What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Που πηγα φανταρος/που θα θελα να παω/γιατι μισω το στρατο

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,483
Επειδή δεν είχα ξανακουσει για κέντρο στη Χίο. Διάβασα κάποια άρθρα του 2018 ότι κλείνουν τα κλασικά κέντρα, αλλάζει και η ονομασία τους. τώρα οι ποντικαραδες θα παρουσιάζονται σε Έβρο και νησιά.

Ο εφιάλτης μου ήταν μήπως με στείλουν σε κανένα νησί. Ευτυχώς επηξα στο χιόνι και την λάσπη.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,659
Τα άρβυλα έχουν αλλάξει, πάρε ένα μέγεθος μεγαλύτερο. Μονάδα τοποθέτησης μπορεί να είναι και η ίδια μπορεί και διαφορετική.
Σίγουρα πάρε 2 ζευγάρια ισοθερμικές κάλτσες, Καλύτερα και ένα ισοθερμικό πανω-κατω για να ντύνεσαι κρεμμύδι. Μόνο χακί μονόχρωμα ή μαύρα (για ειδικοδυναμιτες). Αν πάρεις καμο μπορεί να πέσεις στην παγίδα σφάλμα να πάρεις μη προβλεπόμενα ρούχα (ίδια χρώματα, διαφορετικό πάχος ρίγας). Πλέον κινητά επιτρέπονται, αλλά μη δίνεις δικαιώματα. Παρε κάμποσα φανελάκια παραλλαγής να έχεις μαζί σου, διότι αυτά ρουφάνε τον ιδρώτα.

Τώρα υπόλοιπα κομφορ είναι αναλόγως πως θέλεις να τη δεις (σπρέι για αρβύλα κτλ). Κάτι τελευταίο για τα άρβυλα διότι παίζει αμπαλοσυνη κι έλλειψη ενδιαφέροντος από τα στελέχη. Με το που τα πάρεις άλλαξε τα κορδόνια και βαλτα να περνάνε από πάνω προς τα μέσα και όχι όπως τα δίνουν. Α) αυτός είναι ο κανονισμός (όλοι από Ευελπίδων θα δεις έτσι τα έχουν), κατ' επέκταση Β) δεν θα σου σκοτώσει το πόδι
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
@lelos kounelos ναι, άλλαξαν τα πράγματα. Το έμαθα εκ των έσω.

Σκεφτόμουν για όλα μαύρα (εσώρουχα, κάλτσες, φανέλες, κλπ). Πρέπει να είναι χακί/παραλλαγής υποχρεωτικά;

Πλέον κινητά επιτρέπονται, αλλά μη δίνεις δικαιώματα.
Δηλαδή και στο Κέντρο μπαίνεις με smartphone (σκατά smart είναι το Lumia, αλλά τεσπά) ή εννοείς το κινητό χωρίς κάμερες; Εννοείται ότι δεν θα αρχίσω να βγάζω selfies 😄

Τα έξτρα φρου-φρου, τα βλέπω αργότερα.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,655
Εσώρουχα πάρε και ροζ δαντέλα αν θες. Και κάλτσες ίσως, ανάλογα. Φανελάκια υποχρεωτικά παραλλαγή, γιατί θα φαίνονται μέσα από το χιτώνιο.

Αν πας γενικά σε ένα μαγαζί με στρατιωτικά θα σε κατατοπίσουν.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Ρε παιδιά, όταν λέμε φανελάκια, εννοούμε T-shirt και μπλουζάκια της στολής, τα οποία φυσικά πρέπει να είναι παραλλαγής; Γιατί φανέλα-εσώρουχο "παραλλαγής", δεν είδα πουθενά.

Εσώρουχα όλα μαύρα τα είχα, εκτός από κάλτσες.

Βασικά, άμα θες να γίνεις ο καλύτερος φίλος όλων, πάρε μαζί κι ένα πολύμπριζο με 4-5 πρίζες, ότι πιο τζαμπέ έχει στο παζάρι.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,655
Ναι αυτή η λέξη τείνει να υφίσταται διάφορες ερμηνείες ανά τη χώρα όπως το σουβλάκι ή το κασέρι.

Ως "φανελάκι" εν προκειμένω εννοείται αυτό:

stratiotiko-fanelaki-1-896x896.jpg


(το μοντέλο είναι κουλό άραγε?)
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
@Great0ldOne α γεια σου. Χακί φανέλα, μου φαίνεται περίεργο. Για μπλουζάκια που θα φαίνονται, ok.

@Hellion δυστυχώς δεν έχω με δαντέλα 🙃
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,543
Εσώρουχα πάρε και ροζ δαντέλα αν θες

Μην το γελας

soldier_afghanistan_underwear2.jpg
Zachery Boyd, in pink boxers, was routed from his sleep on May 11 by Taliban fire on a base in the Korengal Valley of Afghanistan's Kunar Province.
With him are Cecil Montgomery of Many, La., far right;
and Jordan Custer of Spokane, Wash.


το αρθρο εχει τιτλο Defence Chief praises soldier in pink boxers

μεχρι και τιμητικη μπορει να παιξει τζιμερ. παρε οτι κινκυ εχεις.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,655
Γλέντησε τους Ταλιμπάν και με τα εσώρουχα άμα λάχει. Achievement Unlocked.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,659
Δεν υπάρχουν κέντρα. Πάρε κανονικά το smartphone
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,179
Λουκέτα πάρε διαφόρων μεγεθών γιατί το ΚΨΜ (το πωλητήριο διαφόρων ειδών στις μονάδες) μπορεί να μην έχει. Θα χρειαστεί να ασφαλίζεις τα πράγματα σου και κυρίως αυτά που θα σου "χρεώσουν". Στην ενδυμασία όσο και να βιάζονται κοίτα να πάρεις πράγματα που να είναι στο νούμερο σου. Ειδικά τζάκετ. Όταν σου χρεώσουν την ατομική εξάρτηση και γενικά όλα τα στρατιωτικά υλικά κοίτα να είναι σε όσο δυνατόν καλύτερη κατάσταση (να μην είναι ξεφτισμένη η κομμένη κάπου) γιατί μετά θα σε επιθεωρούν μ αυτήν και θα σου λένε βρες τρόπο να την φτιάξεις.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,659
Ο μόνος τρόπος να είσαι σίγουρος ότι θα πάθεις στο νούμερό σου είναι να είσαι ο πρώτος έξω από το στρατόπεδο το πρωί. Διαφορετικά μπορεί να συμβιβαστείς
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740
να χεις τα ματια σου δεκατεσερα στο κεντρο για τα πραγματα σου,ποτε μην αφησεις εξοπλισμο/ρουχα χωρις να τα χεις ασφαλισει/κλειδωσει καπου,σε μισο λεφτο θα χουν γινει φτερα και θα βγαλεις το χειμωνα χωρις τζακετ οπως ενας γιωτας καποτε.
ειδικα οταν απολυονται παλιοσειρες προσεχε τα παντα,οτι λειπει του καθενος γιατι το εχασε κτλπ το βουταει οπου βρει.
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,179
Δεν θα μείνει καθόλου κέντρο. Θα πάει κατευθείαν σε μονάδα αλλά και πάλι ισχύουν τα ίδια.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,260
Θα πας στην Ερμού, γωνία απέναντι από το Μέγαρο των τσαιων. Είναι ο γκριζομαλλης μπάρμπας με τον περίεργο παραγιο. Θα σε φτιάξει και έχει διάφορες λίστες βάσει Οικονομικών δυνατοτήτων. Αν και δεν είναι και ότι πιο οικονομικό, έχει φοβερή ποιότητα
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,483
σκασε ετσι και πες στα παιδια στην πυλη οτι ηρθες να τους μιλησεις για τον σωτηρα master Yoda. αυτο, αν θελεις να προσπερασεις τα λουκετα και τους γιατρους και σου δωσουν το απολυτηριο στην πυλη.
βγαινει και σε κοτλε

m.jpg
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,483
Συμπαθατε με για το σπαμαρισμα όμως....
Πάρε αυτό, πάρε εκείνο. Αυτό να προσέξεις και αυτό να το έχεις.
Μου θυμίζει πρώτη μέρα στο σχολείο. Τα μολύβια σου να πάρεις Κωνσταντίνε.

Αυτές τις μέρες σκάνε στο μαγαζί πεζοναύτες από Αμέρικα. Είναι όπως στις ταινίες, μπετοστοκοι.
Δεν ξέρω πως την παλεύουν τα παλικάρια με αυτή την νοημοσύνη.
Τους συνοδεύει πεζοναυτισα ασιατικής καταγωγής. Τον τελευταίο καιρό είναι απασχολημένη να κάνει άσχετα τατού, γραμμές που πάνε στο πουθενά.
Μιλάει μόνη της, γελάει μόνη της, χαμογελάει χωρίς λόγο κτλ.

Χθες πήγαινα προς τουαλέτα μεριά και οι δρόμοι μας συναντήθηκαν. Μου χαμογέλασε και την έγραψα στα @@ μου. Τουαλέτα πήγαινε και αυτή.
Ο βηματισμός της ήταν ελάχιστα καλύτερος από τον δικο μου, την άκουγα που μιλούσε.
Έκανε μόνη της την συζήτηση που δεν ξεκινησα ποτέ.

Μου είναι ανυπόφορα αδύνατο να χωρέσω στο μυαλό μου ότι αυτός ο στρατος, που τον αποτελούν αυτά τα άτομα, κέρδισε έστω και έναν πόλεμο. Σοβαρά τώρα ρε μάγκες, μου είναι αδιανόητο.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,655
Έχουν καλά όπλα, καλούς εκπαιδευτές και καλούς αξιωματικούς. Υπό αυτές τις συνθήκες, το να είναι μπετόστοκοι οι τελευταίοι τροχοί της αμάξης υποθέτω πως είναι πλεονέκτημα.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,254
Πεθαίνουν για το "Αμερικανικό Όνειρο".
Καμικάζι δίχως brains - Ματατζηδες Παουερ Ρεηντζερς...
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
χαμογελάει χωρίς λόγο

Νομίζεις. Τον λόγο θα τον μάθεις αργότερα, και θα νοσταλγείς την εποχή που νόμιζες πως δεν υπήρχε. Όπως πάντα, με τις γυναίκες.
 
Top Bottom