What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Περί γυμναστικής.

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,271
Πήρε η Χρονομάνταινα ποδήλατο για το σπίτι και μπορώ να σου πω ότι παντρεύεται τέλεια με το ΦΙΦΑ.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
Πήρε η Χρονομάνταινα ποδήλατο για το σπίτι και μπορώ να σου πω ότι παντρεύεται τέλεια με το ΦΙΦΑ.

Δηλαδή η σύζυγος θα κάνει ποδήλατο την ώρα που εσύ θα παίζεις ΦΙΦΑ; Καλό ακούγεται! :Ρ
Εάν όχι, πληζ ελαμποράτε. :Ρ
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,271
Παίρνεις το χειριστήριο αγκαλιά, γυρνάς την οθόνη προς το ποδηλατο, εκτός κι αν αυτό βλέπει απευθείας σε κάποια τηλεόραση όπως εδώ και ποδηλατείς ενώ παίζεις.
Δεν έχω κάτσει στο σπίτι μου αρκετές ημέρες για να το δοκιμάσω σε βάθος χρόνου, αλλά δυο φορές που το δοκίμασα ήταν ζάχαρη. Η σύζυγος το χρησιμοποιεί ενώ βλέπει ταινίες/σειρές.

Για την μυική μάζα, θα σας θυμίσω εκείνο το κόμικ του PC Master, Όχι άλλο κάρβουνο του Κομιώτη, οπου ο χαζός της υπόθεσης, είχε βάλει τσιμέντο στο ποντίκι για να κάνει μπράτσα.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,867

Αρκετά ενδιαφέρουσα άποψη, διαφωνώ λιγάκι με το να μπει κανείς με τα μπουνια, αλλά σε γενικές γραμμές τα λέει εμπεριστατωμένα
 

Lobo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Dec 18, 2023
Messages
52
Το πρήξιμο ν' αποζητάς, όμως ποτέ μη τ'αγαπάς (μη τ'αγαπάς μη τ'αγαπάς)
Δεν είναι νορμάλ να πιστεύεις ότι 24 ώρες το 24ωρο θα δείχνεις όπως δείχνεις τη μία ώρα κατά τη διάρκεια, και μετά από, τη γυμναστική που κάνεις, όπου χέρια μπούτια ωμοπλάτες πρήζονται και παν να εκραγούν και είσαι μες τη κ@υλα από την όλη διαδικασία.
Νομίζω αυτό είναι ένα απ τα σοβαρά θέματα που δυσκολεύεται να κατανοήσει ο κόσμος σε σχέση με τη γυμναστική και την εικόνα που έχει για τον εαυτό του μέσω αυτής. Τουλάχιστον μιλώντας για τον εαυτό μου, από πιτσιρικάς που τη παλεύω, τώρα φέτος το δέχτηκα, και αυτό λύνει τα μισά ψυχολογικά που έχουν να κάνουν με το να σηκώνεις βάρη.
Τα άλλα μισά είναι κόμπλεξ που θέλουν ψυχολόγο αλλά "τι είμαστε μωρέ, άντρες ή κουραμπιέδες" να πάμε για ψυχανάλυση, γι αυτό σηκώνουμε σίδερα.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,867
Τα άλλα μισά είναι κόμπλεξ που θέλουν ψυχολόγο αλλά "τι είμαστε μωρέ, άντρες ή κουραμπιέδες" να πάμε για ψυχανάλυση, γι αυτό σηκώνουμε σίδερα.

Νους υγιης εν σωματι υγιει, οπως ελεγε και ο γιουβεναλης!
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,888
Δεν είναι νορμάλ να πιστεύεις ότι 24 ώρες το 24ωρο θα δείχνεις όπως δείχνεις τη μία ώρα κατά τη διάρκεια, και μετά από, τη γυμναστική που κάνεις, όπου χέρια μπούτια ωμοπλάτες πρήζονται και παν να εκραγούν και είσαι μες τη κ@υλα από την όλη διαδικασία.
Αυτό. Δυστηχώς κάποιος το καταλαβαίνει αφού μπει στα 30. Θα είναι τυχερός αν δεν έχει αναβολιαστεί για χάρη του μόνιμου shredded physic.


Αρκετά ενδιαφέρουσα άποψη, διαφωνώ λιγάκι με το να μπει κανείς με τα μπουνια, αλλά σε γενικές γραμμές τα λέει εμπεριστατωμένα
Σου προτείνει 2 φορές τη βδομάδα γυμναστική κ να ξεκινήσεις με 5χ5 για full strength στις μεγάλες μυικές ομάδες. Πόσο λιγότερο θες
:giankos:
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Μετα τα δεν μου κανει κου-κου και τα κου-κου σε τρεις μηνες, ξεκινησατε official γεροντο-συζητηση;

Το πρωτο γραφημα νομιζα οτι ηταν η επεκταση της κοιλιας με την παροδο του χρονου.
Πριν φυγω για Γκανα, ειχα κοψει το καπνισμα για δυο μηνες. Δεν κουμπωναν τα δυο πρωτα κουμπια στα παντελονια μου και η κοιλια μου εβγαινε εξω απο τις μπλουζες. Ξεκινησα να καπνιζω και γλυτωσα την ταλαιπωρια. Θαυμα σας λεω.

Εχω διαβασει μερικα αρθρα, τυχαια, με το ιδιο θεμα. Πρεπει να σηκωνεις σιδερα για να διατηρησεις την αξιοπρεπεια σου.
Οταν πεφτει κατω κανενα χαρτακι, το κλωτσαω, μπας και παρει ανυψωτικη [quote protection] και το πιασω χωρις να σκυψω [/quote protection]. Μεχρι εκει εχω φτασει.

Ισχυει. Γνωστοι μου και πρωην φιλοι που εκαναν καρντιο και ασκησεις σιλουετας. Ειναι σαν να μην εχουν κανενα αποτελεσμα. Ενας επαθε και ζημια. Στην Αφρικη, γνωριζω ατομα που σηκωνουν σιδερα και δεν ειναι μονο η μυικη μαζα αλλα το γενικο συνολο. Ο σκελετος τους δεν γνωριζει τι θα πει στραβωνω απο το βαρος του χρονου.
Εξαιρεση αποτελουν οσοι επαιρναν ντριγκι ντριγκι και χλαπα χλουπα. Κρεμονται τα κρεατα σαν κρεαταγορα.

Αυτο που λεει το αρθρο για την πτωση απο τα 30 και μετα. Μεγαλο ρολο παιζουν τα γονιδια και ο τροπος ζωης.
Εχω φιλο που τωρα πρεπει να ειναι στα 70κατι του. Εχει να γυμναστει περιπου 30 χρονια. Λιγο πριν τα 70 του, ειχε γινει μια παρεξηγηση και ξαπλωσε 10 ατομα (σοβαρα). πηγαινοερχοντουσαν τα ασθενοφορα. Ατομα που ακομα δεν ειχαν λογο να διαβασουν αυτο το αρθρο.

Εγω εχω ακομα δεν εχω σημαδια γηραντικης φθορας. Κοιμαμαι 10-12 ωρες την ημερα. Με εξαιρεση μια επισκεψη στο σουπερ μαρκετ, περιπτερο για λιγο θανατο και φουρνο. Την υπολοιπη μερα καθομαι σε μια καρεκλα.
Οταν δουλευω. 8 ωρες δουλεια, 8 ωρες υπνο και 8 ωρες αλκοολ και γυναικες.
Προσπαθω να ακολουθω τα διδαγματα του Μπουκοφσκι.

Δεν ειμαι οπως στα 30 μου αλλα δεν βλεπω να εχω σχεση με τους συνομηλικους μου.
Ο αδερφος μου που ειναι 8 ωρες δουλεια, 6 ωρες υπνο και 10 ωρες παιδια. Του ειπα να ξεκινησει να γυμναζεται και να φτιαξει λιγο την διατροφη του.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,677
Όπως λέει και ένας φίλος μου: ''Μείνετε μακρυά απο τα γυμναστήρια, βλάπτουν σοβαρά την υγεία''. :ROFLMAO:
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
2.13... τελος. Τα λαστιχα εδιναν μια χαρουμενη νοτα αλλα στο 2.13 αποφασισα οτι ειδα αρκετα.

Μείνετε μακρυά απο τα γυμναστήρια, βλάπτουν σοβαρά την υγεία
Το εχω πει κι εγω, πολλες φορες. Η αθληση προσφερει πολλους τραυματισμους και ραντεβου με γιατρους.
 

Lobo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Dec 18, 2023
Messages
52
Ισχύει για τα γονίδια. Αλλά παρ' ολο που υπάρχουν τυχεροί και γκαντέμηδες στη λοταρία αυτή, το ωραίο με τη Δικαιοσύνη του Σίδερου είναι πως είτε γεννήθηκες Κόναν είτε Λαπάς, αν κάνεις αυτά που πρέπει να κάνεις εντός κι εκτός γυμναστηρίου και υποφέρεις, θα γίνεις μια Ανώτερη Βερσιόν του Μέχρι Πριν Εσένα (Μ.Π.Ε).
Απλά για κάποιους θα είναι ευκολότερο και για κάποιους δυσκολότερο. Ε τι να κάνουμε.

Ασχέτως το τι γυμναστική κάνεις, θα συναντήσεις το γιατρό εμπρός σου αργα ή γρηγορα, αν τη κάνεις χρόνια, το θέμα είναι ότι όταν σηκώνεις σίδερα κάποια χρόνια και το πας σοβαρά (ούτε καν για κάποιου είδους διαγωνισμό, powerlifting meet και τέτοια... απλά για την ομορφιά της τρέλας σου), αργά ή γρήγορα θα πέσει και νυστέρι και κατα συνέπεια χρόνια κουσούρια.
Εγώ παιδιά έχω την σουπερ δυναμη να νιώθω πότε θα πιάσει γερό κρύο ή/και υγρασία, μία ή δυο μέρες νωρίτερα. Με ειδοποιούν οι μαχαιριές στη μέση, επειδή μικρός έκανα μ@λακίες! Αν ήμουν σουπερήρωας θα λεγόμουν Σουπερμαλακ.

Το να κάθεσαι να παιδεύεσαι, να σηκώνεσαι ενδεχομένως και μες το χάραμα αν δεν έχεις χρόνο, για να πας να σηκώσεις σίδερα, το να μπουκώνεσαι και να φτιάχνεις 5-6 μήνες σκεμπέ ώστε να γίνεις σαν Ουρουκ-Χάι και να κτηνιάσεις για να πας μετά να σηκώσεις πιο βαριά σίδερα, και μετά άλλους πες 5-6 μήνες να τρως τα μισά ώστε να χάσεις ένα μέρος των μυών που έχτισες τους μήνες πριν, να χάσεις κάποια απ τη δύναμη που έχεις και τη κτηνάδα, αλλά να κρατήσεις και κάποιους μύες και να δείξεις πιο ανθρώπινος και κοινωνικά αποδεκτός (ε μη γελιόμαστε), όλη αυτή τη διαδικασία να τη κάνεις όχι επειδή έχεις σκοπό να βγάλεις λεφτά απ αυτό ή να ΓΙΝΕΙΣ Ο ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΗΗΗΣΣΣ ή κάτι τέτοιο, απλά για τη τρέλα σου, ναι περιλαμβάνει και μία δόση γελοιότητας, ή χαζομάρας. Εγώ το λέω ρομαντισμό γιατί είμαι ευαίσθητη ψυχή.
 
Last edited:
Top Bottom