What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Pathfinder Kingmaker θρεντ το ορθοδοξο

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
Πάνω που είχα κλείσει 14 ώρες σχεδόν και το καραγούσταρα μου βγήκε αυτό εδώ το καταστροφικό bug και πλέον δεν μπορώ να παίξω το game καθόλου γιατί με το που μπαίνω στην περιοχή με το δέντρο το game κρασάρει με αυτό το μνμ


δυστυχώς όχι μόνο το έχουν και άλλοι αλλά δεν το έχουν διορθώσει και δεν υπάρχει καν λύση :(
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,086
Νωρις εισαι, ξαναρχισε το.
Ενναλλακτικα, στειλε κανα μειλ σε support μπας και σου πουνε τιποτα
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
καλά email έχουν στείλει όλοι όσους βρήκα στο steam με το ίδιο πρόβλημα χωρίς λύση.
Θα το ξαναρχίσω αν και βλέπω ότι σε έναν μετά από λίγο του έβγαλε ξανά το ίδιο bug. Μου αρέσει γενικά το game που είναι έτσι old school
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,832
καλά email έχουν στείλει όλοι όσους βρήκα στο steam με το ίδιο πρόβλημα χωρίς λύση.
Θα το ξαναρχίσω αν και βλέπω ότι σε έναν μετά από λίγο του έβγαλε ξανά το ίδιο bug. Μου αρέσει γενικά το game που είναι έτσι old school
Έχοντας κάνει 3 playthrough, δεν το συνάντησα ποτέ προσωπικά
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
πάντως είναι corrupt στο save καθώς και σε windows αλλά και σε linux το ίδιο bug μου βγάζει που και τα δύο παίρνουν τα save από το cloud του steam
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,832
πάντως είναι corrupt στο save καθώς και σε windows αλλά και σε linux το ίδιο bug μου βγάζει που και τα δύο παίρνουν τα save από το cloud του steam
Δώστου και άλλη μία ευκαιρία. Το παιχνίδι αξίζει με τα χίλια.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
το έκανα ήδη. Τώρα έφτιαξα mage γιατί στο πρώτο είχα φτιάξει sorceress . Πάντως πρώτη φορά αντιμετωπίζω corrupt αρχείο από save και να φτάνεις σε dead end.
Ελεγα μήπως έπαιρνα το πιο καινούργιο αν ήταν σε καλή τιμή και να το ξεκίναγα αυτό.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,086
Βγαλε και το cloud saving
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,086
Ελεγα μήπως έπαιρνα το πιο καινούργιο αν ήταν σε καλή τιμή και να το ξεκίναγα αυτό.

Και τα δυο ειναι παι-χνι-δα-ρες.
,Have fun!
Ελπιζω χωρις απρόοπτα παλι
 

Lobo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Dec 18, 2023
Messages
52
Δοκιμάζω builds από αυτόν τον τύπο: Companion Builds, page 1 - Forum - GOG.com
Και έφτιαξα το νανο-τανκ που προτείνει και μετράει πολύ.
Σε Lawful Evil καταστάσεις γιατί είπα να τη δω Τζήμερος αλλά στο λιγότερο σιχαμερό και γλοιώδες .
Μέχρι τον Stag Lord βγήκε αβίαστα και κυλάει όλο και καλύτερα. Ο τύπος μπορεί να κάθεται να τρώει ξύλο με τις ώρες.
Με Amiri για να σφάζει, Linzi και Harrim για να μου ζαλίζουν τ' @ρχίδια, τη μιλφάρα νεκροζώντανη και το Jubilost πιο μετά.

Όραμά μου για το βασίλειο είναι να τρέχουν όλα ρολόι και όποιος παραβαίνει το νόμο εκτός από εμένα και τους φίλους μου να συλλαμβάνεται και να εκτελείται επιτόπου.
(σκάνε διάφοροι μέσω events "είμαι πριγκηπόπουλο από δίπλα κράτος σε παρακαλώ βοήθησέ με να βρω τον αδερφό μου που χάθηκε σε ένα λάκκο πιο πέρα" - "Κατάσκοπος! Φρουροί! Στη κρεμάλα!")
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,832
Δοκιμάζω builds από αυτόν τον τύπο: Companion Builds, page 1 - Forum - GOG.com
Και έφτιαξα το νανο-τανκ που προτείνει και μετράει πολύ.
Σε Lawful Evil καταστάσεις γιατί είπα να τη δω Τζήμερος αλλά στο λιγότερο σιχαμερό και γλοιώδες .
Μέχρι τον Stag Lord βγήκε αβίαστα και κυλάει όλο και καλύτερα. Ο τύπος μπορεί να κάθεται να τρώει ξύλο με τις ώρες.
Με Amiri για να σφάζει, Linzi και Harrim για να μου ζαλίζουν τ' @ρχίδια, τη μιλφάρα νεκροζώντανη και το Jubilost πιο μετά.

Όραμά μου για το βασίλειο είναι να τρέχουν όλα ρολόι και όποιος παραβαίνει το νόμο εκτός από εμένα και τους φίλους μου να συλλαμβάνεται και να εκτελείται επιτόπου.
(σκάνε διάφοροι μέσω events "είμαι πριγκηπόπουλο από δίπλα κράτος σε παρακαλώ βοήθησέ με να βρω τον αδερφό μου που χάθηκε σε ένα λάκκο πιο πέρα" - "Κατάσκοπος! Φρουροί! Στη κρεμάλα!")
Εάν δεν σε ενδιαφέρει το RP, του ineffect είναι πιο OP. Επίσης στο forum του gog, απλά είμαι από κινητό και δεν μπορώ να βρω εύκολα το topic
Edit. Πιο μετά βρίσκεις (optional) έναν ωραίο evil necromancer companion. Λίγα interactions μαζί του αλλά έχουν πολύ πλάκα
Δυστυχώς, και εδώ το evil playthrough είναι επιφανειακό.
Μόνο το tyranny έχει μέχρι και σήμερα, πραγματικά ωραίο evil campaign
 
Last edited:

Lobo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Dec 18, 2023
Messages
52
Εάν δεν σε ενδιαφέρει το RP, του ineffect είναι πιο OP. Επίσης στο forum του gog, απλά είμαι από κινητό και δεν μπορώ να βρω εύκολα το topic
Edit. Πιο μετά βρίσκεις (optional) έναν ωραίο evil necromancer companion. Λίγα interactions μαζί του αλλά έχουν πολύ πλάκα
Δυστυχώς, και εδώ το evil playthrough είναι επιφανειακό.
Μόνο το tyranny έχει μέχρι και σήμερα, πραγματικά ωραίο evil campaign

Ναι τα έχω δει κι αυτουνού παλαιότερα. Θα τσεκάρω κάποια στιγμή.
Evil necromancer λες τον κυκλωπα το boss του act? Ναι μπήκε στο σώμα του άλλου του λιμοκοντόρου και τον είχα σύμβουλο για τα περί μαγείας.
Εντάξει δεν έχω παράπονα απ' τις evil επιλογές, ίσως δεν είναι τόσο φιλοσοφημένες όσο κάποια πράγματα στο Planescape Torment ας πούμε αλλά έχουν κατα βάση χαβαλέ. Απλά πρέπει να ξέρεις απ έξω πού να μην τις επιλέξεις αν δε θες να χάσεις κάποια quests κλπ.

Πλην του Tyranny ποιο άλλο rpg θεωρείς έχει πραγματικά ωραίο evil campaign;
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,832
NWN2: Mask of the Betrayer, εύκολα.
Έχουν περάσει αιώνες από τότε, αλλά δεν θυμάμαι να με είχε εντυπωσιάσει. Evil campaign εννοώ να μην είναι απλά κάποια δευτερεύον σχόλια από npc, αλλά να αντιδρά ο κόσμος στις επιλογές που έχεις κάνει και να συνεχίσει με βάση αυτές. Από πόσα ξέρω, μόνο στο tyranny υπάρχει. Βοηθάει και το γεγονός ότι είσαι "villain" και το τσιράκι του αρχικακου από την αρχή βέβαια
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,799
Κοίτα, Tyranny δεν έχω δει ακόμα αλλά στο Mask of the Betrayer άλλαζε εντελώς το gameplay και οι δυνάμεις σου, καθώς και η στάση των companions κλπ. Σου έδινε δυνατότητα να κάνεις έμμεσα κακές πράξεις που και σεναριακά δικαιολογούνται και δεν καταλήγεις καρικατούρα villain. Το απόλαυσα περισσότερο από το good aligned campaign, καθώς ενώ προμηνύεται Γολγοθάς λόγω των mechanics του Hunger αρχικά, καταλήγεις υπολογίσιμη δύναμη. Τώρα σε world state καταστάσεις δε θυμάμαι αν κάτι άλλαζε ριζικά, καθώς ούτως ή άλλως ήταν αρκετά κλειστή και γραμμική η εξέλιξη του σεναρίου και η κλίμακα του παιχνιδιού σχετικά περιορισμένη.
 

Lobo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Dec 18, 2023
Messages
52
Τρέχοντας με αυτό το build: Roahin's Main Character Builds, page 1 - Forum - GOG.com
Aldori Duelmaster που βασικά ξεκινάει magus και καταλήγει duelist.
Αργεί λίγο να πάρει μπρος αλλά όσο ανεβάζεις DEX και INT όλο και γίνεται πιο αξιόλογος.
Συμμαχία με Aldori για το σωστό RP.
Chaotic Good για να δω πώς είναι κι αυτό---> οι μισές επιλογές κάνουν το χαρακτήρα να φαντάζει οριακά ηλίθιος.
"Μ'αρέσουν οι περιπέτειες, αλλά οι καλύτερες ειναι αυτές που διαλύουμε τους κακούς!1!1!1"
"Ελευθέρωσε το Τρολ μάγε και μη κάνεις πειράματα πάνω του ΠΩΣ ΤΟΛΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΖΩΝΤΑΝΟ ΟΝ"
(Τρολ = μίξη ασημόραχου γορίλα, αρκούδας και δυο ψυγείων που τρώνε μανάδες και παιδιά σαν χόμπυ)
"Λοιπόν αδίστακτοι σαδιστές ληστές δέχομαι να δουλέψετε για εμένα σα φοροεισπράκτορες αλλά θα μου υποσχεθείτε ότι από εδώ και πέρα θα είστε καλοί, εντάξει;"
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,744
pure dex aldori defender με ενα λεβελ monk ειναι δυνατο build, το itemisation για τα aldori dueling swords ειναι καλο, καθε chapter εχει 1-2 καλες επιλογες (αν τελειωσεις το πρωτο chapter σε 1 μηνα θα παρεις δωρο ενα +2 aldori σπαθι). to καλυτερο aldori σπαθι ειναι το bloodhound, +5 και καθε φορα που βαρας ενα mob εχει μπονουs +2 dmg (plus crit range 18-20).
 

Lobo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Dec 18, 2023
Messages
52
pure dex aldori defender με ενα λεβελ monk ειναι δυνατο build, το itemisation για τα aldori dueling swords ειναι καλο, καθε chapter εχει 1-2 καλες επιλογες (αν τελειωσεις το πρωτο chapter σε 1 μηνα θα παρεις δωρο ενα +2 aldori σπαθι). to καλυτερο aldori σπαθι ειναι το bloodhound, +5 και καθε φορα που βαρας ενα mob εχει μπονουs +2 dmg (plus crit range 18-20).

Ναι το παιχνίδι σε σμπρώχνει να δοκιμάσεις dueling sword build αργα ή γρηγορα.
Είναι καλή αλλαγή από τα συνηθισμένα, για εμένα, μιας και συνήθως προτιμώ πιο ουγκ two handed καταστάσεις, που είναι και πιο απροβλημάτιστες. Από ένα level και μετά βέβαια ο τύπος μαζί με όλα τα γνωστά buffs (mirror image, shield, barksin κλπ) κράταγε μια χαρά μόνος του σα ψευτοtank.

Ερώτηση: Θέλω να φτιάξω paladin γιατι με αυτές τις chaotic good επιλογές στους διαλόγους και με το παρεάκι που έχω μαζέψει είναι λες και βγήκε εκδρομή το Χαγιάτε Νετγορκ. Δεν επιθυμώ όμως να τον βάλω tank με ασπίδα, θέλω να κρατάει two handed σπαθάρα και να φοράει τη πιο βαριά πανοπλία που μπορεί (βασικά εκείνη την ωραία που βρισκεις στο φρούριο με τα Τρολ στο Act 2, μέχρι να μου φτιάξει ο νάνος τεχνίτης την Onslaught). Τι χρειάζομαι ακριβώς από πλευράς feats για να μπορεί να βαράει καλά, αλλά να μη τον οριζοντιώνουν με τη μία επίσης; Τι αφήνω και τι παίρνω δηλαδή.
 
Last edited:

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,744
o paladin ειναι λιγο περιορισμενος για feat, μια επιλογη ειναι να πας unarmoured και lvl 2 να παρεις ενα λβλ απο scaled fist monk που εχει to charisma ως ac bonus.
αλλιως με πανοπλια θα χρειαστεις την αλυσιδα των crane style feats, οταν πολεμας me defensive stance εχεις μπονους ac με μειον 2 στο BAB. οποτε η παιρνεις ενα λβλ μονκ (το crane style εχει προαπαιτουμενα dodge/improved unarmoured) για να παρακαμψεις τα προαπαιτουμενα feat η τα παιρνεις ολα, πχ λβλ 1 ως human paladin παιρνεις dodge/improved unarmed και λβλ 3 παιρνεις το crane style, και μετα crane wing-crane riposte για 8 ac/-1 BAB.

μην ξεχνας και τα buffs για AC
- το spell shield δινει +4 shield AC και ενας αλχημιστης ( βρισκεις εναν αλχημιστη companion στο chapter 2) μπορει να στο δωσει μεσω infusion.
- to cleric spell shield of faith, δινει +2 deflection ac αρχικα και φτανει ως +5.
- barkskin spell, +2 enchancment και με μεχρι 5 - το χει ο αλχημιστης η ranger.
 
Top Bottom