What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προτάσεις αναβάθμισης

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,439
Επειδή μου ξύνονται μερικά λεφτά (όπως λέμε και στο χωριό μου), θα ήθελα να ρωτήσω: ανεξαρτήτως συστήματος, αναλύσεων οθόνης, ρυθμίσεων γραφικών παιχνιδιών, ποιό είναι το ιδανικό μέγεθος οθόνης για gaming; (που όπως ξέρετε ξεκινάμε γύρω στους 70 πόντους και όσο περνάει η ώρα πάμε όλο και πιο κοντά στην οθόνη)
Έχω μόλις τη δεύτερή μου οθόνη, Samsung 21,5'' με native ανάλυση 1600Χ900, εδώ και 3-4 χρόνια. Η πρώτη μου ήταν από τις παλιές τις "χοντρές", επίσης Samsung 17'' (πολλά χρόνια).
Δεν είμαι των πολλών ρυθμίσεων στα παιχνίδια (medium και high το πολύ), εξάλλου ο επεξεργαστής μου είναι ο ίδιος απ' το φθινόπωρο του '01, 4πύρηνος Phenom, αθάνατος (ή undead, ανάλογα...), κάρτα άλλαξα πριν 2-3 χρόνια (nvidia gt1030 2gb), απλά λέω μήπως θα μπορούσα να πάρω κάτι περισσότερο στο οπτικό κομμάτι σε διάσταση οθόνης (με τις ίδιες ρυθμίσεις γραφικών, δεν με πειράζει αυτό). Φαντάζομαι για 1920x1080 μπορεί να μην αντέχει και η κάρτα.
Λέτε μια 24''; Γι' αυτό ρωτάω ποιό είναι ένα φυσιολογικό μέγεθος, ώστε να μη γίνεται και άβολο.
δύσκολη περίπτωση, ως χρήστης 27άρας στα 1080p μπορώ να πω με ενοχλεί η χαμηλή για τις ίντσες ανάλυση σε δουλειά/καθημερινότητα, αλλά για gaming είναι μια χαρά, από την άλλη αυτόματα πας +50 με 100€ επάνω για να περάσεις στις 1440p. Που πρέπει να αναβαθμίσεις γενικότερα για να το χαρείς κιόλας και δεν είμαι σίγουρος τι θα κερδίσεις κιόλας με βάση τα παιχνίδια που μας έχεις πει ότι παίζεις.

Μην σου πω ότι θα είχε περισσότερο νόημα να βρεις καμία 20άρα CRT :p
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,656
Δεν έχει κάποιο σύνδεσμο η ανάρτησή σας!
Κι εγώ το σκεφτόμουν για 27'' ώστε να είναι και για το μέλλον. Νομίζω πάνω από 27'' θα είναι υπερβολή για gaming γραφείου (και όχι καναπέ).
Αυτό που μέχρι τώρα με αποτρέπει την αγορά άλλου συστήματος είναι όχι το οικονομικό, αλλά το ότι ακόμα ασχολούμαι με παλιά games του GOG, που ήθελα από χρόνια να παίξω (και σχεδιάζω κι άλλα να αγοράσω)! Αυτό τον καιρό είναι τα Dungeon Siege. Έτσι σκέφτομαι "υπάρχουν ακόμα παλιά παιχνίδια που θέλω να παίξω, γιατί να χαραμίσω νέο σύστημα αγοράζοντάς το από τώρα;"!
A, καλά είμαι χαζός. Ή δεν έχω πιεί ακόμη 3 καφέδες. Ή και τα δύο.

 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Εγω ειμαι της γνωμης οτι οσο μεγαλυτερη εικονα τοσο πιο χορταστικη. Απο την αλλη να παρεις μια οθονη που δεν μπορει να υποστηριξει το χαρντγουεαρ σου, ειναι δωρο αδωρο. Το ιδιο κι αν εισαι αναγκασμενος να την δουλευεις σε χαμηλοτερη αναλυση. Τα παιδια εδω θα το αναλυσουν, αναλυτικοτερα με τις τεχνικες τους γνωσεις. Ζαχαρωνα μια 27αρα στα 1080ρ, αλλα οπως λενε οι μαεστροι, ειναι ενοχλητικο το πιξελιασμα οποτε μαλον σε 24αρα θα παω.
Αποσταση ο παλαιος χρυσος κανονας λεει "διαγωνιος οθονης x 3, Για τηλεορασεις ισχυει
 
Last edited:

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Αν το γραφείο σου έχει βάθος τουλάχιστον 65-70cm, τότε η ιδανική οθόνη για οτιδήποτε είναι η μεγαλύτερη/ευκρινέστερη που αντέχει η τσέπη σου.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Μάλιστα. Άρα αύξηση μεγέθους, χρειάζεται και αύξηση της ανάλυσης που θα παίζω, άρα καλύτερη GPU, CPU, κλπ.
Άρα σε 3-4 χρόνια, αφού έχω ακόμα Dungeon Sieges 2-3, Broken Swords 3-5, Lost Horizons, Secret Files, Enclave, μερικά παλιά actions (The Devil Inside, Armed & Dangerous, κλπ.) και θέλω και Silverfall, Risen 2. Ευχαριστώ που με βοηθάτε να κάνω (κι άλλη) οικονομία!
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Αν το γραφείο σου έχει βάθος τουλάχιστον 65-70cm, τότε η ιδανική οθόνη για οτιδήποτε είναι η μεγαλύτερη/ευκρινέστερη που αντέχει η τσέπη σου.
Ε, από εκεί ξεκινάμε όλοι και όταν τα πράγματα αρχίζουν να ζορίσουν επί της οθόνης, την πλησιάζουμε όλο και περισσότερο...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,439
για ταινιες τι λεει?
μόνο youtube βλέπω εκεί, μια χαρά θα έλεγα γιατί ενώ κανονικά είμαι περί τα 70εκ, με το youtube αράζω πίσω στην καρέκλα και είναι ακόμα μικρότερο το Impact από την χαμηλή ανάλυση.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,696
για ταινιες τι λεει?
Για ταινίες εγώ θα έλεγα αγνόησε το θέμα και κοίτα μόνο χρώματα κλπ. 1080p είναι αρκετά εκτός αν θες να το κάνεις σινεμά οπότε 27'' είναι πολύ λίγες.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Μόλις τώρα συνειδητοποίησα ότι ο 4πύρηνος Phenom II 3,2GHz που έχω, δεν είναι απ' το φθινόπωρο του '01 (δεν υπήρχαν τότε...), αλλά απ' το φθινόπωρο του '09. Είχα Pentium 4 στο 1,5GHz το φθινόπωρο του '01 (τότε ξεκίνησα το gaming). Δεν είμαι (τόσο) παλιός gamer και υπάρχουν ακόμα μερικά "χρωστούμενα" παιχνίδια, δηλαδή παλιά παιχνίδια που θα ήθελα να τα δώ πριν προχωρήσω σε καινούργια (και άλλο σύστημα). Απ' το myabandonware έχω κατεβάσει μερικά (γύρω στα 30), όπως το The Devil Inside και το Oni, και απ' το GOG υπάρχουν μερικά που είτε έχω αγοράσει, είτε σκοπεύω.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,439
Μόλις τώρα συνειδητοποίησα ότι ο 4πύρηνος Phenom II 3,2GHz που έχω, δεν είναι απ' το φθινόπωρο του '01 (δεν υπήρχαν τότε...), αλλά απ' το φθινόπωρο του '09. Είχα Pentium 4 στο 1,5GHz το φθινόπωρο του '01 (τότε ξεκίνησα το gaming). Δεν είμαι (τόσο) παλιός gamer και υπάρχουν ακόμα μερικά "χρωστούμενα" παιχνίδια, δηλαδή παλιά παιχνίδια που θα ήθελα να τα δώ πριν προχωρήσω σε καινούργια (και άλλο σύστημα). Απ' το myabandonware έχω κατεβάσει μερικά (γύρω στα 30), όπως το The Devil Inside και το Oni, και απ' το GOG υπάρχουν μερικά που είτε έχω αγοράσει, είτε σκοπεύω.
εγώ αυτό το σέβομαι, αν και δε ξέρώ πως τα καταφέρνεις με ρετροπιξελούμπες και μοντέρνα οθόνη :p
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Ενταξει δεν ειναι απαραιτητο αν παρω καινουργιο κομπιουτερ να πεταξω το παλαιο. Εκτος απο τα παλαιοτερα παιχνιδια, μπορει να κανει κι ενα σωρο αλλες δουλειες.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,415
Αρχισε να χαλαει το ποντικι. Απο σημερα εκει που εγραφα ενα email κολλαγε το βελος στην αρχη νομισα οτι ειναι το pc μετα απο λιγο ομως ξανα εκανε το ιδιο. Το αποσυνδεσα το εβαλα σε αλλη θυρα και δουλευει για λιγο κανονικα και μετα παλι τα ιδια. Θα παρω καποιο στα 50 ευρω . Τι προτεινετε?
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,415
Θα δω τι θα βρω εκει θα παω στο μεγαλο Πλαισιο στην Αγια Παρασκευη. Αυτο ποντικι που εχω τωρα ειναι το GM 200 που το ειχα παρει η 2015 η 2014 δεν θυμαμαι καλα γιατι δεν βρισκω και την αποδειξη.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,415
Μολις γυρισα με το ποντικι! Πηρα το G102 στα 20 ευρω. Ειχε και το 502 αλλα το συζητησα πριν με τον τεχνικο μου και μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να παρω ποντικι στα 50 ευρω!
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Εμάς γιατί μας ρωτάς, αφού στο τέλος κάνεις ότι σου λέει ο τεχνικός σου (αν και συμφωνώ μαζί του ότι δεν χρειάζεσαι ποντίκι 50 ευρώ).

Σε κάθε περίπτωση, μεγειά ο πόντικας!
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,439
Το έχω 1,5 χρόνο και μετά από απειρα clicks runs στο Hades, δεν έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα.
κάπου τώρα χαλάνε αυτά, λίγο πριν ή λίγο μετά το τέλος της εγγύησης :trollface:
 
Top Bottom