έπειτα τη διορθωτική δήλωση που επίσης ακούσαμε/είδαμε. Το τι λέει στο πρόγραμμά του ο Συριζα μικρή σημασία έχει διότι:
α) η πολιτική έχει καταντήσει να είναι πόλεμος εντυπώσεων - αυτό είναι πραγματικότητα, όχι άποψη ή ιδεατή κατάσταση. Αν δίνεις πάτημα στον αντίπαλο έχεις τελειώσει.
β) σε αυτόν τον πόλεμο ο Σύριζα αυτοπυροβολείται διαρκώς. Εκτός αν στο πρόγραμμά του ήταν και το να "προσεγγίσουμε τους ψηφοφόρους του κυρίου Κασιδιάρη".
γ) το πρόγραμμα του Σύριζα έπειτα από κάτι κινησούλες σε Καισιαριανή και στην πορεία 3α μνημόνια, δεν θα το έβαζα ούτε για ρολό στο θρόνο.

Επομένως, χωρίς κανένα συναισθηματισμό. ΝΑΙ, ΑΛΗΘΕΙΑ.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
μπερδευτηκαμε θεωρω. οχι ολοι μας παντως.
προφανως μιλας για την δευτερη κυριουλα. ειναι του πασοκ.

μιλησα για την πρωτη κυριούλα που ΔΕΝ ΕΚΑΜΕ ΔΙΟΡΘΩΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ.
ωραιοι αριστεροι ειμαστε. διαφωνεις να παρει απ τα 6 δις του λατση 3 δις να τα δωσει για κοινωνικες ελαφρυνσεις/παροχες????
ξανα, ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΩΡΑ ???

και μια ερωτηση γενικη προς το φορου. τους αθρωπους απο εργατικες συνοικιες (ειναι πααααρα πολλοι, ψαχτε τα στοιχεια) που καποια στιγμη ψηφισανε χ.α. γιατι "ερχονται οι μαυροι και τους παιρνουν τα μεροκαματα" ξερωγω, τους αφηνουμε εκει? δεν προσπαθουμε να τους δειξουμε οτι κανανε λαθος και να ψηφισουν κατι αλλο? 400 χιλιαδες ψηφους ειχαν παρει τα χρυσαυγουλα. ηταν ολοι ξυρισμενα κεφαλια και τατου με σβαστικες?
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
πανω απο 6 δις, θα πανε τα μισα σε κοινωνικες ελαφρυνσεις για τους πολλους (απ οτι υποστηριζει τελος παντων ο συριζα στο προγραμμα του)??
διαφωνεις να παρει απ τα 6 δις του λατση 3 δις να τα δωσει για κοινωνικες ελαφρυνσεις/παροχες????
ξανα, ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΩΡΑ ???
γ) το πρόγραμμα του Σύριζα έπειτα από κάτι κινησούλες σε Καισιαριανή και στην πορεία 3α μνημόνια, δεν θα το έβαζα ούτε για ρολό στο θρόνο.
Κάποιοι έχουν (έχουμε?) μπερδευτεί, σίγουρα όμως κάποιοι θυμόμαστε και κάτι τέτοια.

Για ψήφους και ΧΑ απλά ασχολίαστο. Η κάθε δικαιολογία τύπου "δεν ήξερα" πέθανε τη ίδια ώρα που ξεψύχησε και ο ('Ελλην) Παύλος Φύσσας. Τα υπόλοιπα είναι αναλύσεις καναπέ και άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Ούτε καν ο Κούλης, που είναι περιφερόμενο meme PR-συμφοράς, δεν έπεσε στην παγίδα να πει αποκαλέσει τα ναζιστόμουτρα "κυρίους" πόσο δε μάλλον μετά την καταδίκη τους.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Οσον αφορα τους Χ.Α... τωρα εξηγειται ο λογος της τοποθετησης του μαραντζιδη!




"Ο ΣΥΡΙΖΑ, το κόμμα που γιγαντώθηκε μέσα από τον αντιμνημονιακό αγώνα, που είχε μπροστάρη του τον Μανώλη Γλέζο, έναν αντιστασιακό εκπρόσωπο της “δρακογενιάς”, κομμουνιστή που μέχρι την τελευταίες μέρες της ζωής του τιμούσε τον αγώνα των νεκρών συντρόφων του, τώρα πια ο ηγέτης αυτού του κόμματος – ο Αλέξης Τσίπρας – έβαλε δεξί του χέρι τον Νίκο Μαραντζίδη, έναν ιστορικό που στο έργο του έχει κατηγορηθεί για αντικομμουνισμό και για εξίσωση των ταγματασφαλιτών με τους κομμουνιστές που τους αντιστάθηκαν.


Ίσως ο κ. Μαραντζίδης να είναι ο καλύτερος αναλυτής των δημοσκοπήσεων στον κόσμο. Ίσως τα τελευταία χρόνια ενεργά πλέον να υποστηρίζει τον ΣΥΡΙΖΑ. Όμως ο συμβολισμός μίας τέτοιας κίνησης παραείναι ισχυρός για να περάσει ασχολίαστος.


Άραγε, αν ζούσε ο Γλέζος, τι θα έλεγε;"
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
και μια ερωτηση γενικη προς το φορου. τους αθρωπους απο εργατικες συνοικιες (ειναι πααααρα πολλοι, ψαχτε τα στοιχεια) που καποια στιγμη ψηφισανε χ.α. γιατι "ερχονται οι μαυροι και τους παιρνουν τα μεροκαματα" ξερωγω, τους αφηνουμε εκει? δεν προσπαθουμε να τους δειξουμε οτι κανανε λαθος και να ψηφισουν κατι αλλο? 400 χιλιαδες ψηφους ειχαν παρει τα χρυσαυγουλα. ηταν ολοι ξυρισμενα κεφαλια και τατου με σβαστικες?

Οι άνθρωποι που ψηφίζαν ΧΑ και σήμερα αν δεν κατέβει ο Κασιδιάρης νιώθουν πολιτικά ορφανοί, σε όποια γειτονιά και να κατοικούν, ό,τι κούρεμα και να έχουν, ό,τι φορολογική δήλωση και να κάνουν, όσο ΕΝΦΙΑ και να πληρώνουν, έχουν κερδίσει με το σπαθί τους τον τίτλο του φασίστα. Νομίζω ότι διακιούνται να τους το αναγνωρίσουμε και να πάψουμε να τους αντιμετωπίζουμε σαν παραπλανημένους.

Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι πρέπει να τους παρατήσουμε να αλωνίζουν ή να μην τους προσεγγίσουμε. Αλλά το "αφού δεν κατεβαίνει ο Κασιδιάρης ψηφίστε εμάς" δεν είναι αντιφασιστικός αγώνας. Ψηφοθηρία του χειρίστου είδους είναι.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
διαβαζεις μια ειδηση (την δευτερη) λανθασμενα, κραζεις στην απαντηση σου με βαση και αυτην, σου λεω οτι εκανες λαθος και το περνας στο ντουκου.

λεει η τσαπανιδου θα παρω απ τα υπερσοδα των 6 δις, τα μισα για να ανακουφισω τον κοσμο και μου "απαντας" με αρθρο του 2017 απ το νιουσμπομπ, χωρις να λες εστω οτι δεν διαφωνεις με την προθεση της??

την καλημερα μου.
 
Top Bottom