What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Preview: King’s Bounty II

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Θέλετε να μάθετε πόσο πολύ αγαπάω το King’s Bounty; Ορίστε; Όχι; Δεν με νοιάζει, θα σας πω ούτως ή άλλως. Από την στιγμή που η ιστορική σειρά (το κλασικό King’s Bounty κυκλοφόρησε το 1990!) επέστρεψε στην επικαιρότητα με το King’s Bounty: The Legend έχω καταγράψει συνολικά 208 ώρες παιχνιδιού στα Legend, Armored Princess και Warriors of the North. Η μάχη στο στυλ του Heroes of Might and Magic, οι πολύχρωμοι κόσμοι και το χιουμοριστικό writing με μετέτρεψαν σε φανατικό οπαδό της σειράς και φυσικά περίμενα ένα sequel με πολύ μεγάλη ανυπομονησία. Ωστόσο, θα έλεγα ψέματα αν δεν παραδεχόμουν ότι οι πρώτες εικόνες από το King’s Bounty II με προβλημάτισαν. Βλέπετε, οι developers αποφάσισαν να εγκαταλείψουν την isometric παρουσίαση των προηγούμενων παιχνιδιών και να υιοθετήσουν third-person camera στο στυλ των Witcher και Dragon Age. Τα πρώτα trailers έμοιαζαν επίσης να ακολουθούν έναν πιο σοβαρό τόνο στην πλοκή και το γράψιμο, οπότε η αλήθεια είναι πως ξεκίνησα να παίζω έχοντας αρκετές...

Continue reading...
 
Last edited by a moderator:

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Παίζω αυτήν την περίοδο το legends και πραγματικά το μόνο που με ενοχλεί είναι το κακό pathfinding
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Απρόσμενα ελπιδοφόρο το preview, είχα ακριβώς τις ίδιες επιφυλάξεις με τον Αλέξανδρο αναφορικά με την αλλαγή ταυτότητας του νέου game και όσα διάβασα με εξέπληξαν ευχάριστα.

Εξακολουθώ, βέβαια, να προτιμώ το καρτουνίστικο ύφος του αυθεντικού. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αποφάσισαν να το γυρίσουν σε τέρμα generic fantasy ενώ διατήρησαν -έστω κι εν μέρει- το χιουμοριστικό ύφος :confused:
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Απρόσμενα ελπιδοφόρο το preview, είχα ακριβώς τις ίδιες επιφυλάξεις με τον Αλέξανδρο αναφορικά με την αλλαγή ταυτότητας του νέου game και όσα διάβασα με εξέπληξαν ευχάριστα.

Εξακολουθώ, βέβαια, να προτιμώ το καρτουνίστικο ύφος του αυθεντικού. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αποφάσισαν να το γυρίσουν σε τέρμα generic fantasy ενώ διατήρησαν -έστω κι εν μέρει- το χιουμοριστικό ύφος :confused:

Η δική μου θεωρία είναι ότι προσπαθούν να προσελκύσουν mainstream κοινό υιοθετώντας το στυλ του Witcher 3. Αντίστοιχη διάθεση εντοπίζω στην αλλαγή της οπτικής στις μάχες για να θυμίζει Civ. Δεν τους κατηγορώ, τα προηγούμενα King's Bounty δεν έκαναν ποτέ τρελές πωλήσεις, αλλά το mainstream κοινό περιμένει polish που δεν υπάρχει ακόμα στην preview έκδοση.
 

Savatar

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,408
Θένξ για το preview, αναμένουμε και τελικές εντυπώσεις! Το παράδοξο με μένα είναι ότι ενώ το πρώτο King's Bounty (early 90s, ο πρόγονος των HoMnM για αρκετούς) το είχα λιώσει τα reboot του αργότερα δεν με είχαν κρατήσει (η αλήθεια είναι πως δεν του έδωσα αρκετές ευκαιρίες) Προσωπικά μου αρέσει περισσότερο το art direction που παίρνει τώρα παρά το καρτουνίστικο που είχε.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Θένξ για το preview, αναμένουμε και τελικές εντυπώσεις! Το παράδοξο με μένα είναι ότι ενώ το πρώτο King's Bounty (early 90s, ο πρόγονος των HoMnM για αρκετούς) το είχα λιώσει τα reboot του αργότερα δεν με είχαν κρατήσει (η αλήθεια είναι πως δεν του έδωσα αρκετές ευκαιρίες) Προσωπικά μου αρέσει περισσότερο το art direction που παίρνει τώρα παρά το καρτουνίστικο που είχε.

Άρα κάτι ξέρουν οι developers!
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
304
Ενδιαφέρουσες μου φαίνονται οι αλλαγές και θα ήθελα πολύ να δω το παιχνίδι. Η μεγαλυτέρη ανησυχία μου έχει να κάνει με τη δυσκολία. Ακόμα και να πεις ότι είμαι άμπαλος, δεν μου αρέσε που μετά από δεκάδες ώρες στο Legend, έφτασα σε σημείο να μην μπορώ να κερδίσω κομβικές μάχες για να το τελειώσω κι έτσι το παράτησα. Αν δεν κάνω λάθος, όσο περνάει ο καιρός πολλαπλασιάζονται οι αντίπαλοι, οπότε μετά από κάποια μάχη με πύρρειο νίκη, δεν μπορείς πια να κάνεις catch up.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ ζορίστηκα σε κάποια σημεία του Legend αλλά τελικά τα κατάφερα με λίγο έξτρα grinding ή save scumming, δεν καλοθυμάμαι. Εκείνο που παίζει να παράτησα στα μισά είναι το Armored Princess, αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν θέμα δυσκολίας ή βαρεμάρας :unsure:
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Ενδιαφέρουσες μου φαίνονται οι αλλαγές και θα ήθελα πολύ να δω το παιχνίδι. Η μεγαλυτέρη ανησυχία μου έχει να κάνει με τη δυσκολία. Ακόμα και να πεις ότι είμαι άμπαλος, δεν μου αρέσε που μετά από δεκάδες ώρες στο Legend, έφτασα σε σημείο να μην μπορώ να κερδίσω κομβικές μάχες για να το τελειώσω κι έτσι το παράτησα. Αν δεν κάνω λάθος, όσο περνάει ο καιρός πολλαπλασιάζονται οι αντίπαλοι, οπότε μετά από κάποια μάχη με πύρρειο νίκη, δεν μπορείς πια να κάνεις catch up.

Προσπαθώ να θυμηθώ αν όντως αυξάνονταν οι εχθροί και δεν είμαι σίγουρος. Σίγουρα πάντως είχε πολλές μάχες που λειτουργούσαν ως level gating ορισμένων περιοχών, αν πήγαινες underleveled δεν το γλίτωνες το ξύλο. Ήταν αρκετά δύσκολο παιχνίδι.
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Στο legends σε νορμάλ δυσκολία δεν αυξάνονταν και δεν είχε λεβελ scaling. Moνο στον Karador δυσκολεύτηκα αλλά με τον σωστό συνδυασμό τεράτων βγήκε εύκολα. Από εκείνο το σημείο και πέρα πρέπει απλά να κάνεις συνδυασμούς με τα τέρατα και τον εξοπλισμό σου και βγαίνει νερό, δεν θυμάμαι να έχασα άλλη μάχη και τα λεφτά ήταν υπεραρκετά αν κάνεις side quests και εξερεύνηση
 
Top Bottom