What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προτάσεις για ταινία

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
In other news, αφαίρεσαν το Όσα Παίρνει ο Άνεμος από το ΗΒΟ ΜΑΧ μετά από παράπονα ότι "προάγει τον ρατσισμό".

 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Ναι ωραίο είναι. Ιδανικές αναλογίες δράματος, τρόμου και περιπέτειας, δεν κάνει κοιλιά, κάποιες ωραίες σεναριακές ιδέες και η κινηματογραφία είναι 👌 Μου άρεσε περισσότερο από πολλές απόπειρες από την άλλη πλευρά του Ειρηνικού στο zombie apocalypse.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Da 5 Bloods. Δεν ξέρω τη γνώμη σας για τον Spike Lee, προσωπικά λατρεύω διότι ξέρει τι κάνει, πού αποδίδει τιμές και ποια είναι η θεωρία του, πού τοποθετείται (πέραν της αξιοθαύμαστης φωτογραφίας του). Με λίγα λόγια: στρατευμένη τέχνη. Δεν θα πω πολλά πράγματα για να μην το χαλάσω. Έχει στοιχεία δανεισμένα από άλλο αγαπημένο σκηνοθέτη. Πάμπολλες ατακάρες και σκηνές (οι φίλοι του The Wire θα περιμένουν μια συγκεκριμενη εναγωνίως). Κρατάω μόνο μια:

"We were sent to fight an immoral war, for rights we didn't have." Γροθιά. Ψηλά στον αέρα, στο στομάχι, παντού.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Μια κινηματογραφική πρόταση από τον "Jodorowsky" της Ιαπωνίας...
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Δεν έχω διαβάσει τα κόμικ αλλά το The Old Guard που έσκασε χθες στο Netflix δεν μου άνοιξε και την όρεξη να το κάνω. Φουλ προβλέψιμη πλοκή, καλούτσικες ερμηνείες (αγαπάμε Σαρλίζ, ειδικά όταν παίζει τη σκληρή), εντελώς άστοχες μουσικές επιλογές, συμπαθητικές σκηνές δράσης, και άνευρη σκηνοθεσία με budget που παραπέμπει περισσότερο σε τηλεταινία. Υπάρχουν και χειρότεροι τρόποι για να σκοτώσει κανείς δύο ώρες αλλά σίγουρα και πολύ καλύτεροι.
Tο βάζω περίπου στο ίδιο επίπεδο με το Bright και σίγουρα πιο κάτω απ'το Extraction. Μην ψαρώνετε από τις βαθμολογίες των κριτικών στο Imdb, κάτι μου λέει ότι έχει μπει wokeness bonus.
Από μένα 5.5/10.
 
Last edited:

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
The Half of It στο netflix. Ξεκίνησα να την βλέπω επιφυλακτικά μιας και η θεματολογία είναι λίγο ιδιαίτερη αλλά στο τέλος με κέρδισε. Ωραίες ερμηνείες από νέους ηθοποιούς και παρουσίαση των ζητημάτων που θέλει να θίξει η ταινία με ρεαλιστικό, γήινο τρόπο κι όχι υπερβολές.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Greyhound. Ή σκατογέρασα ή είναι η πιο βαρετή πολεμική ταινία όλων των εποχών. Ή μπορεί να ισχύουν και τα δύο, βέβαια.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Είδα ξανά το The Last Man on Earth. Εξαιρετικός ο Vincent Price και με διαφορά η καλύτερη "μεταφορά" του βιβλίου.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Greyhound. Ή σκατογέρασα ή είναι η πιο βαρετή πολεμική ταινία όλων των εποχών. Ή μπορεί να ισχύουν και τα δύο, βέβαια.
Να υποθεσω οτι οι σκηνες δρασης ηταν αυτες που εχει το trailer?

The last man on earth ειναι ταινιαρα και ο vincent price δινει ρεσιταλ.

EDIT
Greyhound. Ή σκατογέρασα ή είναι η πιο βαρετή πολεμική ταινία όλων των εποχών. Ή μπορεί να ισχύουν και τα δύο, βέβαια.

Ειπα να δω τι παιζει με το ταινιακι για να βγαλω συμπερασματα. Η ταινια δεν ειναι αρπα κολα και το μελετησαν το θεμα. Απο εκει ξεκιναει και ενα απο τα προβληματα.
ΠΟΛΛΕΣ ναυτικες ορολογιες. Ολες αυτες οι αγνωστες πληροφοριες με μπερδεψαν και με κουρασαν σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα.
Η ταινια σε βαζει στην δραση απο τα πρωτα λεπτα και προσπαθει να κρατησει την ενταση μεχρι το τελος και πως θα γινει αυτο αφου....
Ναυτικη ορολογια, επαναληψη ναυτικης ορολογιας, διαταγη, επαναληψη διαταγης που ειναι βουτηγμενη στην ναυτικη ορολογια repeat.

Δεν θα πω οτι βαρεθηκα αλλα ενας πονοκεφαλος πηγε να ξεκινησει. κακη ταινια δεν μπορω να την πω και ο Χανκς επαιξε αρκετα καλα.
Καποιες σκηνες ηταν αρκετα WTF αλλα πιστευω οτι μπηκαν για να σπασει αυτο το γυρω γυρω γυρω γυρω πανω στα κυματα.
Η ατμοσφαιρα με τον αορατο εχθρο που μπορει να ειναι οπουδηποτε δεν με επεισε. Μια χαρα προσπαθησαν να την αναπαραστησουν αλλα οι συνεχομενες εντολες με ειχαν κουρασει ηδη και δεν μου αφησαν πολλα περιθωρια για να "νοιωσω".

Πιστευω οτι η ταινια ειναι κουραστικη οχι βαρετη.

EDIT #2
Θα επρεπε να συμβουλευτουν αυτο



κρατανε τα "ναυτικα" οσο πρεπει και υπαρχει η εναλλαγη ηρεμιας/δρασης.
 
Last edited:

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Να υποθεσω οτι οι σκηνες δρασης ηταν αυτες που εχει το trailer?

The last man on earth ειναι ταινιαρα και ο vincent price δινει ρεσιταλ.

EDIT


Ειπα να δω τι παιζει με το ταινιακι για να βγαλω συμπερασματα. Η ταινια δεν ειναι αρπα κολα και το μελετησαν το θεμα. Απο εκει ξεκιναει και ενα απο τα προβληματα.
ΠΟΛΛΕΣ ναυτικες ορολογιες. Ολες αυτες οι αγνωστες πληροφοριες με μπερδεψαν και με κουρασαν σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα.
Η ταινια σε βαζει στην δραση απο τα πρωτα λεπτα και προσπαθει να κρατησει την ενταση μεχρι το τελος και πως θα γινει αυτο αφου....
Ναυτικη ορολογια, επαναληψη ναυτικης ορολογιας, διαταγη, επαναληψη διαταγης που ειναι βουτηγμενη στην ναυτικη ορολογια repeat.

Δεν θα πω οτι βαρεθηκα αλλα ενας πονοκεφαλος πηγε να ξεκινησει. κακη ταινια δεν μπορω να την πω και ο Χανκς επαιξε αρκετα καλα.
Καποιες σκηνες ηταν αρκετα WTF αλλα πιστευω οτι μπηκαν για να σπασει αυτο το γυρω γυρω γυρω γυρω πανω στα κυματα.
Η ατμοσφαιρα με τον αορατο εχθρο που μπορει να ειναι οπουδηποτε δεν με επεισε. Μια χαρα προσπαθησαν να την αναπαραστησουν αλλα οι συνεχομενες εντολες με ειχαν κουρασει ηδη και δεν μου αφησαν πολλα περιθωρια για να "νοιωσω".

Πιστευω οτι η ταινια ειναι κουραστικη οχι βαρετη.

EDIT #2
Θα επρεπε να συμβουλευτουν αυτο



κρατανε τα "ναυτικα" οσο πρεπει και υπαρχει η εναλλαγη ηρεμιας/δρασης.


Λέλο, τα είπες όλα και ορθά εμίλησες, αν και πιθανότατα καθιστός. Από εκεί και πέρα, εγώ είμαι πολύ σκατογερασμένος για να κάθομαι να ψειρίζω τις διαφορές ανάμεσα στο βαρετό, το κουραστικό και το άνευρο σε μια πολεμική ταινία που δεν θα έπρεπε να είναι τίποτα από τα τρία για να είναι καλή.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Σε νοιωθω φιλτατε και εχεις απολυτο δικαιο. Οταν εχουν πεσει διαμαντια στα χερια σου, ποση υπομονη να εχεις με τα γυαλακια;

Οι πρωτες εικονες απο την ταινια καποδιστριας ειναι σκιτσα..... πιστευω οτι η ταινια με τον πρωταγωνιστη του πιο κομβικου σημειου στην ελληνικη ιστορια θα ειναι αρκετα καλα. Ελπιζω η σκηνοθετικη αποψη να μην ειναι, δεν ξεραμε τι καναμε.
 
Top Bottom