What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Pen n Paper RPGs και τα σχετικά

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Αν το πάρω hardcover μπαίνουν και τα έξοδα του Brexit?

Θα το στείλω σε ελληνική διεύθυνση μάλλον, καλύτερα.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
μποτάκιε, να ξερεις παλεψα αρκετη ωρα με τον εαυτο μου.
τελικα το λωλζ φατσουλινι κερδισε οριακα τον τσακνίκολσο. (y)


οντοπικ, απορω πως δεν εχουν πειραξει ακομα τις λεξεις gender/sex στα αρπιγκι στις οθονες του κάρακτε κρηέισο...
χα, μαλακια εγραψα. μολις στοχαστηκα οτι παιζω παλιοτερα αρπιγκίς, οπότε δεν ξερω τι συμβαινει στα καινουργια....
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Έχω δει σε κάποια το "Other" στα gender, και νομίζω σε κάποια άλλα (στο woW σίγουρα) το "gender" έχει αλλάξει σε "appearance".
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
εγώ λέω να βάλουμε τούς αντισπισιστές να τούς την πέσουν.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813

🤡
With that in mind, we understand 'race' is a problematic term that has had prejudiced links between real world people and the fantasy peoples of D&D worlds. The usage of the term across D&D and other popular IP has evolved over time. Now it's time for the next evolution."
Μπορεί να φταει ότι το βλέπω μέσα από το δικό μου μικροσκοπικό PnP κύκλο, αλλά σας ανέφερε ή ακούσατε κανέναν να διαμαρτύρεται για αυτό που αναφέρει το απόσπασμα?
Δεν έχω θέμα εάν το λένε race, ancestry ή gene dump, αλλά πριν διαβάσω για την αλλαγή, δεν ήξερα καν ότι υπήρχε κουβέντα
 
Last edited:

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Κυκλοφόρησε επισήμως σήμερα το πόνημα κάτι φίλων, που το τυραννάνε εδώ και χρόνια.

Oι φίλοι σου προσφέρθηκαν να μου το στείλουν δωρεάν αν τους στείλω την 3άρα στα Ελληνικά που είχε γίνει με επιμέλεια Κράτσα! :love:

Μπορεί να φταει ότι το βλέπω μέσα από το δικό μου μικροσκοπικό PnP κύκλο, αλλά σας ανέφερε ή ακούσατε κανέναν να διαμαρτύρεται για αυτό που αναφέρει το απόσπασμα?
Δεν έχω θέμα εάν το λένε race, ancestry ή gene dump, αλλά πριν διαβάσω για την αλλαγή, δεν ήξερα καν ότι υπήρχε κουβέντα
Ούτε καν στην Ελληνική ομάδα για το DnD δεν είχε γίνει θέμα (πριν την απόφαση της Wizards προφανώς) και ας έχει ένα σωρό wokeάδες και Πεμπτάδες και Ελτζιμπιτικιουάδες μέσα.
 
Last edited:

Getta Robo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Nov 21, 2022
Messages
164
Μικρος μου αρεσε να σκεφτομαι να γραφω ιστοριες και υποθεσεις πανω στα κινουμενα σχεδια οπου εβλεπα, απο συνεχειες πανω σε γεγονοτα οπου θα ηθελα να δω μεχρι και εμφανισεις χαρακτηρων απο αλλους κοσμους, και τα συζητουσαμε με την τοτε παρεα ως παιδια.

Χρονια επειτα, ο συνδιασμος Pixel / PC Master, και απο επαφες της εποχης, εμαθα το AD&D. Ηταν ενδιαφερον, αλλα οι φριχτοι κανονες (ναι παιδια, φριχτοι, λυπαμαι αλλα τι να γινει) και επειδη εχω διαφορα προσωπικα με την ενωση τεχνολογιας, μαγειας και epicουρας, δεν με κρατησε ως συστημα/κοσμοι.

Ωστοσο, μια πολυ ευτυχης συγκυρια καταστασεων, ηταν και η καταλληλη ωστε να μαθω και να ασχοληθω εκτοτε με το υπεροχο World of Darkness, κλασικα ξεκινοντας με το Vampire the Masquerade, με περασματα απο ολα τα παιχνιδια και κοσμους, αλλα και με αγαπημενο το Werewolf the Apocalypse.

Απο το τελος της δευτερης εκδοσης ως σημερα δεν σταματησα να ασχολουμαι ποτε, αν και εχουν αλλαξει πολλα πραγματα.

Η πεμπτη εκδοση μπορει να εχει πολλα ζητηματα και προβληματα, το ευτυχες ομως ειναι πως υπαρχουν ανεξαρτητοι συγγραφεις οπου προωθουν τις δικες τους προτασεις και βιβλια μεσα απο το storytellersvault, και η φαση κρατιεται ακομα ζωντανη.

Ημουν επισης σε διαφορα στεκια και επιχειρησεις οπου διοργανωναν παιχνιδια και δραστηριοτητες πανω στο World of Darkness, πολυ πιθανο να εχουμε γνωριστει και στο παρελθον σε καποια απο αυτα.
Επειδή έγινε η αναφορά, έχω να πω ότι οι μεταφράσεις του Θανάση Βέμπου για το Vampire the Masquerade (και τα βιβλία του P'n'P και τα clan novels) πραγματικά "τα σπάνε". Καλύτερη κωμωδία και από τις μεταφράσεις του Ανούμπιθ για τα Forgotten Realms...

Δεν μπορω να πω οτι πραγματικα θα ηθελα και αρμοζει, μιας και στην Ελλαδα το φαινομενο Streisand και η δικομανια ειναι εξαιρετικα δημοφιλεις πρακτικες.

Ωστοσο, επειδη φιλος ηταν επισης μεταφραστης για τις Ελληνικες εκδοσεις του Vampire the Masquerade, εγιναν και συμβαινουν παρα πολλα στο χωρο. Και ολα ειναι αποτελεσματα κακιστων επιλογων και σχεδον μηδενικου προγραμματισμου.
Γιαυτο και πατωσαν στο τελος της ημερας.
 
Last edited:

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Μικρος μου αρεσε να σκεφτομαι να γραφω ιστοριες και υποθεσεις πανω στα κινουμενα σχεδια οπου εβλεπα, απο συνεχειες πανω σε γεγονοτα οπου θα ηθελα να δω μεχρι και εμφανισεις χαρακτηρων απο αλλους κοσμους, και τα συζητουσαμε με την τοτε παρεα ως παιδια.
Εγώ ξανακατέληξα εδώ, να γράφω και να βάζω το ChatGPT να βγάζει oneshots στη Moominvalley με Στρουμφάκια και Δρακουμέλ κτλ.

εδιτ: όμως επιμένω και παραμένω στη 3.5 και διαβάζω λίγο 2e όταν μπορώ.
 
Last edited:

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Μια και δεν υπάρχει νήμα είπα να το φτιάξω για να γράφουμε για τα Role Playing Games όχι αυτά στο pc ούτε σε board games αλλά τα original που χρειάζονται ένα book με κανόνες, ένα στυλό και χαρτί, ζάρια, μπόλικη φαντασία και φυσικά και ανθρώπους για να παίξεις μαζί τους.
Τώρα μερικά πράγματα που έχω ανακαλύψει αυτό το διάστημα της ενασχόλησης με αυτό το είδος των game.
Το καλύτερο site για να αγοράσει κάποιος book ψηφιακά αλλά και σε φυσική μορφή καθώς και για να διαβάσει review είναι νομίζω το drivethrurpg


τεράστια βιβλιοθήκη που ακόμα και εταιρείες γνωστές του χώρου αν πας στο store τους και αγοράσεις κάποιο τίτλο σε παραπέμπουν για το ψηφιακό download σε αυτό το site.
Στο youtube έχω βρει αυτό εδώ τo κανάλι που κάνει πάντα μια πολύ καλή παρουσίαση σε rpg book και στα συστήματα κανόνων που έχουν.


Mια και εγώ αρχάριος στο σπορ λέω σε κάθε post να γράφω στο τι προτείνεται να αγοράσει κάποιος για να κάνει τα πρώτα του βήματα σε κάθε σύστημα και πια είναι τα καλύτερα σε κάθε genre όπως σε horror κτλ
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Μια και δεν υπάρχει νήμα είπα να το φτιάξω για να γράφουμε για τα Role Playing Games όχι αυτά στο pc ούτε σε board games αλλά τα original που χρειάζονται ένα book με κανόνες, ένα στυλό και χαρτί, ζάρια, μπόλικη φαντασία και φυσικά και ανθρώπους για να παίξεις μαζί τους.
Τώρα μερικά πράγματα που έχω ανακαλύψει αυτό το διάστημα της ενασχόλησης με αυτό το είδος των game.
Το καλύτερο site για να αγοράσει κάποιος book ψηφιακά αλλά και σε φυσική μορφή καθώς και για να διαβάσει review είναι νομίζω το drivethrurpg


τεράστια βιβλιοθήκη που ακόμα και εταιρείες γνωστές του χώρου αν πας στο store τους και αγοράσεις κάποιο τίτλο σε παραπέμπουν για το ψηφιακό download σε αυτό το site.
Στο youtube έχω βρει αυτό εδώ τo κανάλι που κάνει πάντα μια πολύ καλή παρουσίαση σε rpg book και στα συστήματα κανόνων που έχουν.


Mια και εγώ αρχάριος στο σπορ λέω σε κάθε post να γράφω στο τι προτείνεται να αγοράσει κάποιος για να κάνει τα πρώτα του βήματα σε κάθε σύστημα και πια είναι τα καλύτερα σε κάθε genre όπως σε horror κτλ
Καλωσήρθες στην καλύτερη gaming εμπειρία. Ανώτερη ακόμα και από το PC gaming😄.
Mόλις βρεις μια καλή παρέα, ετοιμάσου για αξιομνημόνευτους στιγμές και καταστάσεις :).
Πάντως νομιζω ότι υπάρχει topic σχετικό με pnprpg από τον @Northlander κάπου κρυμμένο
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
αυτό το καημένο έτσι θα μείνει? 🥺
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Για καντε μια συγχώνευση γιατι ετοιμαζόμουν να γράψω πρώτα για τα mythic
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Το πρώτο σύστημα που ασχολήθηκα με τα rpg είναι της Mythic και αυτό έγινε τελείως τυχαία από ένα book που βρήκα και κάθισα και το διάβασα.
Το Mythic Role Playing είναι της World Mill Games και συγκεκριμένα της Tana Pigeon.
Εχει δημιουργήσει ένα σύστημα ώστε κάποιος να μπορεί να παίξει ένα rpg χωρίς Game Master αλλά και να δημιουργήσει όποιο rpg θέλει από το μηδέν με πολύ εύκολους και κατανοητούς κανόνες.
To site τους είναι εδώ


ενώ εκτός από τα δύο βασικά book που έχουν βγάλει με τις πιο πρόσφατες εκδόσεις βγάζουν και ένα μηνιαίο περιοδικό εμπλουτίζοντας το σύστημα τους η ακόμα και δημιουργώντας rpg setting για να παίξει κάποιος ενώ έχουν βγάλει και ένα book για κάποιον που θέλει να δημιουργήσει ένα rpg από το μηδέν και διάφορα άλλα πιο ειδικευμένα ακόμα και deck.
Το βασικό τους book είναι το Mythic RPG

16173.jpg


ενώ έχουν βγάλει και μια έκδοση αποκλειστικά για κάποιον που θέλει να παίξει μόνο με τους κανόνες για τους game master σε άλλα rpg

422929.jpg



Εχουν και το κίτρινο βιβλίο με πιο εξειδικευμένους κανόνες για το game master αλλά και το κόκκινο βιβλίο δηλαδή την δημιουργία rpg και υπάρχει και μια νέα δεύτερο έκδοση


25601.jpg


και τέλος το book adventure crafter ώστε με την χρήση ζαριού να δημιουργείς rpg από το μηδέν


Οπως είπα τo κόκκινο book που είναι και το πιο ολοκληρωμένο για να διαβάσει κάποιος ήταν και το πρώτο που διάβασα και με έβαλα σε αυτό το κόσμο των rpg.
Οι κανόνες απλοί και το πρώτο game που έφτιαξα ήταν δανεισμένο από μια σκηνή ενός βιβλίου που διάβαζα αυτό το καιρό το Εγώ είμαι Γατα και μια σκηνή που είχε με κάτι φοιτητές που έριχναν επίτηδες την μπάλα μπέιζμπολ στο κήπο του κεντρικού χαρακτήρα του βιβλίου.
Φυσικά δεν είναι καν επος και το μόνο skill που έχει ο συγκεκριμένος χαρακτήρας είναι η ακατάσχετη παπαρολογία του αλλά ήθελα να δειξω πως με το mythic σύστημα μπορεί κάποιος να δημιουργήσει ότι story θέλει σε ένα κόσμο φυσικά που γνωρίζει καλα και να το εξερευνήσει χωρίς καν την ύπαρξη game master.
Οι κανόνες της Mythic βασιζονται σε λογικές ερωτήσεις έχουν ένα chaos factor που μαζί με ένα D100 δημιουργεί την τροπή που θα πάρει κάθε σκηνή καθώς υπάρχουν κανόνες ακόμα και για τελείως ανατροπές μια βασικής σκηνής. Δηλαδή με το που ξεκινήσει κάποιος ένα σενάριο που έχει δημιουργήσει δεν ξέρει καν στο τι κατάληξη θα έχει.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Nα γράψω λίγο για το πιο δημοφιλές RPG το Dnd και όχι τόσο για γνώσεις καθώς δεν έχω αρκετές αλλά στο πως μπορεί να ξεκινήσει κάποιος αρχάριος την ενασχόληση του τελείως αρχάριος που όλα αυτά τα ανακάλυψα μετά από ώρες ψάξιμο.
Η καλύτερη αρχή που μπορεί να κάνει κάποιος είναι να πάρει τα δύο starter pack, είναι και σε αρκετά καλή τιμή και το ένα είναι το πιο εύκολο με έτοιμους χαρακτήρες ενώ το δεύτερο τους δημιουργείς μόνος σου.
Oι κανόνες που συνοδεύουν αυτά τα πακέτα είναι πιο απλοποιημένοι και μέσα βρίσκεις χάρτες πληροφορίες για τον κόσμο του dnd τα απαιτούμενα ζάρια και σενάρια για να παίξεις αμέσως
Το ένα το πακέτο είναι αυτό εδώ


product-starter.png


ενώ το δεύτερο αυτό εδώ


prod_essentialskit.png


Τώρα το επόμενο βήμα για κάποιον που θέλει να μπει στα βαθιά είναι να πάρει
το dungeon master guide


LncYep9eVt7djVT.prod.en.png


το players handbook


rJGxllAtvbBhYnO.prod.en.png


και το monster manual


bx66w0bwE87WIQT.prod.en.png


Θα ήθελα τώρα να γράψει και κάποιος πιο έμπειρος με το dnd να μας πει το πιο θεωρεί αναγκαίο book για να αρχίσει κάποιος καθώς και το πιο θεωρεί ότι αν διαβάσει όλα τα παραπάνω σε πιο book story να προχωρήσει
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Άλλος ένας μεγάλος τίτλος στα rpg είναι το Pathfinder μια και υπάρχει και το νήμα για αντίστοιχο game στα pc που είναι και αυτό βασισμένο στους κανόνες του rpg και φυσικά στο κόσμο του.
Για να ξεκινήσει κάποιος και εδώ οπως είναι τώρα της μόδας υπάρχει το beginners box. Eιναι μεγάλη ευκολία αυτά τ α beginner box καθώς και βλέπεις το game πιο απλοποιημένο και βλέπεις γενικά αν σου κάνει το setting αν σας τραβάει να παίξετε.


Μετά φυσικά το sourcebook με τους core rules




υπόψη ότι όλες οι εκδόσεις παίζουν σε μια κανονική και σε μια pocket. Θέλει και προσοχή γιατί υπάρχει η δεύτερη έκδοση και η πρώτη. Η δεύτερη φυσικά είναι πιο σύγχρονη. Για το πιο έκδοση είναι το βλέπεις πάνω δεξιά στο βιβλίο καθώς γράφει εκεί second edition
Μετά το επόμενο που παίρνει κανείς είναι τα gamemaster guide και το advanced players guide



μετά όλοι λένε ότι το πρώτο game που είναι πιο βατό για να ξεκινήσει κάποιος είναι το Troubles in Otari


Φυσικά αν θέλεις κάποιος να εμβαθύνει περισσότερο υπάρχει πληθώρα book όπως για μαγεία, bestiary με τα τέρατα που φτάνει τους τρεις τόμους κτλ. Και φυσικά αρκετά book με ιστορίες που εσύ και η ομάδα σου θα εξερευνήσετε.

Φυσικά υπάρχει και το dnd vs pathfinder γιατί πολλοί θεωρούν ότι οι κανόνες του dnd είναι υπερβολικά περίπλοκοι αλλά νομίζω αυτοί γενικά που παίζουν αυτά τα game δεν μπορεί να τους ενδιαφέρει και πολύ αυτό το πράγμα



βρήκα και αυτό εδώ το κανάλι που έχει γενικά για το pathfinder

 
Top Bottom