What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Που πηγα φανταρος/που θα θελα να παω/γιατι μισω το στρατο

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
φιλτατε, τον λογο τον ξερω, σχιζοφρενεια την αποκαλουν. χαμογελαει απο τα αστεια που λενε οι φωνες στο κεφαλι της,

Για τον οπλισμο το ξερω οτι ειναι καλος, για τους εκπαιδευτες δεν το ξερω και για καποιους αξιωματικους η ιστορια εχει αποδειξει το αντιθετο.
Τα τελευταια χρονια ειναι απασχολημενοι να μαχονται με κρατη μικροτερου διαμετρηματος, σε σχεση με την δυναμη πυρος που διαθετουν.
Πιστευω οτι ο στρατος της Κινας και η αδιακοπη μελετη του για τον τροπο που κινειτε ο Αμερικανικος στρατος, τον κανει υπερβολικα επικινδυνο.
Πιστευω οτι αυτος ειναι και ο λογος που παιζει ενα μονιμο θεατρικο με εμπορικους πολεμους και μουγκα στις πολεμικες απειλες.
 

stefan24

Half-Ogre
Joined
Jun 4, 2016
Messages
608
Ποιος θα μας έρθει Χίο φαντάρος για να ξέρω 😁?
Φλασια μεγάλη
 

stefan24

Half-Ogre
Joined
Jun 4, 2016
Messages
608
Γιατί ρωτάω!
Κάθε Σάββατο έχει από το πρωί ως μεσημέρι 1 δρομολόγιο το νησί των Οινουσσών : Οινουσσες Χίος 8 με 9 πρωί και Χίος Οινουσσες 2 ως 3 το μεσημέρι με το αθάνατο καραβάκι ΟΙΝΟΥΣΣΑΙ ΙΙΙ.
Οπότε σε κάποια έξοδο του μπορεί να βρεθούμε για καφέ στα στέκια εκεί του ντοκου της Χίου : 44, Sueno, Escobar, Metropolis κοκ ή στην Απλωταριά (κάτι σαν την Ερμού του Θησείου Μοναστηριού της Αθήνας!!)
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
@stefan24 Θα το δούμε. Παίζει να συνεχίσω όλη τη θητεία εκεί (θα δείξει), οπότε θα μπει στο πρόγραμμα ένα super mini-meating.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Πήρα κάποια πράγματα (t-shirts, κάλτσες, πάτους, κλπ) και υπνόσακο (185+30 x 76). Για τον τελευταίο, μου λένε κάποιοι ότι ίσως έπρεπε να πάω σε ημίδιπλο (110cm έναντι των 76) για καλύτερη άνεση στους ώμους. Ο 76άρης μού φαίνεται ok. Δεν έχει πολύ κενό ψηλά, αλλά δεν μου είναι και τσίτα. Οι υπνόσακοι δεν πρέπει γενικώς να είναι τόσο όσο;
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654
Όχι, θα στριφογυρνάς ενίοτε. Κοιτα να είναι για μεγάλο εύρος θερμοκρασιών, αλλά να μην είναι οι υπέρμετρα ζεστοί (μερικοί φτάνουν σε -15 βαθμούς C).
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Είναι σε νορμάλ επίπεδα από άποψη μόνωσης (πρόκειται γι' αυτόν). Μετά υπάρχει αυτός για περισσότερη άνεση, αλλά κάτι με κρατάει πίσω. Για κάτι στο ενδιάμεσο (από άποψη πλάτους) είναι αυτός μέσα στον οποίο θα καίω το περιττό λίπος.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654
Δες τον καιρό στο νησί και αν πηγαίνει για ανέμους κτλ., καλύτερα να πάρεις τον extreme. Καλύτερα να ζεσταίνεσαι και να τον ανοίγεις ως κουβέρτα, παρά να τουρτουρίζεις και να μην κοιμάσαι τις λιγοστές ώρες που θα μπορείς.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Έχεις ένα δίκιο σ' αυτό. Θα το κοιτάξω, μιας και τα 110cm του sloppy μου φαίνονται πολλά.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,640
Στο φυλάκιο στην Αλβανία που ήμουν 4 μήνες και μας είχαν λίγο λάσκα για να μην αυτοκτονήσουμε από την απομόνωση, είχα απλώσει sleeping bag στο κρεβάτι για να μην χρειάζεται να στρώνω-ξεστρώνω (καλή φάση γενικά, ΑΝ το προβλέπει η μονάδα και δεν σκάει μύτη κανένας υπερπροβλεπές λοχίας ή λοχαγός που απαιτεί να τα ξεστρώνουν όλο)ι. Αλλά ακόμα και έτσι, κι εγώ ένα της πλάκας είχα απ'ότι θυμάμαι.
 

Pain

Death Knight
Joined
Nov 3, 2014
Messages
3,326
Μου είναι ανυπόφορα αδύνατο να χωρέσω στο μυαλό μου ότι αυτός ο στρατος, που τον αποτελούν αυτά τα άτομα, κέρδισε έστω και έναν πόλεμο. Σοβαρά τώρα ρε μάγκες, μου είναι αδιανόητο.


Κέρδισε; Don't think so...


Ο στρατός των U.S. οφ φρικινγ Α που "φαίνεται" είναι το cannon fodder, ξεκάθαρα. Δύναμη "κατοχής" εφάδους είναι, απλά για να είναι αισθητή η παρουσία τους. Κάτι σαν τους pikemen (νομίζω έτσι ονομαζόταν το unit αμέσως μετά τους peasants, πάνε χρόνια) που αφήναμε πίσω στο Medieval:Total War για να κρατάνε τα μπόσικα και να μην έχουμε rebellions, όσο ο πραγματικός στρατός θέριζε κάπου μακρυά χάρη την υπεροπλία του έναντι των αντιπάλων.
 
Last edited:

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654
Στρατός ξηράς = εξ ορισμού κρέατα για σφαγή. Εκτός από τις επιχειρησιακές μάχιμες (ευέλικτες) μονάδες (που στις ΗΠΑ ανήκουν παραδοσιακά σε άλλα όπλα), τα υπόλοιπα είναι για το γιούργια και το grind.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
Αυτα ειναι γνωστα ρε γατακια. εχει παιξει ενημερωση απο τους sacred reich. Προχθες διαβαζα ενα αρθρο για τους παγκους που στηνει στα σχολεια, ο ενδοξος αμερικανικος στρατος. Σε σχολεια που βρισκονται σε υποβαθμισμενες περιοχες και εχουν μεγαλη επιτυχια.
Θα ζησεις για το μεροκαματο; μεσα στα χρεη και χωρις μελλον; δεν θελεις να γινεις ηρωας με καλο μισθο;


Εχουμε δει πως γινονται οι πολεμικες επιχειρησεις. οσο κανουν συνομιλιες για να βρεθει μια λυση (χαχαχαχα) εχουν ηδη ετοιμες τις συντεταγμενες για τους πυραυλους και τα αεροπορικα χτυπηματα, Αφου διαλυσουν ολες τις υποδομες στελνουν τους υπερηρωες πεζοναυτες να καθαρισουν τα ναρκοπεδια με τα ποδια τους και τους ελευθερους σκοπευτες με τα κεφαλια τους.
μετα περιπολουν με drone.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654
Το ίδιο γίνεται και στη Βρετανία.

Ραδιοφωνικά σποτάκια "δεν έχεις φίλους? Νιώθεις μόνος? Έλα στο στρατό. Ταξίδεψε. Ζήσε στα όρια, γνώρισε ανθρώπους. Γίνε μέρος μιας ομάδας. Ζήσε συγκινήσεις." Μακάρι να υπερέβαλλα.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Μόνο εγώ πήρα την πιο φτηνή μαλακία που βρήκα μπροστά μου, και την χρησιμοποίησα μόνο σαν κατωσέντονο 6 μέρες στα σκοινάκια;
Γενικώς κοιτάω να χαλάσω όσα λιγότερα γίνεται, αλλά αφού είπα να πάρω υπνόσακο, ας φανεί χρήσιμος και μελλοντικά (σε τιμές αυστηρά έως τις παραπάνω).
 
Top Bottom