What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,918
σε άλλα νέα βγήκε για διαβούλευση το νέο φορολογικό για τους ΕΕ και ατομικές επιχειρήσεις που πρακτικά σου απαγορεύει να παρουσιάζεις ζημιές.
Τι να περιμένεις από επαγγελματίες πολιτικάντες που δεν έχουν δουλέψει ούτε μια μέρα και αν δούλεψαν, είχαν τις πλάτες του μπαμπάκα;

Αυτοι δεν εχουν ψυχη θες να πεις; Αν δεν φανε απο τις σαρκες σου, τι θα κανουν θα πεινασουν;

1700035704266.png
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,517
Κατρούγκαλο θα λέμε και θα κλαίμε.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,297
Νίτρο παλιοφιλε, μια χαρά ξέρουν πως είναι να είσαι ΕΕ, τι έξοδα έχετε και τι προβλήματα μπορεί να αντιμετωπίζεται. Γι αυτό και διαμορφώνουν την αγορά έτσι ώστε να κλείσετε και να μείνουν μόνο οι μεγάλες αλυσίδες, κατά προτίμηση πολυεθνικές. Ξέρεις τι ασκημο είναι να μην έχουμε μόνο αλυσίδες καταστημάτων όπως συμβαίνει στο Αμέρικα;

Προσωπικά, θεωρώ ότι το παρακάτω είναι η επιτομή της ευφυίας του νέο νομοσχεδίου, ώστε να ξεπαστρεψει τους πάντες μια ώρα αρχύτερα!

Οι διατάξεις του νομοσχεδίου προβλέπουν την καθιέρωση ελάχιστου φορολογητέου εισοδήματος ίσο με τον ετήσιο κατώτατο μισθό επί 14 μήνες δηλαδή στα 10.920 ευρώ με 6 χρόνια λειτουργίας και θα φθάνει τα 14.196 ευρώ για 12 χρόνια λειτουργίας. Το ποσό αυτό προσαυξάνεται τόσο με την πάροδο των ετών λειτουργίας της επιχειρηματικής δραστηριότητας (ανά τριετία συν 10% με εξαίρεση τα τρία πρώτα χρόνια και έως τρεις τριετίες) αλλά και σε συνάρτηση με τις αμοιβές του προσωπικού που απασχολούν όπως επίσης και με τον μέσο όρο τζίρο του ΚΑΔ του κλάδου της προηγούμενης χρονιάς.

Ευτυχώς που ο πατέρας μου βγήκε στην σύνταξη πριν από έναν μήνα, διότι έφτανε οριακά τον τζίρο που θα του φόρτωναν υποχρεωτικά και θα πλήρωνε φόρο για κέρδη που δεν είχε. Ειδάλλως, θα έπρεπε από παραδοσιακό καφενείο του καφέ στο 1.20€ και τσίπουρου στο 1.5€ να πάει σε τιμές πιάτσας.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,684

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Εγώ δεν κατάλαβα ποιο είναι το πρόβλημα; Γιατί να μην στοκάρει αν θέλει ο καθένας με σαμπουάν, μακαρόνια (Nitro) και λοιπά;
Αφού είναι προϊόντα μακράς διαρκείας τι τους ενδιαφέρει αυτούς τι θα κάνουμε εμείς; Ούτε φαινόμενα έλλειψης στοκ υπάρχουν στα σούπερ μάρκετ.

Μόνο όταν κάνουν μαλακισμένες κινήσεις για συμμετοχή σε πολέμους και ανακοινώσεις για lockdowns υπάρχει έλλειψη (δηλαδή πάλι από λάθη της κυβέρνησης).
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Πφ, άργησα πολύ και η συζήτηση άλλαξε, αλλά δεν με νοιάζει, θέλω να πετάξω το τσιτάτο-grenade.

Σε αυτόν τον τόπο, υπάρχουν το ΚΚΕ και η δεξιά.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,563
@Epitaph οχι μονο αυτο. πισω απ τις λεξεις, σε λεει και βλάκα. επειδη δεν στεκει με τιποτα αυτη η μαλακια που περιγραφει, αυτο ειναι το μονο του "επιχειρημα":
να μην μπερδευονται λεει οι καταναλωτες. facepalm.png :mad:🖕

θελει στα σοβαρα του, να με πεισει ο λεβητας οτι το 1+1 προιον (εκπτωση 40 με 50% κατα κανονα) ειναι το ιδιο με το every day low price η οπως στα σκατα το λενε, που θα εχει εκπτωση το προιον 5, αντε 10%.
το πιο εξοργιστικο ειναι που λεει οτι 1 χρειαζεσαι, γιατι να παρεις 2? ρε αντε πηγαινε βοιδι που σε βαλαμε και κουμαντο στο κεφαλι μας να μας λες πως θα ζουμε κ πως θα ψωνιζουμε..
 
Last edited:

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Δεν ήξερα ότι είχε εφαρμοστεί κάτι παρόμοιο εδώ και καιρό

1700117835419.png

καθώς έβλεπα π.χ. εδώ και 1 χρόνο τα Advance γιαουρτάκια που είναι για τους μπέμπηδες να μην πέφτουν κάτω από 2.05-2.10 ευρώ. Μετά και τις «αναγκαστικές αυξήσεις» λόγω του «πολέμου στην Ουκρανία» τα βλέπεις σταθερά στα 2.20-2.40 αλλά ΠΑΝΤΑ (μόνιμα) με έκπτωση δεν έχουν πέσει κάτω από τα 2.05. Στον θεό σας. Όσα Σούπερ Μάρκετ και αν έχω επισκεφθεί δεν έχει πέσει η τιμή τους κάτω από 2.05. Σαν να σου βάζω κατώτατο όριο και να σου λέει «δεν θα τα ρίξετε άλλο ρε putanac yi».

Προφανώς και αν κάνουν κάτι τέτοιο π.χ. με τα σαμπουάν (Ultrex) πολλοί θα μυρίζονται όμορφες μίζες με τις λαϊκές και πάντα κοντά στον απλό πολίτη θυγατρικές εταιρείες τους (Unilever στην προκείμενη περίπτωση). Αλλά δεν είναι κάτι που χρήζει «περαιτέρω διερεύνησης» αφού το κάνανε για το «καλό της κοινωνίας»,
όπως και με τα εμβόλια που εξαναγκάστηκαν λόγω της υψηλότατης αποτελεσματικότητας τους. Χρωστάω απάντηση εκεί, αλλά μία με σκίζει ο χρόνος και μία τα γαμημένα windows updates που κάνουν εξαναγκαστικά updates/restarts και χάνονται τα κείμενα που συντάσσω.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,543

We're reaching energy levels that shouldn't be possible.
Δηλαδη θα εχει μονιμα 50% εκπτωση;
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,554
Guys, κανόνας. Προϊόν 1+1 = κανονική τιμή ανά μονάδα. Το ίδιο προϊόν μόνο του 50% πάνω. Στο μεταξύ αν τους ρωτήσεις γιατί ρε παλικάρια το κάνετε αυτό, θα σου πουν ότι το θέλει ο Έλληνας καταναλωτής. Λες και έχουμε πολλές επιλογές 😂😂, αφού όλοι την ίδια απατεωνιά κάνουν
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,517
τι ζούμε ρε μλκ... το 1+1 τι τους έφταιξε; Ναι ρε μπετόβλακα με βοηθάει, πάω να ψωνίσω ωπ μαλακτικό 1+1, αποσμητικό 1+1, ΝΑΙ ΣΤΟΚΑΡΩ!

Καλά το άλλο το ωραίο, ανοίγω σήμερα ειδήσεις με το πρωινό χέσιμο και βλέπω παντού επίθεση στους φοροφυγάδες ΕΕ και να προσπαθούν να πείσουν τον υπάλληλο ότι πληρώνει περισσότερα από τον ΕΕ με κάποιον μαγικό τρόπο και υπολογισμό που μόνο αυτοί κάνουν.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,517
Τώρα, αυτό το κάνεις για να σε βοηθήσει στην όλη διαδικασία ή είναι κάποιου είδους ανωμαλία;... :Ρ
Για σκατά διαβάζω στις ειδήσεις, σκατά κάνω, πάνε χέρι χέρι αυτά.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,000
Για σκατά διαβάζω στις ειδήσεις, σκατά κάνω, πάνε χέρι χέρι αυτά.

Τι να σου πω ρε μαν, εμένα αυτός ο συνδυασμός θα μου προκαλούσε δυσκοιλιότητα...
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,563
ο μαγκιμούσου βλεπει τις ειδησεις του open (ή kontra τελος παντων, δεν θα τσακωθουμε... :LOL:) σε λαπτοπ:

104201.jpg

σορυ, μπρο... :p


βρε κατι μου θυμιζει η φωτό... μου ειναι καπως οικεία. θα την εχω ξαναδει σε γκουγκλαρισμα ισως.
 
Last edited:

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,554
ο μαγκιμούσου βλεπει τις ειδησεις του open σε λαπτοπ:

View attachment 6874

σορυ, μπρο... :p


βρε κατι μου θυμιζει η φωτό... μου ειναι καπως οικεία. θα την εχω ξαναδει σε γκουγκλαρισμα ισως.
Kontra, παρακαλώ να προβείτε άμεσα σε διόρθωση🤣🤣
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,684
Top Bottom