What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Παγκόσμια έλλειψη σε computer chips

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Φαίνεται πως το θέμα θα μας απασχολεί για καιρό ακόμα. Το σχετικό άρθρο του Guardian:


“Chips are everything,” says Neil Campling, media and tech analyst at Mirabaud. “There is a perfect storm of supply and demand factors going on here. But basically, there is a new level of demand that can’t be kept up with, everyone is in crisis and it is getting worse.”

Όπως φαίνεται υπάρχει μεγάλη ζήτηση από πολλαπλές βιομηχανίες (αυτοκίνητα, τηλεοράσεις, smartphones, computers, consoles κλπ) και η προσφορά δεν αρκεί για να την καλύψει.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,563
Τι σημαίνει ακριβώς το ότι "άλλαξαν οι συνήθειες του κοινού λόγω του κορωνοϊού"? Αγοράζουν ξαφνικά όλοι νέα smartphones και συσκευές επειδή κλείστηκαν μέσα? Ακόμα κι αν ισχύει όντως αυτό, είναι δυνατόν να συνεχίσει να είναι αυξανόμενη η τάση για τα επόμενα χρόνια? Πόσα νέα smartphones να αγοράσει δηλαδή το σύνολο του αγοραστικού κοινού?

Στην τελική, ας βρει το ΝΑΤΟ σε ποια χώρα υπάρχουν πλούσια κοιτάσματα από τα μέταλλα που απαιτούνται για τα τσίψ, κι ας εισβάλλουμε εκεί ομαδικώς με καμιά πρόφαση της πλάκας ως συνήθως. Problem solved.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Στην τελική, ας βρει το ΝΑΤΟ σε ποια χώρα υπάρχουν πλούσια κοιτάσματα από τα μέταλλα που απαιτούνται για τα τσίψ, κι ας εισβάλλουμε εκεί ομαδικώς με καμιά πρόφαση της πλάκας ως συνήθως. Problem solved.

Στην Κίνα. Σχεδόν το σύνολο των κοιτασμάτων. Αλλά δεν ανησυχώ, είναι κομμουνιστές και θα κάνουν δίκαιη μοιρασιά, με έμφαση στην εργατική τάξη.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,563
Μάντεψε και που αλλού έχει υψηλή συγκέντρωση: στο Αφγανιστάν.

 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Αυτη η ελλειψη δεν ειναι καινουργιο φρουτο και θα χειροτερεψει επειδη 5G. θα βγουν και νεες συσκευες.
Ισως η ευρωπαικη οδηγια που συζητουσαμε πριν λιγο καιρο για την επισκευη των συσκευων να εχει σχεση με το θεμα.
Σας εχω ξαναπει οτι η επιρροη της Κινας στην Αφρικη ειναι τεραστια.


Η αλλη πλευρα του θεματος ειναι αυτη

απο τις τεχνολογικες ειδησεις
 

Crusader

Gelatinous Cube
Joined
Dec 12, 2012
Messages
101
Τι σημαίνει ακριβώς το ότι "άλλαξαν οι συνήθειες του κοινού λόγω του κορωνοϊού"? Αγοράζουν ξαφνικά όλοι νέα smartphones και συσκευές επειδή κλείστηκαν μέσα? Ακόμα κι αν ισχύει όντως αυτό, είναι δυνατόν να συνεχίσει να είναι αυξανόμενη η τάση για τα επόμενα χρόνια? Πόσα νέα smartphones να αγοράσει δηλαδή το σύνολο του αγοραστικού κοινού?

Στην τελική, ας βρει το ΝΑΤΟ σε ποια χώρα υπάρχουν πλούσια κοιτάσματα από τα μέταλλα που απαιτούνται για τα τσίψ, κι ας εισβάλλουμε εκεί ομαδικώς με καμιά πρόφαση της πλάκας ως συνήθως. Problem solved.

Σίγουρα θα υπάρχει κάποια χώρα πλούσια σε κοιτάσματα που δεν έχει δημοκρατία!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Τι σημαίνει ακριβώς το ότι "άλλαξαν οι συνήθειες του κοινού λόγω του κορωνοϊού"? Αγοράζουν ξαφνικά όλοι νέα smartphones και συσκευές επειδή κλείστηκαν μέσα?

Κάπως έτσι. Η χρήση των chips παντού σε συνδυασμό με τα lockdowns δημιούργησαν τεράστια ζήτηση.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Είναι συνδυασμός πολλών πραγμάτων.
1 Ο κόσμος κλείστηκε μέσα οπότε αγόρασε ηλεκτρονικές συσκευές για να παίζει/δουλεύει/διαβάζει
2 Πολλοί ξέσπασαν από την κλεισούρα και αγόρασαν μαλακιουλες που δεν θα αγόραζαν προηγουμένως
3 Οι ξέφρενοι miners και οι ακόμα πιο ξέφρενοι scalpers
4 Το γεγονός ότι έχουμε ελάχιστες γραμμές παραγωγής οι οποίες συρρικνώθηκαν κι άλλο λόγω του κόβιντ. Αν δεν κάνω λάθος, βαριέμαι να το ψάξω, οι ταϊβανέζοι παίζουν μόνοι τους μπάλα στα νέα μεγέθη τσιπακίων.
5 Τα εμπορικά τερτιπια, κυρίως του Τραμπ, με τους Κινέζους
6 Ο Κυριάκος Μητσοτάκης, γνωστός γκαντέμης
7 Με τον δικό μας εγκλεισμό, βγήκαν στους δρόμους οι Γκρίζοι, οι οποίοι υποθέτω ότι αγόρασαν κι αυτοί κινητά, λάπτοπ κτλ για να βολεύονται

Κάπου είχα βρει και γραφήματα με όλα τα παραπάνω όπου έδειχναν και τα σημεία καμπής.
Τώρα από θέμα πρώτων υλών, νομίζω ότι δεν υπάρχει και τόσο μεγάλο θέμα, ειδκα όσον αφορά τους Κινέζους.

Μπόνους 8 Οι παπαροκαδες ξεκίνησαν μυστική σταυροφορία στην Ταϊβάν
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Kαι να πεις οτι κανουν, βιρτουαλ σεχ, ας παει στα κοματια. SMS στελνουνε αντε και κανα παιχνιδακι.
Σε παλαιοτερες εποχες, οποτε αναγκαζοταν το ποπολο να μηνει μεσα, δεν ειχε παρατηριθει, αξιολογη ελλειψη, σε ψυγεια παγου, ξυλοσομπες, παστο μπακαλιαρο και επιτραπεζια RPG. Αυξηση γεννησεων ειχαμε παντα σε παρομοιες περιπτωσεις
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255

Δεν υπάρχει ελπίδα για ταχεία επαναφορά στην κανονικότητα, του χρόνου κι έχει ο Θεός.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
ta rare μέταλα νομίζω δεν είναι πρόβλημα, μάλιστα οι Αμερικάνοι έχουν και αυτοί κοιτάσματα και απλά δεν άξιζε τον κόπο μέχρι τώρα να ασχοληθούν, γιατί τα έβγαζαν φθηνά οι Κινέζοι με μηδέν περιβαντολογικά και εργατολογικά ταμπού.

Τώρα πως στο διάολο ξαφνικά ανέβηκε τόσο η ζήτηση λόγο lockdown δεν το καταλαβαίνω, άλλωστε για τηλεκπαίδευση απλά ξεσαβούριασαν τα σαπάκια με celeron στους άσχετους γονείς που γέμιζαν την αγορά.

Δηλαδή δεν είχαν τηλεοράσεις μέχρι τώρα; Ένα γκουμπιούτερ κάπου σε μια γωνίτσα; Ένα τάμπλετ σε μια άλλη γωνίτσα;

Τώρα από την άλλη είμαι και εγώ άνθρωπος της τεχνολογίας σε τέτοιο βαθμό που ίσως απλά στο μυαλό μου είχα ότι εννοείτε ότι όλοι έχουν 1-2 PC, 1 laptop, ένα tablet, 2 tv και σύγχρονα κινητά. Και ότι στην τελική αν είναι σαν τον πατέρα μου ας ασχοληθούν με τα κηπευτικά...
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Δυστοιχως ασχημα μαντατα. Πλοιο κοντεινερ μηκους 400μ. φορτωμενο με καρτες γραφικων, εφραξε το καναλι του Σουεζ και γινονται απελπιδες προσπαθειες για την απεγκλωβιση του. Το γεγονος αυτο αποτελεσμα θαχει κι αλλη αυξηση στις τιμες των καρτων.
Δεν μας εφτασε, που αρρωστησαν η απεργουν οι νανοι τησ Μορια και εχουμε ελλειψη πυριτιου, αρσενιου του γαλλιου και καρβουνολουκουμοσκονης, μας ετυχε κι αυτο.
Αν και καθημενος, στο γραφειο του, ο Admiral, πολυ ορθα ετονισε σε παλαιοτερο ποστ, "τον ηπιαμε"
Εγω τωρα να πιστεψω, οτι η Intel, ειχε κανει τα κουμαντα της, τιγγα οι αποθηκες με καρβουνολουκουμοσκονη και μειωνει τις τιμες στα τσιπακια της?
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Όσον αφορά τις GPUs, υπάρχουν όντως στην αγορά ή απλώς πετάνε μία τιμή κι ότι κάτσει;.
Ούτε εγώ, ούτε ένας συνάδελφος που έχουμε παραγγείλει κάρτες από πλαίσιο και έβγα έχουμε λάβει κάποια ενημέρωση περί διαθεσιμότητας. Εκτός και ακολουθούν την τακτική last in first out για να τα κονομανε και άφησαν εμάς στις "νορμάλ" τιμές να περιμένουμε το '23.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Όσον αφορά τις GPUs, υπάρχουν όντως στην αγορά ή απλώς πετάνε μία τιμή κι ότι κάτσει;.
Ούτε εγώ, ούτε ένας συνάδελφος που έχουμε παραγγείλει κάρτες από πλαίσιο και έβγα έχουμε λάβει κάποια ενημέρωση περί διαθεσιμότητας. Εκτός και ακολουθούν την τακτική last in first out για να τα κονομανε και άφησαν εμάς στις "νορμάλ" τιμές να περιμένουμε το '23.
στο system builder τους πάντως μόνο 6800 έχουν, σε τρομακτικές τιμές... κοίταζα και eshop αντίστοιχα έχει κάτι 710 :p

Λογικά η μόνη περίπτωση να πάρει κάποιος κάτι, είναι με prebuild system και να πουλήσει μετά ότι δεν θέλει.
 
Top Bottom