What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προτάσεις για ταινία

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Είδα το "The Dark Hole" της Disney από το μακρινό 1979. Επειδή ήταν παραγωγή της και έπρεπε να έχει κωμικά και "kid's friendly" στοιχεία, η η ταινία κάπου το έχανε!! Αλλιώς ίσως και να μιλάγαμε για κάτι αντίστοιχο του "Alien". Πάντωε οι μινιατούρες των ειδικών εφε, ήταν εξαιρετικές.
 

Raz

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,523
Όντως πολύ καλή λίστα. Το 6 δεν το ήξερα καν, και διαφωνώ με κάποιες, ενώ πιστεύω ότι κι άλλες ταινίες (π.χ. Shutter Island, Sicario, Irishman) θα μπορούσαν να έχουν θέση στη λίστα, αντί για το Into the Spiderverse π.χ. Αλλά γενικά surprised από ωραίες επιλογές όπως Under the Skin και Only Lovers Left Alive.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,263
Διάβαζα Spider-man για δεκαετίες και ανάθεμα αν μπορώ να καταλάβω τι το ιδιαίτερο έχει το Into the Spider-verse.
 
  • Like
Reactions: Raz

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Ίσως οι τεχνολογικές καινοτομίες που έχουν αναπτύξει/ενσωματώσει για να βγει η ταινία να τη βάζουν μέσα στη λίστα, παρά το σενάριο αυτό καθαυτό.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Η αλήθεια είναι πως ούτε κι εγώ κατάλαβα ποτέ τον παροξυσμό με το Spiderverse. Μια χαρά ευχάριστο ήταν αλλά σε καμία περίπτωση ταινία-σταθμός για το είδος της. Ίσως μόνο στο τεχνικό κομμάτι, όπως εικάζει ο North...

Τώρα από τις υπόλοιπες της λίστας, εμένα μου λείπει κυρίως το La La Land, που μάλλον είναι η αγαπημένη μου ταινία της τελευταίας πενταετίας.

Πάλι καλά βάλανε τα Prisoners και Arrival αντί για το υπερφίαλο Blade Runner 2049 του Villeneuve.

Τώρα που το σκέφτομαι θα ήθελα και ένα John Wick μέσα στη λίστα, αν μη τι άλλο πολύ επιδραστική ταινία για το action genre.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Μακράν η καλύτερη ταινία Spider-Man που έχει βγει ποτέ. Μακράν η καλύτερη και πιο πολύπλοκη animation ταινία που έχει βγει μέχρι σήμερα.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Μόνο εμένα εκπλήσσει η απουσία του Jocker; Ok έχει Phoenix από άλλου, αλλά το Jocker έγινε αντικείμενο ανάλυσης και συζήτησης και χύθηκε πολύ ψηφιακό και αναλογικό μελάνι. Πέρα από το γεγονός που προσέλκυσε και κόσμο που νόμιζαν ότι ο χαρακτήρας είναι μασκότ σαν το Ronald McDonald...
Επίσης θα ήθελα να έβλεπα μέσα στη λίστα Hereditary ή/και Suspiria. Όαση μέσα στους Conjuring/slasher κλώνους.
Και το Nightcrawler θα είχε θέση πιστεύω.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
Εγώ τις απουσίες La La Land και Interstellar δεν καταλαβαίνω.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Το Interstellar είναι από τις πλέον διχαστικές ταινίες του Nolan. Προσωπικά την ευχαριστήθηκα, αλλά πολλοί βρήκαν ότι το
Power of love
ήταν η προτεραιότητα στην ταινία και ως τέτοιο ήταν πολύ αδύναμο plot hook.

Για το La La Land συμφωνώ, αλλά ίσως ο συγγραφέας να μην ήθελε να καταχραστεί άλλη μία λίστα TopX βάζοντας ταινίες από 3-4 άτομα που σταθερά είχαν πάρα πολύ αξιόλογες παραγωγές, π.χ. μεταξύ Whiplash και La La Land, το breakthrough είναι σίγουρα το πρώτο. Κατ' αντιστοιχία το Inception ήταν πολύ προσωπικό project του Nolan που τον ανέδειξε σε ολοκληρωμένο auteur (σκηνικά, σκηνοθεσία, φωτογραφία, απλή ιδέα - που για κάποιο λόγο δυσκολεύτηκαν να καταλάβουν, σκηνοθεσία κτλ.). Πιθανώς για πολλούς είναι κατά πολύ ανώτερο του Intestellar (please more sci-fi movies) και του - safe - Dunkirk. Η "κατάρα" ενός σκηνοθέτη που όταν βγάζει άκρως ποιοτικές ταινίες, αυτές συγκρίνονται "στην τρίχα".

Ναι, είμαι Nolan-fanboy ακόμη και έπειτα από το Dark Knight Rises, στο οποίο υπέπεσε σε μεγάλες ευκολίες. :(
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Μόνο εμένα εκπλήσσει η απουσία του Jocker; Ok έχει Phoenix από άλλου, αλλά το Jocker έγινε αντικείμενο ανάλυσης και συζήτησης και χύθηκε πολύ ψηφιακό και αναλογικό μελάνι. Πέρα από το γεγονός που προσέλκυσε και κόσμο που νόμιζαν ότι ο χαρακτήρας είναι μασκότ σαν το Ronald McDonald...
Επίσης θα ήθελα να έβλεπα μέσα στη λίστα Hereditary ή/και Suspiria. Όαση μέσα στους Conjuring/slasher κλώνους.
Και το Nightcrawler θα είχε θέση πιστεύω.

Αν και το Joker μου άρεσε περισσότερο από άλλες ταινίες της λίστας, δεν θεωρώ ότι αδικήθηκε. Στην πραγματικότητα, αν βγάλεις την καθηλωτική ερμηνεία του Phoenix, δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Πάντως σε περίπτωση που ήθελαν να βάλουν "ποιοτικό υπερηρωικό φιλμ", λογικά θα πήγαιναν στο Logan.

Το Nightcrawler ναι, έχει θέση. Το Hereditary δεν με ενθουσίασε, θα προτιμούσα π.χ. το Get Out στη λίστα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,263
Μακράν η καλύτερη ταινία Spider-Man που έχει βγει ποτέ. Μακράν η καλύτερη και πιο πολύπλοκη animation ταινία που έχει βγει μέχρι σήμερα.

Θα ήθελα να ακούσω την άποψη ενός φαν της ταινίας. Τι κάνει το Spider-verse μακράν καλύτερο από το Spider-man 2 του Sam Raimi, για παράδειγμα;
 

Raz

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,523
Εγώ πάντως αν έβαζα υπερηρωική ταινία αυτής της δεκαετίας, και σεβόμενος το Logan, θα ήμουν μεταξύ του Winter Soldier και του πρώτου Guardians. Ναι, δεν έχουν το δραματικό βάρος του Logan, αλλά είναι so damn fun.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,263
Εγώ πάντως αν έβαζα υπερηρωική ταινία αυτής της δεκαετίας, και σεβόμενος το Logan, θα ήμουν μεταξύ του Winter Soldier και του πρώτου Guardians. Ναι, δεν έχουν το δραματικό βάρος του Logan, αλλά είναι so damn fun.

Όπως βλέπουμε κάθε χρόνο στις ψηφοφορίες των όσκαρ οι δραματικές ταινίες θεωρούνται πιο "σοβαρές" και συνήθως έχουν μεγάλο προβάδισμα έναντι των πιο ανάλαφρων παραγωγών, οπότε είναι λογικό ταινίες τύπου Logan και Dark Knight να έχουν προβάδισμα σε "best of" λίστες. Εγώ προσωπικά θα έβαζα στη λίστα σίγουρα τις δύο που ανέφερες καθώς και τις τρεις απο τις τέσσερις Avengers movies. Τώρα τις θεωρούμε δεδομένες αλλά πριν από την κυκλοφορία του πρώτου Avengers οι περισσότεροι πίστευαν ότι είναι αδύνατο να κάνεις ταινία της προκοπής με τόσο μεγάλο καστ.
 

Raz

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,523
Για μένα βέβαια το Dark Knight είναι μία κατηγορία μόνο του, αλλά καταλαβαίνω. Από τις Avengers, εγώ θα έβαζα μόνο την τρίτη, ίσως και την πρώτη ταινία, αλλά γενικά η Marvel έδωσε αρκετά καλό πράγμα αυτήν τη δεκαετία (και πρέπει να ευχαριστήσουμε το πρώτο Iron Man για αυτό, αν και είναι της προηγούμενης δεκαετίας).
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,263
Για μένα βέβαια το Dark Knight είναι μία κατηγορία μόνο του, αλλά καταλαβαίνω. Από τις Avengers, εγώ θα έβαζα μόνο την τρίτη, ίσως και την πρώτη ταινία, αλλά γενικά η Marvel έδωσε αρκετά καλό πράγμα αυτήν τη δεκαετία (και πρέπει να ευχαριστήσουμε το πρώτο Iron Man για αυτό, αν και είναι της προηγούμενης δεκαετίας).

Και εγώ συμφωνώ ότι το Dark Knight είναι άνετα top 3 και φαβορί για την πρώτη θέση. Απλά εγώ ως μαρβελόπαιδο από μικρός κλίνω περισσότερο προς εκείνο το σύμπαν.
 
  • Agree
Reactions: Raz

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Θα ήθελα να ακούσω την άποψη ενός φαν της ταινίας. Τι κάνει το Spider-verse μακράν καλύτερο από το Spider-man 2 του Sam Raimi, για παράδειγμα;

Το παρακάτω post είχα γράψει όταν είχα γυρίσει από το σινεμά.
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Η καλύτερη δουλειά της Sony πάνω στον Spider-Μan. Εκπληκτικό animation, ίσως το καλύτερο που έχω δει σε animation ταινία. Απολαυστική ταινία που διαθέτει το δικό της χαρ/ρα αλλά και σωστές, μετρημένες δόσεις χιούμορ και tribute σε άλλες δουλειές. Το soundtrack αν και δεν είναι του γούστου μου απόλυτα ταιριαστό. Αγαπημένος χαρ/ρας ο Spider-Man Noir που όταν έμαθα ποιος ηθοποιός του χαρίζει φωνή τον γούσταρα ακόμα περισσότερο. Ωραίο τυπάκι κι ο Miles. Δικαίως πήρε τη Χρυσή Σφαίρα, πάμε για το Όσκαρ. Υπέροχο απλά.

Ένα δείγμα του OST





Κι αυτό είναι ένα βίντεο αφιερωμένο στον τεχνητό τομέα που είχα ανεβάσει λίγο αργότερα


Είχε πολύ όμορφη και ολοκληρωμένη ιστορία, καλογραμμένους και διακριτούς χαρακτήρες. Η σχέση του Miles με τον Peter ωραία δοσμένη με τον πυρσό να περνάει στον επόμενο Spidey. Δεν υπάρχει κάτι που να μη μου άρεσε ή να μου φάνηκε τραβηγμένο ή παράταιρο. 'Επειτα από το SinCity είναι η δεύτερη ταινία που έχω δει και με κάνει να πιστεύω πως ξεφυλλίζω κόμιξ.

Τώρα για το αν θα έπρεπε να είναι στη λίστα μάλλον είμαι ο τελευταίος άνθρωπος που πρέπει να σχολιάσει αφού θα έβγαζα όλες τις ταινίες που υπάρχουν εκεί.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
@maladroid Ναι και το Get Out καλή επιλογή θα ήταν. Το Us από την άλλη όχι και τόσο, μου φάνηκε πιο επιτηδευμένο.

θα έβγαζα όλες τις ταινίες που υπάρχουν εκεί.
Όχι ότι η συγκεκριμένη λίστα (όπως και καμία) είναι ευαγγέλιο αλλά τις έχει δει ΟΛΕΣ και διαφωνείς;
5-6 ενδεικτικά που θα έβαζες;
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Όχι ότι η συγκεκριμένη λίστα (όπως και καμία) είναι ευαγγέλιο αλλά τις έχει δει ΟΛΕΣ και διαφωνείς;
5-6 ενδεικτικά που θα έβαζες;

Από αυτές που έχει έχω δει τις The Black Swan, Inception, Prisoners και Spider-man.
Πιο πολύ με έχει συγκλονήσει το Inside Out και η Zootopia. Και το The Αrtist (2011) μου άρεσε πολύ.
 
Top Bottom