What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Εγώ δεν είμαι ενάντια στον ιδιωτικού τομέα όμως πρέπει να υπάρχουν και όρια.
Είμαι ενάντια στις πωλήσεις με κριτήριο το ζεστό χρήμα, το οποίο συνήθως δεν είναι καθόλου ζεστό.
Δεν ξέρω τι λογική μπορεί να έχει να σφάξει καποιος την μοναδική αγελάδα.

Ξεφεύγω πολύ από το θέμα αλλά έχω και τις αιώνιες απορίες. Να φέρουμε ξένες επενδύσεις. Ζεσταίνουν το κρεβάτι για να έρθει ο ξένος με δουλειά για όλους, όμως δεν κάνουν το ίδιο για τους ντόπιους. Δεν θέλω να ακούσω τις βλακείες για το ΕΣΠΑ.

Όλοι θέλουν να κάνουν πολιτική για το ψώνιο και τις μπίζνες βλ Άδωνι, Βελόπουλο και τα άλλα παιδια. Οι μεγάλες εταιρίες βγαίνουν πάντα λάδι και τα φιλαράκια των πολιτικών κερδισμένα, με το αζημιωτο φυσικά. Δεν μπαίνει κανένας φυλακή και γενικά ζούμε σε μια χώρα όπου υπάρχουν σκάνδαλα αλλά δεν τα έκανε κανένας. Αν πιάσουν κάποιον κατά λάθος, τον αφήνουν επειδή άργησαν να τον πιασουν.
Έχουμε βουλευτική ασυλία, βουλευτική σύνταξη και δεν είναι παράνομο να λες ψέματα πριν τις εκλογές.

Έχουμε όλους αυτούς τους τρελούς που κυβερνάνε, που κλέβουν, που θέλουν να κλείσουν τα πάντα, που δεν ξέρουν τίποτα για την κοινωνία οπου ζούνε και το πρόβλημα μας είναι ο ιδιωτικός τομέας και αν πρέπει να συνεχισει το κράτος να είναι χορηγός βασικών αγαθών.

Μετά κάθεσαι και βλέπεις την πολιτική συζήτηση που κάνει ο κυρ Τάκης με τον Στάθη τον γκαβο και νομίζεις ότι είχες ακαριαίο θανατο και βρέθηκες με ένα μπλινκ στην κόλαση.

Κάθε μέρα βλέπω και ακούω σχόλια και θέλω να κάνω λοβοτομή με σκεπάρνι.

Ο τρίτος παγκόσμιος πόλεμος πρέπει να γίνει χωρίς παραβίαση συνόρων.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,271
αυτό πάντως που κάποιοι τα θέλετε όλα ιδιωτικά ή όλα κρατικά να το κοιτάξετε...
Προφανώς και δεν πρέπει να υπάρχεί η λογική των δύο άκρων. Αλλά θα ήθελες να γίνεις πιο συγκεκριμένος ως προς το πια ιδιωτικοποίηση των τελευταίων είκοσι ετών βελτίωσε σε κάτι τις ζωές μας;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,473
Προφανώς και δεν πρέπει να υπάρχεί η λογική των δύο άκρων. Αλλά θα ήθελες να γίνεις πιο συγκεκριμένος ως προς το πια ιδιωτικοποίηση των τελευταίων είκοσι ετών βελτίωσε σε κάτι τις ζωές μας;
δεν θεωρώ παράδειγμα της προκοπής την χώρα μας :p

Τον ΟΤΕ δεν θα τον πούλαγα για κανέναν λόγο πχ.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Από τον να μην τον πουλήσεις τον ΟΤΕ (που να έχεις κρατικό πάροχο τηλεπικοινωνιών μπορεί να είναι και θέμα εθνικής ασφάλειας) μέχρι να έχει το μονοπώλιο στην αγορά υπάρχει απόσταση όμως. Ή μήπως ξεχάσαμε πόσο πληρώναμε το internet και για τι ταχύτητες μέχρι το 2008; Δεν ήταν και τόσο παλιά.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,317
@razvedchiki H μελέτη που στηρίζεται το άρθρο καταδεικνύει ολιγοπωλιακές τακτικές που δεν αφήνουν να λειτουργήσει σωστά ο ανταγωνισμός... Πρακτικά προτείνει περισσότερη ελευθερία στην αγορά..... Οι υπόλοιπες 27 χώρες που γίνεται η σύγκριση τι καθεστώς έχουν υπαρκτό σοσιαλισμό;

@Chronomancy

Συνεχίζεις να υποστυρίζεις τα περι Τζήμερου άρα να υποθέσω ότι όποιος θέλει να έχει θεωρητικό υπόβαθρο ο λόγος του είναι Τζήμερος στο μυαλό σου;; ... ... οκ ας το προσπεράσουμε αυτό γιατί.. νταξ..

Οι θεωρίες που έχουν αποτύχει είναι οι σοσιαλιστικές. Στην Γερμανία, στην Ιταλία στην Κίνα και στην Ρωσία. Πρακτικά δηλαδή το μοντέλο είναι τόσο αποτυχημένο που ωθεί όλα αυτά τα κράτη σε επιθετικό αναθεωρητισμό.. το λιγότερο...

ο συγκεντρωτισμός είτε αφορά μια φαμίλια, είτε αφορά ένα λόμπι πολιτικών είτε λόμπι εταιρειών, πού διαφέρει; Γιατί όσο συγκεντρωτικό μπορεί να γίνει ένα καθεστώς το οποίο ξεκίνησε με σοσιαλιστικά οράματα άλλο τόσο συγκεντρωτική μπορεί να γίνει μία ελεύθερη αγορά

Είναι κατ ελάχιστο αντιφατικός ο συλλογισμός σου. Η φεουδαρχία που ζούμε δεν έχει αφήσει πουθενά πραγματική ελευθερη αγορά να δουλέψει. Όταν οι μηχανισμοί ωφελούν τους λίγους δεν υπάρχει ελεύθερη αγορά.. Και το κακέκτυπο που υπάρχει ανα τον κόσμο το αποδεικνύει αυτό.

Η ελευθερη αγορά απαιτεί ατομική ελευθερία και ίσες ευκαιρίες για όλους.. πράγμα που δεν υπάρχει καθολικά.. ούτε κοντά.

Για την ΔΕΗ και για την κατάρρευσή της θα μπορούσα να γράφω για ώρες (που δεν έχω διαθέσιμες...) αλλά θα πω απλά ότι είναι ένα πολύ χαρακτηριστικό παράδειγμα διαφθοράς και συγκεντρωτισμού σε πολιτικούς και συνδικάτα.. γιατί η κατάρρευση έχει ξεκινήσει εδώ και 4 δεκαετίες και οι ευθύνες είναι διακοματικές και όχι μόνο σε κυβερνητικό επίπεδο...
 
Last edited:

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,741
@razvedchiki H μελέτη που στηρίζεται το άρθρο καταδεικνύει ολιγοπωλιακές τακτικές που δεν αφήνουν να λειτουργήσει σωστά ο ανταγωνισμός... Πρακτικά προτείνει περισσότερη ελευθερία στην αγορά..... Οι υπόλοιπες 27 χώρες που γίνεται η σύγκριση τι καθεστώς έχουν υπαρκτό σοσιαλισμό;

το γνωστο παραμυθι οτι με περισοτερους παιχτες θα χουμε και καλυτερες τιμες. περισοτερο ενδιαφερει να μοιραστει η πιτα να φαει και ο κουμπαρος απο το σοι της γυναικας παρα η ποιοτητα/ κοστος υπηρεσιων.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,317
το γνωστο παραμυθι οτι με περισοτερους παιχτες θα χουμε και καλυτερες τιμες. περισοτερο ενδιαφερει να μοιραστει η πιτα να φαει και ο κουμπαρος απο το σοι της γυναικας παρα η ποιοτητα/ κοστος υπηρεσιων.

you posted it...

και τα παραμύθια που ξέρω εγώ δεν στηρίζονται σε empirical data :)
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,741
δεν λεει ψεματα η ερευνα για το κοστος και το υπονοουμενο καρτελ, η προταση ομως που αφηνει για νεο παιχτη δεν θα φερει μειωσεις τιμων.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,317
ok.. Και που το στηρίζεις αυτό;

Να σημειώσω ότι αν συνεχίσει η νοοτροπία τσιφλικι-καρτέλ συμφωνώ μαζί σου..
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,473
Από τον να μην τον πουλήσεις τον ΟΤΕ (που να έχεις κρατικό πάροχο τηλεπικοινωνιών μπορεί να είναι και θέμα εθνικής ασφάλειας) μέχρι να έχει το μονοπώλιο στην αγορά υπάρχει απόσταση όμως. Ή μήπως ξεχάσαμε πόσο πληρώναμε το internet και για τι ταχύτητες μέχρι το 2008; Δεν ήταν και τόσο παλιά.

Είμαι από τους πρώτους που έφυγαν από ΟΤΕ και από τους πρώτους που φέρνω το επιχείρημα για τις ταχύτητες και τα κόστη που είχαμε πριν ανοίξει η αγορά.

Αλλά τον ΟΤΕ δεν θα τον πούλαγα γιατί ήταν κερδοφόρα επιχείρηση και με ανοιχτή αγορά.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,271
Σχετικά με τον ΟΤΕ θα ήθελα να ρίξω κι άλλο προβοκατορικο λάδι στην φωτιά των κρατικών μονοπωλίων. Έστω ότι δεν αγόραζε ποτέ το ελληνικό δημόσιο πίσω τις πρώτες γραμμές που μπήκαν από τους ιδιώτες, πιστεύει κανείς μας ότι θα έφτανε η τηλεφωνική γραμμή σε κάθε σπίτι της επικρατείας; Δεν νομίζω. Δεύτερον, τον πουλήσαμε πού; Στην πρώην κρατική εταιρεία τηλεφωνίας της Γερμανίας. Δηλαδή σιγά τα αυγά. Αυτή είναι η ελεύθερη αγορά; Πρώην κρατικά μονοπώλια μεγάλων κρατών, να περνάνε σε ιδιωτικά χέρια και σιγά αυτά να απορροφούν αντίστοιχες πρώην ΔΕΚΟ άλλων κρατών;
Τρίτον, μπορεί να μας βάλανε VDSL εδώ πάνω στο χωριό, αλλά αν συγκρίνω με άλλες χώρες την αναλογία τιμής/ταχύτητας και τις αυξήσεις που είδαμε στα τιμολόγια μας τα τελευταία χρόνια, δεν ξέρω αν βγήκαμε κερδισμένοι.
Τέταρτον, η νυν κοσμοτε κερδοφορει στις πλάτες εργαζομένων, μισθωμένων από τρίτες εταιρείες οι οποίοι δουλεύουν σε συνθήκες γαλέρας. Μπορεί σε ένα δημόσιο περιβάλλον να ήταν κάπως φλου τα πράγματα αλλά αυτό το μαστίγιο που επικρατεί στην evalue και ΣΙΑ δεν θα υπήρχε σε καμία περίπτωση.

Αντίστοιχα έξυπνες πωλήσεις κάναμε με όλες τις άλλες εταιρείες μας, τις δίνουμε σε αντίστοιχες εταιρείες με την Deutsche Telekom για να λέμε ότι πήραμε ζεστό κασέρι, ενώ δεν καλύπτουμε ούτε τα βασικά έξοδα των υλικών.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,317
Σχετικά με τον ΟΤΕ θα ήθελα να ρίξω κι άλλο προβοκατορικο λάδι στην φωτιά των κρατικών μονοπωλίων. Έστω ότι δεν αγόραζε ποτέ το ελληνικό δημόσιο πίσω τις πρώτες γραμμές που μπήκαν από τους ιδιώτες, πιστεύει κανείς μας ότι θα έφτανε η τηλεφωνική γραμμή σε κάθε σπίτι της επικρατείας; Δεν νομίζω.

ΑΝ και δεν μ αρέσουν τα εύκολα συμπεράσματα (δλδ με επιφύλαξη) Πιστεύω ότι είναι εξαιρετικά πιθανόν να γινόταν. Γιατί έτσι μεγαλώνει η πίττα της αγοράς... π.χ. internet=νέοι επιχειρηματικοί δρόμοι.

Δεύτερον, τον πουλήσαμε πού; Στην πρώην κρατική εταιρεία τηλεφωνίας της Γερμανίας. Δηλαδή σιγά τα αυγά. Αυτή είναι η ελεύθερη αγορά; Πρώην κρατικά μονοπώλια μεγάλων κρατών, να περνάνε σε ιδιωτικά χέρια και σιγά αυτά να απορροφούν αντίστοιχες πρώην ΔΕΚΟ άλλων κρατών;

Ναι μιας και τα κράτη είναι ανίκανα να κάνουν σωστά την δουλειά και να ανταγωνιστούν... δυστυχώς ή ευτυχώς... Βέβαια το ίδιο βλέπουμε και σε γίγαντες ιδιωτικές επιχειρήσεις.. για να είμαι δίκαιος...

Τρίτον, μπορεί να μας βάλανε VDSL εδώ πάνω στο χωριό, αλλά αν συγκρίνω με άλλες χώρες την αναλογία τιμής/ταχύτητας και τις αυξήσεις που είδαμε στα τιμολόγια μας τα τελευταία χρόνια, δεν ξέρω αν βγήκαμε κερδισμένοι.

Τι καθεστώς έχουν αυτά τα άλλα Κράτη;;

Τέταρτον, η νυν κοσμοτε κερδοφορει στις πλάτες εργαζομένων, μισθωμένων από τρίτες εταιρείες οι οποίοι δουλεύουν σε συνθήκες γαλέρας. Μπορεί σε ένα δημόσιο περιβάλλον να ήταν κάπως φλου τα πράγματα αλλά αυτό το μαστίγιο που επικρατεί στην evalue και ΣΙΑ δεν θα υπήρχε σε καμία περίπτωση.

Και μένα μ αρέσει το speculation... Το πρόβλημα είναι ότι νομοτελειακά (με βάσει ιστορικά δεδομένα) τα κράτη είναι τέλεια για να πτωχεύουν υγιής επιχειρηματικούς κλάδους και κατ επέκταση να καταλήγουμε σε ιδιωτικοποιήσεις και απολύσεις. Μακάρι σε ένα μαγικό σύμπαν να μην ήταν έτσι.. αλλά reality always kicks in αργά ή γρήγορα. Το κράτος ως ανεξάρτητο θα έπρεπε να ελέγξει και να κοπανάει τις κακές συνθήκες εργασίας..

Αντίστοιχα έξυπνες πωλήσεις κάναμε με όλες τις άλλες εταιρείες μας, τις δίνουμε σε αντίστοιχες εταιρείες με την Deutsche Telekom για να λέμε ότι πήραμε ζεστό κασέρι, ενώ δεν καλύπτουμε ούτε τα βασικά έξοδα των υλικών.

Οι επιχειρήσεις δεν κοστολογούνται μόνο με βάσει την υλική υποδομή. Δηλαδή αν είναι φορτομένη στα δάνεια ή είναι ζημιογόνος υπάρχει καλός λόγος που πουλιούνται κοψοχρονιάς. Ένα έξυπνο δημόσιο θα τις πούλαγε στο πικ της ακμής τους. Όχι στο χείλος του γκρεμού


Edit: Σε κάθε περίπτωση ως προς το πρώτο point οι δουλειές υποδομής ακόμα και κατα τον Adam smith είναι δουλειά του κράτους
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Το πρόβλημα είναι ότι νομοτελειακά (με βάσει ιστορικά δεδομένα) τα κράτη είναι τέλεια για να πτωχεύουν υγιής επιχειρηματικούς κλάδους και κατ επέκταση να καταλήγουμε σε ιδιωτικοποιήσεις και απολύσεις.
Θα μπορουσα να κανω διαφορα copy paste για τον ΟΤΕ οπως για το πως ξεκινησε το 1949 και οτι ηταν κερδοφορα εταιρια αλλα θα μπλεξουμε.
Μπορω να αναφερω δεκαδες τιτλους ντοκιμαντερ, για ιδιωτικες εταιριες που αγορασαν απο το δημοσιο και τα εκαναν θαλασσα και συγκεκριμενα την νεκρα θαλασσα. παλι θα μπλεξουμε και θα μπουμε σε πολλες θεωριες οπως ποιος πληρωνει την νυφη κτλ.

Αυτο που εχω να πω ειναι οτι πουλησαν τον ΟΤΕ στην deutsche telekom, σε μια περιοδο κοντινη με το σκανδαλο που ειχε για υποκλοπες.
Αυτο ενω υπηρχε η πικρη εμπειρια απο το σκανδαλο κατασκοπιας/vodafone (2004).
Μιλαμε για μια εταιρια που εχει βαλει σκοπο να αγορασει ολες τις εταιριες επικοινωνιων στον κοσμο. Αυτο δεν φοβιζει κανεναν;

Νομιζω οτι οι συζητησεις περι δημοσιου και ιδιωτη πρεπει να ξεκινανε απο αυτα τα θεματα και οι δημοσιες υπηρεσιες μπορουν να ειναι κερδοφορες.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,317
Αυτο που εχω να πω ειναι οτι πουλησαν τον ΟΤΕ στην deutsche telekom, σε μια περιοδο κοντινη με το σκανδαλο που ειχε για υποκλοπες.
Αυτο ενω υπηρχε η πικρη εμπειρια απο το σκανδαλο κατασκοπιας/vodafone (2004).
Μιλαμε για μια εταιρια που εχει βαλει σκοπο να αγορασει ολες τις εταιριες επικοινωνιων στον κοσμο. Αυτο δεν φοβιζει κανεναν;

Ο κρατικός έλεγχος των τηλεπικοινωνιών και των εταιριών που τις διαχειρίζονται είναι εντελώς ασύνδετος με το αν είναι ιδιοτικές ή όχι. Ούτε έχει σχέση με τον αν εξαγοράστηκαν. Αν υπήρξε πραγματική πολιτική βούληση διελευκανσης θα μπορούσε να συμβεί ανεξαρτήτως... Οι εταιρίες δουλεύουν μέσα σε συγκεκριμένα νομικά περιβάλλοντα που το κράτος διαλέγει τον βαθμό της επιβολής.

Μιλαμε για μια εταιρια που εχει βαλει σκοπο να αγορασει ολες τις εταιριες επικοινωνιων στον κοσμο. Αυτο δεν φοβιζει κανεναν;

Για αυτό μπορεί να βοηθήσει η αγία ελεύθερη αγορά στην βελτίωση της κατάστασης γιατί ο καταναλωτής μπορεί να επιλέξει ή και να τιμωρήσει. Επίσης κάτι τέτοιο θα ήταν καρτέλ και πρακτικά παράνομο. Βέβαια δεν ζούμε σε ιδανικό κόσμο ούτε δουλεύει η ελεύθερη αγορά σωστά..

Μπορω να αναφερω δεκαδες τιτλους ντοκιμαντερ, για ιδιωτικες εταιριες που αγορασαν απο το δημοσιο και τα εκαναν θαλασσα και συγκεκριμενα την νεκρα θαλασσα. παλι θα μπλεξουμε και θα μπουμε σε πολλες θεωριες οπως ποιος πληρωνει την νυφη κτλ.

Θα μπορούσες να μου κάνεις μια λίστα με επιτυχημένες δημόσιες εταιρίες με βιώσιμα balance sheets? Γιατί εγώ στο παρελθόν που το χω ψάξει δυσκολεύτηκα να βρω έστω μία.. Μπορεί να μην έψαξα καλά ή να έχω πολύ αυστηρά κριτήρια... και μετά θα κάνουμε και μια λίστα με επιτυχημένες ιδιωτικές για να δούμε προς τα που γέρνει η πλάστιγγα της επιτυχίας ή της αποτυχίας.

Το ότι ιδιωτικές εταιρίες αποτυγχάνουν δεν μου λέει απολύτως τίποτα. Έτσι παίζεται αυτό το παιχνίδι.... αποτυγχάνουν παρ όλες τις ωφέλιμες για αυτές εξαγορές και η αγορά αυτορυθμίζεται...

οι δημοσιες υπηρεσιες μπορουν να ειναι κερδοφορες.
Θεωρητικά ναι
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,473
Οι δημόσιες πρέπει να ειναι ανταγωνιστικές και όχι για να χώνει ο κάθε πικραμένος τους κομματικούς στρατούς του με τρελούς μισθούς χωρίς να υπάρχει λόγος για επιπλέον προσωπικό ή επιπλέον διευθυντές.

Οι ιδιωτικές πρέπει να ελέγχονται και όχι να είναι σκλαβοπάζαρα.

Οι δημόσιες πρέπει να προσφέρουν υπηρεσίες ανταγωνιστικές στις ιδιωτικές αλλά όχι αθέμιτα ανταγωνιστικές, πχ όχι να επιδοτεί κάτι το κράτος με τα λεφτά από τους φόρους μας για να δίνει καλύτερες τιμές. Για όσους δεν μπορούν να καλύψουν το ελάχιστο κόστος πχ του ρεύματος, να θεσμοθετηθούν βοηθήματα και εκπτώσεις με αυστηρό έλεγχο, εκεί ναι να επιδοτηθούν από τους φόρους μας.

Οι ιδιωτικές πρέπει να κερδίζουν διαγωνισμούς και προμήθειες προς το κράτος με πλήρη διαφάνεια και να αποκλείονται αυτόματα όσες έχουν στενές και συγγενικές σχέσεις με κυβερνητικούς αξιωματούχους ή βουλευτές. Σε περίπτωση παράβασης σε αυτό να ακυρώνεται αυτόματα ο διαγωνισμός και να διεκδικεί το κράτος αποζημίωση σεβαστού μεγέθους μέχρι να βρεθεί νέος ανάδοχος, ενώ θα αποκλείεται διαπαντός η εταιρία ή/και ο επιχειρηματίας (ναι ανοίγει άλλη, αλλά είναι ένα εμπόδιο ακόμα).

Οι δημόσιες πρέπει να έχουν αξιολόγηση υπαλλήλων και δυνατότητα απόλυσης. ΝΑΙ ΠΡΕΠΕΙ! Γιατί δεν είναι δυνατόν μια κάρχια σε μια υπηρεσία να μας κρατάει από τα @@ γιατί δεν της αρέσει η μούρη μας και μόνο μέσω αυτής μπορεί να προχωρήσει η υπόθεσή μας (τυχαίο τελευταίο παράδειγμα με πολεοδομία που η υπάλληλος αρνούνταν να κάνει την δουλειά της και να προχωρήσει υπόθεσή γιατί έτσι...) σαφώς να υπάρχουν δικλείδες ασφαλείας για να μην υπάρχουν εκδικητικές απολύσεις. Σε περίπτωση πλεονάζον προσωπικού να δίνεται η δυνατότητα μετάθεσης ή/και επανεκπαίδευσης για να καλύψει άλλη θέση χωρίς να απολυθεί.

και και και χίλια 2 πράγματα που αν γίνουν θα είμαστε καλύτερα.
Ναι στις δημόσιες και ποιοτικές εταιρίες, ναι στις ιδιωτικές και αξιοκρατικές εταιρίες. Με κανόνες, διαφάνεια και πάνω από όλα έλεγχο.
Έλεγχος, έλεγχος, έλεγχος.

Όχι στα ξέφραγα αμπέλια, όχι στις σύγχρονες γαλέρες, όχι στους κηφήνες σε μόνιμες θέσεις, όχι στις απολύσεις γιατί έτσι.

Ισορροπία γμτχμ. Γιατί είναι τόσο δύσκολο; Γιατί όποτε το λέω με δείχνουν με το δάκτυλο και με λένε ισαποστάκια;
Γιατί πρέπει να είναι άσπρο ή μαύρο σε μια ζωή που ποτέ τίποτα δεν είναι άσπρο και μαύρο;

Μην είστε bethesda στην πολιτική, να είστε obsidian.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Ο κρατικός έλεγχος των τηλεπικοινωνιών και των εταιριών που τις διαχειρίζονται είναι εντελώς ασύνδετος με το αν είναι ιδιοτικές ή όχι. Ούτε έχει σχέση με τον αν εξαγοράστηκαν. Αν υπήρξε πραγματική πολιτική βούληση διελευκανσης θα μπορούσε να συμβεί ανεξαρτήτως... Οι εταιρίες δουλεύουν μέσα σε συγκεκριμένα νομικά περιβάλλοντα που το κράτος διαλέγει τον βαθμό της επιβολής.
Να μου εξηγησεις την λογικη στο παρακατω δεν γινεται. Εκτος και αν πηρες μερος στις διαπραγματευσεις.
θα συμφωνησω οτι οι εταιριες δουλευουν μεσα σε συγκεκριμενα νομικα περιβαλλοντα. ετσι ειναι. Εγω θα ηθελα να μου πεις τι πιστευεις οτι τους εκανε να αγνοησουν την ιστορια. Η vodafone, προφανως επειδη την επιασαν στον υπνο, (ισως και οχι) εφερε την ευθηνη για σκανδαλο κατασκοπιας. μιλαμε για σκανδαλο με νεκρο. *break* Εκεινη την περιοδο, που το θεμα ηταν ακομα καυτο, καποιος πολιτικος ειχε ρωτησει, πως γινεται ο πρωθυπουργος μιας χωρας να επιλεγει μια ξενη εταιρια για να τον εξυπηρετει. *back*

Μετα απο πολυ λιγα χρονια, δεχονται να δωσουν κομματι του ΟΤΕ σε μια εταιρια που εχει ποινικο μητρωο στην υποκλοπη. Αυτο δεν εχει σχεση με νομοθεσιες (ισως και να εχει) και αφου το κρατος διαλεγει τον βαθμο επιβολης, θεωρω οτι ο βαθμος ηταν λιγο μηδενικος. Δεν θυμαμαι να βγηκε καποιος ελληνας πολιτικος να εξηγησει γιατι εδωσαν μεριδιο σε μια εταιρια που ειχε ιστορικο στις υποκλοπες.
Σεναριο φαντασιας.
Θελεις να αλλαξεις εταιρια κινητης και βρηκες μια τιμια τιμη στην εταιρια αεροκωλ. Το βραδυ πριν πας να κανεις συμβολαιο μαζι τους, βλεπεις στις ειδησεις οτι η αεροκωλ κανει υποκλοπες. Δεν θα σε προβληματισει καθολου; λογικα θα πεις ενταξει ,εγω δεν ειμαι πολιτικος, δημοσιογραφος και δεν λεω τιποτα σοβαρο απο το τηλεφωνο. Δεν θα πεις το ιδιο εαν ανακαλυψεις οτι σε κατασκοπευει το αφεντικο σου.


Για αυτό μπορεί να βοηθήσει η αγία ελεύθερη αγορά στην βελτίωση της κατάστασης γιατί ο καταναλωτής μπορεί να επιλέξει ή και να τιμωρήσει. Επίσης κάτι τέτοιο θα ήταν καρτέλ και πρακτικά παράνομο. Βέβαια δεν ζούμε σε ιδανικό κόσμο ούτε δουλεύει η ελεύθερη αγορά σωστά..
Δεν θυμαμαι καποια εταιρια να διαφημισε τις υπηρεσιες της λεγοντας, ελατε σε εμας γιατι η DT ακουει τι λετε. Η κυβερνηση ειναι αυτη που πρεπει να προστατεψει τον καταναλωτη. Ας εβγαιναν να πουν οτι η DT κρυφακουει συζητησεις. Αφου τους δωσαμε κομματι απο την πιτα του ΟΤΕ, καντε οτι νομιζετε, εμεις παντως σας ενημερωσαμε. εγινε κατι τετοιο; οχι. Μετα θα επρεπε να δωσουν εξηγησεις και οι ιδιοι.
Πιστευεις οτι ολη η Ελλαδα ηξερε οτι η DT παλευε με σκανδαλο υποκλοπης;


Σε γενικες γραμμες η πωληση του ΟΤΕ ειχε πολλες θολουρες.

πηγα να βρω κανενα link για το σκανδαλο και βρηκα και δευτερη πατατα. την περιοδο που μπηκε στα σπλαχνα του ΟΤΕ.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,317
Όλες οι εταιρίες ακούνε συζητήσεις, όλα τα email παρακολουθούνται. O snowden μας το αποκάλυψε με κίνδυνο της ζωής του.. Δεν είναι μόνο η Αμερικάνικη κυβέρνηση στο παιχνίδι, πολύ πιθανόν να τα ξέρανε τα υψηλά κυβερνητικά κλιμάκια από τότες πέρα από τις μυστικές υπηρεσίες. Δεν υπερασπίζομαι ούτε υποστηρίζω κανένα κόμμα και καμιά εταιρία για να μπω στον κόπο να δικαιολογήσω το οτιδήποτε ή τον οποιοδήποτε... Κομματικούς υποστηρικτές της διαφθοράς μπορεί να βρεις.. απλά σε λάθος άνθρωπο απευθύνεσαι :)

Πάντως από τα σύννεφα δεν θα πέσανε σίγουρα...

Anyway νόμιζα ότι συζητάμε για κοινωνικοπολιτικά συστήματα. Η κεντρική διαχείριση της πληροφορίας που ευαγγελίζεται το κομουνιστικό μανιφέστο ή και που έχουν εφαρμόσει πολιτεύματα ανά τον κόσμο εντείνει το εν λόγο πρόβλημα και αποτελεί και ιδεολογικό asset για συγκεκριμένους πολιτικούς χώρους. Η αποκέντρωση της εν λόγω κατάστασης(διαχείριση των επικοινωνιακών data) και όχι μόνο αποτελεί πιθανή λύση και σε αυτό το πρόβλημα και αυτό ακόμα απαιτεί ιδιωτική πρωτοβουλία και ελεύθερη αγορά...
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,888
Για να αλαφρύνω λίγο το Interesting Stuff είπα από τούδε και στο εξής να αυτονομηθεί η συζήτηση για τα θέματα εξωτερικής πολιτικής.

Μάλιστα. Και πώς ακριβώς η διαμάχη Κρατικοποιήσεις νς Ιδιωτικοποιήσεις στην Ελλάδα φέρει κάποιο αντίκτυπο στις εξωτερικές πολιτικές παγκοσμίως και οδηγεί προς τον WW3;
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Ισως και να ειναι τυχαιο, ομως η αναγκη να κοπει το δημοσιο σε φετες και να δωθει στον ιδιωτη ξεκινησε με τα πρωτα βηματα της Ευρωπαικης ενωσης. Πριν την νομισματικη ενωση ειχαμε καποιες περιπτωσεις εδω και εκει και μετα την νομισματικη ενωση το φαινομενο εγινε πολυ εντονο.
Εαν τα υπολοιπα κρατη ακολουθησουν το παραδειγμα της Αγγλιας και τραγουδησουν, αρκετα ρε με την κονομα, μας αμησατε. Η ευρωπαικη ενωση θα σταματησει να υπαρχει οπως την ξερουμε και αυτο σημαινει οτι το χρημα θα αλλαξει τον τροπο που επηρεαζει τις πολιτικες του σημερα.
Σημειο εκκινησης η αδιαφορια για τις ευρωπαικες οδηγιες.
Για φερω και τον συνωμοτη στην επιφανεια. Αυτη την στιγμη, η ευρωπαικη ενωση ειναι αυτο που που δεν καταφεραν τα Τευτονικα φυλα με την βια. Το χρημα μας φερνει πιο κοντα.
 
Top Bottom