What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,873

Το ενδεχόμενο δανειοδότησης από την Ευρωπαϊκή Τράπεζα Επενδύσεων κερδίζει συνεχώς έδαφος και οι τελικές αποφάσεις θα ληφθούν εντός του Μαρτίου.



Στο μέγαρο της Πλατείας Ελευθερίας επικρατεί δυσαρέσκεια για τη στάση της κυβέρνησης να περιορίσει σε σημαντικό βαθμό τις πιστώσεις από το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων με αποτέλεσμα τα κοινοτικά χρήματα του ΕΣΠΑ, τα διαθέσιμα από τα τομεακά των υπουργείων και το Περιφερειακό Επιχειρησιακό Πρόγραμμα 2021 – 2027 να μην επαρκούν για την υλοποίηση του προγράμματος που ανακοίνωσε προεκλογικά ο Σταύρος Αρναουτάκης.

Υπεγραψε δανειο γιατι δε βγαινει ο καθικης, ωστε να δινει 3,1 μιλιουνια στους πτωχους (που να σημειωθει καταναλωνουν πορους απο ερευνητικα κεντρα και πανεπιστημια απο το υπουργειο παιδειας):

 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,670

Όλα καλά, όλα ανθηρά.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,873
Τελικα ο Τσιπρας επιτελους παραδεχτηκε οτι κοροιδευε το κοσμο μετα το δημοψηφισμα


Υπεροχο σχολιο απο κατω απο το αρθρο
Alain Badiou σε συνέντευξη

Είναι σχεδόν τραγική αυτή η ιστορία. Προσωπικά, πιστεύω ότι υπήρξε μια ιστορική και πολιτική στιγμή, ένα momentum το βράδυ του Δημοψηφίσματος. Εκείνο το βράδυ ο Αλέξης Τσίπρας είχε τη δυνατότητα να πάρει μια ιστορική απόφαση. Μπορούμε να το φανταστούμε σαν ένα θεατρικό έργο. Είχε ζητήσει κάτι από τον λαό του. Είχε θέσει ένα ερώτημα. Ο λαός απάντησε «μαζί σας είμαστε». Και δουλειά δική του ήταν να απαντήσει στην απάντηση του λαού. Θα μπορούσαμε ίσως να φανταστούμε ότι θα μπορούσε να εκφέρει έναν πολύ μεγάλο δημόσιο λόγο. Λέγοντας «αρνηθήκατε μαζί μου αυτά που μας ζητά η Ευρώπη. Σας ζητώ να βγείτε όλοι στους δρόμους. Οχι χιλιάδες,αλλά εκατομμύρια». Με αυτά τα εκατομμύρια από πίσω θα στρεφόταν στους Ευρωπαίους και θα τους έλεγε «είμαι με το λαό μου. ‘Η θα αλλάξετε τη θέση σας ή θα παραιτηθώ και θα πάω με το λαό μου». Και πιστέψτε με, οι Ευρωπαίοι θα είχαν φοβηθεί! Ηταν εφικτό, είμαι απολύτως βέβαιος ότι ήταν εφικτό. Σε αυτό το σημείο ο κ. Τσίπρας μάς έδειξε ότι δεν είναι αληθινός πολιτικός και ότι είναι ένας ακόμη διαχειριστής. Φοβόταν τη λήψη αποφάσεων. Οταν διασταυρώνονται η πολιτική με την ιστορία, ένας πολιτικός άνδρας αναλαμβάνει τον κίνδυνο της απόφασης, αποδεχόμενος και τον κίνδυνο να χάσει, δηλαδή να εγκαταλείψει την εξουσία. Αν το είχε κάνει, ο Αλέξης Τσίπρας θα είχε γίνει ήρωας για ολόκληρη την Ευρώπη και για ολόκληρο τον κόσμο. Ο Τσίπρας είναι ένας άνθρωπος ο οποίος αρνήθηκε να γίνει ήρωας.-

Θα ήταν λέτε προτιμότερο να επιμέναμε στο «όχι» που πολλοί παρουσίαζαν ως απόφαση παραμονής ή εξόδου από την Ε.Ε.;
Δεν υπήρχε καμία αναγκαιότητα εξόδου από την Ε.Ε. ούτε μπήκε τέτοιο δίλημμα από την τότε κυβέρνηση. Αυτή ήταν η ερμηνεία που είχε δώσει στο δημοψήφισμα του Ιουλίου του '15 η Κομισιόν. Όμως η πραγματική του διάσταση συνίστατο στο ότι ναι, ακριβώς επειδή είμαστε πιστοί Ευρωπαίοι αρνούμαστε να αποπληρώσουμε το χρέος μας με τους ασφυκτικούς όρους που μας επιβάλλετε, πράγμα που κάνετε επειδή μας βρίσκετε μικρούς κι αδύναμους – και η Γαλλία π.χ. παρουσιάζει μεγάλο έλλειμμα, ποιος θα τολμούσε να απειλήσει το Παρίσι με εξοντωτικά μνημόνια και έξοδο από την Ε.Ε.; Οι ίδιες οι διαπραγματεύσεις κατέληξαν μια κωμωδία ακριβώς επειδή οι «θεσμοί» δεν ήθελαν καν να ακούσουν, απλώς αποφάσιζαν και διέταζαν. Η κυβέρνηση Τσίπρα έπρεπε να είχε ακολουθήσει τη λαϊκή εντολή στο όνομα της δυνατότητας, αμφισβητώντας αυτό που το σύστημα παρουσίαζε ως αδήριτη αναγκαιότητα. Να φερθεί όπως ο Μιραμπό το 1789, όταν ο βασιλιάς διέταξε τη διάλυση της Γαλλικής Εθνοσυνέλευσης, αλλάζοντας έτσι τη ροή της Ιστορίας!
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
είδατε φαντάζομαι τι έγινε με εκείνη την Διαμαντοπούλου που σπάμαρε τον κοσμάκι αφού τσίμπησε λίστα με email από το υπουργείο έτσι;
Από ότι έμαθα ο δικηγόρος μου ξεκίνησε νομικές διαδικασίες σε βάρος της από άλλον εντολέα του που διαμένει στο εξωτερικό και έλαβε και αυτός email.

Για την ιστορία εκτός του ανήθικου της υπόθεσης είναι και κατάφωρη παραβίαση του GDPR και των προσωπικών δεδομένων που εμπιστεύεται ο κάθε πολίτης στην Ελληνική Κυβέρνηση.

Μακάρι να μαζέψει και άλλες...
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,873
είδατε φαντάζομαι τι έγινε με εκείνη την Διαμαντοπούλου που σπάμαρε τον κοσμάκι αφού τσίμπησε λίστα με email από το υπουργείο έτσι;
Από ότι έμαθα ο δικηγόρος μου ξεκίνησε νομικές διαδικασίες σε βάρος της από άλλον εντολέα του που διαμένει στο εξωτερικό και έλαβε και αυτός email.

Για την ιστορία εκτός του ανήθικου της υπόθεσης είναι και κατάφωρη παραβίαση του GDPR και των προσωπικών δεδομένων που εμπιστεύεται ο κάθε πολίτης στην Ελληνική Κυβέρνηση.

Μακάρι να μαζέψει και άλλες...
Volt wolt walt

Και σχετικά relevant

 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
νιτρε, δεν ειναι η πρωτη φορα που γινονται τετοια.
στις εκλογες του 15, σε πολλους συναδελφους απ την δουλεια και σε μενα επισης, ηρθε sms απ το γραφειο της ντορας για να παμε στην κεντρικη της συγκεντρωση λεει.

ηταν αλλες εποχες τοτε, gdpr κλπ ηταν στα σπαργανα κι οι περισοτεροι το πηραν στην πλακα. μερικοι βρηκαν το μειλ της κι εστειλαν γλυκες ευχες, αλλοι απαντησαν, επισης με μηνυμα διαφορες ομορφες σκεψεις για την ντορα, ο γιορς τρουλυ εψαξε και βρηκε τα τηλεφωνα του γραφειου της.
ξεκινησα λεγοντας ποσο χαρηκα που ΜΟΥ εστειλε μηνυμα, συνεχισα λεγοντας πως εκτος απο πολιτικο, που εννοειται αυτο, την θαυμαζω πολυ πολυ ΠΟΛΥ και ως γυναικα και θα ηθελα να περασω απ το γραφειο να την γνωρισω προσωπικα. ε τι να κανουν οι αθρωποι? μου απαντησαν οτι εχει πολλα τρεξιματα και δεν ειναι ευκολο.

νταξ, καπου εκει, αφου τους ειχα γλυκανει, απαιτησα να μαθω που βρηκαν το τηλεφωνο μου. η ντορα ομως ειναι πονηρη, δεν ειναι ζωαδι σαν τουτη δω τωρα. ειχαν ετοιμη την απαντηση οτι το τηλ. μου το χει δωσει σιγουρα καποιος νεοδημοκρατης φιλος μου, γιατι καθε μελος τους, δινει 2-3 τηλεφωνα γνωστων κ φιλων που υποτιθεται οτι ψηφιζουν το κομμα για να τους στελνουν τετοια μηνυματα. αφου προφανως δεν μας ψηφιζετε, μου ειπαν, ισως καποιος φιλος σας εκανε καποιο αστειο και σας ζητουμε συγνωμη για την ενοχληση. εκλεισα την ομορφη συνδιαλεξη λεγοντας οτι δεν εχω ΤΟΣΟ μαλακες φιλους που να ψηφιζουν το κομμα τους κι ευχηθηκα τα καλυτερα στην ντορα (συγκεκριμενα μια Ομορφη ευχη που αν βγηκε αληθινη, θα χαρηκε η ντορα πολυ, αλιμονο, δεν εχω κατι εναντιον της... ;):cool::LOL:). μαλακια μου που δεν κρατησα το sms, αλλά ειπαμε, άλλα χρονια εκεινα.

επισης σκεφτηκα οτι αν κρατησω μητσοτακικο sms στο κινητο, το λιγοτερο που θα συμβει θα ηταν να παρει φωτια ενω το φορτιζω και να καψει ολο το σπιτι και μενα μαζι.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
Και σχετικά relevant

δε νομίζω ότι έχει την παραμικρή σχέση, μιλάμε για παραβίαση του GDPR όχι να αλλάξουμε το σύνταγμα, μπορεί να μην τον φάει η κυρία, αλλά το επιτελείο της και όποιο λαμπρό μυαλό έδωσε το οκ για αυτή την καμπάνια. Νομίζεις ότι αυτή η ίδια θα είχε καμία ιδέα;

Το θέμα είναι να τσούξουν αλλού οι κώλοι.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,665
Άννα-Μισελ Ασημακοπούλου. Η Διαμαντοπούλου ήταν υπουργός Παιδείας επί ΠΑΣΟΚ, μην μπερδεύεσαι από τη βιτρίνα.

Η παραλαβή των στοιχείων έγινε ξεδιάντροπα από τις λίστες που διατηρεί το υπουργείο εσωτερικών, καθώς είναι διασταυρωμενο ότι έχουν λάβει email άνθρωποι που χρησιμοποιούν τη συγκεκριμένη διεύθυνση μόνο για να γραφτούν στις εκλογικούς καταλόγους εξωτερικού. Είναι αλήθεια ότι έλαβα κι εγώ μήνυμά της (όχι ως επιφανής μετανάστης-εξπατριωτ) και δεν θυμάμαι να την είχα συναντήσει ποτέ για να της δώσω την κάρτα μου. Παρόλα αυτά θα κρατήσω επαφή γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται. Αν μη τι άλλο υποσχέθηκε να στέλνει μηνύματα τακτικά τις επόμενες 100 μέρες. Active user, όχι αστεία.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Πρόσεξε μόνο μην στο γυρίσει κι αρχίσει να ζητάει δανεικά για ΚΤΕΛ, για να γυρίσει από τις Βρυξέλλες, με αντάλλαγμα την περιουσία του Κοκού όταν, πρώτα ο θεός, πατήσει τα πάτρια εδάφη του Τατοΐου.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,273
Δυτσυχως δεν έλαβα τίποτα. Κρίμα και θα έβγαζα κάτι.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,670
Η ατάκα του μήνα:


 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
Η ατάκα του μήνα:




Περίεργο γιατί έχω ακούσει αρκετές περιπτώσεις (ναι, είμαι τόσο "παλαιός"), όπου στη Βουλγαρία και τη Ρουμανία του '80, άτομα που φοιτούσαν στα εκεί πανεπιστήμια περνούσαν τα μαθήματα κερνώντας τους καθηγητές τους ένα πιάτο φαΐ. Φαντάζομαι πως τώρα πια θα χρεώνουν κάτι παραπάνω, οπότε μάλλον ναι, φταίει ο καπιταλισμός. :Ρ
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,873



Ο συνταγματολόγος Αντώνης Μανιτάκης παραδέχτηκε στο Reporters United ότι το υπουργείο Παιδείας είχε ζητήσει την επιστημονική άποψή του σχετικά με τη συνταγματικότητα του νομοσχεδίου για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια. Εγείρεται ζήτημα σύγκρουσης συμφερόντων, καθώς ο κ. Μανιτάκης είναι παράλληλα στέλεχος του Πανεπιστημίου Λευκωσίας που φιλοδοξεί να ιδρύσει ιατρική σχολή σε συνεργασία με το CVC.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,873
Το πριν


Το μετα
Τελικα ο Τσιπρας επιτελους παραδεχτηκε οτι κοροιδευε το κοσμο μετα το δημοψηφισμα


Υπεροχο σχολιο απο κατω απο το αρθρο

και το τωρα



ΣΥΡΙΖΑ εγγυηση
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
ΩΡΑ ΓΙΑ ΝΕΟ ΚΟΜΜΑ ΑΛΕΚΣΗ ΝΤΟΡΑΣ!!!1έναdio
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
σιγουρα δεν το εχεις δει, αλλιως δεν θα το πoσταρες νομιζω (αφού βαζεις χι σε καθε λινκ απ το "θεμα" ανεξαρτητως της ειδησης... πόσο μαλλον απ το καταγάλανο ιδεολογικα instanews....) oτι το τριτο λινκ ειναι αναδημοσιευση απ το instanews... :p:D.
 
Top Bottom