What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,223
Meanwhile στην τροπική δημοκρατία της Ελλάδας έχουν φύγει μισό μύριο, κυρίως νέοι, από νεοφιλελέδικες κυβερνήσεις.

Θες να μου εξηγήσεις με απλά λόγια εν συντομία πως αντιλαμβάνεσαι τον όρο νεοφιλελευθερισμός;
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Θέλω να σου απαντήσω αλλά θα μου φάει την μισή μου συλλογή με σεντόνια και κουβέρτες, μιας που αν το κάνω σύντομα στάνταρ κάτι θα αφήσω απέξω.
Συρρίκνωση του κράτους, διαχωρισμός της κοινωνίας σε τάξης με το τυράκι της ανόδου αν δουλέψεις σκληρά και έξυπνα και φυσικά ελεύθερη αγορά για να μπορέσουν να κινηθούν οι πρώτοι. Φυσικά το ελεύθερη με ένα όριο αφού το κράτος αναλαμβάνει τον ρόλο του διαιτητή.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,223
Ωραία, ποια είναι η διαφορά του απο τον φιλελευθερισμό τότε; καθαρά χρονική;

Κατ επέκταση πιστεύεις ότι τα κρατικά μονοπώλια στην ενέργεια, τηλεπικοινωνίες, νερό, καπνό, μπανάνες(ολιγοπώλιο) κτλ να υποθέσω ότι θεωρείται αρνητικό που κατέρρευσαν;
 
Last edited:

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Ωραία, ποια είναι η διαφορά του απο τον φιλελευθερισμό τότε; καθαρά χρονική;

Κατ επέκταση πιστεύεις ότι τα κρατικά μονοπώλια στην ενέργεια, τηλεπικοινωνίες, νερό, καπνό, μπανάνες(ολιγοπώλιο) κτλ να υποθέσω ότι θεωρείται αρνητικό που κατέρρευσαν;

Αν θες να μου πεις τα θεωρητικά που λέει και ο Τζημερος περί ορολογίας, εξυγίανση στην πράξη αντί για απλή αποκρατικοποιήση κτλ άστο. Οπότε επειδή δεν βλέπω που οδηγούν αυτές οι ερωτήσεις, πού θες να καταλήξεις;

Σε ότι αφορά τα μονοπώλια των κρατικών επιχειρήσεων τώρα, υπάρχει η κατάρρευση λόγω ανωτέρας βίας και η κατάρρευση λόγω εξώθησης της εταιρείας σε οριακή κατάσταση μέσω διαφόρων τρόπων. Ναι συμφωνούμε ότι υπήρξε κατασπατάληση πόρων, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι η λύση είναι η ιδιωτικοποίηση.

Υπάρχουν αρκετά παραδειγματα όπου η ιδιωτικοποίηση ενός δημόσιου αγαθού μόνο προβλήματα έφερε στην κοινωνία. Θα σε παραπέμψω στα ντοκιμαντέρ του Αυγερόπουλου σχετικά με το νερό καθώς και αν έχεις όρεξη να δεις τι συνέβη με την εταιρεία ύδρευσης του Παρισιού.

Μην ξεχνάς επίσης ότι η ΔΕΗ συγκεκριμένα έφτασε εδώ που έφτασε επειδή προσπαθούσαν να διαμορφώσουν την αγορά με έναν πολύ συγκεκριμένο τρόπο. Όταν όλοι έφτιαχναν μονάδες φυσικού αερίου η ΔΕΗ ετοίμαζε νέα μεγαλύτερη λιγνιτικη μονάδα. Λες αυτοί που πήραν την απόφαση να μην το γνώριζαν; Φυσικά έγιναν κι άλλα πολλά που δημιούργησαν προβλήματα στην εταιρεία έτσι ώστε να δημιουργηθεί προσοδοφόρο έδαφος για τους νέους παίκτες του χρηματιστηρίου ενέργειας. Θα προσπαθήσω να προλάβω τυχόν απαντήσεις περί συνδικαλιστών που κατέβαζαν τους διακόπτες λέγοντας σου ότι δεν φταίει μία ολόκληρη επιχείρηση αν το κράτος δεν μπορεί να φέρει σε ισορροπία τις διαφορές των εργαζομένων του.

Τέλος, δεν είμαι γνώστης όλων των προβλημάτων που είχανε οι ΔΕΚΟ ούτε μπορώ να σου πω ότι τα έκαναν όλα τέλεια. Αυτό που πιστεύω όμως είναι ότι αν θες να έχεις ένα κράτος δικαίου, δεν αφήνεις δημόσια αγαθά σε ξένα χέρια και πόσο μάλλον δεν πρέπει να το επιτρέπουν οι πολίτες όταν το συγκεκριμένο κράτος ξέρεις ότι δεν το κάνει για καλό.

Θα σου έγραφα κι άλλα αλλά το ποστ είναι γραμμένο σε δόσεις εν μέσω διαλλειματων και δεν έχω ξεκάθαρο ειρμό
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,223
Μιας και με βρίζεις αποκαλώντας με Τζίμερο... απλά ενοχλούμε όταν ακούγεται προπαγάνδα χωρίς κριτική σκέψη... Οι ερωτήσεις μου αποσκοπούσαν στο να σου δείξω ότι απλά αναπαράγεις βλακείες, που διαβάζεις αριστερά δεξιά χωρίς να κάνεις τον κόπο να καταλάβεις τι λες...

Και εγώ με την σειρά μου θα σε παραπέμψω στην νομοτέλεια της διαφθοράς της συγκεντροτικής εξουσίας όπως η ιστορία μας διδάσκει. Είχα πολύ όρεξη να αναπτύξω την σκέψη μου... αλλά τώρα νταξ το να ανταλλάσω χαρακτηρισμούς στο internet μου φαίνεται βλακώδες... κακώς που ασχολήθηκα... καλή καρδιά.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Μιας και με βρίζεις αποκαλώντας με Τζίμερο...
Δεν σε ειπε Τζιμερο ρε φιλε, Δεν νομιζω οτι εχουμε τοση εχθροτητα εδω μεσα.
Στο θεμα διαφθορα, νομιζω οτι ο ιδιωτικος τομεας δεν παει καθολου πισω, οπως δεν παει πισω σε οικονομικα σφαλματα και σε πιστολιες.
Αναπαραγωγη βλακειας ειναι αυτα που λεει ο πορτοσαλτε, ο κυριακος και η ντορα. να μπει ο ιδιωτης να φτιαξει τα πραγματα.
Ο ιδιωτης θα κανει οτι τον συμφερει η τσεπη του και με το μικροτερο κοστος.


Όταν όλοι έφτιαχναν μονάδες φυσικού αερίου η ΔΕΗ ετοίμαζε νέα μεγαλύτερη λιγνιτικη μονάδα. Λες αυτοί που πήραν την απόφαση να μην το γνώριζαν;
Και μετα βγηκε ο κυριακος και ειπε οτι σταματαμε τον λιγνιτη. Σε οικολογικο επιπεδο η αποφαση ειναι σωστη ομως εχω ενα καλο προαισθημα οτι δεν υπαρχει τιποτα το οικολογικο στην αποφαση αυτη,
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Δεν είμαι σίγουρος ως προς τα ακριβή οικονομικά και ποσοτικά μεγέθη, αλλά η νέα λιγνιτική μονάδα κατασκευάζεται (και) επειδή μερικές από τις υφιστάμενες είναι αρκετά παλαιές (μία εξ αυτών πρέπει να είναι του 1976) και πρέπει να αντικατασταθούν. Οπότε θα κλείσουν 1-2 εργοστάσια και θα ανοίξει στη θέση τους ένα άλλο πιο σύγχρονο που (θεωρητικά) θα πραγματοποιεί βελτιστοποιημένη παραγωγή ενέργειας από το λιγνίτη (και πληρώντας υψηλότερα περιβαλλοντικά στάνταρτς, hopefully) για τα επόμενα 10 χρόνια τουλάχιστον ή κάπου τόσο.

Ίσως η πιο σύγχρονη μονάδα να μπορεί να μετατραπεί ευκολότερα και σε εργοαστάσιο παραγωγής ενέργειας από φυσικό αέριο αν καταλήξει προς τα εκεί ο σχεδιασμός.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,223
Δεν σε ειπε Τζιμερο ρε φιλε, Δεν νομιζω οτι εχουμε τοση εχθροτητα εδω μεσα.

Το φιλικό κλίμα κερδίζεται στις κοινότητες δεν είναι δεδομένο. Είμαι ο τελευταίος που θέλει να φεύγει κόσμος από την κοινότητα, ακόμα και όσο καιρό απέιχα εξαιτίας ακριβώς του κακού κλίματος που δημιουργεί κυρίως η τεμπελοποίηση απόψεων και ο εξυπνακισμός διαφημιζα τον εν λόγω χώρο σε μεγαλύτερα setups(δεν ξέρω αν είχε αποτέλεσμα αυτό βέβαια)... Αλλά παρ όλα αρχίζω να λυπάμαι για αυτό..

Τον κούλη τον βάζεις εσύ στην συζήτηση, γιατί;

κούνελε όταν θα καταφέρουμε να κάνουμε μια γ.. συζήτηση χωρίς να βάζουμε κόμματα, πρόσωπα και προσωπικούς χαρακτιρισμούς ή εξυπνακιστικες υπονοιες θα σου απαντήσω κι εγώ..
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Δεν θα έλεγα Τζημερο ούτε τον ίδιο τον Θανουλη, αυτό που είπα είναι ότι αυτό που στα λόγια φαίνεται ορθό, στην πράξη δεν βρίσκει σοβαρή εφαρμογή. Έκανα την αναφορά στον ηγέτη της Δημιουργίας γιατί κι αυτός όταν ξεκινάει τον λόγο του ξεκαθαρίζει πόσο όμορφα είναι να έχεις τα πάντα σε χέρια ιδιωτών και γενικότερα ασχολείται με ορολογίες και θεωρίες που στην πράξη απέτυχαν και θα αποτυγχάνουν.
Τώρα για τις βλακείες που λέω οκ, μπορεί να είναι και ασυναρτησίες, δεν διεκδίκησα ποτέ μου δάφνες. Παρόλα αυτά σε τέτοια θρεντς προσπαθώ να τοποθετούμαι όσο πιο σοβαρά γίνεται γιατί κατά καιρούς έχουν γίνει κουβέντες υψηλού επιπέδου στο φόρουμ.

Επειδή όμως έχω όρεξη να σου απαντήσω σοβαρά, ο συγκεντρωτισμός είτε αφορά μια φαμίλια, είτε αφορά ένα λόμπι πολιτικών είτε λόμπι εταιρειών, πού διαφέρει; Γιατί όσο συγκεντρωτικό μπορεί να γίνει ένα καθεστώς το οποίο ξεκίνησε με σοσιαλιστικά οράματα άλλο τόσο συγκεντρωτική μπορεί να γίνει μία ελεύθερη αγορά καρχαριών κι άλλο τόσο συγκεντρωτική μπορεί να γίνει ένα δημοκρατικό πολίτευμα δια αντιπροσώπων που καταλήγουν να είναι οι ίδιοι και οι ίδιοι.

Σε ότι αφορά το εργοστάσιο με τον λιγνίτη, όχι δεν μπορεί να τροποποιηθεί για να καίει φυσικό αέριο ή πιο σωστά ένα μέρος του θα κατέληγε άχρηστο, μιας που θα έπρεπε να ξηλωθεί η παλιά μονάδα για να μπει αυτή που θα λειτουργεί με άλλο καύσιμο. Στα χαρτιά βέβαια μπορείς να το κάνεις αλλά ο βαθμός απόδοσης θα είναι τόσο μικρός που.... Τώρα που το σκέφτομαι θα το έκαναν!
Αλλά μιας και πιάσαμε την ΔΕΗ, κατανοώ ότι η επιλογή του λιγνίτη αφορά την ενεργειακή αυτονομία της χώρας σε περίπτωση που κλείσουν οι βάνες και σταματήσουν να φέρνουν αέριο τα γκαζαδικα. Βέβαια οι γαλάζιες κυβερνήσεις δεν ήταν αυτές που έδωσαν το πράσινο φώς για την έρευνα υδρογονανθράκων στην χώρα; Τι έγινε τώρα; Μήπως κι αυτό το αέριο δεν μας ανήκει.

Επειδή όσο έγραφα αναφέρθηκες σε κομματικοποίηση, δεν θεωρώ ότι είναι θέμα κόμματος η συγκεκριμένη πολιτική. Απλώς έτυχε το έργο του Σαμαρά να το ολοκληρώσει ο Κούλης παρέα με τον Χατζηδάκη
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
κούνελε όταν θα καταφέρουμε να κάνουμε μια γ.. συζήτηση χωρίς να βάζουμε κόμματα, πρόσωπα και προσωπικούς χαρακτιρισμούς ή εξυπνακιστικες υπονοιες θα σου απαντήσω κι εγώ..
Γιατι δεν κανεις την αρχη; οι αλλοι θα ακολουθησουν.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Εντάξει ρε φίλε, γούστα είναι αυτά, αλλά... Τζήμερο; Ποδολαγνεία είχαν και στο χωριό μου, σιγά το kink.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Η πολιτικη στην Ελλαδα πασχει απο ιδεολογια. Η μια παραταξη περιμενει να πει ασπρο η αντιπαλη παραταξη, για να πουν μαυρο.
Ο μεσος ηθοποιος που μπαινει στην βουλη, εχει καποια ιδεολογια; Αφου οι φιλελεδες μου προτειναν να κατεβω στις εκλογες μαζι τους και επειδη η ελευθερη αγορα ειναι καλο να υπαρχει, ο καθενας να μπορει να γινει εμπορος, θα κατεβω μαζι τους.
καπως ετσι μπαινουν οι ψηφοι και καλλιεργουνται οι αποψεις.
Εξαιρεση πρεπει να αποτελουν οι ΚΚεδες. Ειναι και ο λογος που αν σε πιασουν στο μπλα μπλα δεν υπαρχει παραθυρο να πηδηξεις.

Πριν απο λιγο ειπα να μπω στον κοπο να μαγειρεψω. Επειδη βαριομουν να παω μεσα να παρω κινητο, λαπτοπ, κατι τελος παντων να παιζει μουσικη, ειπα να ανοιξω την tv. διαφημισεις, διαφημισεις, διαφημισεις και πεφτω στο καναλι της βουλης. Επειδη επρεπε να μαγειρεψω το αφησα, δυστηχως, ηθελα κατι να καλυπτει το κοχλασμα του νερου. Η σακοραφα ελεγε τα δικα της αλλα δεν με ενοχλησε η γυναικα.
Μετα απο 5 λεπτα, εκλεισα την τηλεοραση.
Ενας απο τους συντροφους του Βελοπουλου, ρωτησε αγανακτισμενος γιατι υπαρχουν οι ΜΚΟ. Γιατι δεν τις κλεινουν επιτελους, για να γλυτωσει ο ελληνικος λαος. Αποψε θα βγουν ολοι στα φεησμπουκαδικα και θα κανουν την ιδια ερωτηση, με τα αναλογα meme.
Δεν ρωτησε γιατι δεν μπαινει μια ταξη στις ΜΚΟ, ρωτησε γιατι υπαρχουν και απαιτησε να κλεισουν.

Το χαμογελο του παιδιου, καποιοι που σωζουν θαλασσιες χελωνες και φωκιες, πρεπει να κλεισουν. Δεν πεταχτηκε κανενας να του το πει τι βλακειες λεει, γιατι μπορει να τσακωνονται για τις ΜΚΟ, αλλα δεν εχουν ιδεα ποιες ειναι οι σημαντικες.
Δεν θυμαμαι εαν οι γιατροι χωρις συνορα ειναι ΜΚΟ.
Τωρα αυτον τον τυπο τον ψηφισε ο ελληνικος λαος για ενα καλυτερο αυριο.

Νομιζω οτι αυτα ειναι αρκετα για να μην υιοθετησουμε τυχον διαφωνιες των πολιτικων παραταξεων.
Τερμα μαγκες, μονο οι διαφωνιες για το heavy metal αξιζουν τον κοπο.
Τι αλλο να πουμε; για τον τζημερο; Η ιδεολογια του ειναι να ειναι αντικομμουνιστης και να καταγγελει την αναπνοη της αριστερας. Δεν ειναι ουτε σε θεση να εξηγησει τι εχει στο μυαλο του και γιατι ειναι κατι που θα μας βοηθησει. Ουτε την πατριδα του δεν αγαπαει, αφου βγαζει κομμουνιστες.

Τωρα, οποιος θελει να εκφρασει μια αποψη, την οποια την θεωρει σωστη και πηγαζει απο αυτα που ξερει. ας κανει τον κοπο να μας πει ποιος πολιτικος την εχει υιοθετησει και την εχει εξηγησει με τροπο που να δειχνει οτι την καταλαβαινει και ο ιδιος.
Νομιζω οτι οι αποψεις του κυριακου δεν εχουν θεση σε μια λογικη κοινοτητα. Δεν πιστευω οτι υπαρχει καποιος που να πιστευει οτι ο κυριακος ξερει τι αντιπροσωπευει. Η πολιτικη του ειναι οτι ακουγε μικρος απο τις συζητησεις των μεγαλων.

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
αυτό πάντως που κάποιοι τα θέλετε όλα ιδιωτικά ή όλα κρατικά να το κοιτάξετε...
 
Top Bottom