What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προτάσεις για ταινία

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Πορωτικό trailer. Υπό άλλες συνθήκες θα έλεγα ότι θα πήγαινα σινεμά να το τιμήσω, όταν έρθει η ώρα του....
Σε σαγήνευσε κι εσένα το παρακάτω έπος, έτσι;

-"It's a birthmark."
-"What do you mean?"
-"He was born with it."
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,506
Είδα Bleach, το live action. Χωρίς να έχω δει τα anime ή να έχω διαβάσει τα manga το βρήκα πολύ διασκεδαστικό και στιλάτο.
Γενικά με τα live action adaptations έχω αμφιβολίες, πχ είχα δει το Full Metal Alchemist και ξενέρωσα την ζωή μου.
Κάποιος που έχει δει τa anime μπορεί να μου πει αν ήταν καλή η ταινία ή απλά την έσωσε το ότι δεν έχω επαφή με τα anime?
Είχα δει λίγα επεισόδια κάποτε από Bleach και μου άρεσε και μένα πολύ το adaption αυτό. Bέβαια περίμενα να είναι καλό εφόσον έπαιζε ο πρωταγωνιστής του Kamen Rider Fourze.

Αλλο anime adaption που μου άρεσε ήταν του Attack on Titan, ωστόσο δεν έχω δει καθόλου το anime για να μπορώ να συγκρίνω.
Του Death Note που είχε βγάλει το netflix ήταν χάλια από την άλλη σε αντίθεση με τη live action σειρά του 2015...που μάντεψε πάλι έπαιζαν ηθοποιοί από Kamen Rider σειρές. Μου άρεσε περισσότερο και από το φινάλε του anime μάλιστα το τέλος της σειράς.

 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Δεν κοιμηθηκα καθολου, ομως επρεπε να (ξανα) δω καποιες ταινιες για να θυμηθω και για να συμπληρωσω τα κενα.
Alien
Prometheus. Alien δεν θα το ελεγα. Σε αντιθεση με διαφορους μπαμπουινους που χτυπουσαν τα στηθη τους για να τονισουν την δυσαρεσκεια τους, το ταινιακι τα σπαει. Θεωρω οτι μου αρεσε επειση ημουν σιγουρος οτι δεν θα παιξουν οι σπλατεριες του παρελθοντος.
Covenant. Δεν το ειχα ξαναδει και νομιζω οτι ειναι αριστουργημα. Μου αρεσε που μπηκαν ολα σε μια σειρα και δεν θελω ΟΥ.
φιλοσοφικο horror στο διαστημα.

Δεν ξερω τι ψυχολογικα με ειχαν πιαασει και γυρισα την πλατη μου στο χομπιτ. Ο αρχοντας ειναι ενας, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν μου αρεσαν. Το τελευταιο μερος με προβληματισε λιγο επειδη ηταν σαν disney με βια. Φοβηθηκα μηπως στο τελος παιξει και ο κλασσικος χορος για τον εορτασμο της νικης.
ελειωσα.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,506
Μήπως καταλάθος έχει κάποιος αυτή τη ταινία του Νίκου Μαστοράκη στη συλλογή του? Ο λόγος που με ενδιαφέρει είναι γιατί παίζει ο θείος μου σαν κομπάρσος και η ταινία είχε γυριστεί στη Μύκονο.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Δεν κοιμηθηκα καθολου, ομως επρεπε να (ξανα) δω καποιες ταινιες για να θυμηθω και για να συμπληρωσω τα κενα.
Alien
Prometheus. Alien δεν θα το ελεγα. Σε αντιθεση με διαφορους μπαμπουινους που χτυπουσαν τα στηθη τους για να τονισουν την δυσαρεσκεια τους, το ταινιακι τα σπαει. Θεωρω οτι μου αρεσε επειση ημουν σιγουρος οτι δεν θα παιξουν οι σπλατεριες του παρελθοντος.
Covenant. Δεν το ειχα ξαναδει και νομιζω οτι ειναι αριστουργημα. Μου αρεσε που μπηκαν ολα σε μια σειρα και δεν θελω ΟΥ.
φιλοσοφικο horror στο διαστημα.

Δεν ξερω τι ψυχολογικα με ειχαν πιαασει και γυρισα την πλατη μου στο χομπιτ. Ο αρχοντας ειναι ενας, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν μου αρεσαν. Το τελευταιο μερος με προβληματισε λιγο επειδη ηταν σαν disney με βια. Φοβηθηκα μηπως στο τελος παιξει και ο κλασσικος χορος για τον εορτασμο της νικης.
ελειωσα.

Το Prometheus ναι όντως, καλό με την θεά Σαρλίζ, κάτι πήγε να κάνει!! Αντίθετα το Covenant το θεωρώ μέγιστη πατάτα, σε επίπεδο ΑvsP:Reqviem!!! Έβλεπα ένα μάτσο ηλίθιους, να κάνουν την μία μ@λ@κία πίσω από την άλλη!! Χάρη στο Σύμπαν, έκανε το xenoform και τους ξεπάστρεψε!!!!
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Καμία σχέση με τα σημερινά νεροβραστα action movies.
χθες το βραδυ τσεκαρω conan (2011) δεφακ.... ειδα 25 λεπτα και πηγα κατευθειαν στο τελος. Βαζω το οριτζιναλ οσο ειμαι φρεσκος απο την εμπειρια του 2011 και η διαφορα ειναι λαστιχο που κραταει την μορταδελα τυλιγμενη στο χαρτι με λαστιχο απο φορμουλα 1.
καμια σχεση.
Στην εκδοση 2011 προσπαθησαν πολυ να δειξουν εναν μπρουταλ κιμμεριο. Στο πρωτο, το μονο που χρειαστηκε ηταν να εμφανιστει η μουρη του Αρνολντ.
Η μαγεια εχει χαθει. Στο οριτζιναλ δεν ηταν μονο μπρουταλ η φαση αλλα και επικ. Το ωμο κρεας δεν σε κανει conan.
τρωω με τα χερια, ειμαι conan.
Η ταινια του 1982 ειχε RPG πινελιες αφου ειχαμε το conan-τανκ, range attack και mage healer. Αντε να πω και οτι η Sandahl ηταν melee dps.
Aποψε να δω τι θα κανω στο θεμα ταινια.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267

Κάντε μια χαρή στον εαυτό σας και μην το δείτε...

Μα το θεό μονάστερο review δεν έχω ξανά αφήσει ποτέ.
Το trailer είναι ψέμα, η ταινία είναι ενοχλητική χωρίς να καταλήγει κάπου, κάποιο ηθικό δίδαγμα, κάποια δικαίωση, κάποια κατάληξη στην ιστορία γενικά.

Γενικά είναι άλλη μια ταινία του Netflix όπου νιώθεις ότι είχαν κάποια ιδέα, ξεκίνησαν να την υλοποιούν χωρίς πλάνο, τελείωσαν τα λεφτά και την έκλεισαν όπως όπως...

(Όπως το How It Ends... κανείς δεν θα μάθει ποτέ how it ends...)
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,565
Εδέησα επιτέλους να δώ το The Nice Guys του 2016 με τον Γκόσλινγκ και τον Ράσελ Κρόου, και είμαι στο μουντ για παρόμοιες ταινίες εποχής, σύγχρονες αλλά που πραγματεύονται τα 70ς. Αν έχει κάποι@ κάτι κατά νου, είτε σε αυτό το στυλ buddy cop (ή σαν το Starsky & Hutch του 2004) ή ακόμα και με άλλες θεματικές όπως το Blow ή το Boogie Nights, ας σκορπίσει της γνιώτης το φως.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925

Κάντε μια χαρή στον εαυτό σας και μην το δείτε...

Μα το θεό μονάστερο review δεν έχω ξανά αφήσει ποτέ.
Το trailer είναι ψέμα, η ταινία είναι ενοχλητική χωρίς να καταλήγει κάπου, κάποιο ηθικό δίδαγμα, κάποια δικαίωση, κάποια κατάληξη στην ιστορία γενικά.

Γενικά είναι άλλη μια ταινία του Netflix όπου νιώθεις ότι είχαν κάποια ιδέα, ξεκίνησαν να την υλοποιούν χωρίς πλάνο, τελείωσαν τα λεφτά και την έκλεισαν όπως όπως...

Τρέιλερ δεν βλέπω γιατί είτε δείχνουν τα καλύτερα σημεία της ταινίας ή τη διαστρεβλώνουν τόσο που είτε δεν θα τη δεις καθόλου ή θα τη δεις και θα λες μετά "τι είδα ρε πστ μου".

Η ταινία είναι όντως ενοχλητική για πολλούς και διάφορους λόγους. Αλλά στο ηθικό δίδαγμα, θα διαφωνήσω. Φυσικά και υπάρχει και είναι αυτό: δεμπανάσαι σούπερ γουάου επιτυχημένη (απατεώνισσα) λεσβία... Άμα είσαι κ@ριόλα στην ψυχή, από κάπου θα τη βρεις, αργά ή γρήγορα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Τρέιλερ δεν βλέπω γιατί είτε δείχνουν τα καλύτερα σημεία της ταινίας ή τη διαστρεβλώνουν τόσο που είτε δεν θα τη δεις καθόλου ή θα τη δεις και θα λες μετά "τι είδα ρε πστ μου".

Η ταινία είναι όντως ενοχλητική για πολλούς και διάφορους λόγους. Αλλά στο ηθικό δίδαγμα, θα διαφωνήσω. Φυσικά και υπάρχει και είναι αυτό: δεμπανάσαι σούπερ γουάου επιτυχημένη (απατεώνισσα) λεσβία... Άμα είσαι κ@ριόλα στην ψυχή, από κάπου θα τη βρεις, αργά ή γρήγορα.
Εγώ όταν την έφαγε την βρώμα δεν ένοιωσα καμία ευχαρίστηση, τι σημασία είχε πλέον με αυτή την μηχανή του κιμά που είχε στήσει;
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,565
Είναι αξιοπερίεργος και ριζικά αστείος ταυτόχρονα ο τρόπος που η ηχηρή fan κοινότητα του ίντερνετ θεωρεί πως ένα οποιοδήποτε ρεμίξ-μοντάζ μιας (στην καλύτερη περίπτωση) μετριότατης ταινίας μπορεί να βελτιώσει το αρχικό προϊόν και να το κάνει οτιδήποτε περισσότερο από "μέτρο+1".
 
Top Bottom